همان‌طور که احتمالاً میدانید، هر کدام از ارزهای دیجیتال با هدف خاصی ایجاد شده‌اند. گروهی از آنها توکن‌های بومی اپلیکیشن‌های موسیقی هستند، بعضی از آنها برای استفاده در بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، بعضی از آنها به عنوان سند مجازی آثار هنری مورد استفاده قرار می‌گیرند و … . یک دسته از ارزهای دیجیتال هم هستند که در حقیقت توکن‌های بومی پروژه‌هایی هستند که قصد دارند مشکلات زیرساختی و اصلی شبکه‌های بلاک چینی را حل کنند. یکی از این مشکلات که اخیراً با توجه به افزایش تعداد کاربران شبکه‌های بلاک چینی پر رنگ شده است، مشکل مقیاس پذیری شبکه‌های بلاک چین است. این مشکل در ادامه همراه با خودش سرعت تأیید تراکنش‌ها را هم پایین می‌آورد و مشکلات حاشیه‌ای دیگری را هم ایجاد می‌کند. برخی پروژه‌ها در همین حیطه فعالیت می‌کنند و سعی می‌کنند با حل مشکل مقیاس پذیری، مسیر دنیای دیجیتال را هموارتر کنند و موانع را از سر راه بردارند.

یکی از این پروژه‌ها، پروژه هارمونی (Harmony) است. اگر دوست دارید در مورد این پروژه و اهداف و ویژگی‌های آن بیشتر بدانید، این مقاله را از دست ندهید.

 

ONE

هر آنچه دربارة پلتفرم هارمونی Harmony باید بدانید.

 

در مورد پروژه هارمونی (Harmony) چه میدانید؟

پروژه هارمونی در حقیقت یک بلاک چین است که برای توسعه لایه دوم شبکه اتریوم، آسان شدن جریان ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز (Dapp) و استفاده از آنها، طراحی شده است. هارمونی برای این آمده است که بتواند مشکل مقیاس پذیری در شبکه‌های بلاک چینی را حل کند. در این شبکه امکان ایجاد بلوک در کمتر از چند ثانیه ممکن شده است که این آپشن، با ایجاد امکان عملکرد تقسیم تصادفی (VRF) ممکن شده است. هارمونی می‌تواند مشکل مقیاس پذیری اتریوم را به راحتی حل کند و سرعت انجام تراکنش‌ها در این شبکه را افزایش دهد.

هارمونی قصد دارد با استفاده از فناوری شاردینگ (Sharding) امنیت و اعتبار سنجی تراکنش‌ها را بالا ببرد و ارتباطات شبکه را قوی کند. امنیت و تمرکز زدایی شبکه هارمونی به طور کامل بر عهده تأیید کننده‌ها (شاردها) است. آنها می‌توانند تراکنش‌ها را به طور هم‌زمان انجام دهند و این باعث می‌شود که تعداد تراکنش‌هایی که در ثانیه می‌توانند در شبکه هارمونی انجام شوند به نسبت رقبایش چند برابر باشد. 

هارمونی با استفاده از پروتکل (FBFT) که همان کوتاه شدهٔ عبارت (Fast Byzantine Fault Tolerant Protocol) می‌تواند به پردازش چندلایه تراکنش‌ها و افزایش مقیاس پذیری بپردازد و مشکل تأخیر در اتصال را بهبود ببخشد. با استفاده از هارمونی کاربران میتوانند تراکنش های خود را  تنها در دو ثانیه انجام دهند.

یکی دیگر از اهداف این پروژه این است که بتواند تبادلات مربوط به NTF ها را با سرعت بالایی انجام دهد و تبدیل به اولین بلاک چین لایه اول POS در این مورد بشود. پس هارمونی، هم به اقتصاد غیر متمرکز (Defi) کمک میکند و هم خرید و فروش توکن های NFT را ممکن میکند.

 

 

ONE

پروژه هارمونی؛ حل مشکل مقیاس پذیری در بلاک چین

 

تاریخچه پروژه هارمونی

این پروژه در سال 2017 توسط استفان تسه (Stephen Tse) بنیان‌گذاری شد. او پیش از آغاز کردن پروژه هارمونی، سابقه کار در شرکت‌های گوگل و مایکروسافت و اپل را داشت. تیم توسعهٔ دوازده نفرهٔ او هم از افرادی تشکیل شده است که همه در همین شرکت‌ها تجربهٔ فعالیت داشته اند و تیم پر تجربه و حرفه ای محسوب میشوند.

ONE

تیم توسعه دهنده پروژه هارمونی و ارز دیجیتال وان (ONE)

 

 

توکن وان (ONE)؛ توکن اختصاصی پلتفرم هارمونی

پلتفرم هارمونی دارای توکن اختصاصی است که با نماد اختصاری (ONE) در دنیای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. با استفاده از این ارز دیجیتال، هزینه‌های تراکنش‌ها در این شبکه پرداخت می‌شود و رأی‌گیری بین نودها با استفاده از آن، به انجام می‌رسد. ضمناً کاربران این شبکه و دارندگان توکن‌های (ONE) می‌توانند با سپرده گذاری توکن‌های وان در این شبکه و استیک کردن (steaking) آنها، توکن وان را به عنوان پاداش دریافت کنند و کسب سود کنند. این توکن بر اساس استاندارد ERC-20  و BEP2 است.

 تعداد کل توکن‌های هارمونی وان در حال حاضر احتمالاً  12,600,000,000 توکن است. البته در این مورد نمی‌توانیم مطمئن باشیم زیرا تعداد کل توکن‌های وان در بلاک اکسپلور شبکه هارمونی ذکر شده است. از این تعداد حدود 16.9 درصد برای تیم توسعه و مؤسسان این پلتفرم است، حدود 21.8 درصد آن برای گرداندن اکوسیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد و باقی آن در عرضه اولیه یا توزیع عمومی در جریان است.

 

برای ذخیره توکن‌های هارمونی وان (ONE) از چه کیف پول‌هایی می‌توانیم استفاده کنیم؟

شما برای اینکه بتوانید توکن‌های (ONE) خود را ذخیره کنید، باید از کیف پول‌هایی استفاده کنید که از این توکن پشتیبانی می‌کنند. این کیف پول هم می‌تواند سخت افزاری باشد، هم نرم افزاری. کیف پول‌های نرم افزاری که به کیف پول‌های گرم مشهورند، به راحتی بر روی گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی شما نصب می‌شوند و به صورت آنلاین می‌توانید از آنها استفاده کنید. فقط باید حتماً آدرس کیف پول خود را داشته باشید تا بتوانید از آن استفاده کنید.

از کیف پول‌های نرم افزاری که از ارز دیجیتال (ONE) پشتیبانی می‌کنند می‌توانیم به کیف پول‌های کوینومی (coinomi)، اتمیک والت (atomic wallet)، متا مسک (meta mask) و تراست والت (trust wallet) اشاره کنیم. کیف پول‌های سخت افزاری که به کیف پول‌های سرد مشهورند، از کیف پول‌های نرم افزاری امنیت بیشتری دارند؛ زیرا حتی اگر شما کیف پول خود را گم کنید، میتوانید با داشتن عبارت یادآور، سرمایه‌های خود را تخلیه کنید و امکان کلاهبرداری را به نزدیک صفر برسانید. از کیف پول‌های سخت افزاری می‌توانیم به کیف پول‌های لجر (ledger) و ترزور (trezor) اشاره کنیم.

 

ONE

پروژه هارمونی؛ حمایت از توسعه دهندگان برنامه‌های غیر متمرکز (DApp)

 

آیا می‌توان ارز دیجیتال (ONE) را استخراج کرد؟

خیر. توکن‌های وان بر اساس پروتکل اثبات کار (Proof of work) نیستند که بتوان آن‌ها را مانند بیت کوین با دستگاه‌های ماین استخراج کرد. بلکه بر اساس پروتکل اثبات اعتبار است. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم کاربران می‌توانند توکن‌های خود را بر روی این شبکه قفل کنند. در این حالت آنها به گره‌های اعتبار سنج تبدیل می‌شوند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. شما برای اینکه بتوانید به یک اعتبار سنج تبدیل شوید باید حد اقل ده هزار ارز دیجیتال وان را در شبکه سپرده گذاری کنید. شما با استیک کردن توکن‌های خود، هر 6 روز یک بار، پاداش‌های خود را دریافت می‌کنید.

آیا می‌توان قیمت توکن وان (ONE) را پیش بینی کرد؟

معمولاً اولین مرحله در پیش بینی قیمت توکن‌های بومی پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین، بررسی ارزش آن پروژه است. ارز بومی پلتفرم هارمونی به دلیل اهداف والا و جالبی که دارد، از این نظر آیندهٔ روشنی را می‌تواند برای خودش رقم بزند. اما در کل چون این پروژه هنوز عمر زیادی نکرده است و پروژه نوپایی محسوب می‌شود، نمی‌توان به طور قطعی راجع به آینده آن نظر داد.

اگر دوست دارید در مورد پیش‌بینی‌هایی که راجع به قیمت این ارز دیجیتال شده است دقیق‌تر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم به سایت Digitalcoinprice.com سری بزنید، ارز دیجیتال (ONE) را انتخاب کنید و در قسمت Forecast قیمت‌های پیش‌بینی‌شده برای این ارز در سال‌های آتی را، مشاهده کنید. با توجه به اطلاعات این سایت، پیش بینی می‌شود که قیمت این ارز دیجیتال تا پایان سال 2021 به $0.3184174232 دلار برسد و تا پنج سال دیگر به $0.7609969718 دلار برسد.

 

 

ONE

پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه راجع به بالا رفتن قیمت توکن وان (ONE) در آینده

 

نتیجه گیری

پروژه هارمونی با اهدافی که در زمینه افزایش سرعت پردازش و اعتبار سنجی دارد، می‌تواند انقلابی را در زمینه فناوری بلاک چین ایجاد کند. این پروژه همین الان هم به دلیل سرعت بسیار بالایی که در پردازش تراکنش‌ها و داده‌ها دارد، مورد توجه توسعه دهندگان برنامه‌های غیر متمرکز (DAPP) قرار گرفته است.

اگر قصد خریداری کردن این ارز دیجیتال را دارید، می‌توانید این کار را از طریق صرافی‌های داخلی یا خارجی انجام دهید. بهتر است به دلیل ریسک‌هایی که به خاطر تحریم‌ها برای استفاده از صرافی‌های خارجی به وجود آمده است، از صرافی‌های معتبر داخلی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، معاملات خود را انجام دهید.

ما در این مقاله به طور مفصل دربارة پروژه هارمونی و اهداف آن و ارز بومی این شبکه (ONE)، صحبت کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و به سوالات شما پاسخ داده باشد.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

2 نظر

    سلام جهت نصب و اهراز هویت لطفا راهنمایی بفرمایید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.