از زمان ظهور ارز‌های دیجیتال و فناوری بلاک‌چین و فراگیر شدن آن‌ها، زمان زیادی نمی‌گذرد. بااین‌حال، پروژه‌های فراوانی انرژی خود را صرف بهبود این فناوری کرده‌اند و هرروز شاهد معرفی پلتفرم‌های جدید با امکانات به‌روز برای دسترسی بهتر کاربران به این فنّاوری هستیم. فناوری بلاک‌چین، به خاطر نوظهور بودن کامل نیست و همچنان مشکلات و کمبود‌هایی دارد.

به همین دلیل، هر پروژه جدید سعی دارد تا با ارائه خدمات جدید، گره‌ای از کار این فنّاوری باز کند و آن را به سمت جلو سوق دهد. این کاستی‌ها موارد مختلفی دارد؛ مسائل امنیت و حریم خصوصی کاربران، امکان دسترسی گروه‌های مختلف مردم، سرعت و دقت انجام عملیات، مقیاس‌پذیری و ارتباط بین‌ زنجیره‌ای از مواردی است که کاربران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. برای مثال ارتباط بین زنجیره‌ای یکی از موضوعات مهمی است که پروژه‌های مختلفی هر کدام به نوعی به آن پرداخته‌اند. هر کاربر و پروژه ممکن است به یک پلتفرم خاص و امکانات آن دسترسی داشته باشد، اما نتواند از امکانات سایر پلتفرم‌ها بهره‌مند شود.

یکی از پروژه‌هایی که به رفع این مشکل پرداخته است و بر روی حل آن متمرکز شده است، شبکه مون‌ریور (MoonRiver)است. این پلتفرم با استفاده از امکاناتی مانند قرارداد‌های هوشمند می‌کوشد تا دسترسی کاربران را به فناوری بلاکچین‌ها و زنجیره‌های مختلف بهبود بخشد و کاربران را ترغیب کند تا جای بیشتری را در زندگی خود برای این فناوری نوظهور و در موارد بسیاری نجات‌بخش باز کنند. اگر دوست دارید در این مورد بیشتر بدانید، پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید و تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

شبکه مون‌ریور (MoonRiver)؛ پلی برای ایجاد ارتباط بین زنجیره‌ای

شبکه مون‌ریور (Moonriver) و ایجاد ارتباط بین زنجیره ای.

 

شبکه مون‌ریور  (moonriver) چیست؟

شبکه مون‌ریور (MoonRiver) در ژوئن سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد. این پروژه با کمک ویژگی پشتیبانی از قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم، به‌عنوان یک پاراچین در شبکه کوساما فعالیت خود را آغاز کرد. شبکه کوساما یک بلاکچین آزمایشی و یک نسخه از شبکه‌ی پولکادات است به‌گونه‌ای که برای پیاده‌سازی یک برنامه روی زنجیره اصلی پولکادات، ابتدا آن را روی شبکه کوساما اجرا کرده و در صورت مقبولیت، آن را روی زنجیره اصلی پیاده‌سازی می‌کنند. پاراچین‌ها زنجیره‌های متصل به زنجیره اصلی شبکه پولکادات هستند و تمام امکانات موجود در زنجیره اصلی را در خود دارند.

در واقع پاراچین مون‌ریور (MoonRiver)، ارتباط بین زنجیره‌ای و بهره‌مندی کاربران از امکانات جدید را فراهم کرده است. بنیاد مون‌بیم (moonbeam) که به‌عنوان آغازگر پروژه مون‌ریور (MoonRiver) شناخته می‌شود، قصد دارد تا این زنجیره را برای آزمودن کدهای جدید خود به کار بگیرد. یعنی ابتدا کدها را روی شبکه مون‌ریور (MoonRiver) تست کند و سپس آن را به شبکه مون‌بیم انتقال دهد.

این پروژه می‌خواهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند که با اتریوم سازگار هستند، فضایی را به وجود آورند تا این قراردادها به شبکه کوساما منتقل شوند و در آنجا مورد استفاده قرار گیرند. ماشین‌های مجازی اتریوم می‌توانند مانند پلی برای انجام فرایندهای بین زنجیره‌ای عمل کند و پروژه مون‌ریور (MoonRiver) را به هدف اصلی خود نزدیک‌تر سازد.

شبکه مون‌ریور (MoonRiver) بر اساس حمایت جامعه عمل می‌کند و در اعمال تغییرات و تصمیم‌گیری‌ها، دارندگان توکن‌ها و اعضای این جامعه باید مشارکت داشته باشند. آن‌ها برای ثبت طرح‌های جدید همه‌پرسی برگزار می‌کنند تا دارندگان توکن این شبکه بتوانند در تائید یا رد این طرح‌ها نظر دهند و سهمی در این تصمیم گیری ها داشته باشند.

شبکه مون‌ریور (MoonRiver) به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق استیکینگ (steaking) در این شبکه کسب درآمد کنند‌. به این صورت که کاربران با سپرده گذاری توکن MOVR، در دو دوره زمانی پاداش استیکینگ خود را دریافت نمایند. این پاداش در قالب همین ارز دیجیتال به کاربران داده میشود.

 

 

moonriver

مون‌ریور (moonriver) پاراچینی برای شبکه کوساما (kusama).

 

توکن MOVR

توکن MOVR در شبکه مون‌ریور (MoonRiver) برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از موارد استفاده از این توکن ایجاد انگیزه بین نودهاست. همچنین این توکن برای پیشبرد فرایند حاکمیتی و پرداخت کارمزد تراکنش‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاکنون یک‌میلیون و پانصد هزار توکن از ۱۰ میلیون توکن، عرضه‌شده است.

 

تیم پروژه مون‌ریور (MoonRiver)، نقشه راه و همکاری‌ها

شرکت پیور استیک (PureStake) سرمایه‌گذار اصلی پروژه moonbeam است. این شرکت به‌عنوان پیشرو در زمینه‌های متعددی از جمله خدمات  API و همچنین ارائه زیرساخت برای بلاکچین‌های اختصاصی شناخته می‌شود.

درک یو بنیان‌گذار و مدیر اجرایی این پروژه است. او با همکاری استفان ملهورن در سمت مدیر عملیاتی و گروه دیگری از تکنسین‌ها و افراد مجرب درزمینهٔ فناوری بلاکچین‌‌ها این پروژه را سازمان‌دهی می‌کند.

این پروژه با شرکت‌ها و تیم‌های متعددی همکاری می‌کند.همان‌طور که پیش‌تر گفته شد این پروژه همکاری تنگاتنگی با پروژه‌ی پولکادات دارد و همین‌طور از امکانات شبکه اوراکل chain link نیز بهره می‌برد. مون‌ریور (MoonRiver) همگام با پروژه‌هایی مانند MetaMask, MathWallet و پروژه‌های مرتبط با NFT مانند Yuser و unify فعالیت می‌کند.

پلتفرم‌های سوشی‌سواپ و بالانسر هم از جمله پلتفرم‌های دیفای هستند که پروژه مون‌ریور (MoonRiver) را در رسیدن به اهدافش یاری می‌کنند.

 

 

اوراکل

همکاری مون‌ریور و شبکه اوراکل چین‌لینک.

 

 توکن MOVR را از کجا می‌توانید تهیه کنید؟

برای تهیه توکن MOVR باید از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال استفاده کنید. این ارز به علت تازه‌کار بودن در صرافی‌های محدودی فهرست شده است. صرافی‌های Binance, OKEx, Bitget و Gate.io این ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کنند. البته اگر در داخل کشور هستید، به خاطر وجود تحریم‌ها بهتر است از صرافی‌های داخلی که این ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید. چرا که امکان مسدود شدن حساب‌ها و قطع دسترسی کاربران داخل کشور به اکانت‌هایشان وجود دارد و این موضوع ممکن است سرمایه آن‌ها را به خطر بیندازد.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال MOVR را دارید، می‌توانید به‌راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس abantether.com شوید و پس از ثبت‌نام، ارز MOVR را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز دیجیتال MOVR را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال MOVR خود را بفروشید.

 

چه کیف پول‌هایی از ارز MOVR پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای نگهداری توکن‌های خود به یک کیف پول دیجیتال شخصی نیاز دارید. برای این منظور از دو نوع کیف پول می‌توانید بهره ببرید.گروه اول کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند که به کیف پول‌های آفلاین یا سرد نیز شهرت دارند. این کیف پول‌ها امنیت بیشتری را برای دارایی شما فراهم‌ می‌کنند.گروه دوم از کیف پول‌های نرم‌افزاری تشکیل‌شده‌اند که آن‌ها را با نام کیف پول آنلاین یا گرم نیز می‌شناسند. از آنجا که ارز دیجیتال MOVR بر روی پاراچین شبکه پولکادات ساخته‌شده است، برای نگه‌داری آن می‌توانید از کیف پول‌هایی که از پولکادات پشتیبانی می‌کنند هم استفاده کنید.

کیف پول سخت افزاری ترزور (trezor) و  لجر (Ledger ) کیف پول های سخت‌افزاری هستند که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند.این کیف پول با دستگاه‌های اندروید و ios هم‌خوانی دارد. کیف پول Polka Wallet که از ارز‌های polkadot و kusama پشتیبانی می‌کند، نوعی کیف پول نرم‌افزاری است که می‌تواند برای نگهداری MOVR نیز مورد استفاده قرار گیرد. یکی از بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری ارز MOVR کیف پول Trust Wallet است.این کیف پول علاوه بر پشتیبانی کردن از ارز‌های دیجیتال مختلف، امکانات بی‌نظیر دیگری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 

آیا این ارز دیجیتال گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است؟

 این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله با قیمت ۱۷۷.۱ دلار معامله می‌شود و در رتبه‌بندی ارز‌های دیجیتال در جایگاه ۱۳۷ م قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود تا یک سال آینده قیمت این ارز تا ۲۵۸.۱ دلار افزایش یابد و در ۵ سال آینده، قیمت ۵۶۸.۴۷ دلار را نیز بگذراند. البته این پیش‌بینی‌ها قطعیت ندارد و تضمینی برای اتفاق افتادن آن‌ها نیست. بنابراین سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال باید با تحقیقات بیشتر و در نظر گرفتن فاکتورهای دیگر صورت پذیرد. پیش بینی هایی هم که ذکر کردیم، با توجه به بخش فورکست سایت (digitalcoinprice.com) میباشد.

 

در آخر

پروژه‌ی مون‌ریور (MoonRiver) در حال حاضر در آغاز راه خود قرار دارد و زمان زیادی از راه‌انداز و معرفی آن نگذشته است. بنابراین قضاوت درباره آن ممکن است کمی زود‌هنگام باشد. بااین‌وجود بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که این پروژه با داشتن تیم پشتیبان قوی و باتجربه می‌تواند مسیر مناسبی را در آینده طی کند. پروژه مون‌ریور (MoonRiver) با ترکیب کردن شبکه اتریوم و پولکادات و ایجاد یک شبکه میان‌زنجیره‌ای توانسته امکانات جذابی را به کاربران ارائه دهد که همین موضوع می‌تواند باعث اقبال عموم شود و نظرها را به سمت این پروژه جلب کند. به نظر می‌رسد دیر یا زود استفاده از ارز‌های دیجیتال و فناوری بلاک‌چین‌ها به گزینه اول مردم سراسر دنیا برای انجام کارها و تراکنش‌های روزانه تبدیل شود.

لذا پروژه‌هایی که امکانات جدید و منحصربه‌فردی را برای کاربران فراهم می‌کنند، می‌توانند جایگاه ویژه‌ای را در آینده به‌ خود اختصاص دهند و البته اکنون مقصد مناسبی برای سرمایه‌گذاری افرادی باشند که چشم به آینده دارند و می‌خواهند سرنوشت مناسبی را برای دارایی‌های خود رقم بزنند. شبکه مون‌ریور (MoonRiver) از این حیث، پروژه‌ی جذابی به نظر می‌رسد و گمان می‌رود آینده‌ای روشن در انتظار آن باشد. حال باید منتظر بود و دید این پروژه‌ی نوظهور چه راهی را در ادامه پیش خواهد گرفت. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات مناسبی را درباره این شبکه و ویژگی‌های آن به دست ‌آورید .بااین‌حال بهتر است با تحقیق و آموزش بیشتر در مورد این پروژه تصمیم‌گیری کنید.

 

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.