در دنیای ارزهای دیجیتال، ما با سیلی از ارزها روبه‌رو می‌شویم که هرکدام با هدف خاصی وارد این بازار شده‌اند. برخی از این ارزهای دیجیتال استیبل کوین‌ها هستند، برخی شت کوین‌های پرطرف‌دار هستند و برخی هم توکن‌های کاربردی شبکه‌های مبتنی بر بلاک چین هستند. بیشتر ارزهای دیجیتال در پی حل مشکل یا رفع نواقص خاصی هستند که پیش از این شبکه‌های مختلف به آن ها دچار بوده‌اند.

این ارزها متعلق به شبکه‌هایی هستند که با راه‌حل‌های جدید و نوین در پی بهتر و بهتر کردن شرایط بلاک چین و شرایط دنیای دیجیتالی و اینترنتی هستند. ما در این مقاله قصد داریم راجع به یکی از این پروژه‌ها با شما صحبت کنیم. پروژه‌ای که تمرکز خود را بر روی توسعه کدها گذاشته است. اگر دوست دارید بدانید پروژه مد نظر ما کدام پروژه است، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

در مورد شبکه رادیکل (Radicle) چه میدانید؟

شبکه رادیکل یک شبکه غیر متمرکز متن باز است که برای کد نویسی است. معنای اصلی این شبکه ” ریشه” است. اگر به لوگوی شبکه رادیکل دقت کنید هم می‌توانید این استعاره را دریابید. در این شبکه که در حکم میزبانی برای کدها است، تمام واسطه‌ها حذف می‌شوند و فضایی ایمن برای کاربران فراهم می‌آورند تا بتوانند به صورت گروهی بر روی کدهای خود کار کنند و در این فضا فعالیت کنند. این شبکه بلاک چین اختصاصی خودش را ندارد و بر روی بلاک چین اتریوم استوار است. این شبکه یک شبکه کاربردی برای برنامه‌نویسان است.

هدف شبکه رادیکل این است که با ایجاد یک شبکه همتا به همتا و با استفاده از تمرکز زدایی، امکان ایجاد فضایی برای کد نویسی تیمی، توسعه کد و توسعه پلتفرم‌های دیفای (Defi) را فراهم آورد.

پلتفرم‌های توسعه کد دیگری هم وجود دارند که برای شبکه رادیکل رقیب‌های مهمی محسوب می‌شوند؛ مانند گیت هاب (gatehub) و گیت لب (gatelab). اما تفاوت اساسی که شبکه رادیکل با این شبکه‌ها دارد، غیر متمرکز بودن آن است. گیت هاب و گیت لب شبکه‌های متمرکزی هستند که می‌توانند تحت تأثیر تصمیمات سازمانی، محدودیت‌هایی را برای کاربران ایجاد کنند. اما شبکه رادیکل یک شبکه برای توسعه کد است که 100 درصد غیر متمرکز است. یعنی هیچ شرکت، سازمان، دولت یا سرور مشخصی بر روی این شبکه نظارت نمی‌کند و بر روی فعالیت‌های شما نظارت ندارد.

 

Radicle

تمام آن چیزی که لازم است در مورد شبکه اوپن سورس رادیکل Radicle بدانید.

 

 

ارز دیجیتال (RAD)؛ ارز بومی شبکه رادیکل

شبکه رادیکل دارای یک ارز دیجیتال بومی است که با همین نام و با نماد (RAD) در دنیای کریپتوکارنسی شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال با استاندارد ERC-20 ساخته شده است و بر روی بلاک چین اتریوم قرار گرفته است. در اکوسیستم غیرمتمرکز، امن و کاربردی رادیکل جای خالی یک توکن حاکمیتی برای رفع نیازهای حاکمیتی درون شبکه‌ای احساس می‌شد. برای همین ارز دیجیتال RAD پا به عرصهٔ کریپتو گذاشت. این ارز دیجیتال در حک یک توکن حاکمیتی عمل می‌کند و افراد با داشتن این توکن می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مربوط به شبکه رادیکل شرکت کنند و حق رأی داشته باشند.

این ارز هم اکنون رتبه 283 را در بازار ارزهای دیجیتال دارد. تعداد کل توکن‌های رادیکل 99,998,810 عدد است که از این تعداد تنها حدود 27,420,865  عدد آن در بازار در گردش است و این تعداد تنها حدود  27 درصد از کل توکن‌های رادیکل است.

آیا می‌توان ارز دیجیتال (RAD) را استخراج کرد؟

ارز دیجیتال RAD را نمی‌توان مانند بیت کوین به روش سنتی و با استفاده از دستگاه‌های ماین، استخراج کرد. زیرا این ارز دیجیتال از پروتکل POS به جای پروتکل POW برای توکن‌های خود استفاده می‌کند. یعنی شما می‌توانید با سپرده گذاری و قفل کردن سرمایه‌های خود بر روی این شبکه، پس از مدت مشخصی پاداش دریافت کنید. به این روش استیک کردن (Steaking) میگویند. 

شما می‌توانید با استیک کردن سرمایه‌های خود در استخرهای استیکینگ، پاداش‌هایی هم به طور کلی و هم تخفیف‌هایی بر روی کارمزدهای خود دریافت کنید. پاداش‌هایی که به شما داده می‌شود هم در قالب توکن‌های (RAD) خواهد بود. 

 

تیم توسعه دهندهٔ شبکه ردیکل 

این شبکه در سال 2020 فعالیتش را آغاز و در سال 2021 ارز دیجیتال خود را معرفی و راهی بازار کرد. الکسیس سلیه (Alexis Sellier)  و الفتریوس دیاکومیکالیس (Eleftherios Diakomichalis) از بنیان‌گذاران اصلی شبکه ردیکال هستند. این افراد پیش‌تر در حوزه‌های علوم کامپیوتر فعالیت‌هایی داشتند و فعلاً تمام تمرکزشان را بر روی این شبکه داشته‌اند. این شبکه هم اکنون توسط شرکت‌های مختلفی حمایت می‌شود و به همین دلیل می‌توان آیندهٔ روشنی را برای این ارز دیجیتال تصور کرد.

 

RAD

ارز دیجیتال RAD؛ توکن حاکمیتی شبکه رادیکل

 

ارز دیجیتال (RAD) را از کدام صرافی‌ها می‌توان خریداری کرد؟

شما برای خرید ارز دیجیتال (RAD) باید به صرافی‌های داخلی یا خارجی مراجعه کنید که این ارز دیجیتال را در فهرست ارزهای دیجیتال خود لیست کرده‌اند. از صرافی‌های خارجی که این رمز ارز را خرید و فروش می‌کنند می‌توانیم به صرافی‌های Binance، coin base، FTX، hitbtc، uni swap و huobi اشاره کنیم.

علاوه بر این صرافی‌ها، این ارز دیجیتال در حدود 35 صرافی بین‌المللی دیگر خرید و فروش می‌شود. توجه داشته باشید که خطر مسدود شدن حساب‌های کاربران ایرانی توسط صرافی‌های متمرکز خارجی همیشه وجود دارد و دلیل این امر هم تحریم‌هایی است که در سال‌های اخیر متوجه ایران شده است. اگر قصد استفاده از این صرافیها را دارید حتماً دارایی‌هایتان را پس از انجام معاملاتتان به آدرس کیف پول دیجیتال شخصیتان انتقال دهید.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (RAD) را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (Abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (RAD) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (RAD) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (RAD) خود را بفروشید. 

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال (RAD) پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز (RAD) به یک کیف پول دیجیتالی شخصی نیاز دارید. این کیف پول‌ها به دو دسته‌ی نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های سخت افزاری یا سرد کیف پول‌هایی هستند که به صورت آفلاین قابل دسترسی‌اند و بر خلاف کیف پول‌های نرم افزاری رایگان نیستند. این کیف پول‌ها درست مانند یک فلش موری یا هارد هستند و این قابلیت را دارند که تمام ارزهای دیجیتال را بر روی خودشان ذخیره کنند. از کیف پول‌های سخت افزاری می‌توانیم به کیف پول‌های ترزور (trezor)، کیپ کی (keepkey) و لجر نانو (ledger nano) اشاره کنیم. 

کیف پول‌های نرم افزاری کیف پول‌هایی هستند که بر روی گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی شما نصب می‌شوند. این کیف پول‌ها که به کیف پول‌های گرم مشهورند عمدتاً رایگان‌اند. اما معمولاً از تمام ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌کنند و هر کیف پولی گروهی از ارزها را پوشش می‌دهد. از کیف پول‌های نرم افزاری که از ارز دیجیتال (RAD) پشتیبانی می‌کنند می‌توانیم به کیف پول‌های سیف پال (safepal)، متامسک (metamask)، تراست ولت (trust wallet) و تمام کیف پول‌هایی که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کنند، اشاره کنیم.

 

RAD

کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری که از ارز دیجیتال RAD پشتیبانی می‌کنند.

 

و در نهایت

ما در این مقاله به طور کامل دربارهٔ پروژهٔ رادیکل صحبت کردیم و در مورد کاربردهای ارز دیجیتال RAD و قابلیت‌های آن توضیح دادیم. اگر دوست دارید راجع به پروژه رادیکل و ارز دیجیتال RAD بیشتر بدانید، می‌توانید به سایت رسمی این پروژه به آدرس (Radicle.xyz) مراجعه کنید. می‌توانید توضیحاتی را راجع به این پروژه و وایت پیپر آن در این سایت مطالعه کنید.

اگر روزی قصد سرمایه گذاری بر روی توکن‌های RAD را پیدا کردید، بدانید که قبل از سرمایه گذاری بر روی هر ارز دیجیتالی باید به طور کامل راجع به پروژه پشت آن ارز دیجیتال و اهداف آن مطالعه کنید. اگر اهداف آن پروژه را ارزشمند یافتید می‌توانید به مراحل بعدی فکر کنید. در مرحله‌های بعد باید با استفاده از تحلیل‌های تکنیکال و تحلیل‌های فاندامنتال وضعیت و تاریخچه آن ارز دیجیتال را بررسی کنید.

با استفاده از این روش و با استفاده از مطالعه نمودارها و وضعیت کلی بازار ارزهای دیجیتال می‌توانید یک نقطهٔ ورود خوب برای سرمایه‌هایتان پیدا کنید. تمام این مراحل نظام‌مند به شما کمک می‌کنند تا بتوانید یک سرمایه گذاری نسبتاً ایمن داشته باشید و از گزند تصمیم‌های هیجانی در امان بمانید. 

امیدواریم که از مطالعهٔ این مقاله لذت برده باشید و نکات ذکر شده در آن برایتان سودمند واقع شده باشد.

 

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

2 نظر

    ممنون از شما

    کاربردی بود ممنون

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.