پلتفرم های ارزهای دیجیتال از روزهای آغازین خود، با هدف ایجاد راه ها و ارائه محصولاتی راه‌اندازی شدند که بخشی از مشکلات انسان ها را به کمک فناوری های نوین، برطرف کنند و فعالیت‌های مختلف انسان ها را تسهیل کرده و در زمان، صرفه جویی کنند. اما رقابت در این حوزه از آن ناحیه‌ای برمی‌خیزد که هیچ ایده‌ای تاکنون نتوانسته – و احتمالاً هرگز هم نخواهد توانست – بی‌نقص باشد. همین باعث شده در پی هر ایده و پروژه‌ای و در ادامه راه هر کارآفرینی و هر بنیان‌گذاری در این حوزه، راه جدیدی گشوده شود و هر بار بهبودی حاصل شده و ایده‌آل‌ها نزدیک‌تر شوند.

ما در این مقاله قصد داریم به شرکت ریپل Ripple، تاریخچه و هدف بنیان‌گذاری آن، اهداف جدید وتغییریافته آن و یکی از مهم‌ترین چهره‌های این شرکت، یعنی کریس لارسن Chris Larsen بپردازیم

 

نگاهی به زندگی کریس لارسن؛ بنیانگذار ارز دیجیتال ریپل XRP

همه چیز در مورد بنیانگذار ریپل 

 

اولین نکته اساسی؛ تفاوت ریپل و XPR 

خیلی از افراد، به‌محض شنیدن نام ریپل، ذهنشان به سمت توکن XRP متبادر می‌شود و گمان می‌کنند که این دو یکی هستند. اما حقیقت این است که ریپل Ripple نام یک شرکت بزرگ واقع در سانفرانسیسکو است. این شرکت برای نهادهای مالی گوناگون، مانند بانک‌ها، محصولات مالی غیرمتمرکز می‌سازد و به‌واسطه تولید محصولات بسیار مفید خود، توانسته با تنوع گسترده ای از بانک‌ها و نهادهای مالی همکاری کند. از بین محصولات شرکت ریپل Ripple، یکی از آنها با ارز دیجیتال XRP کار می‌کند. 

 

شرکت ریپل Ripple چه هدفی دارد؟

هدف نهایی ریپل Ripple این است که با عرضه محصولات بانکی غیرمتمرکز بتواند مشکلات موجود در زمینه تبادل بین‌المللی پول را برای همیشه حل کند. زیرا با اینکه فناوری به نحو چشمگیری رشد کرده است، هنوز انتقال بین‌المللی مبالغ کلان، بین 3 تا 7 روز طول می‌کشد و نیازمند کاغذبازی‌های فراوانی است؛ بنابراین شرکت ریپل Ripple قصد کرده یک شبکه ارتباط و پرداخت امن و غیر متمرکز برای مؤسسات مالی سراسر جهان ایجاد کند.

تفاوت ریپل Ripple با بیت کوین چیست؟

زمانی که از سرمایه‌گذاری در بیت کوین سخن می گوییم، منظور سرمایه‌گذاری بر روی شبکه بیت کوین BTC است. اما در مورد ریپل، این نکته صادق نیست و سرمایه‌گذاری در ریپل Ripple اعم از سرمایه‌گذاری بر روی ارز دیجیتال XRP است.

اما تفاوت اصلی این دو در هدفی است که هر یک دنبال می‌کنند. بیت کوین BTC با هدف انجام تراکنش‌های همتا به همتا و حذف بانک‌ها و دیگر واسطه‌ها روی کار آمده است، اما شرکت ریپل Ripple معتقد است که بانک‌ها به‌خودی‌خود بد نیستند، بلکه این شیوه کار آنهاست که کاربران را با مشکل مواجه می‌سازد. در همین راستا شرکت ریپل Ripple به توزیع محصولات خود پرداخته است.

 

ریپل

در مورد شرکت ریپل چه میدانید؟

 

سه محصول اصلی شرکت ریپل Ripple کدام‌اند؟

ریپل تا کنون سه محصول اصلی برای بانک‌ها و مؤسسات مالی ارائه کرده است که هر سه تحت یک نام جمع می‌شوند؛ ریپل نت RippleNet. در ادامه به معرفی مختصری از هریک از این سه محصول ریپل نت Ripple Net خواهیم پرداخت.

  • ایکس کارنت xCurrent : این محصول، پلتفرمی است مبتنی بر یک دفتر کل توزیع شده به نام اینترلجر Interledger که برای انجام پرداخت‌های برون‌مرزی بانک‌ها استفاده می‌شود. ایکس کارنت xCurrent گرچه توسط ریپل Ripple تولید شده است اما کنترل دفتر کل اینترلجر در دست کنسرسیوم جهانی وب W3C است. کنسرسیوم جهانی وب یک سازمان غیرانتفاعی تعیین‌کننده استانداردهای بین‌المللی شبکه وب است. 

ایکس کارنت xCurrent ، امکانی است برای پرداخت‌ها و تراکنش‌های آنی با همه ارزها و نه فقط ارزهای دیجیتال. این محصول، از ارزهای گوناگون، نقدینگی کافی تأمین می‌کند و به‌عنوان یک پیام‌رسان مالی غیرمتمرکز، امکان تعامل بانک‌ها را فراهم می‌کند. به‌گونه‌ای که یک بانک می‌تواند با ایکس کارنت xCurrent دلار ارسال کند و بانک گیرنده، معادل آن مقدار دلار را به یورو تحویل بگیرد؛ بنابراین در ایکس کارنت xCurrent هیچ لزومی به‌صرف استفاده از XRPنیست.

  • ایکس رپید xRapid : این محصول مشکل نقدینگی را با استفاده از ارز دیجیتال XRP انجام می‌دهد. به این صورت که پول فیات را به XRP تبدیل می‌کند و پس از هر انتقال XRP آن را به پول مورد نیاز در بانک مقصد تبدیل می‌کند. الگوریتم ایکس رپید xRapid به‌گونه‌ای است که بهترین قیمت را برای تبدیل ارز مبدا به XRPو تبدیل XRP به ارز مقصد پیدا کند.

تنها مانع بر سر راه ایکس رپید xRapid، بحث نقدینگی در ارز دیجیتال XRP است که برای تامین میزان مطلوبی از آن، لازم است این ارز دیجیتال در صرافی‌های بسیار زیادی در سراسر دنیا عرضه شده و حجم معاملات آن افزون گردد.

  • ایکس ویا xVia : این محصول در سال 2018 به بازار معرفی شد و به‌عنوان یک رابط کاربری برای استفاده ساده‌تر از دو محصول دیگر شرکت ریپل Ripple، یعنی ایکس کارنت xCurrent و ایکس رپید xRapid طراحی و ارائه شده است.

 

 

Ripple

ریپل و ارز دیجیتال XRP

نگاهی مختصر به ارز دیجیتال XRP

همان‌طور که پیش‌ازاین گفتیم، ارز دیجیتال XRP تنها در یکی از برنامه‌های شرکت ریپل Ripple به کار می‌رود. XRP استخراج نمیشود و تمام 100 میلیارد واحد آن در سال 2013 توسط شرکت ریپل Ripple صادر شده است. از کل این میزان، 20 میلیارد به بنیان‌گذاران شرکت رسید و 80 میلیارد باقیمانده به‌صورت ماهانه 1 میلیارد، به بازار تزریق می‌شود.

سرعت انجام تراکنش‌ها با XRP بسیار بالا و کارمزد آن نیز به‌شدت پایین است. به‌گونه‌ای که تکمیل شدن یک تراکنش آن در حدود 4 ثانیه طول می‌کشد و کاربران آن می‌توانند میلیون‌ها دلار را کارمزدی چند دلاری انتقال دهند.

 

تاریخچه بنیان‌گذاری شرکت ریپل Ripple

رایان فوجر Ryan Fugger

رایان فوجر Ryan Fugger چهار سال پیش از پیدایش بیت کوین یعنی در سال 2004، شرکت ریپل پی RipplePay را بنیان نهاد. هدف او از این پروژه راه‌اندازی یک پروتکل همتا به همتا و امن بود که به‌واسطه آن، بتوان پول را از نقطه‌ای از جهان به نقطه‌ای دیگر منتقل کرد و البته همه کاربران اینترنت نیز، بدون محدودیت، قادر به استفاده از آن باشند.

ایده ابتدایی ریپل پی RipplePay به ایده‌ای که امروزه شرکت ریپل Ripple دنبال می‌کند، بسیار شبیه بوده است اما به دلیل مشکلات مدیریتی و فنی، ریپل پی RipplePay نتوانست به اهداف خود دست پیدا کند و تا سال 2011، تعداد کاربرانش به‌زحمت به 10 هزار نفر می‌رسید.

 

 

ریپل

جد مک کالب کیست؟

 

جد مک کالب

جد مک کالب Jed McCaleb در ماه می سال 2011 به تیم ریپل  Ripple پیوست. او یکی از اولین حامیان بیت کوین بود و سابقه درخشانی در بیت کوین داشت. پیش از پیوستن به ریپل Ripple او صرافی مشهور MT Gox را راه‌اندازی کرده بود که مشارکت چشم گیری نیز در بیت کوین داشت. جد مک کالب Jed McCaleb پس از پیوستنش به ریپل Ripple توانست رایان فوجر Ryan Fugger را قانع کند که پس از آن، کنترل شرکت ریپل را به او و تیمش بسپارد.

جد مک کالب Jed McCaleb در سال 2012، پس از استخدام کریس لارسن Chris Larsen، شرکت ریپل Ripple را ترک کرد و پلتفرم ارز دیجیتال استلار را راه‌اندازی کرد.

 

کریس لارسن Chris Larsen

کریس لارسن Chris Larsen در سال 2012 توسط جد مک کالب در ریپل استخدام شد. از آن زمان او موقعیت‌های شغلی متفاوتی را در شرکت ریپل Ripple را برعهده گرفت. اگر به وب‌سایت فعلی شرکت ریپل سر بزنید، در آنجا از کریس لارسن به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران ریپل یاد شده است. او علاوه بر این از آن دسته افرادی است که سابقه‌ای بسیار درخشان در زمینه فناوری دارند.

کریس لارسن  Chris Larsen  و موقعیت‌های شغلی‌اش در ریپل Ripple

کریس لارسن Chris Larsen از زمان پیوستنش به ریپل Ripple در سال 2012 تا سال 2016 در سمت مدیرعاملی شرکت ریپل فعالیت کرد اما پس از کناره‌گیری از این سمت، به‌عنوان رئیس اجرایی هیئت‌مدیره در ریپل Ripple به کار خود ادامه می‌دهد. او علاوه بر نظارت و مدیریت آینده استراتژیک رمز ارز ریپل، فعالیت‌های خیرخواهانه بسیار گسترده‌ای انجام می‌دهد.

 

کمک مالی کریس لارسن Chris Larsen به دانشگاه سان فرانسیسکو

لارسن و همسرش، لینا لام Lyna Lam به خیریه های بسیاری کمک می‌کنند اما یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های آنان در این زمینه، اهدای 25 میلیون دلار ریپل XRP به دانشگاه سان‌فرانسیسکو است. گفته می‌شود این مورد، بزرگ‌ترین کمک مالی در قالب رمز ارز به یک دانشگاه در آمریکا است. 

 

ریپل

ریپل و کریس لارسن 

 

کریس لارسن Chris Laren؛ بیت کوین کثیف ترین رمز ارز روی کره زمین است.

لارسن در پی حضورش در یک پادکست به نام Investing in Integrity گفت که بیت کوین باید الگوریتم اجماع خود را تغییر دهد. زیرا الگوریتم مورد استفاده بیت کوین (اثبات کار Pow) بسیار پرمصرف است و بهتر است بیت کوین به مدل اثبات سهام PoS که با محیط‌زیست سازگار است رو بیاورد. البته کریس لارسن Chris Larsen در ادامه اشاره کرد که به نظر او توسعه دهندگان، استخراج‌کنندگان و اپراتورهای صرافی‌ها هرگز به‌صورت داوطلبانه و خودجوش چنین تغییری را اعمال نمی‌کنند؛ بنابراین بهتر است نهادهای نظارتی وارد عمل شوند. به نظر او دولت‌ها باید اعتباری را که شرکت‌های در تعامل با بیت کوین با آسیبی که به محیط‌زیست زده‌اند به دست آورده‌اند را از آنها پس بگیرند. 

 

کریس لارسن Chris Larsen؛ ویتالیک بوترین یک قهرمان است.

لارسن در ادامه نقدی که به بیت کوین و الگوی اجماع آن، یعنی اثبات کار PoW که به محیط‌زیست آسیب میرساند وارد میکند، معتقد است که ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، یک قهرمان است زیرا او توانست الگوی اثبات کار را کنار بگذارد. به نظر کریس لارسن Chris Larsen، ویتالیک بوترین باهوش ترین فرد در بین فعالان حوزه ارزهای دیجیتال است. 

 

کریس لارسن در بین 400 ثروتمند اول در جهان

در تاریخ 6 دسامبر 2018، مجله فوربز اعلام کرد که کریس لارسن Chris Larsen، از بینان گذاران اصلی شرکت Ripple در رتبه 383 از لیست 400 ثروتمند اول جهان قرار گرفته است. این رتبه ازآن‌جهت چشمگیر است که بخش عمده دارایی کریس لارسن Chris Larsen را ارزهای دیجیتال تشکیل میدهند. در آن زمان مجله فوربز ثروت کریس لارسن Chris Larsen را در حدود 2.1 میلیارد تخمین می‌زد. البته در آن زمان هر واحد ریپل قیمتی در حدود 2.3 دلار داشت که از آن روز تاکنون، این قیمت دستخوش تغییرات بسیاری شده است.

 

ریپل

کریس لارسن؛ از ثروتمندترین های دنیای ارز های دیجیتال 

 

کلام پایانی

در جهان ارزهای دیجیتال، انتظار می‌رود کریس لارسن Chris Larsen ضمن ادامه دادن فعالیت‌های خیرخواهانه و بسیار گسترده خود، به هدایت استراتژیک شرکت ریپل Ripple و ارز دیجیتال پرطرفدار این پلتفرم ادامه دهد و بتواند مشاغل زیادی در این زمینه ایجاد کند. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.