پلتفرم بازی سندباکس Sandbox؛ قویترین عضو دنیای متاورس

جهان ارزهای دیجیتال باتکیه‌بر فناوری پایه‌ای بلاک‌چین، با هدف غیر متمرکز کردن امور مالی و فراهم‌کردن سرعت و سهولت بیشتر در انجام معاملات، آغاز به کار کرد. شاید توسعه دهندگان شبکه‌های بلاک‌چین در ابتدا فکر نمی‌کردند که بلاک‌چین می‌تواند به دنیای بازی‌ها هم راه پیدا کند و در آنجا جهان‌های تازه‌ای بیافریند که امکانات بسیار مهیجی را در اختیار کاربران یا بازیکنان بازی‌ها قرار می‌دهند. اما امروزه، جهان بازی‌ها و بلاک‌چین‌ها درهم‌تنیده شده است و افق‌های جدیدی را در پیوند امور مالی و بازی‌ها با یکدیگر گشوده است.

پروژه متاورس سندباکس Sandbox یکی از موفق‌ترین پلتفرم‌های بازی است که با بلاک‌چین اتریوم ادغام شده است و ارزش ارز دیجیتال آن، یعنی توکن SAND روزبه‌روز در حال افزایش است. در این مقاله به توضیح جزئیات این پروژه و توکن بومی آن خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید. 

 

Sandbox

همه چیز در مورد ارز دیجیتال و پروژه (Sandbox)

 

پروژه متاورس سندباکس Sandbox چیست؟

همان‌طور که میدانید، سندباکس Sandbox یک دنیای مجازی متا ورس است که دارای چند نوع توکن مانند SAND و LAND است. موضوع بازی‌های ساخته شده بر بستر بلاک‌چین و توکن‌های غیر قابل تعویض NFT از مدت‌ها پیش و در زمانی که شرکت متا (meta) تمرکز خود را بر این حوزه گذاشت، به موضوعی بسیار محبوب تبدیل شده است. در بین پروژه‌های متاورس، می‌توان به‌جرئت گفت که سندباکس Sandbox یکی از قدرتمندترین و بهترین‌هاست.

در حقیقت سندباکس یک دنیای مجازی است که بازیکنان در آن می‌توانند از بازی‌کردن خود در شبکه بلاک‌چین اتریوم درآمد کسب کنند. توکن بومی پلتفرم بازی سندباکس، با نام سند SAND شناخته می‌شود. این پلتفرم بازی همچنین دارای چند دارایی درون بازی به نام‌های LAND و ASSET است.

پلتفرم بازی Sandbox در حدود 40 میلیون بار دانلود شده است و به طور ماهانه یک میلیون کاربر فعال دارد. 

روند تحول و تکامل بازی سندباکس Sandbox

اولین نکته جالب توجه این است که نسخه بلاک‌چینی مبتنی بر وکسل Voxel بازی سندباکس که امکانات خلاقانه و تجاری بسیاری به آن وارد شده، هم اکنون یکی از 10 بازی برتر مبتنی بر بلاک‌چین به شمار می‌رود.

بازی سندباکس با همکاری تیم Pixol و یک توسعه‌دهنده به نام Onimatrix آغاز شد. این دو، در ابتدا کار بر روی این پروژه را آغاز کردند تا نسخه‌های موبایل و تبلت بازی سندباکس را ارائه دهند. 

نسخه بتای عمومی بازی سندباکس در مارس 2012 انتشار یافت و طی دو ماه پس از انتشار توانست بیشتر از 1000 بازیکن را به خود جذب کند. توسعه دهندگان این پلتفرم در همان زمان یک چشم‌انداز داشتند مبنی بر اینکه پلتفرمی فراهم کنند که بازیکنان بتوانند در آن هنرهای پیکسلی بسازند. در آن زمان خبری از ارزهای دیجیتال در پلتفرم بازی سندباکس نبود.

از زمان همان اولین انتشار، بازی سندباکس به موفقیت چشمگیری دست یافت و به طور متوسط، روزانه 5000 کاربر به خود جذب کرده است. 

تیم توسعه‌دهنده این بازی تا سال 2016، 45 آپدیت از این بازی ارائه داد و تعداد بازیکنان آن به بیش از 1.5 میلیون رسید. این در حالی است که هنوز خبری از درآمدزایی از طریق بازی در میان بود. تیم توسعه‌دهنده Sandbox در سال 2016 نسخه جدید خود، یعنی The Sandbox Evolution را منتشر کرد.

ویژگی بارز این نسخه این بود که بازیکنان آن می‌توانستند دنیاهای درون بازی را نابود کنند و دنیاهای خود را بسازند. در حقیقت می‌توانستند بازی‌های شخصی خود را بسازند. یکی از دیگر ویژگی‌های مهمی که در این نسخه جدید اضافه شده بود، امکان خرید اشیا مختلف با ارز درون بازی بود. بازیکنان این ارز درون بازی را از طریق انجام وظایف یا تولید محتوا در بازی به دست می‌آوردند. در این مرحله گرچه استفاده از ارز درون بازی آغاز شد، اما هنوز بازی بر بلاک‌چین مبتنی نبود.

 

Sandbox

بازی هیجان انگیز سند باکس؛ گره خورده به بلاک چین

 

انتشار نسخه مبتنی بر بلاک‌چین سندباکس Sandbox در سال 2018

تیم توسعه‌دهنده این بازی در سال 2018 خبر از نسخه کاملاً جدید و البته بلندپروازانه بازی سندباکس را داد. نسخه جدید کاملاً سه‌بعدی بود. از دیگر ویژگی‌های این نسخه، چند نفره و چند پلتفرمی بودن این بازی بود. این نسخه از بازی سندباکس بر بستر بلاک‌چین اتریوم ساخته شده بود و قابلیت خرید و فروش داشت. قابلیتی که تا به امروز همراه این بازی باقی مانده است. 

 

هدف سندباکس Sandbox از معرفی نسخه جدید در سال 2018 چه بود؟

تیم توسعه‌دهنده پلتفرم بازی Sandbox در نظر داشت که با ارائه این نسخه جدید، خود را با استانداردهای جدید بازی‌های ساخته شده در سراسر دنیا هماهنگ سازد. در این نسخه از بازی Sandbox، تجربه ساخت دنیای متمرکز بر بازیکن، با داستان‌هایی که محوریت آنها کاراکترها هستند، ترکیب می‌شود. 

هدف از استفاده از فناوری بلاک‌چین، ادغام ویژگی مثبت شبکه‌های بلاک‌چین با بازی‌ها است و این ویژگی مثبت عبارت است از غیرمتمرکز بودن و حذف کنترل متمرکزی که امکان دست‌کاری تراکنش‌های انجام شده در شبکه را داشته باشد. 

 

پلتفرم بازی سندباکس Sandbox در مسیر غیرمتمرکز شدن 

دستیابی به یک پروژه کاملاً غیرمتمرکز نیازمند زیرساخت‌های کافی است؛ به‌نحوی‌که بتواند به حداکثر میزان فعالیت و مشارکت کاربران خود دست یابد. علاوه بر این، لازم است یک سازمان خودگردان غیر متمرکز، بر پروژه‌های غیرمتمرکز حاکمیت داشته باشد. به این صورت که سازمان خودگردان غیر متمرکز، به کسانی که توکن بومی پروژه را هولد می‌کنند اجازه می‌دهد از دارایی خود، برای شرکت در رأی‌گیری‌های مربوط به پروژه، مانند به‌روزرسانی‌ها یا دیگر طرح‌های پیشنهادی، استفاده کنند.

طبق نقشه راهی که توسعه دهندگان پلتفرم بازی سندباکس برای این پروژه ترسیم کرده‌اند، تا سال 2023 این بازی به طور کامل غیرمتمرکز خواهد بود و مالکیت صد درصدی آن به بازیکنان محول خواهد شد. به این شکل که در آینده، پلتفرم بازی Sandbox توسط یک سازمان غیر متمرکز خودگردان به نام The Sandbox DAO مدیریت خواهد شد و هولدر های توکن‌های SAND، میتوانند که از دارایی خود برای مشارکت در رأی‌گیری‌ها و امور حاکمیتی پروژه استفاده کنند. 

 

Sandbox

نسخه ی سال 2021 بازی سندباکس

 

پلتفرم بازی سندباکس Sandbox و دنیای متاورس

سازندگان اولیه شبکه بلاک‌چین هدفشان ایجاد سیستمی غیر متمرکز، عمومی و تغییرناپذیر برای پشتیبانی از بیت‌کوین بود اما همین فناوری پایه‌ای، امکانی را برای ایجاد یک دنیای متاورس فراروی توسعه دهندگان این حوزه قرارداد. دنیایی مجازی که امکان ساخت دنیاها و بازی‌های مختلف را به کاربران می‌دهد. پلتفرم بازی سندباکس یکی از مشهورترین و موفق ترین بازی‌ها در جهان متاورس است که آیتم‌های آن به‌صورت غیرقابل‌تغییر NFT توکنیزه شده‌اند.

بازیکنان این پلتفرم می‌توانند دارایی‌های خود را از یک بازی به بازی دیگر منتقل کنند و هم‌زمان، امنیت، اعتبار و منحصربه‌فرد بودن دارایی خود را حفظ کنند. امروزه، کاربران پلتفرم بازی Sandbox می‌توانند با استفاده از توکن‌های غیر قابل تعویض NFT در دنیای متاورس، از مزایای استفاده از ارزهای دیجیتال در دنیای گیمینگ بهره‌مند شوند.

 

سازوکار اکوسیستم سندباکس Sandbox چگونه است؟

پلتفرم بازی سندباکس که بر بستر بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است، سه محصول اصلی دارد که به‌کاربردن هر سه آنها در کنار یکدیگر، کاربران این پلتفرم را قادر می‌سازد محتواهای مدنظر خود را در این پلتفرم ایجاد کنند و از طریق قراردادهای هوشمند شبکه بلاک‌چین اتریوم، از حق مالکیت خود بر محتوای تولید شده‌شان حفاظت کنند. در ادامه به معرفی این سه محصول کلیدی اکوسیستم سندباکس خواهیم پرداخت.

  • ابزار ساخت توکن‌های غیر مثلی VoxEdit : این ابزار برای سیستم‌عامل‌های مک و ویندوز در دسترس است، رایگان است و ضمن اینکه کارکردن با آن بسیار ساده است، کاربران را قادر می‌سازد توکن‌های NFT بسازند و مدل‌سازی کنند. برای مثال کاربران می‌توانند اشیا سه‌بعدی مانند انسان‌ها، حیوانات و وسایل نقلیه بسازند. پس از ساخت این اشیا، کاربران می‌توانند از آنها در بازارچه سندباکس Sandbox Marketplace خروجی بگیرند و آنها را به دارایی‌های غیر مثلی داخل بازی یا ASSET ها تبدیل کنند.
  • بازارچه سندباکس Sandbox Marketplace : این ابزار به کاربران اجازه می‌دهد ساخته‌های غیر مثلی ساخته شده توسط VoxEdit را منتشر کنند و به فروش بگذارند. این یک بازارچه غیرمتمرکز است که از استانداردهای ERC-721 و ERC-1155 پشتیبانی می‌کند. همچنین کاربران می‌توانند ASSET ها را به تکه‌های زمین درون این بازی که با نام LAND شناخته می‌شوند تبدیل کنند. این امکان در حالت Game Mode که در واقع متاورس Sandbox است، فعال میباشد. بازیکنان در این حالت می‌توانند دارایی‌های دیجیتال لندهای مجاور را به تملک درآورند یا خریداری کنند.
  • ابزار بازی‌ساز سندباکس Sandbox Game Maker : همه افراد می‌توانند با استفاده از این ابزار بازی‌های سه‌بعدی رایگان بسازند بدون اینکه نیاز به کدنویسی داشته باشند. با استفاده از این ابزار، سازندگان در یک جهان متاورس پهناور قرار دارند که امکان تجربیات شگفت‌انگیزی را برای آنها فراهم می‌کند.

 

Sandbox

قابلیت ها و ابزار های کاربردی پلتفرم سند باکس

 

دارایی‌های دیجیتال متنوع در پلتفرم بازی سندباکس Sandbox

پلتفرم بازی سندباکس برای آن که بتواند یک اقتصاد دَوَرانی با مشارکت تمام گروه‌های کاربرانش ایجاد کند، از چندین نوع توکن مختلف استفاده می‌کند. در ادامه به معرفی توکن‌های پلتفرم بازی Sandbox خواهیم پرداخت.

  • توکن سند SAND : این، توکن اصلی این پلتفرم است. SAND بر اساس استاندارد ERC-20 بر بستر بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است و به‌عنوان ضروری‌ترین بخش این پلتفرم به شمار می‌رود. این توکن اولین‌بار در اوت 2020 به بازار ارزهای دیجیتال معرفی و عرضه شد و میزان کل عرضه آن 3 میلیارد واحد خواهد بود.
  • توکن لند LAND : این توکن در واقع قطعه ملک دیجیتالی در جهان متاورس پلتفرم بازی Sandbox است که کاربران برای تعامل بیشتر با پلتفرم، آن را خریداری می‌کنند. هر قطعه از این ملک دیجیتالی، به‌واسطه یک توکن NFT با استاندارد ERC-721 توکنیزه شده است. LAND در واقع نقطه مرکزی جهان متاورس Sandbox است که داشتن آن به کاربران اجازه ساخت بازی‌ها، به‌دست‌آوردن توکن و میزبانی از محتواهای متنوع را می‌دهد.
  • توکن ASSET : این توکن توسط بازیکنان و بر اساس استاندارد ERC-1155 ساخته می‌شود. کاربران می‌توانند این توکن‌ها را در بازارچه سندباکس Sandbox Marketplace معامله کنند.
  • توکن‌های Gem و Catalyst : این دو توکن در واقع میزان نایابی توکن‌های ASSET را مشخص می‌کنند. هر چه میزان این نایابی بالاتر باشد، آن ASSET قوی‌تر و ارزشمندتر خواهد بود.

 

SAND
سند باکس؛ نسل جدید بازی های مبتنی بر بلاک چین

 

کیف پول‌های ارز دیجیتال سند SAND

پس از اینکه اقدام به خرید ارزهای دیجیتال می‌کنید، یکی از مهم‌ترین قدم‌ها، انتخاب یک کیف پول مناسب برای ذخیره‌سازی دارایی دیجیتالتان است. کیف پول‌های ارزهای دیجیتال به‌طورکلی به سه دسته کیف پول‌های آنلاین، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های نرم‌افزاری ازآن‌جهت که از امنیت چندان بالایی برخوردار نیستند، گزینه مناسبی برای ذخیره طولانی‌مدت دارایی دیجیتال شما به شمار نمی‌روند.

دسته دوم کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند. چنانچه برای ذخیره‌سازی توکن‌های SAND خود مایل به استفاده از این دسته از کیف پول‌ها هستید، باید بدانید ازآنجایی‌که این ارز دیجیتال بر بستر بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است، تمام کیف پول‌هایی که از استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، برای ذخیره‌سازی این ارز دیجیتال نیز مناسب‌اند. از بین این کیف پول‌ها می‌توانیم به Trust Wallet، Coinomi، Meta Mask Wallet، Exodus و My Ether Wallet اشاره کنیم.

 دسته آخر کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند که از بالاترین سطح امنیت برخوردارند و بهترین گزینه برای حراست از دارایی دیجیتال شما به شمار می‌روند. از این دسته نیز می‌توانیم کیف پول‌های سخت‌افزاری Ledger و Trezor را به شما معرفی کنیم.

 

خرید و فروش ارز دیجیتال SAND

SAND را هم می‌توانید از صرافی‌های قابل‌اطمینان ایرانی به‌صورت مستقیم خریداری کنید هم اینکه می‌توانید بیت‌کوین‌ها یا اتریوم‌های خود را در یک صرافی خارجی به سند SAND تبدیل کنید. باتوجه‌به محدودیت‌ها و تحریم‌ها، راه اول، راه کم‌ریسک‌تر و کم‌هزینه‌تری است.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال سند SAND را دارید، می‌توانید به‌راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر شوید و پس از ثبت‌نام، ارز SAND را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز سند SAND را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال SAND خود را بفروشید.

 

SAND

کدام صرافی ها از ارز دیجیتال SAND پشتیبانی میکنند؟

 

کلام پایانی 

تا اینجا دانستیم که پلتفرم بازی Sandbox چیست و با ارز دیجیتال اختصاصی آن یعنی SAND و دیگر دارایی‌های دیجیتال به‌کاررفته در این پلتفرم آشنا شدیم. به‌تازگی، پروژه‌های NFT که Sandbox نیز یکی از آنها به شمار می‌رود، توانسته‌اند جایگاه بسیار خوبی در بازار ارزهای دیجیتال به دست بیاورند. با نظر به اینکه صنعت گیمینگ سرشار از پتانسیل جذب مخاطب، خصوصاً در بین نوجوانان و جوانان است، پلتفرم بازی سندباکس و ارز دیجیتال اختصاصی آن SAND توانسته است با اقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان روبه‌رو شود. چنانچه سندباکس بتواند به مسیر خود در نوآوری در مورد بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین ادامه دهد، پیش‌بینی می‌شود که در یک بازه 10 ساله، قیمت توکن‌های این ارز دیجیتال به 15 دلار برسد.

اگر شما نیز پس از آشنایی با این ارز دیجیتال پرطرف‌دار و خوش‌آتیه، مایل به خرید یا فروش آن هستید، صرافی معتبر آبان تتر در تمام مراحل همراه شما خواهد بود.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.