معرفی ارز دیجیتال

از ارز دیجیتال مونرو چه می‌دانید؟

از ارز دیجیتال مونرو چه می‌دانید؟

اگر از شما بپرسند که یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال که بی‌نام است و نمی‌توان آن را پیگیری کرد کدام رمزارز را نام می‌برید؟ برای پاسخ به این سؤال یکی از مناسب‌ترین کاندیدها رمزارز مونرو می‌باشد. در این مقاله به بررسی این رمزارز محبوب و شگفت‌انگیز پرداخته‌ایم. برای آشنایی بیشتر با ارز دیجیتال مونرو و شناخت جامع آن در این نوشتار همراه ما باشید.

مونرو چیست؟

مونرو یک ارز دیجیتال امن، خصوصی و پیگیر گریز است و از رمزنگاری مخصوصی برای اطمینان یافتن از اینکه تمامی تراکنش‌هایش غیر قابل رهگیری و پیگیر گریز باقی می‌ماند، استفاده می‌کند. در جهانی با شفافیت روزافزون، دلیل به‌وجودآمدن ارز دیجیتالی مانند مونرو و علاقه به آن را می‌توان درک کرد. این رمزارز از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. این بدین معناست که مونرو نیز مانند بیت‌کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است. اولویت مونرو و جامعه آن بر 3 ارزش کلیدی استوار است. در سایت مونرو این ویژگی‌ها به این صورت تعریف شده‌اند:

امنیت: کاربران باید برای انجام تراکنش‌هایشان بدون اینکه با هرگونه خطا یا کلمه‌ای مواجه شوند قادر به اعتماد کردن باشند.

حریم شخصی: مونرو به حریم شخصی اهمیت زیادی می‌دهد. مونرو باید کاربرانش را در دادگاه‌های قضایی و در پرونده‌های بدتر حتی از مجازات مرگ نجات دهد!

تاریخچه پیدایش مونرو

گروهی متشکل از هفت سازنده که بلاک‌چین Bytecoin را شکل می‌دهند در سال 2014 واحد پول جدیدی با نام Bitmonero به‌منظور انجام معاملات امن و بدون نام معرفی کردند. این نام در نهایت به Monero که زبان بین‌المللی برای واژهٔ سکه است تبدیل شد. از بین هفت سازنده‌ای که در ابتدا Monero را ایجاد کردند، پنج نفر از آن ها تصمیم گرفتند که هویت خود را مخفی نگه دارند. فقط دو نفر از این توسعه دهندگان با نام‌های ریکاردو اسپاگنی (توسعه‌دهنده اصلی) و دیوید لیتاپای شناخته شده‌اند. علاوه بر این تیم 7 نفره، بیش از 30 توسعه‌دهنده و 420 مشارکت‌کننده دیگر در طول قسمت‌های مختلفی از پروژه حضور داشته‌اند. تیم پشتیبانی مونرو می‌گوید حفظ حریم خصوصی و امنیت بزرگ‌ترین اولویت‌های آن ها بوده و صرف‌نظر از اینکه مونرو از نظر تکنیکی از چه صلاحیتی برخوردار است، سهولت استفاده و کارایی در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

ارز دیجیتال مونرو چگونه کار می‌کند؟

شبکه ارز دیجیتال مونرو از سه طریق نسبت به حفظ حریم خصوصی کاربران و ناشناس ماندن آن ها در شبکه بلاک‌چین خود اقدام می‌کند. امضاهای حلقه Ring Signatures به فرستنده یک تراکنش این امکان را می‌دهد تا بین گروهی از آدرس‌های ارسال شده در شبکه مخفی شود. درواقع زمانی که یک تراکنش انجام می‌شود، گروهی از فرستنده‌های احتمالی وجود دارند که توسط کلیدهای خود در شبکه نشان داده می‌شوند، ولی هویت فرستنده واقعی هرگز درداده‌ای ذخیره شده در بلاک‌چین آشکار نمی‌گردد. تراکنش‌های محرمانه حلقه یا Ring CT،در حقیقت نحوه پنهان کردن مبلغ تراکنش‌ها و معاملات است. این برنامه در ژانویه سال 2017 روی بلاک‌چین مونرو پیاده‌سازی شد و از سپتامبر 2017 به شکل رسمی اجرا گردید. در واقع آن زمان بود که تمام معاملات در شبکه بلاک‌چین مونرو، به طور پیش‌فرض از قابلیت Ring CT استفاده می‌کنند. این به‌روزرسانی‌ها با پنهان‌سازی مبلغ تراکنش‌ها، آدرس فرستنده و گیرنده و همچنین مقصد، مبدأ و شیوه تولید کوین‌های XMR، امضاهای حلقه و دیگر مؤلفه‌های تراکنش‌ها را بهبود بخشیده است.

آدرس‌های مخفی این امکان را به فرستنده می‌دهد تا یک آدرس یکبار مصرف را برای تراکنش‌هایی که به طور تصادفی ایجاد می‌شوند، بسازد. در حقیقت تراکنش میان این آدرس‌های مخفی ثبت می‌شود، ولی به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان آن را به گیرنده (خریدار) یا فرستنده (فروشنده) نسبت داد. در کمال تعجب، افرادی هم وجود دارند که نگران محرمانه بودن تراکنش‌ها در شبکه مونرو هستند. درواقع مخفی بودن هویت ارسال‌کنندگان، گیرندگان و مبلغ معاملات، ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای هستند که مجرمان را قادر می‌سازد تا بدون شناخته شدن و ردیابی، معاملات غیرقانونی خود را انجام دهند. اما حریم شخصی چیزی است که مردم همواره به آن علاقه‌مند بوده‌اند. در حقیقت تمامی افراد چیزهایی دارند که دوست دارند آن ها را خصوصی نگه‌داشته و بخش عمده‌ای از آن ها نیز حتی کاملاً قانونی هستند.

از ارز دیجیتال مونرو چه می‌دانید؟
یکی از اهداف اصلی مونرو جلوگیری از تمرکز است.

 

هدف ساخت مونرو

به‌طورکلی، هدف کلی ساخت و رمزنگاری دقیق و امن این ارز این بود که اجازه پرداخت سریع، ارزان و بدون ترس از سانسور را بدهد.

حوزه دیگری که مونرو سعی در بهبود داشت، از نظر مقیاس‌پذیری آن است. به زبان ساده، مقیاس‌پذیری فقط به معنای رشد خوب شبکه دررابطه‌با تقاضا است.

بر اساس تعریف ارزهای رمز پایه مبتنی بر بلاک‌چین اندازه محدودی دارند. برای مثال، بیت‌کوین محدودیتی در اندازه بلوک 1 مگابایتی داشته است. این بدان معنی است که فقط 1 مگابایت داده می‌تواند در هر بلوکی که هر 10 دقیقه در شبکه بیت‌کوین استخراج می‌شود، قرار بگیرد.

متأسفانه وقتی بسیاری از کاربران تلاش می‌کنند تا هم‌زمان با استفاده از بیت‌کوین تراکنش انجام دهند، بلاک‌چین با داده‌های حاصل از این تراکنش‌ها پر می‌شود. آن دسته از تراکنش‌هایی که نمی‌توانند در یک بلوک قرار بگیرند باید منتظر بمانند تا یک استخراج گر آن ها را وارد کند. ازآنجایی‌که ماینرها ترجیح می‌دهند تا تراکنش‌هایی را با بیشترین هزینه‌های پیوست شده در نظر بگیرند، اگر شبکه بسیار شلوغ باشد، مردم را تشویق می‌کنند تا هزینه‌ها را افزایش دهند تا این افزایش در هزینه تراکنش‌ها و معاملات با این ارزها نیز شامل شود. این همان اتفاقی است که در بهار 2017 در مورد بلاک‌چین بیت‌کوین رخ داد. برخی از معاملات فقط برای تأیید اعتبار نیاز به کارمزد بیشتر از 30 دلار داشتند.

اما مونرو متفاوت است. هیچ محدودیتی در اندازه بلوک از پیش تعیین شده وجود ندارد. درحالی‌که این امکان برای داده‌های تراکنش بیشتر در هر بلوک وجود دارد، یک نقطه‌ضعف وجود دارد؛ آن هم این که اسپم‌ها می‌توانند زنجیره بلوک معاملات را پر کنند که این می‌تواند بلوک‌های بزرگی ایجاد کند. بااین‌حال توسعه دهندگان Monero سیستم جریمه و پاداش در بلوک‌ها را ارائه دادند. اندازهٔ متوسط،100 بلوک آخر در نظر گرفته شده است. اگر بلوک جدیدی که ماینرها روی آن کار می‌کنند از حد متوسط 100 بلوک قبلی بیشتر باشد، پاداش بلوک کاهش می‌یابد. البته این مسئله موجب ناامیدی کاربران نمی‌شود، زیرا اگر دیگر برای آن ها سودآور نباشد، بلوک‌هایی را که بر آن ها جریمه‌ای اعمال شده‌اند را استخراج نمی‌کنند. پاداش داده شده به هر بلوک هرگز به زیر 0.3 XMR نمی‌رسد که این وضعیت Monero  را به یک ارز ضد تورم تبدیل می‌کند: تورم در سال 2022 تقریباً 1% خواهد بود و برای همیشه کاهش می‌یابد اما تورم اسمی 0.3 XRM در دقیقه خواهد بود. این بدان معنی است که همیشه انگیزه‌ای برای ماینرها برای استخراج مونرو و در نتیجه حفظ امنیت بلاک‌چین، با یا بدون کارمزد تراکنش وجود دارد.

از ارز دیجیتال مونرو چه می‌دانید؟
برخی افراد نگران محرمانه بودن تراکنش ها با این ارز دیجیتال هستند.

امنیت مونرو چگونه است؟

یکی از اهداف اصلی مونرو جلوگیری از تمرکز است؛ این شبکه از مکانیزمی اجماعی به نام CrtptoNight استفاده می‌کند که مبتنی بر سیستم اثبات کار استفاده می‌کند. اثبات کار، الگوریتم Proof-of-work یا به‌اختصار PoW یکی از روش‌های اجماع در رمز ارزها است که برای تأیید تراکنش‌ها، تولید بلوک و حفظ امنیت شبکه بلاک‌چین به کار گرفته می‌شود. این باعث می‌شود مزارع بزرگ استخراج ارز به یک نیروی مسلط تبدیل نشوند.

کلام آخر

در این نوشتار سعی شد توضیحات جامعی راجع به ارز دیجیتال مونرو داده شود. باتوجه‌به متغیر بودن شرایط بهتر است افراد با مطالعه و تحقیق کافی این ارز را خریداری کرده و در این پلتفرم سرمایه‌گذاری کنند.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

1 نظر

    عالی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *