بیت کوین اولین بار در سال 2009 به عنوان یک نرم‌افزار متن باز به‌صورت عمومی انتشار یافت. این انتشار توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو صورت گرفت که هویت او طی تمام این سال ها به عنوان یک معما باقی مانده است. البته در سال 2016 یک دانشمند استرالیایی به نام کریگ رایت ادعا کرد که او، ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین است. در سوم ژانویه سال 2009 خود ساتوشی ناکاموتو اولین بلوک این شبکه را که به عنوان بلوک آفرینش شناخته می شود استخراج کرد. کسی که دریافت کننده نخستین مبادله بیت کوین بود، هال فینی Hal Finney است. در این مقاله قصد داریم با نگاهی به اطلاعات محدودی که در مورد او موجود است، زمینه آشنایی شما با این اولین پذیرنده بیت کوین را فراهم کنیم.

 

 

هال فینی Hal Finney کیست؟

هال فینی یک دانشمند علوم کامپیوتری است که در جهان ارزهای دیجیتال ازآن‌جهت که اولین پذیرنده بیت کوین است، شهرت یافته است. با درنظرگرفتن ساتوشی ناکاموتو، او دومین نفری است که از نرم‌افزار بیت کوین استفاده کرده است. در جامعه کاربران بیت کوین و ارزهای دیجیتال به‌طورکلی، نام هال فینی Hal Finney همواره با احترام همراه است و در بیت کوینرها گاهی تا اندازه اولین پذیرندگان ادیان الهی محبوب است. از هال فینی Hal Finney یک توییت مشهور مربوط به 11 ژانویه سال 2009 موجود است که در آن از آغاز به کار پروژه بیت کوین خبر داده است. 

 

هال فینی Hal Finney همان ساتوشی ناکاموتو است؟

همان‌طور که گفتیم، هال فینی Hal Finney در اولین تراکنش تاریخ بیت کوین، 10 عدد بیت کوین از طرف ساتوشی ناکاموتو دریافت کرد. برخی از کارشناسان این حوزه گمان می‌کنند که هال فینی Hal Finney خود ساتوشی ناکوموتو است چون ویژگی های مشابهی بین این دو فرد مشاهده شده است. 

نشریه فوربز گزارشی در این زمینه دارد. به گزارش این نشریه خانه هال فینی Hal Finney فقط چند ساختمان با «دوریان پرینتیس ساتوشی ناکاموتو» که یکی از گزینه‌های ممکن در مورد هویت ساتوشی ناکاموتو است فاصله دارد. این مسئله، این گمان را تقویت می‌کند که شاید هال فینی Hal Finney همان ساتوشی ناکاموتو باشد که با استفاده از نام همسایه خود هویتی جعلی برای خود ساخته است.

 

مرگ هال فینی Hal Finney 

هال فینی Hal Finney در همان سال 2009 که اولین معامله بیت کوین در آن انجام شد، به یک بیماری نادر مبتلا شد و در سال 2014  در سن 58 سالگی درگذشت. به درخواست شخصی خود او، بدنش بعد از مرگ به کمک نیتروژن فریز شده است. زیرا او امیدوار بود که در آینده، با پیشرفت علم، بتواند دوباره به زندگی برگردد. هال فینی Hal Finney یکسال پیش از مرگ خود، پستی در بیت کوین تاک که انجمن اینترنتی فعالان حوزه بیت کوین است منتشر کرد و طی آن به توضیح جزئیاتی از زندگی خود پرداخت. در ادامه، با نظر به پست هال فینی Hal Finney، به توضیح مسائلی در مورد زندگی و کار او خواهیم پرداخت.

 

 

Hal Finney،

هال فینی بزرگ و گرفتاری در دام بیماری

 

هال فینی Hal Finney به چه بیماری ای مبتلا شده بود؟

او در سال 2009 به بیماری ALS مبتلا شد. این بیماری نورون های حرکتی را مورد حمله قرار داده و از بین میبرد. وظیفه این نورون ها انتقال سیگنال ها از مغز به عضلات است. این بیماری ابتدا اعصاب حرکتی را ضعیف می‌کند و در نهایت موجب فلج کامل فرد مبتلا میشود. مبتلایان به طور معمول، بین 2 تا 5 سال بعد از ابتلا به این بیماری عمر می‌کنند. این بیماری موجب شد که هال فینی Hal Finney در سال 2011 بازنشسته شود.

او پس از بازنشستگی، با استفاده از یک سیستم ردیابی چشم با کامپیوتر خود کار می‌کرد. او زندگی خود را بر روی ویلچر برقی می‌گذراند که می‌توانست با استفاده از رابط کاربری آردوینو، موقعیت ویلچر را با چشمانش تنظیم کند. او در همین حال نیز بر روی پروژه‌ای که مایک هیرن طراحی کرده بود کار می‌کرد. پروژه‌ای که با استفاده از ویژگی‌های امنیتی پردازنده‌های مدرن به‌منظور پشتیبانی از رایانش قابل‌اعتماد trusted computing طراحی شده است تا به امنیت کیف پول‌های بیت کوین کمک کند. 

 

فعالیت‌های هال فینی Hal Finney پیش از پیوستن به بیت کوین

هال فینی Hal Finney فعالیت خود را در حوزه رمزنگاری با کارکردن بر روی نسخه‌های اولیه PGP آغاز کرد و در این پروژه، همکاری نزدیکی با فیل زیمرمن داشت. زمانی که فیل زیمرمن تصمیم به تأسیس شرکت PGP گرفت، هال فینی Hal Finney از اولین کسانی بود که در آنجا استخدام شد و تا دوران بازنشستگی‌اش به کار بر روی این پروژه ادامه داد. در همان دوران با سایفرپانک ها آشنا شد. جالب است بدانید او اولین کسی است باز فرستنده ایمیل به‌صورت ناشناس و مبتنی بر رمزنگاری را ساخت.

 

 بیت کوین

هال فینی و تاسیس شرکت PGP

 

چگونه هال فینی Hal Finney دریافت کننده اولین تراکنش بیت کوین شد؟

هال فینی Hal Finney همواره به رمزنگاری علاقه داشت. زمانی که در اواخر سال 2008 ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را در فهرست ایمیل رمزنگاری شده که نوعی انجمن تخصصی فعالان حوزه رمزنگاری است قرارداد، رمزنگاران نگاه چندان مثبتی به این پروژه نداشتند. هال فینی از پیش با وی دای Wei Dai و نیک زابو Nick Szabo ملاقات داشت و به طرح‌های آنان علاقه‌مند شده بود و می‌دید که ایده‌های آنها، در این پروژه نوظهور، یعنی بیت کوین تحقق‌یافته است؛ بنابراین زمانی که ساتوشی ناکاموتو اولین نسخه نرم‌افزار را منتشر کرد، هال فینی Hal Finney از اولین کسانی بود که آن نرم‌افزار را اجرا کرد.

او استخراج‌کننده بلوک هفتاد و خرده‌ای و دریافت‌کننده اولین تراکنش بیت کوین بود که طی آن، ساتوشی ناکاموتو 10 بیت کوین را به‌صورت آزمایشی برای او ارسال کرد.

ازآن‌پس، هال فینی Hal Finney اشکالات و باگ های بیت کوین را برای ساتوشی ناکاموتو گزارش می‌کرد و او به رفع آنها می پرداخت. در آن زمان پیدا کردن بلاک ها تنها با کمک CPU و حتی بدون نیاز به کارت گرافیک امکان پذیر بود. هال فینی Hal Finney در ادامه چند بلوک دیگر استخراج کرد اما چون این کار باعث داغ شدن فن کامپیوتر و ایجاد سروصدای بسیاری میشد، این کار را کنار نهاد.

 

پس از مرگ هال فینی Hal Finney، چه بر سر بیت کوین های او آمد؟

هال فینی Hal Finney زمانی که در سال 2010 متوجه شد که بیت کوین به روند پیشرفت خود ادامه داده و ارزش مادی یافته، سکه‌های خود را به این امید که برای وارثانش حفظشان کند، به یک کیف پول سخت‌افزاری انتقال داد. این سکه‌ها، بعد از مرگ او در صندوق امانات شخصی وارثان هال فینی Hal Finney نگهداری میشود. پسر و دختر هال فینی نیز، به این حوزه آشنا هستند و او امیدوار بوده است که آنها بتوانند این میراث ارزشمند را به‌خوبی حفظ کنند.

 

هال فینی

مرگ هال فینی و سرنوشت بیت های او

کلام پایانی

باوجوداینکه در مورد زندگی و فعالیت‌های هال فینی Hal Finney به جز پستی که خود او پیش از مرگش در بیت کوین تاک منتشر کرده، اطلاعات چندانی در دست علاقه‌مندان و کارشناسان این حوزه نیست، دست‌کم مطمئنیم که او اولین دریافت‌کننده بیت کوین در جهان بوده. برخی به جد معتقدند که او همان ساتوشی ناکاموتو است. هال فینی Hal Finney در سال 2014 بر اثر یک بیماری نادر درگذشت و سکه‌های او اکنون در اختیار وارثانش هستند. 

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.