دنیای ارز دیجیتال برای فردی که با آن آشنایی زیادی ندارد دنیای شلوغ و پیچیده‌ای به‌حساب می‌آید. شاید اگر از انواع ارز دیجیتال از او بپرسیم تنها بتواند به مشهورترین ارز یعنی بیت‌کوین اشاره کند اما در این مقاله می‌خواهیم دنیای ارز دیجیتال را کمی گسترش بدهیم و از یکی دیگر انواع رمز ارزها یعنی رمزارز اتریوم صحبت کنیم. اتریوم (ethereum) یکی دیگر از رمزارزها مانند بیت‌کوین، تتر، لایت‌کوین و غیره است. به بیانی دیگر اتریوم یک پلتفرم آزاد بر اساس فناوری بلاک‌چین است که به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد برنامه‌های غیرمتمرکزی را روی آن پیاده‌سازی کنند. این به این معناست که هیچ دولت، شخص و یا حتی قدرتی آن را اداره نمی‌کند بلکه به‌وسیله تعداد بسیار زیادی رایانه در سراسر دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد و بااین‌وجود همهٔ افراد می‌توانند آن را کنترل کنند.

تعریف اتریوم

بر اساس تعریف خود وب‌سایت اتریوم، “اتریوم یک بستر غیرمتمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند است؛ بنابراین احتمال از کارافتادگی، سانسور، تقلب یا دخالت افراد شخص ثالث بر روی برنامه‌های اجرایی این شبکه وجود ندارد.”اتریوم در واقع یک پلتفرم است که در آن امکان انجام فعالیت‌های مالی مختلف به‌صورت آزاد و غیرمتمرکز وجود دارد و واحد اصلی آن اتر است. با وجود پلتفرم اتریوم و توسعه هرچه بیشتر آن به‌زودی امکان انجام تمامی فعالیت‌های مالی به‌صورت غیرمتمرکز و در بستر شبکه بلاک‌چین وجود خواهد داشت. درواقع هدف اصلی این پلتفرم حذف تمامی واسطه‌ها و کاهش هزینه‌های اضافی از تمام فعالیت‌های مالی می‌باشد.

همه‌ی آن چیزی که راجع به اتریوم باید بدانید
اتریوم واسطه های شخص ثالث را حذف می کند.

تاریخچه

ایده اتریوم توسط ویتالیک بوترین در سال 2013 طی یک مقاله سفید ارائه شد. او در مجله بیت‌کوین فعالیت می‌کرد و اعتقاد داشت بیت‌کوین دچار کاستی‌هایی است که باید برطرف شود. در نهایت او در ژانویه 2014 به همراه چند توسعه‌دهنده دیگر ایده خود را کامل‌تر کرد و در ماه اوت همان سال، برای پیاده‌سازی پروژه خود جذب سرمایه کرد.

توکن اتریوم

اتر یک ارز رمز پایه است که در شبکه اتریوم از آن استفاده می‌شود. پس اگر قرار باشد در شبکه اتریوم تراکنشی انجام دهیم، باید از توکن اتر استفاده کنیم. دقیقاً مثل ارز دلار که از واحدهای کوچک‌تری به نام سنت تشکیل شده و بیت‌کوین که دارای واحدهای کوچک‌تری به نام میلی بویت و ساتوشی است، اتر هم دارای واحدهای کوچک‌تری با نام‌گذاری‌های مختلف است. واحدهای کوچک‌تر اتریوم را szabo (سابو) می‌نامند. هر یک اتر برابر با یک میلیون سابو است.

ویژگی‌ها اتریوم

بانکداری برای همه

همهٔ افراد در سراسر جهان، به‌راحتی به خدمات مالی دسترسی ندارند. این در حالی است که تنها چیزی که کلیه افراد برای دسترسی به اتریوم و محصولات بومی بستر آن شامل رمزارز، وام دادن، قرض گرفتن پول و ذخیره‌سازی ارزش نیاز دارند، اتصال اینترنت است.

اینترنت خصوصی‌تر

افراد، ضمن دسترسی به پلتفرم اتریوم نیازی به آن ندارند که همه اطلاعات شخصی خود را برای استفاده از یک برنامه کاربردی اتریوم به سرویس‌دهنده ارائه کنند. اتریوم در حال ساخت اقتصادی بر پایه ارزش و نه بر مبنای نظارت است.

شبکه همتا به همتا

اتریوم به کاربر امکان انتقال پول و انجام توافق با دیگران را به‌صورت مستقیم می‌دهد. کاربر برای استفاده از قابلیت‌های اتریوم نیازی به آن ندارد که از طریق شرکت‌های واسطه‌ای اقدام کند و می‌تواند به طور مستقیم با افراد دیگر از سراسر جهان کار کند.

تضمین تجارت

اتریوم یک زمین‌بازی برابر برای نقش‌آفرینان فراهم می‌کند. مشتریان در پلتفرم اتریوم از تضمین امن و نهادینه شده به‌صورت داخلی و توکاری برخوردار می‌شوند که به آن ها این اطمینان را می‌دهد که تغییرات حساب مالی کاربر تنها در صورت موافقت خود او انجام می‌شود. بر همین اساس، کاربران برای داشتن کسب‌وکار نیازی به نفوذ شرکت‌های بزرگ ندارند.

سازگاری

در پلتفرم اتریوم، همواره محصولات و تجربه‌های بهتری در حال ساخته‌شدن هستند. دلیل این امر آن است که محصولات اتریوم به‌صورت پیش‌فرض سازگار هستند. این یعنی شرکت‌ها می‌توانند با حضور و بهره‌گیری از اینترنت به موفقیت یکدیگر کمک کنند.

همه‌ی آن چیزی که راجع به اتریوم باید بدانید
اتریوم به رقیب سرسختی برای بیت کوین تبدیل شده است.

هدف اتریوم

یکی از توسعه دهندگان اتریوم با نام جوزف لوبین در مورد هدف رمزارز اتریوم می‌گوید: اتریوم به وجود آمد تا برای بسیاری از کارهای زندگی به جز خود به هیچ نهاد، بانک و شرکتی نیاز نداشته باشیم. شبکه بیت‌کوین به‌وسیله بلاک‌چین کلیه تراکنش‌های مالی را در سراسر دنیا بر روی کامپیوترها اعمال می‌کند و بدین ترتیب به‌آسانی می‌تواند ارزهای مختلف را به سراسر جهان بدون هیچ واسطه‌ای انتقال دهد. اتریوم بازهم فراتر از بیت‌کوین گام برداشته و قابلیت اجرای غیرمتمرکز کدهای کامپیوتری را نیز به وجود آورده است. این عامل سبب شده تا علاوه پول کلیه فرایندها نیز غیرمتمرکز شود.

کلام آخر

باتوجه‌به ویژگی‌های رمزارز اتریوم و محبوبیت روزافزون در بین کاربران، از آن به‌عنوان رقیب جدی بیت‌کوین یاد می‌کنند. حال اینکه آیا اتریوم می‌تواند خطری برای بیت‌کوین محسوب شود یا نه سؤالی است که در مقالات دیگر ما به آن جواب داده شده است.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.