امروزه دنیای وسیع و در حال گسترش ارزهای دیجیتال که یک تجارت الکترونیک محسوب می‌شود یکی از راه‌های مهم سرمایه‌گذاری است. ممکن است به دلیل ریشه اولیه شناخت اکثریت ما دیدگاه ما در مورد ارزهای دیجیتال محدود به بیت‌کوین شده باشد و این دلیلی باشد که آن را مهم‌ترین و معتبرترین ارز این حیطه بدانیم. اما در واقع ارزهای دیجیتال گوناگونی وجود دارند که قیمت و اعتبار خاصی باتوجه‌به شرایط خود دارند. هورایزن (Horizen) یکی از ارزهای دیجیتالی است که می‌توان گفت توسط صرافی‌ها و فعالان این حوزه از پذیرش خوبی برخوردار است. در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف این ارز می‌پردازیم که اطلاعات کافی در مورد این ارز را در اختیار شما قرار می‌دهد. 

نگاهی کلی به ارز دیجیتال هورایزن Horizen 

 ZenCash نام قبلی ارز هورایزن بود که مبنای آن بلاک‌چین Zclassic بود ولی بعداً دچار فورک (fork) شد که می‌توان آن را یک نوع بروزرسانی نرم‌افزار تعریف کرد.

ZEN واحد بومی ارز هورایزن است. در بسیاری از صرافی‌های جهان و بخش ارزهای پایه ZenCash   کاربرد دارد و ارزهایی مانند بیت‌کوین و اتریوم و تتر بیشترین ارزهایی هستند در خرید و فروش ZenCash به‌عنوان طرف مقابل حضور دارند.

یکی از ویژگی‌های این ارز این است که توکن‌های آن در زنجیره اصلی و جانبی جابه‌جایی آسان و سریعی دارد که این به دلیل کاربرد فناوری cross-chain transfer protocol-CCTP است.

سطح امنیت شبکه هورایزن را می‌توان مشخصهٔ این ارز دانست و برای این هدف از پروتکل‌های مختلفی مانند، zk-SNARKS TLS و کدگذاری End-to-End و… استفاده می‌کند. این شبکه می‌تواند کانال ارتباطی امنی را به‌وسیله Sphere ایجاد کند.

شبکه جهانی Horizen یک سازمان بدون مرکزیت است که شامل چند نهاد اصلی است:

 • ZenChat :یک پیام‌رسان خصوصی با امنیت بسیار بالا است.
 •  ZenPub : پلتفرمی برای ایجاد و تولید فایل‌ها به‌صورت ناشناس است. 
 • ZenPub : پلتفرمی برای ایجاد و تولید فایل‌ها به‌صورت ناشناس است.

 

 

هورایزن

ZenCash نام ابتدایی ارز دیجیتال هورایزن Horizen

 

 

ارز دیجیتال هورایزن Horizen و حفظ حریم خصوصی

توکن‌های ZEN به دو صورت وجود دارند:

 • T-Address: مشاهدهٔ تاریخچه تراکنش با یک حساب برای همگان امکان‌پذیر است.
 • Z-Address: مبتنی بر فناوری اثبات دانش صفر (Zero-knowledge proof) که بدین صورت است که اگر دو Z-Address باهم معامله انجام دهند، ناشناس و مخفی می‌ماند.

در نتیجه استفاده از توکن ZEN  می‌تواند حافظ حریم خصوصی ما در معاملات شود.

 

بنیان‌گذاران ارز دیجیتال هورایزن Horizen

رابرت ویگلیون و رولف ورسلوئیس این شبکه را در ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی، بنیان‌گذاری کردند. در آگوست سال ۲۰۱۸، نام تجاری پروژه از زن کش به هورایزن تغییر دادند. رابرت ویگلیون هم چنین مدیرعامل آزمایشگاه‌های هورایزن و رئیس بنیاد Zen Blockchain است. او در طول عمر خود سوابق درخشانی همچون نامزدی دکترای اقتصاد از دانشگاه کارولینای جنوبی، تحلیلگری تحقیقات در عملیات Lanmark Technology، تحلیلگری پیشرفته در Tecolote Research و مدیریت پروژه در نیروی هوایی ایالات متحده دارد.

نکته جالب‌توجه این است که رابرت ویگلیون هنگامی که به‌عنوان یک افسر نظامی آمریکایی در افغانستان بود برای اینکه نقش فناوری بلاک‌چین را برای مردم کشورهای درحال‌توسعه روشن سازد، کلاس‌های آموزشی «بیت‌کوین ۱۰۱» را برای شهروندان افغانی که در اطراف پایگاه نظامی ایالات متحده کار می‌کردند، برگزار کرد. رولف ورسلوئیس دیگر بنیان‌گذار این شبکه، مشاور اجرایی بنیاد ذن بلاک‌چین نیز است و تجارب و مشاغل زیادی در صنعت IT دارد. رولف قبلاً در سیستم‌های سیسکو، به‌عنوان یک افسر کارآزموده هسته‌ای در نیروی زیر دریایی ایالات متحده کار می‌کرد.

همچنین جین لیپنکوت عضو تیم بنیان‌گذار و از نویسندگان وایت پیپر هورایزن بود. هم اکنون او مشغول به کارهای مختلفی به‌عنوان مربی و مشاور در Winklevoss Capital ، تلر فایننس، Open Web Collective  و Celo و Katapult و..است.

 

سیر قیمت ارز دیجیتال هورایزن Horizen

ارز دیجیتال هورایزن ابتدا در ژوئیه سال ۲۰۱۷ حدوداً با قیمت ۹ دلار ارائه شد و پس از مدت کوتاهی توانست به ۱۹ دلار برسد اما این سیر همان‌طور که صعودی ناگهانی داشت در نهایت دچار سقوطی ناگهانی شد و در طی یک ماه ابتدا به قیمت اولیه و بعد به حتی پایین‌تر از قیمت اولیه یعنی ۳ دلار رسید. هورایزن پس از آن در سپتامبر ۲۰۱۷ به قیمت ۱۲ دلار رسید اما باز هم با سقوط کمی مواجه شد و به ۷ دلار رسید ولی باز هم در اواخر سال ۲۰۱۷ هورایزن توانست صعود خوبی را تجربه کند طوری که در ژانویه ۲۰۱۸ به ۶۷ دلار رسید. باتوجه‌به روند صعودی و سقوطی که به آن اشاره شد باز هم در اواخر ۲۰۲۰ دچار سقوط شد ک به ۴ دلار رسید. اما در اواخر این سال صعود خوبی را تجربه کرد و توانست به ۱۶۷ دلار برسد که بالاترین قیمتی بود که توانست ثبت کند اما باز هم در پی سقوط به ۴۳ دلار رسید و پس از صعود به ۱۰۸ دلار رسید.

 

 

Horizen

ارز دیجیتال هورایزن Horizen از زمان عرضه خود سیر متغیر مداومی را داشته است.

 

امنیت و سرعت شبکه ارز دیجیتال هورایزن Horizen

ZEN دارای نودهای ایمنی چند لایه (multi-tiered) است که امری مهم برای شبکه هورایزن است. ارز دیجیتال هورایزن  30000 نود فعال دارد که بیشترین تعداد نود در ارزهای دیجیتال است. اینکه تجهیزات و جزئیات شبکه ارز هورایزن از بزرگ‌ترین شبکه‌های فعال در دنیای ارزهای رمزنگاری است می‌تواند دلیلی بر امنیت و سرعت این ارز باشد. ساختار چند بخشی نودهای این شبکه موجب استفاده بسیار خوبی از تکنولوژی سایدچین آن می‌شود. نودهای شبکه وسیع ارز هورایزن عبارت‌اند از:

 • فول نودها (Full Nodes): هسته‌های نرمال شبکه ارز هورایزن فول نودها می‌باشند که وظیفه نگهداری رونوشتی از جدیدترین بلاک‌چین‌ها برای ارائهٔ به‌روز و قابل‌اعتماد در صورت نیاز را برعهده دارد و برای تبدیل‌شدن به فول نود باید هسته هورایزن را اجرا کرد. 

 

 • نودهای ایمن‌کننده (Secure Nodes): فاکتور اصلی برای عملکرد بدون اشکال شبکه ارز هورایزن، نودهای ایمن‌کننده هستند که نسبت به فول نودها دارای هدفی اختصاصی‌تری برای نگهداری تازه‌ترین بلاک‌چین‌ها هستند. نود ایمن‌کننده کدگذاری TLS دارد که ارتباطی با بیشترین میزان امنیت بین نودهای امن را تأمین می‌کند. حدود 10 درصد از بلاک‌های جایزه به این نودها تعلق دارد. ایجاد یک نود ایمن‌کننده نیاز به نگهداری حداقل 42 واحد ZEN و حل چالش‌ها در کمتر از 200 ثانیه و لزوم وجود شاخص 92 درصدی قابل‌اتکا است. 

 

 • سوپر نود‌ها (Super Nodes): برای اجرای ساید چین‌های هورایزن وجود سوپرنودها ضرورت دارند و نقش بزرگی در تأمین منابع برای کار دارند. سوپر نودهای برخی از کارکردهای دو نوع نود دیگر را دارند و قادر به انجام عملیات‌های چندگانه هستند. سوپرنودها همچون نودهای ایمن‌کننده، متعلق به حدود 10 درصد از هر بلاک جایزه هستند. چون اجرای سوپرنودها نیازمندی‌های زیادی را می‌طلبد نسبت به دیگر نودها در گروه کوچک‌تری قرار دارند در نتیجه چون از نظر تعداد کمتر هستند در تقسیم سود، از سود بیشتری برخوردار می‌شوند باوجوداینکه سهم برابری با نودهای ایمن‌کننده دارند. تبدیل‌شدن به یک سوپر نود، نیاز به ذخیره حداقل 500 واحد ZEN، حل چالش‌ها در زیر 150 ثانیه و برخورداری از 8 گیگابایت یا بیشتر حافظه موقت (رم) و همچنین ضرورت وجود 100 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی دارد.

 

هورایزن،

نودهای چندلایه شبکه هورایزن، دلیلی مهم برای امنیت و سرعت این ارز

 

 

استخراج ارز دیجیتال هورایزن Horizen

برای بررسی استخراج این ارز ابتدا به بررسی الگوریتم آن می‌پردازیم. همان‌طور که اشاره شد هورایزن یک ارز رمز پایه است و این به دلیل الگوریتم استخراج این ارز است که موجب اثبات کار مقاوم در برابر اسیک می‌شود.

استخراج ارز هورایزن عمدتاً با استفاده از یکی از شاخه‌های الگوریتم PoW است انجام می‌شود که الگوریتم Equihash نامیده می‌شود. برای پرداختن به این الگوریتم خاص باید اشاره شود که الگوریتم PoW(مدل اثبات کار) در برابر الگوریتم  PoS(مدل اثبات سهام) است و زنجیره‌های جانبی توکن‌های ZEN از الگوریتم PoS استفاده می‌کنند و زنجیره‌های اصلی آن از PoW. هم چنین الگوریتم Pow مبنای استفاده در ارزهایی همچون بیت‌کوین و اتریوم است. 

الگوریتم Equihash نیاز به حجم بالایی از حافظه برای تولید یک اثبات دارد و به همین دلیل از تمرکز اسیک جلوگیری می‌کند. اثبات‌ها را حدوداً می‌توان فوری مورد تأیید قرارداد. این طرح دارای ویژگی موازنه حافظه و زمان است که درصورتی‌که از حافظه کم استفاده شود موجب تعداد زیادی از خطاهای محاسباتی می‌شود.

ویژگی دیگر مهم این الگوریتم نامتقارن بودن آن است زیرا اثبات محاسبات دشوار اما تأیید آسان آنها ویژگی‌های اصلی سیستم‌های اثبات است و اکثر طرح‌های حافظه سخت، حافظه متقارن دارند که یک تایید کننده باید به‌اندازه اثبات‌کننده حافظه استفاده کند تا یک الگوریتم اثبات تأیید شود. بدین صورت که قدرت برابری باید بین اثبات‌کننده و تایید کننده وجود داشته باشد.

باتوجه‌به اینکه گفته شد این الگوریتم به حجم بالایی از حافظه نیاز دارد میزان بازدهی، وابستگی بالایی با به میزان حجم رم دارد. در نتیجه میزان حافظه رم در وسیله‌ای که با آن عملیات ماینینگ ارز هورایزن انجام می‌دهید نقش مؤثری در میزان استخراج شما دارد. احتمالات فاکتور مهمی در الگوریتم Equihash است در نتیجه میزان رم بالا شانس موفقیت را بالا می‌برد.

هم چنین طراحی این الگوریتم باعث مقاومت آن در برابر دستگاه‌های ASIC می‌شود و می‌توان گفت هدف اصلی آن امکان انجام ماینینگ از طریق دستگاه‌هایی به‌غیراز ASIC می‌باشد.

 

 

چگونگی استخراج ارز دیجیتال هورایزن

چگونگی استخراج ارز دیجیتال هورایزن

 

تقسیم بلاک‌های موفق ارز هورایزن Horizen

بلاک‌های موفق ارز هورایزن بر اساس الگوریتم Equihash بین ماینر پیروز و خزانه ارز هورایزن و اپراتورهای سوپر نود و ایمن‌کننده تقسیم می‌شود که میزان سهم هر یک از این اجرا عبارت است از: 60 درصد به خود ماینر پیروز 20 درصد خزانه‌داری سازمان خودمختار هورایزن (DAO). همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد 10 درصد به اپراتورهای سوپرنود و 10 درصد به اپراتورهای ایمن‌کننده تعلق می‌گیرد.

 

کیف پول‌های ارز هورایزن Horizen  

در بازار ارزهای دیجیتال 3 نوع کیف پول سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و آنلاین وجود دارد. کیف پول‌های نرم‌افزاری قابل‌استفاده هم روی دسکتاپ و هم روی موبایل هستند. کیف پول‌های سخت‌افزاری شبیه به فلش مموری هستند. قابل‌اعتمادترین کیف پول‌ها را می‌توان کیف پولهای سخت‌افزاری دانست زیرا با ذخیره‌سازی کلید خصوصی و ایجاد راهکارهای امنیتی این امکان را فراهم می ساز که فقط مالک به آن دسترسی داشته باشد و از آن استفاده کند. تعدادی از کیف پول‌های رسمی ارز هورایزن عبارت‌اند از:

 • کیف پول رسمی MyZen Wallet: برای داشتن این کیف پول فقط نیاز به مراجعه به هورایزن و کلیک روی ایجاد کیف پول و وارد کردن عبارت خاص خودتان وجود دارد. نکته مهم این کیف پول این است که برای ورود فقط به همان عبارت خاص نیاز دارید.
 • کیف پول Zen Wallet
 • کیف پول Sphere
 • کیف پول Swing Wallet
 • کیف پول Coinomi: کیف پولی است که به دلیل استفاده ساده‌ای که می‌توان از آن کرد بسیار محبوب شده است. این کیف پول برای پلتفرم‌های مختلف عرضه شده است و نسخه اندروید، آی‌اواس و ویندوز و لینوکس دارد.
 • کیف پول CoolWallet: کیف پولی سخت‌افزاری است. به کول ولت تنها می‌توان از طریق اپلیکیشن موبایل (اندروید و iOS) دسترسی پیدا کرد و این ارتباط از طریق بلوتوث برقرار می‌شود.
 • کیف پول Ledger:کیف پول سخت‌افزاری Ledger بهترین انتخاب برای کسانی است که مقدار زیادی ارز دیجیتال و قصد سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت دارند.
 • Atomic Wallet: دارای نسخه موبایل و دسکتاپ است. می‌توان آن را جز محبوب‌ترین کیف پولهای نرم‌افزاری دانست.

 

 

Horizen

بلاک‌های موفق ارز دیجیتال هورایزن Horizen بین 4 جز تقسیم می‌شود.

 

بهترین پیشنهادات برای استخراج ارز دیجیتال هورایزن Horizen 

باتوجه‌به تحقیقات استخراج هورایزن با Nvidia نسبت به AMD منجر به سود بیشتری می‌شود. انتخاب سخت‌افزار اولین و مهم‌ترین قدم است. اتصال به اینترنت نیز فاکتور مهم دیگری است و سنجیدن تأخیر شبکه منافعی را در پی دارد و در ادامه نیاز به ظرفیت کافی الکتریکی و کیف پول برای ذخیره‌سازی درآمد وجود دارد.

دستگاه‌های ماینری یا ASIC مناسب برای استخراج ارز دیجیتال هورایزن به شرح زیر است که با توجه قدرت و مصرف برق می‌توان آنها را انتخاب کرد.

 • دستگاه ماینر Antminer Z15
 • Antminer Z11
 • Antminer Z9 Mini
 • Antminer Z9
 • PandaMiner B3 Pro (8G)
 • PandaMinerB3 Pro
 • Innosolicon A9++
 • Innosilicon A9+

صرافی‌هایی که از ارز دیجیتال هورایزن Horizen پشتیبانی می‌کنند

در سطح جهانی، صرافی‌های معتبر بسیار زیادی وجود دارند که ارز دیجیتال هورایزن را عرضه می‌کنند و به کاربران اجازه می‌دهند به خریدوفروش این ارز دیجیتال بپردازند. برخی از این صرافی‌ها را در اینجا به شما معرفی می‌کنیم؛

 • صرافی  Binance : این صرافی جز معتبرترین و محبوب‌ترین صرافی‌ها در ارزهای دیجیتال است و از تعداد بالایی از رمز ارزها پشتیبانی می‌کند که و روزانه حجم بالایی از معاملات را به خود اختصاص می‌دهد . 
 • صرافی Huobi Global : این صرافی نیز از صرافی‌های مشهور این حوزه است که ارزهای دیجیتالی دیگری مانند بیت‌کوین، اتریوم، کاردانو، لایت‌کوین و … پشتیبانی می‌کند.
 • صرافی DigiFinex : این صرافی نیز امکان خرید آسان و مطمئن را فراهم می‌سازد.
 • صرافی OKEx : صرافی اوکی اکسچنج در زمانی کوتاهی محبوبیت مطلوبی را برای خود به ارمغان آورده از ارزهایی بسیاری همچون اتریوم، بیت‌کوین و … پشتیبانی می‌کند.
 • صرافی HitBTC : بیش از 800 جفت معاملاتی دارد که در سال 2013 ایجاد شده است و خدمات مربوط به مبادله رمز ارزها را ارائه می‌دهد.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال هورایزن را دارید، می‌توانید به‌راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس abantether.com شوید و پس از ثبت‌نام، ارز هورایزن را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز هورایزن را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال هورایزن خود را بفروشید.

 

 

صرافی‌های عرضه کننده ارز دیجیتال هورایزن

صرافی‌های عرضه کننده ارز دیجیتال هورایزن

 

سخن آخر

ارز دیجیتال هورایزن در سال 2017 عرضه شد و ابتدا  ZenCash نامیده می‌شد. ویژگی‌های اصلی این ارز دیجیتال میزان امنیت و سرعت و حریم خصوصی است که برای کاربران خود فراهم می‌کند که یکی از فاکتورهای مهم در بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شود. تعدادی از فعالان ارزهای دیجیتال، پیش‌بینی می‌کنند که ارز دیجیتال هورایزن تا سال 2022 الی 2023 می‌تواند به حداقل 111 دلار می‌رسد. ناگفته نماند که استفاده عمده از روش POS  در استخراج ارز هورایزن می‌تواند آن را ریسک‌پذیر کند. اگر شما نیز مایل به خرید و فروش این ارز دیجیتال محبوب هستید، صرافی آبان تتر در کنار شما خواهد بود.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.