پروتکل هورایزن (Horizen) و ارز دیجیتال (ZEN)؛ متمرکز بر حفظ حریم خصوصی کاربران

از آغاز شکل‌گیری دنیای ارزهای دیجیتال و فراگیر شدن آن، پلتفرم‌های مختلفی برای بهبود عملکرد و کارایی این فناوری ارائه‌شده‌اند که هر کدام شیوه جدیدی را پیشنهاد می‌کنند تا استفاده کاربران را از این فناوری جدید آسان‌تر سازند. حریم خصوصی، امنیت و غیرمتمرکز بودن، از جمله مواردی بود که کاربران در تعامل با این فناوری به آن نیاز داشتند.

پلتفرم‌های گوناگونی این امکانات را برای کاربران خود فراهم کردند. یکی از این پلتفرم‌ها هورایزن است که به‌طور ویژه به حفظ امنیت و حریم خصوصی پرداخته است. این پلتفرم توانسته بستری را ایجاد کند تا تراکنش‌ها و حریم خصوصی معامله‌گران حفظ شود و شخص ثالثی به این اطلاعات دسترسی نداشته باشد. در ادامه در مورد این پروژه، نحوه عملکرد آن و ارز دیجیتال اختصاصی آن به نام (ZEN) بیشتر صحبت میکنیم و مطالبی را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 

ZEN

حفظ امنیت و حریم خصوصی؛ هدف ویژه  پروتکل هورایزن.

 

هورایزن(Horizen) چیست؟

هورایزن یک ارز دیجیتال و شبکه بلاک‌چین است که هدف اصلی آن حفظ حریم خصوصی و تقویت امنیت شبکه برای استفاده کاربران است. این پروژه تلاش کرده است تا مشکلاتی مانند مقیاس‌پذیری و امنیت که در شبکه‌هایی مانند اتریوم دیده می‌شود را برطرف کند. هورایزن می‌کوشد تا مواردی مانند کندی شبکه‌ی بلاک‌چین‌ها و متمرکز بودن آن‌ها را با استفاده از ابزا‌رها و زنجیره‌های جانبی خود بهبود بخشد و تجربه بهتر و متفاوتی را برای کاربران این شبکه فراهم آورد.

 درواقع اصلی‌ترین و شاخص‌ترین ویژگی این پروژه را می‌توان حفظ حریم خصوصی در نظر گرفت. این شبکه از آغاز کار تاکنون کوشیده است تا شرایطی را فراهم آورد که تعاملات کاربران، خصوصی و غیرقابل ردیابی باشد و نیاز به نظارت شخص ثالث نداشته باشد. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد این پلتفرم بر روی حفظ حریم خصوصی تمرکز کرده است.

برای همین منظور از دو نوع آدرس بهره می‌برد:  آدرس‌های تی(T-Adresses) که آدرس‌های عادی و مشابه آدرس‌های بیت کوین هستند و هر کسی می‌تواند به تاریخچه تراکنش یک حساب دسترسی داشته باشد و آدرس‌های زی (Z-Addresses) که از الگوریتم اثبات دانش صفر استفاده می‌کنند و درصورتی‌که دو طرف معامله از آدرس Z استفاده کنند تراکنش‌های آن‌ها به‌صورت خصوصی و ناشناس انجام خواهد شد.

 

ZEN

استفاده شبکه هورایزن از آدرس‌های ویژه برای حفظ حریم خصوصی کاربران.

 

تاریخچه هورایزن و بنیان‌گذاران آن

رابرت ویگلون و رالف ورسلوایس در سال ۲۰۱۷ شبکه‌ای را با عنوان zcash راه‌اندازی کردند. بعدها این پروژه در آگوست ۲۰۱۸ به هورایزن تغییر نام داد. اکنون این پروژه و تیم توسعه اش به طور کامل متمرکز بر روی پیش بردن اهداف شبکه هورایزن هستند.

توکن Zen؛ توکن اختصاصی شبکه هورایزن

توکن zen ارز دیجیتال بومی شبکه هورایزن است. این ارز دیجیتال از مدل‌های اثبات کار pow برای حفظ اجماع و اثبات سهام POS در زنجیره‌های جانبی استفاده می‌کند. از این توکن در شبکه هورایزن برای امور مختلفی استفاده میشود.

عرضه کل ارز دیجیتال هورایزن برابر ۲۱ میلیون توکن ZEN است و همین‌طور در مورد پاداش‌ها نیز، پاداش استخراج بلاک به‌صورت دوره‌ای نصف می‌شود. در سال ۲۰۱۷ ارز دیجیتال پروتکل هورایزن در ابتدا با قیمت ۹ دلار در صرافی‌ها فهرست شد و چند روز بعد قیمت آن تا ۱۹ دلار بالا رفت ولی بعد از آن ناگهان قیمتش سقوط کرد و به زیر ۹ دلار رسید. پس‌ازاین سقوط هورایزن توانست در اواخر سال ۲۰۱۸ تا ۶۷ دلار رشد کند؛ اما همچنان نوسان قیمت باعث شد که تا اواخر سال ۲۰۲۰ قیمت هورایزن به ۴ دلار برسد؛ اما باز در ماه می ۲۰۲۱ رشد قابل‌توجهی را تجربه کرد و به ۱۶۷ دلار رسید. سپس با کاهش قیمت، ارزش آن به حدود ۷۴ دلار رسیده است.

 

ZEN

Zen؛ توکن اصلی شبکه هورایزن.

 

مزایا و معایب پروتکل هورایزن

مزایا:

یکی از مزایای هورایزن این است که خطراتی که دیگر ارزهای دیجیتال را تهدید می‌کنند، پیداکرده است و تلاش کرده تا آن‌ها را از میان بردارد و فضایی مطمئن و امن را برای کاربران به وجود آورد تا افراد بتوانند با خیالی آسوده به انجام معاملات و استفاده از بستر بلاکچین‌ها بپردازند.

دیگر مزیت آن استفاده از فناوری CCTP است که به کمک آن سرعت جابجایی‌های بین زنجیره اصلی و زنجیره‌های فرعی افزایش پیدا کرده است.

هورایزن یک آکادمی راه‌اندازی کرده است و در آن به آموزش عموم مردم درزمینهٔ فناوری هورایزن پرداخته است. این آموزش‌های طبقه‌بندی‌شده به افراد کمک می‌کند تا بتوانند به سطوح مختلف این فناوری مسلط شوند.

 ویژگی مفید دیگر آن این است که اطلاعات معامله‌کنندگان و مبلغ تراکنش در این شبکه کاملاً محفوظ است و حریم خصوصی طرفین معامله حفظ می‌شود. استفاده طرفین از آدرس‌های خصوصی هورایزن، این امنیت و حریم را برای کاربران فراهم آورده است.

معایب:

 از معایب هورایزن می‌توان به استفاده از روش POW به‌عنوان بخشی از روش استخراج آن اشاره کرد. متخصصان معتقدند استفاده از روش POS کارآمدتر و کم‌هزینه‌تر از روش POW است و بهتر بود از آن استفاده شود. امروزه پروتکل اثبات کار یا همان (POW) مخالفان سرسخت زیادی پیاده کرده است.

 

ZEN

استفاده از پروتکل اثبات کار در شبکه هورایزن

 

ارز دیجیتال (ZEN) را از کجا بخریم؟

 برای خرید ارزهای دیجیتال ابتدا باید به صرافی‌ها رجوع شود. ارز دیجیتال هورایزن که یکی از ۱۰۰ ارز مطرح و برتر بازار رمز ارزها است، در بسیاری از صرافی‌های معروف و معتبر فهرست شده است. صرافی‌های Binance.Huobi Global.OKEx از جمله این صرافی‌ها هستند. البته اگر در داخل کشور هستید بهتر است از صرافی‌های معتبر داخلی برای خرید رمز ارزها استفاده کنید. چرا که با وجود تحریم‌ها امکان مسدود شدن و قطع دسترسی به حساب‌ها وجود دارد.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (ZEN) را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (ZEN) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (ZEN) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (ZEN) خود را بفروشید.

 

 چه کیف پول‌هایی از ارز دیجیتال (ZEN) پشتیبانی می‌کنند؟

 شما برای ذخیره سکه‌های خود به کیف پول نیاز دارید. برای این منظور می‌توانید از دو نوع کیف پول نرم‌افزاری و سخت‌افزاری استفاده کنید که کیف پول‌های سخت‌افزاری یا آفلاین که به کیف پول‌های سرد معروف هستند و معمولاً در قالب یک فلش درایو ارائه می‌شوند، از امنیت بیشتری برخوردار هستند. لجر Ledger و ترزور Trezor از کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند که از ارز دیجیتال هورایزن پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول‌های نرم‌افزاری یا آنلاین به کیف پول‌های گرم معروف هستند و می‌توان به‌آسانی در گوشی‌های همراه از آن‌ها استفاده کرد و معمولاً در نسخه‌های اندروید ios و تحت وب ارائه می‌شود. کیف پول های (coinomi)و (cool wallet)از جمله کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند که می‌توانید از آن‌ها برای نگهداری توکن های zen استفاده کنید.

 

 در آخر

 ما در این مقاله به طور مفصل به پروژه هورایزن و ارز دیجیتالی اختصاصی آن به نام (ZEN) پرداختیم و از مزایا و معایب و ویژگی های این شبکه برایتان گفتیم. کلام آخر اینکه پلتفرم‌های جدید در فناوری بلاک چین امکانات جدید و کاربردی را برای کاربران فراهم می‌کند. هورایزن نیز از این ماجرا مستثنی نیست و پیوسته در حال گسترش امکانات و همکاری با پلتفرم‌های مختلف برای بهبود توانایی‌ها و برنامه‌های خود است.

هدف و تمرکز آن بر روی حفظ حریم خصوصی و امنیت موجب می‌شود تا این پلتفرم محبوبیت و ارزش روزافزونی را برای خود رقم بزند و توجه کاربران و کسب‌وکارها را به سمت خود جلب کند تا از آن به‌عنوان یک شبکه کارآمد و امن برای انجام فعالیت ها و تراکنش‌های خود بهره ببرند.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.