در مورد متاورس، دنیای فراتر از جهان، چه میدانید؟

این روزها اگر اینستاگرام یا واتس اپ خود را باز کنید، قبل از وارد شدن به اکانت شخصیتان، علاوه بر لوگوی اینستاگرام، لوگوی متاورس هم نشان داده می‌شود. اما  این متاورس چیست و از کجا آمده است؟

خبر تغییر نام فیس بوک (facebook) به متا (Meta) مثل بمب در دنیا ترکید. مدیر عامل فیس‌بوک، مارک زاکربرگ معروف، اظهار داشت که قرار است فضای فیس‌بوک به یک دنیای مجازی تبدیل شود. کاربران دنیای ارزهای دیجیتال یا گیمرها قبل‌ترها هم با اصطلاح متاورس آشنا شده بودند اما ارتباط فیس بوک با متاورس برای همه مثل یک علامت سؤال بزرگ باقی مانده بود. ما در این مقاله قصد داریم راجع به  مفهوم متاورس صحبت کنیم. راجع به اینکه متاورس اصلاً به چه معناست و چرا متاورس تا این حد برای جهان مدرن اهمیت دارد؟ تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد متاورس و جزئیات فناوری آن بیشتر صحبت کنیم.

 

 

متاورس

جهان متاورس (metarverse)؛ جهان فرا واقعی دنیای مدرن

 

 

اولین بار چه کسی از واژهٔ متاورس استفاده کرد؟

نیل استفنسون Neal Stephenson، نویسنده ی رمانهای علمی تخیلی، اولین کسی بود که اصطلاح متاورس را به کار برد. او در سال 1992 برای اولین بار این اصطلاح را در یکی از کتاب‌هایش به نام (snow crash)  به کار بست. او این اصطلاح را در معنی دنیای فرا واقعی و تخیلی به کار برده بود. کاراکتر اصلی این کتاب فردی به نام Hiro Protagonist است که درکنار افراد دیگر می‌تواند از طریق پوشیدن عینک‌های به خصوص و ویژه‌ای وارد دنیای متاورس شود. هم اکنون واژه متاورس هم تقریبا به همان معنا به کار میرود.

متاورس به زبان ساده 

احتمالاً تا الان خودتان یا اطرافیانتان در شهربازی‌ها یا مال‌های بزرگ، با عینک‌های VR بازی کرده‌اید. شما از زمانی که این عینک‌های بزرگ را به چشم هایتان می‌زنید، وارد فضای دیگری می‌شوید. فضایی چند بعدی درست مثل واقعیت که می‌توانید در آن راه بروید، اطرافتان را نگاه کنید، در آن فضای مجازی از یک اتاق به اتاق دیگر بروید و یا حتی چیزی را از آن اتاق‌ها بردارید و جابه‌جا کنید. متاورس جهانی است درست مانند جهانی که در بازیهای وی آر یا واقعیت مجازی می‌بینید.

شما می‌توانید بدون ترک کردن خانه‌هایتان به سراسر دنیا سفر کنید، می‌توانید لحظه‌ای در شرق و لحظه‌ای در غرب باشید. تصاویر در متاورس چنان برای شما زنده خواهند بود، که مرز بین فضای واقعی و فضای مجازی برایتان از بین می‌رود. در این دنیا با استفاده از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، بستری فراهم می‌شود که میتوان آن را با دیگران به اشتراک گذاشت و در آن به خرید و فروش پرداخت. درست مانند دنیای واقعی.

 

 

متاورس

لوگوی متاورس؛ نماد سه بعدی بی نهایت (infinifty)

 

 

متاورس به بیان دقیق‌تر

متاورس در لغت به معنای جهان فرا واقعی است. این واژه از دو بخش متا (meta) و ورس (verse) تشکیل شده است. متا به معنی ماورا و فرا است و ورس هم برگرفته از کلمهٔ (universe) به معنی جهان است. اما در اصطلاح به جهان سه بعدی و مجازی گفته می‌شود که درست مانند دنیای حقیقی است و افراد با استفاده از اینترنت می‌توانند در آن زندگی را به شیوهٔ دیگری تجربه کنند. جهانی را تصور کنید مجازی، که در آن افراد می‌توانند شخصیت خود را داشته باشند، در آنجا کارهایشان را انجام دهند، در آنجا با هم در ارتباط باشند و در کل هر کاری را که در دنیای واقعی انجام می‌دهند را در آنجا انجام دهند.

متاورس در واقع یک مفهوم است. مفهومی است بی نهایت، که از قید زمان و مکان آزاد است. اگر دقت کرده باشید، لوگوی متاورس هم مانند یک علامت بینهایت است که به صورت سه بعدی طراحی شده است. علاوه بر متاورس، اسم‌های دیگری هم برای این جهان در نظر گرفته شده است. اسم‌هایی نظیر ابر واقعیت مجازی، دنیای آیینه، اینترنت فضایی، مجیکورس و … . 

چطور می‌توان وارد جهان متاورس شد؟

شما برای این کار به اینترنت و یک ابزار پوشیدنی نیاز دارید. این ابزار می‌تواند عینک، کلاه، تراشه دیجیتالی یا هر چیز دیگری  باشد. این ابزار نقش پردازش اطلاعات را بر عهده دارد و در حقیقت کلید ورود شما به جهان متاورس خواهد بود. کمپانی‌های زیادی تابه‌حال اقدام به ساخت ابزارهای مختلفی برای فناوری متاورس کرده‌اند. قطعاً این عرصه هم به زودی به میدان رقابتی تجاری بدل خواهد شد. در کل ما برای دسترسی به متاورس به سخت‌افزارهای قدرتمندی نیاز داریم که در حال حاضر قیمتهای بالایی دارند اما قطعاً با گسترش متاورس برای قیمت بالای این تکنولوژی هم چاره‌ای اندیشیده خواهد شد. به‌عنوان‌مثال در کنفرانس Connect، فیس‌بوک اعلام کرد که در حال کار بر روی یک هدست VR جدید به‌نام Project Cambria است که قیمت عجیب و غریبی هم ندارد.

 

 

متاورس

امکانات لازم برای دسترسی به جهان متاورس

 

 

متاورس چه ارتباطی به بازی‌های کامپیوتری دارد؟

شاید بتوان گفت که ایدهٔ متاورس از بازی‌های کامپیوتری نشئت گرفته است. به بیان دیگر بازی‌ها جهان‌هایی را به تصویر می‌کشند که واقعی نیستند. در بازی‌ها، بازیکنان در جهان تخیلی بازی می‌کنند. دنیای بازی‌های کامپیوتری در سال‌های اخیر رشد عجیب و غریبی داشته است. گیمرها از بازی‌هایی مثل ماریو شروع کردند و الان گیم‌هایی در دسترسشان است که کیفیت گرافیکی تصویرشان به حدی بالاست که تشخیص این که این بازی است یا فیلم ضبط شده واقعی، بسیار سخت شده است. 

با ورود بازی‌ها به عرصه بلاک چین، امتیازهایی که پیش‌تر در بازی‌ها با ستاره و کلید و غیره دریافت می‌شدند، قابل خریداری شدند. افراد می‌توانند با بازی کردن پول در بیاورند، که این پول‌ها در قالب ارز دیجیتال پرداخت می‌شود. معمولاً هر بازی ارز دیجیتال مخصوص به خودش را دارد که به عنوان توکن حاکمیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که در دنیای واقعی افراد هرچقدر پول بیشتری داشته باشند قدرتمندتر هستند، در دنیای بازی‌های دیجیتالی هم افراد هرچقدر توکن حاکمیتی بیشتری داشته باشند، قدرت بیشتری دارند. افراد با این توکن‌ها می‌توانند امکانات موجود در بازی را خریدار کنند، می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مربوط به بازی تأثیرگذار باشند و غیره . هر کدام از بازی‌ها روش مخصوص به خودشان را دارند. در برخی از بازی‌ها افراد به خرید و فروش زمین می‌پردازند، در برخی از آنها افراد به کشف سیاره‌های جدید می‌پردازند، در برخی از آنها گیمرها به مبارزه با دشمنان و رسیدن به یک جهان آرمانی تلاش می‌کنند و الی آخر. 

ضمناً از آنجایی که در متاورس مسئلهٔ مالکیت اهمیت زیادی دارد، توکن‌های NFT در این جهان ارزش زیادی پیدا خواهند کرد و افرادی که توکن‌های NFT دارند، از امتیازات  بهتر و بیشتری در متاورس بهره‌مند خواهند شد.

بازی‌ها و به بیان دقیق‌تر بازی‌های مبتنی بر بلاک چین، باعث شدند ایدهٔ متاورس و ایجاد یک جهان فرا واقعی، چندان هم غیر ممکن به نظر نرسد. ما هم قرار است در جهانی شبیه به جهان بازی‌ها، متاورس را تجربه کنیم.

 

 

متاورس

ارتباط بین بازیهای کامپیوتری با جهان متاورس

 

 

 

نقش اینترنت در متاورس چگونه خواهد بود؟

اینترنت مانند سوخت متاورس عمل می‌کند. اما این اینترنت، اینترنت غیر متمرکز و آزادی خواهد بود که تحت نظارت دولت‌ها قرار نمی‌گیرد و کشورها توانایی محدود کردن آن را نخواهند داشت. این اینترنت دقیقاً همان نسل جدید اینترنت خواهد بود که سال‌هاست در مورد آن صحبت می‌شود.

آیندهٔ انسان‌ها در متاورس چگونه خواهد شد؟

قطعاً با تحقق متاورس و به وجود آمدن چنین دنیایی، زندگی تمام انسان‌های جهان از این رو به آن رو می‌شود. ما با تحقق یافتن متاورس وارد عصر جدیدی از تکنولوژی می‌شویم که شاید درک آن الان برایمان سخت باشد، اما با گذر زمان به آن عادت می‌کنیم. درست همان‌طور که به اتومبیل، تلویزیون، گوشی موبایل، اینستاگرام و هزاران تکنولوژی جدید دیگر عادت کردیم. متاورس پیوند تکنولوژی با زندگی انسان است. حلقه‌ای که برای همیشه انسان‌ها را به اینترنت پیوند می‌دهد.

شاید به جایی برسیم که دیگر آفلاین و آنلاین بودنی وجود نداشته باشد، زیرا در دنیای جدید همه همیشه آنلاین خواهند بود. به گفتهٔ زاکربرگ، رشد و توسعه ایده متا و فراهم کردن زیرساخت‌های آن، به حدود 5 تا 10 سال زمان نیاز دارد که این زمان زمان طولانی نیست.

ما در این مقاله هر آنچه که دربارهٔ متاورس می‌دانستیم را با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

13 نظر

  Lotfan az poroje haye metaverse ke hanooz arzoone bezarid

  بسیار مفید بود ممنون

  اگر امکان دارد چگونگی سرمایه گذاری در متاورس از جمله خرید زمین و دیگر ثرمایه گذاری هم آموزش بدید ممنون میشم

  با سلام، مقاله بسیار مفیدی بود و در آن اطلاعات ارزشمندی در خصوص متاورس ارائه شده است.
  با سپاس

  یا ابلفرررررز

  باتشکر ازشمابسیار مفید بود

  بنظرم خیلی جالب و هیجان انگیز بود

  خیلی عالی

  بسار عالی و سپاسگزارم از اطلاعات مفید شما اگر امکانش هست طریقه سرمایه گذاری در متاورس رو توضیح بدید ممنون از لطفتون

   به زودی مقاله های بیشتری قرار میدیم

  خیلی عالی بود ممنونم ،پیشنهاد بنده این است که خود ابان تتر اقدام به حضور در متاورس نماید و فعالیت خودش رو آغاز کند تا ما هم از همین سایت اقدام به حضور در متاورس داشته باشیم، مرسی

  ارز های مربوط به متورس

  ممنون از اطلاعات مفیدی که ارائه دادین🌺🙏

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.