جهان گسترده ارزهای دیجیتال، از آغاز پیدایش خود تا کنون، همواره امکانات متنوعی برای کاربران خود فراهم آورده است. چه یک سرمایه‌گذار در حوزه ارزهای دیجیتال باشید، چه یک علاقه‌مند به فناوری‌های نوین، مطالعه در زمینه امکانات و ایده‌های جدید این حوزه برای شما لازم خواهد بود. به همین منظور در این مقاله به یکی از پلتفرم‌های مشهور و محبوب در حوزه ارزهای دیجیتال، یعنی اوریون پروتکل و جزئیات سازوکار آن پرداخته‌ایم. 

 

با اوریون پروتکل آشنا شوید

اوریون پروتکل Orion Protocol پروژه ای است که طراحی آن با هدف جمع آوری نقدینگی صرافی‌های رمز ای در یک پلتفرم واحد انجام شده است. اوریون پروتکل Orion Protocol یک پلتفرم غیرمتمرکز است. این پلتفرم غیرمتمرکز یک توکن بومی نیز دارد. توکن‌های بومی این پلتفرم با علامت تجاری ORN نشان داده میشوند.

گستردگی معاملات در حوزه ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر به سبب ظهور صرافی‌های متعدد در این حوزه است. اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا دیفای DeFi با گسترش و پیشرفت خود باعث شکل‌گیری سیستم مالی جدیدی شده‌اند که با سیستم‌های مالی سنتی به رقابت برخاسته است. این سیستم مالی جدید شاخص‌های بهتری در زمینه مدیریت اطلاعات هویتی شخصی به کاربران خود ارائه می‌دهد.

جهان رمز ارزها پر از امکانات متنوعی است که کاربران عادی قادر به بهره‌برداری از تمام یا اکثر امکانات آن نیستند. سرمایه‌گذاران برای بهره‌برداری از قابلیت‌های متنوع صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز نیازمند دانش فنی هستند. به‌علاوه هرکدام از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز دارای کاستی‌هایی هستند. این دو جهت موجب شده‌اند که پلتفرم اوریون پروتکل Orion Protocol در پی حل این مشکلات، پا به عرصه ارزهای دیجیتال بگذارد.

 

 

اوریون

همه چیز در مورد اوریون پروتکل

 

 

فعالیت در صرافی‌های متمرکز چه محدودیت‌هایی دارد؟

صرافی‌های متمرکز از همان آغاز فعالیت ارزهای دیجیتال وجود داشته‌اند و رایج‌ترین راه برای ورود به جهان رمز ارزها به شمار می‌روند. صرافی‌های متمرکز به کاربران خود اجازه می‌دهند دارایی‌های متنوع را به‌سادگی معامله کنند اما از جهت دیگر، کنترل کامل دارایی‌های کاربران خود را در دست می‌گیرند و ازآن‌جهت که سازوکار آنها متمرکز است، احتمال اینکه مورد حملات سایبری قرار بگیرند به‌مراتب بیشتر است. 

برای اینکه به‌عنوان یک کاربر در صرافی متمرکز، حساب کاربری خود را ایجاد کنید، لازم است مراحل پیچیده قانونی، تأیید هویت و مکانیزم‌های ضد پول‌شویی را طی کنید زیرا صرافی‌های متمرکز در چارچوب قوانین سخت‌گیرانه و محدودیت‌های گسترده‌ای فعالیت می‌کنند.

 

صرافی‌های غیرمتمرکز چه راهکاری ارائه می‌دهند؟

صرافی‌های غیرمتمرکز کنترل کل دارایی کاربران را در اختیار خود آنها قرار می‌دهند. این صرافی‌ها با استفاده از پروتکل‌های خودکار، میزان امنیت دارایی‌های کاربران را افزایش می‌دهند و درعین‌حال، فرآیند تأیید هویت در این پلتفرم‌ها با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

 

کدام محدودیت‌ها گریبان صرافی‌های غیرمتمرکز را می‌گیرد؟

تا اینجا دانستیم که صرافی‌های غیرمتمرکز توانسته‌اند برخی مشکلات موجود در صرافی‌های متمرکز را حل کرده و شرایط ساده‌تری برای کاربران فراهم کنند اما خود این صرافی‌های غیرمتمرکز نیز دچار مشکلاتی هستند. به طور مثال ازآن‌جهت که صرافی‌های غیرمتمرکز از ارزهای فیات پشتیبانی نمی‌کنند، همواره با مشکل تأمین نقدینگی مواجه هستند و این مسئله، انجام معاملات را کمی پیچیده می‌کند. 

 

اوریون ترمینال و شبکه اوریون پروتکل

اوریون ترمینال و شبکه اوریون پروتکل 

 

 

اوریون ترمینال Orion Terminal چیست؟

پلتفرم‌های بسیاری تلاش کرده‌اند که مشکلات صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را حل کنند. به این شیوه که تمامی حجم نقدینگی را در یک پلتفرم گردآوری کنند. تجمیع کننده صرافی‌های متمرکز CEX حجم نقدینگی بالایی فراهم می‌آورند اما در برابر حملات سایبری از امنیت پایینی برخوردار بوده و آسیب‌پذیرند. صرافی‌های غیرمتمرکز هم گرچه به کاربران این امکان را می‌دهند که کنترل بیشتری بر دارایی خود داشته باشند، اما نسبت به صرافی‌های متمرکز از حجم نقدینگی و جفت‌های ترید و اسپرد کمتری برخوردارند. یکی از مهم‌ترین هدف‌های اوریون پروتکل Orion Protocol رفع این مشکل بوده و در این راستا، اوریون ترمینال Orion Terminal را به بازار ارزهای دیجیتال معرفی کرده که اولین و تنها درگاه غیر متمرکز کل رمز ارزهای جهان است که مشکلات کاربران برای استفاده از سیستم‌های مالی نوین را برطرف می‌کند.

 

اوریون ترمینال Orion Terminal چگونه نقدینگی پلتفرم های مختلف را تجمیع می‌کند؟

این درگاه، از استخر اوریون به‌عنوان بازار ساز خودکار AMM استفاده می‌کند. این استخر، در یک فضای واحد، قابلیت ترید بین صرافیهای متمرکز، غیرمتمرکز و استخرهای سواپ را برای کاربران فراهم می‌کند. استخر اوریون بر روی بلاک‌چین اتریوم و بایننس اسمارت چین ساخته و بر روی ترمینال اوریون اجرا شده است. استخر اوریون بلاک‌چین هایی مانند پولکادات، آوالانچ، کاردانو، الروند و فانتوم را در برمی‌گیرد. به‌علاوه برای افزایش نقدینگی از چند استخر سواپ مانند یونی سواپ، پنکیک سواپ و سوشی سواپ کمک می‌گیرد. این، بهترین شیوه برای گردآوری نقدینگی پلتفرم‌های مختلف در یک پلتفرم واحد است. 

 

چرا اوریون ترمینال Orion Terminal از رقیبانش قویتر است؟

نقطه آغاز اوریون پروتکل، توجه به فاصله ای بود که بین تجمیع کننده صرافیهای متمرکز و غیرمتمرکز وجود دارد و به همین دلیل بود که اوریون ترمینال Orion Terminal را با ترکیبی از بهترین ویژگی‌های صرافی‌های متمرکز CEX و غیرمتمرکز DEX طراحی  ارائه کرد. مثلا مکانیزم حضانت و تصمیم گیری نهایی در اوریون پروتکل Orion Protocol کاملا غیرمتمرکز است اما درعین‌حال، ویژگی مثبت صرافی‌های متمرکز یعنی نقدینگی را برای کاربران خود فراهم می‌کند.

در حقیقت اوریون پروتکل Orion Protocol با طراحی اوریون ترمینال Orion Terminal توانسته است سیستم را غیرمتمرکز کند، استخرهای نقدینگی متمرکز را جذب کند و کارمزد و لغزش را کاهش دهد. 

 

نقاط قوت اوریون پروتکل

نقاط قوت اوریون پروتکل 

 

 

سه نقطه قوت اوریون پروتکل؛

  • برای مقایسه اوریون ترمینال Orion Terminal با رقبایش میتوانیم به طور مثال، نگاهی به تجمیع کننده ای مانند تاگومی tagomi بیاندازیم. تاگومی نیز دسترسی به بازار را افزایش می‌دهد اما این کار صرفا با مکانیزم حضانت متمرکز انجام می‌شود. این در حالی است که در اوریون ترمینال Orion Terminal هیچ نهاد ثالثی به دارایی دیجیتال یا کلید خصوصی کاربران دسترسی ندارد. 

 

  • اوریون ترمینال Orion Terminal حدود 10 هزار جفت ارز برای ترید ارائه کرده است، در حالی که تجمیع کننده های دیگر معمولا فقط از جفت  توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند.

 

  • در بیشتر تجمیع کننده‌های غیرمتمرکز یک ترید بزرگ می‌تواند استخر ترید را به‌کلی خالی کند؛ حتی در پلتفرم‌های بزرگی مانند یونی سواپ. اما اوریون ترمینال Orion Terminal موفق شده است با جمع‌آوری تمامی لیست‌های سفارش، بهترین قیمت‌ها، کمترین کارمزدها و همچنین، اسپردِ کم و بدون لغزش قیمت را به کاربران خود ارائه دهد.

 

اوریون پروتکل Orion Protocol، یک درگاه رو به کل جهان

اوریون ترمینال Orion Terminal در پیِ همکاری با کارگزاری ها و صرافی‌های قابل‌اعتماد سراسر جهان توانسته قابلیت دسترسی جهانی و غیرمتمرکز را برای کاربران خود فراهم کند. با استفاده از این پلتفرم، کاربران می‌توانند بدون هیچ‌گونه محدودیت جغرافیایی به فعالیت‌های تجاری در صرافی‌های بزرگی مانند KuCoin و Binance بپردازند. این پلتفرم از مکانیزم «اثبات کارگزاری تفویض شده» استفاده می‌کند که به‌واسطه آن تریدرها و صرافی‌ها می‌توانند از طرف کاربر، درخواست ترید را اجرایی کنند.

تمام صرافی‌ها و تریدرها در پلتفرم اوریون پروتکل Orion Protocol از نرم افزار کارگزاری اوریون استفاده می‌کنند تا درخواست ترید کاربران را اجرایی کنند اما به دارایی کاربران دسترسی ندارند. در این نرم افزار، تمام تریدرها مراحل تأیید هویت را طی کرده‌اند و کاربران، نیازی به انجام مجدد این مراحل ندارند. آخرین نکته نیز در مورد امنیت پلتفرم اوریون پروتکل Orion Protocol این است که تمام کدهای آن توسط سرتیک Certik که بهترین پلتفرم برای بررسی کدهای پروژه ها به شمار میرود، بررسی شده‌اند.

 

 

نقشه راه پلتفرم اوریون پروتکل

نقشه راه پلتفرم اوریون پروتکل 

 

 

مؤسس پلتفرم اوریون پروتکل Orion Protocol کیست و نقشه راه این پلتفرم را چگونه ترسیم کرده است؟

مؤسس این پروژه، الکسی کولوسکوف بوده که هم اکنون نیز در سمت مدیرعاملی این پروژه به فعالیت خود ادامه می‌دهد. وی پیش از راه‌اندازی اوریون پروتکل Orion Protocol یک توسعه دهنده بلاک‌چین و معمار ارشد ویوز پلتفرم Waves Platform بوده است. از دیگر تجربیات او این است که مدتی به‌عنوان مدیر فناوری اطلاعات پروژه در UniCredit Bank Russia به فعالیت می پرداخته است. 

در قدم اول بیشترین تمرکز اوریون پروتکل Orion Protocol بر افزایش کاربران و قدرت پذیرش خود است اما توسعه دهندگان این پلتفرم در نظر دارند قابلیت‌های وام‌دهی و استیک، ترید مارجین، توکن‌های غیر قابل تفویض NFT و راهکارهای سازمانی و اوراکل‌ها را به این پروژه اضافه کنند.

 

چند نکته در مورد توکن ORN

توکن‌های ORN، براساس استانداردهای ERC-20 ساخته شده‌اند. اولین عرضه توکن‌های ارز دیجیتال اوریون پروتکل ORN در سال 2020 انجام شد و تعداد کل توکن های آن برابر با 100 میلیون توکن است که در حال حاضر 31.5 میلیون آن به بازار عرضه شده است. این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله (نوامبر 2021) در رتبه 310 جهان در بین ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. نزدیک به 40 درصد از معاملات این ارز دیجیتال در صرافی بایننس انجام می‌شود. بالاترین قیمتی که توکن ارز دیجیتال اوریون پروتکل ORN تجربه کرده است، نرخی برابر با 29.29 دلار است. این اوج قیمت اوریون پروتکل ORN در تاریخ 22 مارچ 2021 رخ داد. همچنین کمترین قیمتی که اوریون پروتکل ORN تاکنون تجربه کرده است، برابر با 0.53 دلار است.

 

کیف پول‌های ارز دیجیتال اوریون پروتکل ORN

برای نگهداری از ارزهای دیجیتال به‌طورکلی سه دسته کیف پول آنلاین، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در دسترس کاربران قرار دارند. کیف پول‌های آنلاین از امنیت پایینی برخوردار هستند و برای ذخیره دائمی دارایی‌های دیجیتال شما، گزینه چندان مناسبی به شمار نمی‌روند. از بین کیف پول‌های نرم‌افزاری که از ارز دیجیتال اوریون پروتکل ORN پشتیبانی می‌کنند می‌توان به MyCrypto و MyEther Wallet اشاره کرد.

کیف پول‌های سخت‌افزاری نیز موجودند و لازم به ذکر است که این دسته اخیر از امنیت بالاتری برخوردارند و در مجموع بهترین گزینه برای حراست از دارایی‌های دیجیتال شما به شمار می‌روند. از این میان می‌توانیم به کیف پول‌های سخت‌افزاری Ledger و Trezor اشاره کنیم.

 

روش خرید ارز دیجیتال اوریون پروتکل

روش خرید ارز دیجیتال اوریون پروتکل

 

 

روش خرید ارز دیجیتال اوریون پروتکل ORN

ارز دیجیتال اوریون پروتکل  Orion Protocol را هم می‌توانید از صرافی‌های قابل‌اطمینان ایرانی به‌صورت مستقیم خریداری کنید هم اینکه می‌توانید بیت‌کوین‌ها یا اتریوم‌های خود را در یک صرافی خارجی به توکن‌های اوریون پروتکل یا همان ORN  تبدیل کنید. باتوجه‌به محدودیت‌ها و تحریم‌ها، راه اول، راه کم‌ریسک‌تر و کم‌هزینه‌تری است.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال اوریون پروتکل ORN را دارید، می‌توانید به‌راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس Abantether.com شوید و پس از ثبت‌نام، ارز اوریون پروتکل ORN را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز اوریون پروتکل ORN را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال اوریون پروتکل ORN خود را بفروشید.

 

جمع بندی

پلتفرم ارز دیجیتال اوریون پروتکل Orion Protocol برای اولین بار در سال 2020 به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شد. اوریون پروتکل یک تجمیع کننده است که موفق شده ویژگی های مثبت صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز را در یک پلتفرم جمع کند و فضایی برای کاربران فراهم آورد که در آن، نقدینگی لازم موجود باشد، دسترسی جهانی به پلتفرم وجود داشته باشد و کنترل دارایی های کاربران، فقط و فقط در دسترس خودشان باشد. اوریون پروتکل Orion Protocol این امکان را با طراحی و ارائه اوریون ترمینال Orion Terminal عملی کرده است که در مقاله بالا، به تفصیل به جزئیات آن پرداخته ایم. 

توکن بومی پلتفرم اوریون پروتکل Orion Protocol به اختصار با علامت تجاری ORN نشان داده میشود. اگر شما نیز مایل به خرید و فروش این ارز دیجیتال پرطرفدار هستید، صرافی معتبر آبان تتر در تمام مراحل همراه شما خواهد بود.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

1 نظر

    خوب و کامل

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.