استیبل کوین‌ها (stable coin)؛ ارزهای دیجیتال بدون ریسک

ارزهای دیجیتال روزبه‌روز محبوبیت بیشتری در جهان پیدا میکنند و در طی این چند سال توانسته‌اند حسابی جای خودشان را در دل مردم باز کنند. اما هنوز گروهی از افراد از این بازار فراری هستند. این دسته از افراد، آدم‌های محتاطی هستند که از سرمایه‌گذاری‌کردن بر روی چیزهایی که دچار نوسانات شدید قیمتی می‌شوند فراری هستند. این افراد همیشه به دنبال راه‌های سرمایه گذاری امن هستند و بازار ارزهای دیجیتال را برای این کار مناسب نمی‌بینند. اما آیا واقعاً همین طور است؟ آیا قیمت تمام ارزهای دیجیتال همیشه در حال بالا و پایین رفتن و صعودی و نزولی شدن است؟ آیا ارز دیجیتالی پیدا می‌شود که قیمت آن همیشه ثابت بماند بدون اینکه ارزش آن در گذر زمان از بازار جا بماند؟

در ادامهٔ این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ تمام این سؤالات را برای شما روشن کنیم.

 

stable coin

همه چیز در مورد ارزهای پایدار یا همان استیبل کوین‌ها

 

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین (stable coin) یا ارز ثابت یا ارز پایدار همان‌طور که از اسمش پیداست، یکی از انواع ارزهای دیجیتال است که ارزش ثابتی دارد و دارای حمایتی در خارج از دنیای دیجیتال است؛ یعنی توسط یک اندوخته پشتیبانی می‌شود. این پشتوانه می‌تواند به‌عنوان‌مثال طلا، دلار یا یورو باشد. استیبل کوین‌ها بر خلاف باقی ارزهای دیجیتال، ارزششان در طول زمان تغییری نمی‌کند و اگر تغییری هم رخ بدهد، آن‌قدر ناچیز است که به چشم نمی‌آید.

هدف از ایجاد استیبل کوین‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال این بود که افرادی که از نوسانات بازار می‌ترسند هم بتوانند از این بازار به نحوی بهره ببرند و بدون استرس با دنیای کریپتوکارنسی آشنا شوند. شما با استفاده از استیبل کوین‌ها می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های امن را تجربه کنید، می‌توانید خریدهای روزمره‌تان را انجام دهید و می‌توانید امکان پرداخت قراردادهای هوشمند را برای خود ایجاد کنید.

استیبل کوین‌ها معمولاً توسط یک فرد ساخته نمی‌شوند. این کوین‌ها به دلیلی ماهیت متمرکزی که دارند، معمولاً توسط بانک‌ها، سازمان‌های بزرگ دولتی و یا صرافی‌های بزرگ برای به تحقق رساندن اهداف مشخصی ایجاد می‌شوند. استیبل کوین‌ها در سال 2018 به اوج شکوفایی خود رسیدند و توانستند در دل مردم دنیا حسابی جا باز کنند.

 

مزایای استیبل کوین‌ها

 1. داشتن ثبات قیمتی
 2. قابلیت انتقال و حفظ دارایی به صورت دیجیتالی
 3. قابلیت انجام معاملات به صورت کاملاً ایمن و شفاف
 4. قابلیت انجام معاملات به صورت بسیار سریع
 5. قابلیت تبدیل دارایی‌ها به ارزهای دیجیتال دیگر یا پول رایج ملی در کسری از ثانیه

 

stable coin

معروف‌ترین استیبل کوین‌های دنیای ارزهای دیجیتال

 

کدام ارزهای دیجیتال استیبل کوین هستند؟

هم اکنون در بازار استیبل کوین‌های مختلفی وجود دارد که کسانی که تحمل ریسک کردن بر روی ارزهای دیجیتال پر نوسان را ندارند، می‌توانند از آن‌ها برای سرمایه گذاری استفاده کنند. در ادامه به برخی از معروف‌ترین استیبل کوین‌های بازار کریپتوکارنسی اشاره می‌کنیم: 

 • تتر (USDT) با پشتوانه دلار آمریکا
 • یو اس دی کوین (USDC) با پشتوانه دلار آمریکا
 • ترو یو اس دی (TUSD) با پشتوانه دلار آمریکا
 • استاتیس یورو (EURS) با پشتوانه  یورو اروپا
 •  بایننس جی بی پی (BGBP) با پشتوانه پوند انگلیس
 • دیا (DIA) با پشتوانه طلا
 • کش گولد (CASHE) با پشتوانه طلا
 • پاکسوس گلد (PAXG) با پشتوانه طلا
 • پترو (PTR) با پشتوانه نفت
 • جمینای دلار (GUSD) با پشتوانه و نظارت وال استریت
 • پاکسوس استاندارد (PAX) با پشتوانه و نظارت وال استریت
 • فایل کوین (FIL) با پشتوانه تتر و توکن اختصاصی پروژه فایل 

 

stable coin

استیبل کوین‌ها با پشتوانه دلار، طلا یا سایر ارزهای دیجیتال

استیبل کوین به درد چه کسانی می‌خورد؟

کسانی که از ریسک کردن در بازار ارزهای دیجیتال فراری هستند، می‌توانند بر روی استیبل کوین‌ها سرمایه گذاری کنند. این کوین‌ها بر خلاف دیگر ارزهای دیجیتال دچار نوسانات شدید نمی‌شوند و ارزششان ثابت می‌ماند. در حقیقت انگار شما مقداری دلار یا طلا پس‌انداز کرده‌اید، بدون اینکه نگران روش نگهداری از آنها یا دزدی‌ها و کلاهبرداری‌های مرسوم باشید. ضمناً هر زمان که مایل باشید می‌توانید استیبل کوین‌های خود را به ارزهای دیجیتال دیگر یا پول تبدیل کنید.

 

آیا تمام استیبل کوین‌ها دارای پشتوانه مالی هستند؟

خیر. با اینکه در سطرهای اولیهٔ این مقاله راجع به این موضوع صحبت کردیم که استیبل کوین‌ها دارای یک پشتوانه مالی در دنیای خارجی هستند، باید اشاره کنیم که الزاماً همیشه هم این‌طور نیست. برخی استیبل کوین‌ها هم هستند که پشتوانه‌ای برای آنها ذخیره نشده است اما دیگر تمام ویژگی‌های استیبل کوین‌ها را دارند. پشتوانه این استیبل کوینها در حقیقت چیز های دیگری است.

 

انواع استیبل کوین‌ها بر اساس پشتوانه آنها

 • استیبل کوین با پشتوانه ارز فیات و کالا
 • استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال
 • استیبل کوین بدون پشتوانه

 

استیبل کوین‌های سنتی؛ کوین‌هایی با پشتوانه ارز فیات یا کالای باارزش

نوع اصلی استیبل کوین‌ها را استیبل کوین‌هایی تشکیل می‌دهند که دارای پشتوانهٔ ارز فیات یا طلا هستند. ارزهای فیات به واحدهای پولی رایج در کشورها میگویند. به‌عنوان‌مثال دلار آمریکا یا یورو، ارز فیات محسوب می‌شوند. حال اینکه میگوییم “پشتوانه” یعنی چه؟ یعنی به‌اندازهٔ هر واحد از یک استیبل کوین، مثلاً 1 دلار آمریکا در بانک‌ها ذخیره می‌شود. ارزش آن دلار برای یک شهروند آمریکایی هیچ وقت تغییر نمی‌کند و دقیقاً مثل این می‌ماند که فردی به جای اینکه دلارهایی را در بانک نگهداری کند، دارد آنها را در یک کیف پول دیجیتال شخصی در کامپیوتر خود نگهداری می‌کند.

هر گاه که اراده کند هم می‌تواند استیبل کوین‌های خود را بفروشد و آن‌ها را به پول تبدیل کند. این استیبل کوین‌ها دارای ساختاری متمرکز هستند. چرا؟ زیرا باید به ازای هر مقداری از آنها میزان مشخصی از دلار یا طلا در صندوق‌های ذخایر ملی اندوخته شود و توسط یک نهاد یا سازمان مشخص مثل بانک نگهداری و بر روی آن نظارت شود. کارکرد این نوع از استیبل کوین‌ها به سادگی برای عموم قابل فهم‌اند و برای کاربران تازه کار انتخاب بسیار خوبی محسوب می‌شود.

یک حالت استیبل کوین‌های سنتی با پشتوانه دلار و یورو و … است و حالت رایج دیگر آن، پشتوانه طلاست. اگر قیمت یک ارز دیجیتال به قیمت طلا گره خورده باشد، برای هر واحد از آن استیبل کوین، مقداری طلا در بانک‌ها ذخیره می‌شود. از استیبل کوین‌های سنتی می‌توانیم به تتر و یو اس دی کوین اشاره کنیم.

 

stable coin

استیبل کوین‌های سنتی؛ استیبل کوین‌هایی با پشتوانه ارز فیات یا طلا

 

استیبل کوین‌های با پشتوانه ارز دیجیتال

نوع دوم استیبل کوین‌ها، آن‌هایی هستند که پشتوانهٔ آنها دلار یا طلا نیست، بلکه پشتوانهٔ آنها ارز دیجیتال است. مثلاً ارز دیجیتالی مانند بیت کوین یا اتریوم یا … . معمولاً استیبل کوین‌های با پشتوانه ارز دیجیتال را بیش از یک ارز دیجیتال حمایت می‌کند. دلیل این موضوع هم این است که اگر پشتوانه استیبل کوین تنها یک ارز دیجیتال باشد، با هر نوسان قیمتی آن ارز دیجیتال، ارزش این استیبل کوین هم بالا و پایین می‌شود و این کاملاً بر خلاف ماهیت استیبل کوین‌ها است. اما اگر ترکیبی از ارزهای دیجیتال مختلف ساختار یک استیبل کوین را تشکیل دهند، این ریسک بسیار کمتر می‌شود. از این استیبل کوین‌ها می‌توانیم به فایل کوین اشاره کنیم.

 

در مورد استیبل کوین‌های بدون پشتوانه چه میدانید؟

اگر برایتان این سؤال پیش آمده است که چطور ارزش این نوع از استیبل کوین‌ها حفظ می‌شود (در صورتی که پشتوانهٔ دلاری یا طلایی ندارند)، باید بگوییم که در شبکه بلاک چین برای این نوع استیبل کوین‌ها از الگوریتمی استفاده می‌شود که با استفاده از قراردادهای هوشمند، میزان عرضه و تقاضا را طوری تنظیم می‌کند، که ارزش کوین‌های آن ثابت بماند و نوسان‌های شدید قیمتی را تجربه نکند.

از ارزهای دیجیتالی که استیبل کوین هستند اما پشتوانه مالی در بانک‌ها ندارند می‌توانیم به (Carbon) یا (kowala) اشاره کنیم.

 

نتیجه گیری

ما در این مقاله تمام تلاشمان را کردیم تا به شما ثابت کنیم که حتی سرمایه گذاری بدون ریسک هم در بازار ارزهای دیجیتال ممکن است. در حقیقت در این بازار هیجان‌انگیز هیچ چیز غیر ممکن نیست. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید بر روی اموری سرمایه گذاری کنید که از بالا و پایین شدن‌ها و نوسانات در امان باشند و درعین‌حال در طول زمان ارزششان را هم از دست ندهند، پیشنهاد می‌کنیم در بازار ارزهای دیجیتال به سمت سرمایه گذاری بر روی استیبل کوین‌ها بروید. از آنجایی که این تکنولوژی تازه و جدید به حساب می‌آید، پذیرش و اقبال عمومی آن کمی زمان می‌برد اما بدون شک در آینده‌ای نزدیک، به یک راه حل اصلی برای انجام معاملات روزمره تبدیل می‌شود.

امیدواریم که مقالهٔ بالا برای شما مفید واقع شده باشد و قدمی، هر چند کوچک، شما را به سرمایه گذاری بر روی استیبل کوین‌ها نزدیک کرده باشد.

 

چطور می‌توانیم ارزهای دیجیتال (stable coin) را خریداری کنیم؟

اگر تصمیم به خرید ارزهای دیجیتال استیبل کوین را دارید، میتوانید به راحتی این ارزهای های دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید.

 

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.