ارز دیجیتال کوساما (KSM)؛ پروژه‌ای تازه نفس و موفق

سالی که گذشت، یعنی سال 2021 برای خیلی از ارزهای دیجیتال سال طلایی محسوب میشود. خیلی از ارزهای قدیمی قیمت‌هایشان چندین برابر شد و خیلی از ارزهای جدید و تازه وارد هم توانستند برای خودشان جایگاه مقبولی دست و پا کنند و به سرعت رشد کنند.

کوساما یکی از پروژه‌هایی است که در سالی که گذشت بسیار سروصدا کرد و ارزش کوین‌هایش چندین برابر شد. این ارز دیجیتال در مدت کوتاهی توانست رکورد قیمت‌های خود را بزند و پله‌های صعود را یکی پس از دیگری طی کند. اما کوساما چه پروژه‌ای را دنبال می‌کند و با چه اهدافی وارد این بازار شده است؟ ما در این مقاله قصد داریم در مورد شبکه کوساما و ارتباط آن با شبکه پولکادات، مزایا و معایب آن و ارز دیجیتال اختصاصی آن با شما صحبت کنیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

در مورد پروژه کوساما چه میدانید؟

شبکه غیر متمرکز ارز دیجیتال کوساما (Kusama) یک شبکه چند لایه است که به عنوان یک شبکه قناری برای شبکه پولکادات (polkadot) شناخته می‌شود. اما قناری یعنی چه؟ در قدیم برای اینکه معدنچیان از وجود گاز مونوکسید کربن در معادن آگاه شوند، از قناری‌ها استفاده می‌کردند. آنها یک قناری را با خود به داخل معدن می‌بردند و وقتی می‌دیدند که قناری از حال رفته است، متوجه می‌شدند که معدن از گازهای سمی پر شده است و به این شکل از جان خود محافظت می‌کردند.

در حقیقت قناری‌ها یک علامت هشدار یا یک روش برای فهمیدن وجود مشکل در معدن به کار می‌رفتند. کوساما هم در ابتدا به عنوان پروژه‌ای برای آزمایش کردن نواقص احتمالی پولکادات معرفی شد. به بیان دیگر شبکه کوساما برای تست پروژه‌هایی است که قرار است بر روی شبکه پولکادات اجرا شوند. افرادی که ایده‌هایی در زمینه ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز دارند، می‌توانند بلاک چین اختصاصی خود را بر روی این شبکه ایجاد کنند.

با اینکه کوساما با کدهایی کاملاً شبیه به کدهای پولکادات نوشته شده است، اما شبکهٔ کوساما و شبکهٔ پولکادات دو شبکهٔ مجزا هستند که کاملاً مجزا فعالیت می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، سرعت و مقیاس پذیری کوساما به مراتب بیشتر از پولکادات است.

برخی معتقدند پروژه کوساما چیزی جز یک پروژه آزمایشی نیست. این نظریه کاملاً غلط است. باید این مسئله را در نظر بگیرید که توکن‌های شبکه آزمایشی هیچ ارزشی ندارند، با اینکه توکن‌های کوساما نه تنها بی ارزش نیستند بلکه در ماه‌های اخیر رشد قیمتی بسیار خوبی را هم داشته‌اند و این نشان می‌دهد که کوساما نقش صرفاً زمینه‌ای ندارد.

 

KSM

شبکه کوساما و شبکه پولکادات؛ شبیه اما مجزا

 

مزایای کوساما 

  • کوساما مقیاس پذیری بالایی دارد و قابلیت پذیرش تعداد زیادی از کاربران را دارد، بدون اینکه مشکلی برای آن به وجود بیاید.
  • سرعت این شبکه بسیار بالاتر از شبکه پولکادات است.
  • افراد در تصمیم‌گیری‌های مربوط به شبکه کوساما دخیل هستند و رای گیری و نظرسنجی بسیار برای این شبکه اهمیت دارد. به‌عنوان‌مثال اگر ایده‌ای در مورد تغییر دادن الگوریتم اجماع شبکه توسط افراد مطرح شود، این ایده به رأی گذاشته می‌شود و این نهایتاً خود کاربران هستند که برای این شبکه تصمیم می‌گیرند.
  • افراد می‌توانند پیش از پیاده کردن برنامه‌های خود بر روی پولکادات، از کوساما به عنوان یک پلتفرم آزمایشی استفاده کنند.
  • هم اکنون 130 نود در شبکه کوساما کار اعتبار سنجی و تأیید تراکنش‌ها را به عهده دارند.

معایب کوساما

  • اولین عیب این ارز دیجیتال این است که به طور سالیانه یک تورم 10 درصدی را تجربه می‌کند. این یکی از عیب‌های بزرگ کوساما است. این اتفاق از آنجایی می‌افتد که تعداد ارزهای دیجیتال کوساما هر سال بیشتر می‌شود.
  • هنوز هم در حین کار با شبکه کوساما ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود بیاید. البته این نشان می‌دهد که هنوز این پروژه جای بسیاری برای پیشرفت کردن و ارتقا یافتن دارد.

چطور می‌توان در شبکه کوساما مشارکت کرد؟

نقش‌های مختلفی در شبکه کوساما تعریف شده‌اند که در ادامه وظایف آنها را به‌اختصار برایتان شرح می‌دهیم:

  • سازندگان شبکه: سازندگان همان تیم توسعه دهنده شبکه کوساما هستند. این افراد وظیفه ساختن پاراچین ها و سایر ویژگی‌ها در شبکه را دارند.
  • نامزدها: نامزدها وظیفهٔ انتخاب اعتبار سنج‌ها را بر عهده دارند.
  • جمع‌آوری‌کننده‌ها: این افراد وظیفهٔ جمع‌آوری‌کردن تراکنش‌های بلاک چین را دارند.

 

 

KSM

نقش های مختلف در شبکه کوساما

 

ارز دیجیتال کوساما (KSM)

ارز دیجیتال کوساما به نماد اختصاری (KSM) در بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. این ارز هم اکنون در فهرست 50 ارز دیجیتال برتر قرار گرفته است. هم اکنون حدود 65 میلیون توکن کوساما ساخته شده است. این ارز دیجیتال یک کوین محسوب می‌شود نه توکن. از این ارز دیجیتال برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه پولکادات استفاده می‌شود.

 

تاریخچه کوساما

پروژه کوساما توسط گوین وود (Gavin wood) بنیانگذاری شد. وود که قبلاً بر سر پروژه اتریوم با ویتالیک بوترین همکاری می‌کرد، پس از مدتی پروژه های شخصی خودش را راه اندازی کرد. او پروژه پولکادات و کوساما را پس از این جدایی راه اندازی کرد. دو پروژه‌ای که تا اینجای کار، بسیار موفق و محبوب بوده‌اند. این پروژه در سال آگوست 2019 وظیفه رفع نواقص شبکه پولکادات را بر عهده داشت. در اکتبر 2019 تغییراتی در مدیریت این شبکه ایجاد شد و نهایتاً در سال 2020 قدمی بزرگ در جهت ارتقای خود برداشت و پیشرفت بزرگی را برای خود رقم زد.

چطور می‌توانیم توکن‌های کوساما را به دست بیاوریم؟

ارز دیجیتال کوساما را نمی‌توان استخراج کرد. زیرا کوساما مانند بیت کوین از گواهی اثبات کار (proof of work) استفاده نمیکند که بتوان آن را به روش سنتی ماین کرد. کوساما ابتدا از گواهی اثبات اعتبار استفاده می‌کرد اما کمی بعد آن را به گواهی اثبات سهام تغییر داد. با توجه به الگوریتم فعلی کوساما یعنی (POS) نمی‌توان آن را استخراج کرد. برای اینکه بتوانید تعداد کوساما های خود را افزایش دهید، می‌توانید توکن‌ها (KSM) را از صرافی های خارجی و داخلی متمرکز یا غیر متمرکز خریداری کنید.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (KSM)  را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (KSM) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (KSM) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (KSM) خود را بفروشید. 

 

 

KSM

روش های افزایش تعداد توکن های کوساما

 

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال کوساما پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای اینکه بتوانید ارزهای دیجیتال کوساما خود را ذخیره کنید، نیاز به یک کیف پول دیجیتالی شخصی دارید. برای این کار هم می‌توانید از کیف پول‌های نرم افزاری یا گرم استفاده کنید، هم می‌توانید از کیف پول‌های سخت افزاری یا سرد استفاده کنید. از کیف پول‌های سخت افزاری می‌توانیم به کیف پول ترزور (trezor)، کیپ کی (Keepkey) و لجر (ledger) اشاره کنیم. این کیف پول‌ها به نسبت کیف پول‌های نرم افزاری امنیت بیشتری دارند. 

شما می‌توانید کیف پول‌های نرم افزاری را به راحتی بر روی موبایل یا دسکتاپ خود نصب کنید و به صورت آنلاین استفاده کنید. از کیف پول‌های نرم افزاری که از ارز دیجیتال کوساما پشتیبانی می‌کنند می‌توانیم به کیف پول مت والت (math wallet)، تراست والت (trust wallet)، کوینومی (coinomi) و پولکادات جی اس (polkadot.JS) اشاره کنیم.

آینده ارز دیجیتال کوساما

در مورد ترس از بین رفتن این شبکه باید بگوییم که تنها چیزی که ممکن است کار این شبکه را تمام کند، توافق و رضایت اعضای این شبکه است. به طور دقیق تر، آن روزی که  تمام سرمایه گذاران و دارندگان توکن (KSM) تصمیم بگیرند که این شبکه به فعالیتش پایان دهد، نقطه ی پایان کوساما خواهد بود. زیرا کوساما یک شبکه خودگردان است. با این اوصاف، احتمال رخ دادن همچین اتفاقی بسیار ضعیف است. این شبکه با توجه به اهدافی که دارد، افزایش تعداد پروژه ها و با توجه به محبوبیتی که توانسته تا به اینجا کسب کند، آینده ی روشنی را برای خودش به تصویر کشیده است.

طبق پیش‌بینی‌های سایت (Digitalcoinprice.com) این ارز تا پایان سال 2021 به قیمت 560  دلار می رسد و تا پنج سال آینده ارزش هر واحد کوساما به 1264 دلار میرسد. با توجه به این پیش بینی ها، آینده ی خوبی را می‌توان برای این ارز دیجیتال متصور شد.

و در آخر

ما در این مقاله ارز دیجیتال کوساما و شبکه آن را به طور همه‌جانبه بررسی کردیم و اطلاعاتی را که در مورد مزایا و معایب این شبکه در دست داشتیم را با شما به اشتراک گذاشتیم. اگر قصد سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال دارید، این نکته را فراموش نکنید، که کوساما هم مانند تمام ارزهای دیجیتال دیگر می‌تواند برای سرمایه گذاری گزینهٔ خوبی باشد، به‌شرط اینکه با آگاهی از وضعیت بازار و بر اساس تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال، برای سرمایه گذاری بر روی آن اقدام کنید. امیدواریم که از مقاله لذت برده باشید و نکاتی که در مورد کوساما ذکر کردیم، برایتان مفید واقع شده باشد.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.