اگر در بازار ارزهای دیجیتال مشغول به فعالیت باشید و یا حتی اگر قصد ورود به این عرصه را داشته باشید قطعاً نام بیت‌کوین به گوش شما خورده است. بیت‌کوین ارز رمزنگاری شده نسل اول است و ارز کومودو قصد دارد امنیت بیشتری نسبت به این نسل ارزها ارائه دهد. اگر قصد دارید در این عرصه به سود قابل‌توجهی دست پیدا کنید کومودو می‌تواند گزینه مناسبی باشد. در این مقاله ما به مطالبی که لازم است درمورد این ارز دیجیتال بدانید می‌پردازیم.

 

نگاهی به ارز دیجیتال کومودو

ارز دیجیتال کومودو رمز ارزی غیر متمرکز است که در سپتامبر 2016 بر مبنای بلاک‌چین متن‌باز ارائه شد. پلتفرم کومودو ابتدا از زی کش استفاده می‌کرد که بعدها از آن فورک شد. ارز دیجیتال اختصاصی این شبکه، توکن کومودو KMD است. یکی از ویژگی‌های تحول‌ساز کومودو در بازار ارزهای دیجیتال این است که برای بلاک‌چین‌های شخص ثالث امنیت بسیار بالایی فراهم می‌کند. این ارز تراکنش‌های ناشناس را امکان‌پذیر می‌سازد و هم چنین می‌تواند به ثبات قیمت در سرویس‌های پرداخت کمک بسزایی کند.

امکان ایجاد تراکنش‌های امن و ناشناس با استفاده از مدل اجماع اثبات کار با تأخیر (dPoW) صورت می‌پذیرد و در نتیجه می‌توان گفت تراکنش‌هایی با کارمزد کم با این ارز قابل تأیید است. اتصال به شبکه بیت‌کوین به‌طوری‌که هر ده دقیقه یک بلاک روی پلتفرم بیت‌کوین ذخیره شود، موجب ایمنی تراکنش‌ها می‌شود و 51% امنیت در برابر هک شدن را فراهم می‌سازد. 

استفاده از زنجیره‌های همتا (Peerchains) در کومودو

یکی از ویژگی‌های کومودو این است که چندین زنجیره بلاک‌چین غیرمتمرکز را به کار می‌برد که این امر تضمین‌کنندهٔ سرعت و امنیت است و در حقیقت استفاده از یک شبکه بلاک‌چین توسط اکثر سیستم‌عامل‌های بلاک‌چین ممکن است موجب ایجاد ازدحام در تراکنش‌ها شود. در واقع می‌توان گفت کومودو این امکان را به وجود می‌آورد که شرکت‌ها دارای بلاک‌چین مستقل خود باشند. همچنین این پروژه‌ها در انتخاب اینکه با کومودو ارتقا داده شوند یا اینکه هیچ آپدیت جدیدی نداشته باشند آزادند.

این عملکرد با Merkle Trees-MoM امکان‌پذیر می‌شود که کار ثبت تراکنش‌ها در یک زنجیره روی زنجیره دیگری را درحالی‌که زنجیره‌ها به‌صورت کامل و در وحدت پیش می‌روند، انجام می‌دهد. کومودو بدین سبب قابلیت این را دارد که در یک ثانیه بیشتر از 20 هزار تراکنش را برعهده گیرد و هدف آن افزایش این عدد به یک میلیون تراکنش در هر ثانیه است.

 

 

کومودو

استفاده از زنجیره‌های همتا توسط کومودو امکان ایجاد هزاران تراکنش در ثانیه را فراهم می‌کند.

خدمات کومودو

کومودو همچنین ارائه‌دهنده خدماتی چون قرارداد‌های هوشمند (Smart contracts)، صرافی غیرمتمرکز بارتردکس (BarterDex)، و یک ناشناس کننده (anonymizer) ارز دیجیتال به نام جامبلر (Jumbrl) می‌باشد. اینجا به توضیح بیشتر این دو مورد خواهیم پرداخت؛

 • جامبلر (Jumblr): رمزارز متن‌باز را ناشناس می‌سازد و کاربران در هر بار استفاده از کومودو برای تراکنش می‌توانند از آن استفاده کنند. است. تقریباً سه دهم درصد KMD برای فرستادن تراکنش‌های ناشناس به  Jumblr تعلق می‌گیرد. طرز کار Jumblr بدین صورت است: گرفتن توکن‌های KMD از یک آدرس غیرخصوصی و رساندن آن به گیرنده به‌وسیله گروه غیرقابل‌ردیابی آدرس‌های ZK-SNARK. Jumblr با صرافی غیرمتمرکز BarterDEX نیز مشارکت می‌کند.
 • صرافی غیرمتمرکز (BarterDEX):صرافی غیرمتمرکز کومودو، BarterDEX است که هنوز در حال آزمایش است و هم اکنون 300 هزار مبادله موفق داشته و به‌وسیله اتمیک سواپ کار می‌کند که وجه تمایز این صرافی نیز محسوب می‌شود. 

 

الگوریتم‌های ارز دیجیتال کومودو

کومودو را می‌توان ترکیب مناسبی از سه الگوریتم زی کش، اثبات کار با تأخیر و سوپرنت دانست. اینجا به هر یک از این الگوریتم‌ها به طور مجزا خواهیم پرداخت؛ 

 • زی کش: ارز دیجیتالی است که از روش اثبات دانایی صفر zero-knowledge proof که روشی در رمزنگاری است، استفاده می‌کند که موجب می‌شود تراکنش‌های مخفی امکان‌پذیر باشد. با شبکه زی کش می‌توان دو نوع تراکنش انجام داد: تراکنش‌های معمولی و تراکنش‌های خصوصی. هم چنین باتوجه‌به آدرس کیف پول می‌توان شفاف یا غیرشفاف بودن تراکنش‌ها را تعیین کرد طوری که اگر با حرف Z شروع شود به معنی مخفی بودن تراکنش است و مشاهده رهگیری تراکنش امکان‌پذیر نیست و اگر با حرف T شروع شود به معنی شفاف بودن تراکنش است و تمام جزئیات تراکنش قابل‌دسترسی است.

 

 • پروتکل اثبات کار با تأخیر (dPoW): یکی از خلاقیت‌هایی که توسعه دهندگان کومودو ارائه کردند استفاده از پروتکل اثبات کار با تأخیر (dPoW) است. این پروتکل یک مکانیسم اجماع است و بلوک‌ها را در بلاک‌چین تأیید می‌کند. در نتیجه ایجاد اعتماد در مورد تغییر ناپذیری را فراهم می‌کند و لایه امنیتی دومی را به معاملات می‌افزاید و 64 گره قانونی (notary nodes) که از قبل انتخاب شده‌اند، عمل تأییدیه را انجام می‌دهند. اگر هکر قصد ایجاد تغییر در تراکنش کومودو را داشته باشد ابتدا باید به تغییر بلاک‌چین بیت‌کوین بپردازد که عملاً امکان‌ناپذیر است. هم چنین آن‌ها سرویسی محافظتی برای حداقل پنج پروژه دیگر همچون GameCredits, Kreds, Einsteinium, Hush, SUQA فراهم می‌سازند و هر بلاک‌چین بدون درنظرگرفتن مکانیسم اجماع مورد استفاده خود می‌تواند از اجماع اثبات با تأخیر بهره ببرد.

 

 • سوپر نت (supernet): سوپر نت پروژه بزرگی است که هدف آن فراهم‌آوردن امکان ناشناس بودن و امنیت کاربران است و توکن رسمی این پروژه ارز دیجیتال کومودو است. این پروژه با الگوریتم اثبات کار با تاخیر امکان تراکنش امن بین پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز را فراهم می‌سازد.

 

 

کومودو

اثبات کار با تأخیر (dPoW) یکی از خلاقیت‌هایی است که کومودو به وجود آورده است.

 

تاریخچه ارز دیجیتال کومودو

پلتفرم کومودو در سپتامبر 2016 تپروتکلوسط تیم توسعه‌دهنده با نام مستعار JL777 ارائه شد. استفاده از نام مستعار نشان‌دهندهٔ میزان اهمیتی است که این تیم به حفظ حریم خصوصی می‌دهد. کومودو نسخهٔ تکامل‌یافتهٔ بیت‌کوین دارک (BTCD) بود. کومودو اهداف خود را طبق بیانیه‌ای که منتشر کرد ایجاد فضای رشد و توسعه رمزارز پایه به‌وسیلهٔ ارائه امنیت به بلاک‌چین‌های شخص ثالث برشمرد.

15 اکتبر تا 20 نوامبر سال 2016 ارز دیجیتال کومودو برای اولین‌بار عرضه شد و قیمت هر واحد 0.376 دلار بود و طی آن کاربران 2.639 واحد بیت‌کوین که در آن سال حدوداً 2 میلیون دلار ارزش داشت، جمع‌آوری کردند. در ماه‌های ابتدایی عرضه این ارز همراه با استقبال و روندی صعودی بود که البته پس از آن KMD دچار نزول شد. به‌طوری‌که در نوامبر 2018 به نیم دلار رسید. با وجود سیر نزولی که صورت گرفت کومودو در 7 جولای 2019 توانست به 1.8 دلار برسد و پس از آن صعود و نزولی چشمگیر ایجاد نشد تا اینکه در فوریه 2021 که هم‌زمان است با سیر صعودی کل بازار ارزهای دیجیتال، این ارز نیز سیری صعودی را تجربه کرد و در 9 آوریل توانست به 4.46 دلار برسد.

در دسامبر 2017 بین کومودو و Bitcoin Cash مبادله‌ای اتمی به‌وسیلهٔ BarterDEX صورت گرفت. همچنین   Komodo با Monaize  در سال 2017 برای ایجاد بانکداری الکترونیک در بستر بلاک‌چین و عرضه اولیه سکه غیرمتمرکز (DICO) با یکدیگر مشارکت داشتند.

utrum  اولین عرضه کوین غیرمتمرکزی که به‌وسیله سرویس غیرمتمرکز کومودو صورت گرفت که نام پروژه تبلیغات فرایند سرمایه‌گذاری جمعی خود را مادربزرگ پسند (grandma-friendly) گذاشتند. در عرضه اولیه utrum پذیرای بیش از ۵۰ رمزارز بود. این اقدامی جدید محسوب می‌شد زیرا کوین‌های سنتی محدودیت‌هایی برای تنوع ارزهای قابل‌استفاده برای تأمین منابع مالی داشتند که نتیجه این کار جمع‌آوری یک میلیون دلار سرمایه بود. حداقل ۷ پروژه به‌وسیله عرضه اولیه کوین غیرمتمرکز کومودو تا ژانویه ۲۰۱۸ درگیر جمع‌آوری سرمایه شدند.

 

کومودو و استفاده از مبادله اتمی 

مبادله اتمی (Atomic swap) در ژوئیه 2012 توسط برنامه‌نویسی به نام سرجیو دیمین لرنر (Sergio Demian Lerner) منتشر شد و در ماه مه 2013 توسط تیر نولان تکمیل شد. این مبادلات توسعه‌ای جدید محسوب می‌شوند. رمزارز پایه، امکان مبادله ارزی با ارزی دیگر بدون وجود یک شخص ثالث قابل‌اعتماد را فراهم می‌سازد یعنی کاربران به‌صورت مستقیم و تنها از طریق کیف پول خود می‌توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند. قراردادی که از نظر زمانی و با استفاده از هش تنظیم شده باشد سیستمی است که مبادله اتمی استفاده می‌کند.

این بدین معناست که اگر در یک بازهٔ زمانی ارز موردنظر مبادله نشد معامله لغو خواهد شد و در واقع هیچ حد واسطی در مبادلات وجود ندارد و مبادلهٔ پول در گرو صورت گرفتن معامله است. با استفاده از مبادله اتمی امکان معامله میان بلاک‌چین‌های مختلف امکان‌پذیر می‌شود و این نوع مبادله میان زنجیره‌ای (Cross-chain trading) نیز نامیده می‌شود. کومودو با استفاده از این تکنولوژی یک پلتفرم پیشرو ایجاد کرده است.

 

 

کومودو،

مبادله اتمی ارز دیجیتال کومودو، مبادله‌ای بدون هیچ واسطه‌ای

 

آماری از عرضه ثابت کومودو (Komodo)

کومودو عرضهٔ ثابتی حدوداً 200 میلیون کوین دارد که در ICO به طور پیش‌تولید 100 میلیون آن وجود دارد که 90 میلیون برای سرمایه‌گذاران و 10 میلیون جهت توسعه آینده کنار گذاشته می‌شود.

ICO

کاربران کومودو اگر از کیف پولی استفاده کنند که با R شروع شود تا زمانی که 200 میلیون محدودیت عرضه پیش نیاید سالیانه 5% به دارایی کومودو آنها اضافه می‌شود.

تفاوت کومودو Komodo و زی کش ZCash

همان‌طور که در اشاره شد کومودو ابتدا از زی کش استفاده می‌کرد و بعد از آن فورک شد و مقایسه زیر ایده‌ای کلی در مورد این اتفاق به ما می‌دهد.

 • زی کش از الگوریتم اثبات کار و کومودو از الگوریتم اثبات کار با تأخیر استفاده می‌کند.
 • زمان تقریبی بلوک زی کش 150 ثانیه و زمان تقریبی بلوک کومودو 60 ثانیه است.
 • زی کش مبادله غیر متمرکز ندارد درحالی‌که کومودو مبادله غیر متمرکز دارد.
 • پاداش ایجاد بلوک درزی کش zec 12.5 و در کومودو KMD 3 است.
 • میزان کل عرضه زی کش 21 میلیون zec و میزان کل عرضه کومودو 200 میلیون KMD است.

 

صرافی‌های قابل‌استفاده برای ارز دیجیتال کومودو (Komodo)

ارز دیجیتال کومودو در صرافی‌های بین‌المللی و معتبر بسیاری عرضه می‌شود. در ادامه برخی از آنها را به شما معرفی خواهیم کرد؛

 • صرافی بایننس (Binance)؛ بیشترین تراکنش‌های ارز دیجیتال کومودو در این صرافی بایننس (Binance) انجام می‌شود.
 • صرافی کریپتو ایکس (Cryptox)
 • صرافی کریپتوپیا (Cryptopia)
 • صرافی کوین اکسچنج (CoinExchange)
 • صرافی بیترکس (Bittrex)

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال کومودو را دارید، می‌توانید به‌راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس abantether.com شوید و پس از ثبت‌نام، ارز کومودو را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز کومودو را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال کومودو خود را بفروشید.

کیف پول‌های ارز دیجیتال کومودو (Komodo)

در بازار ارز دیجیتال سه نوع کیف پول وجود دارد: کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و کیف پول‌های آنلاین. کیف پول‌های نرم‌افزاری قابل‌استفاده هم ‌روی دسکتاپ و هم روی موبایل هستند. کیف پول‌های سخت‌افزاری شبیه به فلش مموری هستند و معمولاً گزینه خوبی برای ذخیره‌سازی ارز دیجیتال شما به شمار می‌روند. در ادامه به کیف پول‌هایی که برای ارز دیجیتال کومودو می‌توانید به کار ببرید با ذکر نوع آن اشاره می‌کنیم.

 

 • Ledger Nano  : یک کیف پولی سخت‌افزاری است که از ایمن‌ترین کیف پول‌هاست. این کیف پول برای ارزهای رمزنگاری شده طراحی شده و به‌راحتی در جیب قرار می‌گیرد و به علت ضریب امنیت بالا در زمینه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بهترین کیف پول کومودو است. قیمت این کیف پول حدوداً 99 دلار است. این کیف پول با ایجاد یک پرسش رمز عبوری که توسط خود کاربر تعیین شده، سرقت از کیف پول کاربر را امکان‌ناپذیر می‌سازد. همچنین استفاده از این کیف پول بسیار ساده است و تنها با یک کابل USB می‌تواند به دستگاه موردنظر شما وصل شود. در جهت افزایش امنیت این شرکت دکمه فیزیکی روی دستگاه قرار داده که توسط آن می‌توانید به تأیید معاملات بپردازید. هم چنین این کیف پول به طور خودکار می‌تواند از حساب شما پشتیبان‌گیری کند.

 

 • Trezor: کیف پول سخت‌افزاری دیگری است. نحوه کار این دستگاه به این صورت است که در راه‌اندازی اولیه یک عبارت 24 کلمه‌ای برای بازیابی را به‌صورت آفلاین روی صفحه‌نمایش ارائه می‌دهد و اگر دستگاه گم یا خراب شد این عبارت به دسترسی دوباره کمک می‌کند.

 

 • Agama: کیف پولی رسمی و نرم‌افزاری است که توسط توسعه دهندگان Komodo ارائه شده و همچنان درحال‌توسعه است و تنها در نسخه بتا قابل‌دسترسی است. Agama یک کیف پول    Multi-coin است که بدین معناست که می‌تواند از سایر رمز ارزها علاوه بر کومودو پشتیبانی کند. یک ویژگی تقویت‌کننده حریم خصوصی به نام Jumblr در این کیف پول وجود دارد.

 

 • اتمیک ولت (Atomic Wallet): یک کیف پول ارز دیجیتال چند ارزی است و همچنان درحال‌توسعه است. قابل‌دسترسی در دسکتاپ و موبایل است.

 

 • کوینومی (Coinomi) کیف پول مستقل دیگری است که برای نگهداری و استفاده از ارز دیجیتال کومودو مناسب است. کوینومی در کنار کومودو از حدود ۱۱۷۰ ارز دیجیتال دیگر نیز پشتیبانی می‌کند. این کیف پول ارز دیجیتال نیز یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال محسوب می‌شود که از توکن‌های کومودو نیز پشتیبانی می‌کند. کوینومی اگرچه خدمات استیکینگ در مورد بعضی از ارز‌های دیجیتال ارائه می‌دهد، اما این خدمات را برای کومودو عرضه نمی‌کند.

 

 

کیف پول‌های ارز دیجیتال کومودو

کیف پول‌های ارز دیجیتال کومودو

 

آینده ارز دیجیتال کومودو (Komodo)

دلایلی که می‌توانیم بنا بر آنها آینده درخشانی برای ارز کومودو تصور کنیم عبارت‌اند از:

 • تیم توسعه‌دهنده پرتلاش کومودو
 • تاریخچه مثبت کومودو در بازار ارز دیجیتال و سرعت رشد بالا
 • ارائهٔ ابزار متنوع و سودمند برای ارزهای غیرمتمرکز

وب‌سایت DigitalCoinPrice قیمت این ارز را تا پایان 2022، 1.83 و تا پایان 2028، 6.25 دلار پیش‌بینی کرده است.

 

سخن آخر

کومودو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چینی با منبع‌باز از نسل دوم است. کومودو از Zcash فورک شده است که خود یک فورک از بیت‌کوین محسوب می‌شود. پلتفرم کومودو عناصری را ترکیب کرده است که می‌توان گفت همهٔ کاربران بازار ارز دیجیتال به دنبال آن هستند. عناصری همچون ایجاد حریم خصوصی تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند و امنیت در حد پلتفرم بیت‌کوین و.. .همچنین این ارز ویژگی‌هایی دارد که فرض داشتن آینده‌ای درخشان را به وجود می‌آورد. اگر شما هم علاقه‌مند به خرید این ارز دیجیتال محبوب و خوش‌آتیه هستید، صرافی معتبر آبان تتر در تمام مراحل همراه شما خواهد بود. 

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.