دنیای ارز‌های دیجیتال با سرعت سرسام‌آوری در حال گسترش است. پروژه‌های متعددی در این زمینه پیوسته در حال ظهور و سقوط‌اند. گاهی پروژه‌ای قوی پا به عرصه ظهور می‌گذارد و مورد اقبال عموم قرار می‌گیرد. از طرفی دیگر پروژه‌هایی نیز هستند که با شکست می‌خورند و به دست فراموشی سپرده می‌شوند. در این میان بنیان‌گذاران و تیم اجرایی این ارزها نقش اساسی را بر عهده‌دارند. عملکرد آن‌ها تا حد زیادی به وضعیت این ارزها و جایگاه آن‌ها کمک خواهد کرد.

نقش کلیدی بنیان‌گذار و تیم اجرایی می‌تواند آینده یک ارز دیجیتال را تعیین کند. گوین وود Gavin wood یکی از این شخصیت‌های مهم و تأثیرگذار است. او یکی از بنیان‌گذاران اتریوم و خالق پولکادات است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا به گوین وود و فعالیت‌های او درزمینهٔ فناوری بلاک‌چین بپردازیم.

 

دوره آغازین زندگی گوین وود

او در سال ۱۹۸۰ در انگلستان متولد شد و از همان کودکی نسبت به موضوعات اقتصاد و تئوری علاقه نشان داد. او در مدرسه‌ی لنکستر انگلستان تحصیل کرد و بعداً مدرک دکتری خود را درزمینهٔ علوم کامپیوتر و تجسم موسیقی برای رابط کامپیوتر انسانی، دریافت‌ کرد.

 

مسیر شغلی گوین وود

گوین وود در ابتدا از طرفداران پروژه بیت‌کوین نبود و معتقد بود که بیش‌ازاندازه بر روی بعد مالی آن تمرکز شده و بعد فناوری آن به دست فراموشی سپرده‌شده است؛ اما چند سال بعد با بررسی مجدد این پروژه و مشاهده تغییرات آن نظر خود را درباره بیت‌کوین تغییر داد. در همین زمان با ویتالیک بوترین یکی از بنیان‌گذاران اتریوم آشنا شد.

گوین وود قبل از اتریوم در شرکت مایکروسافت در سمت یک دانشمند تحقیقاتی کار می‌کرد. در سال ۲۰۱۳ گوین و ویتالیک با کمک یک تیم متخصص اتریوم را تاسیس کردند. یکی از فعالیت‌های گوین، نوشتن زبان برنامه‌نویسی اتریوم با نام سالیدیتی است. او همچنین با همکاری شخص دیگری به نام جوتا استینر تکنولوژی parity را به‌منظور توسعه شبکه اتریوم تأسیس کرد.

پریتی یک پلتفرم رایگان بود که امکاناتی مانند حفظ حریم خصوصی را برای کاربران فراهم می کرد. این پلتفرم همچنین چارچوبی را برای ایجاد بلاک‌چین‌های خصوصی و محیطی برای آزمایش برنامه‌های جدید غیرمتمرکز تولید کرده است. باوجود تمام تلاش‌های وود در شکل‌گیری شبکه اتریوم، او این پروژه را در سال ۲۰۱۶ ترک کرد. او در سال 2018 هم از شرکت پریتی کناره‌گیری کرد.

 

اتریوم

همکاری گوین وود در پایه ریزی اتریوم.

گوین وود و بنیاد وب-3

وب-3 انقلاب بزرگی را در دنیا به پا کرد. یکی از اهداف این پروژه ایجاد اینترنت غیرمتمرکز بود.

ظهور اینترنت دنیای اطلاعات و ارتباطات را دگرگون کرد‌. یکی از روش‌های برقراری ارتباط در اینترنت صفحات وب است. بااین‌حال در نسل اول وب به موضوع تعامل به‌اندازه کافی پرداخته نشده بود؛ اما نسل دوم و ظهور شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام تغییرات بزرگی را به وجود آورد. در وب نسل دوم بر تولید محتوا توسط کاربران بیشتر تمرکز شده بود. حالا وب نسل سوم با امکانات گسترده در زمینه‌های مختلف در حال پیشرفت است و می‌توانند در فناوری بلاک‌چین، نرم‌افزار‌های متن‌باز، واقعیت مجازی و اینترنت اشیا مورد استفاده قرار بگیرد.

از ویژگی‌های وب نسل سوم عدم نیاز به نهاد مرکزی کنترل‌کننده است و امکان کنترل و سانسور اطلاعات آن‌ها وجود ندارد. همچنین امنیت اطلاعات کاربران به‌گونه‌ای تأمین می‌شود که امکان استفاده بازاریابان و تبلیغ‌کنندگان را محدود می‌کند. از فناوری بلاک‌چین‌ها تکنولوژی به‌کاررفته شده در گسترش وب غیرمتمرکز است. تکنولوژی بلاک‌چین به خاطر توان ذخیره‌سازی زمان و چیستی تراکنش گزینه مناسبی برای تبادل اطلاعات در سیستم‌های همتا به همتا محسوب می‌شود. ارز‌های دیجیتال نیز به‌عنوان ابزار پرداختی برای کاربران در اینترنت نسل سوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هدف گوین وود از خلق وب نسل سوم مبارزه با سلطه‌گری و تمرکزگرایی در فضای اینترنت بود. بعد‌ها بنیاد وب ۳ از پروژه مهم پولکادات که با هدف رفع مشکلات بلاک‌چین‌ها به وجود آمده بود، پشتیبانی کرد.

 

 

گوین وود بنیان‌گذار وب نسل سوم.

گوین وود بنیان‌گذار وب نسل سوم.

 

گوین وود و تأسیس پولکادات

گوین وود بنیاد وب ۳ web3 را به‌عنوان یک سازمان غیردولتی متمرکز بر زیرساخت‌ها و فناوری غیرمتمرکز اینترنت تأسیس کرد. سپس در سال ۲۰۱۷ با تلاش و برنامه‌ریزی parity و بنیاد وب ۳ پروژه پولکادات آغاز به کار کرد.

گوین وود با همکاری رابرت هابرمیر و پیترزابان شبکه پولکادات را پایه‌ریزی کرد. پولکادات به هر توسعه‌دهنده این اجازه را می‌دهد تا بلاکچین مختص خود را ایجاد کند به‌گونه‌ای که با سایر دفاتر کل در ارتباط باشد و خود توسعه‌دهندگان تصمیم بگیرند که چه نوع کارمزد و چه سرعتی برای تراکنش‌ها در نظر گرفته شود. پولکادات یک پروژه متن‌باز است که مقیاس‌پذیر و بسیار قوی است و اتصال به آن می‌تواند تعامل وسیعی را با سایر بلاک‌چین‌ها فراهم آورد و انتقال داده و دارایی را بین زنجیره‌ها امکان‌پذیر کند. علاوه بر این شبکه پولکادات امنیت قابل‌توجهی را برای کاربران خود به ارمغان آورده است. DOT ارز اصلی این شبکه است و برای مواردی مانند استیکینگ و مدیریت شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بعد از پروژه پولکادات یک نوآوری دیگر به نام Substrate به‌عنوان پروتکلی برای ساخت بلاک‌چین‌ها به وجود آمد که مستقل از شبکه پولکادات قابل‌اجرا بود.

 

او با سازمان‌های متعدد دیگری نیز همکاری می‌کرد و در زمینه‌های مختلف به آن‌ها مشاوره می‌داد. از میان این شرکت‌ها می‌توان Blockchain Capital،GridSingularity، Polychain Capital و Melonport را نام برد.

 

 

گوین وود موسس پولکادات.

گوین وود موسس پولکادات.

 

 زندگی شخصی گوین وود

اطلاعات زیادی درباره زندگی شخصی گوین وود در دسترس نیست. اما میتوانیم به برخی از موضوعات نه چندان پر اهمیتی که درباره ی زندگی او می دانیم، اشاره کنیم. او حالا ۴۰ سال دارد و تاکنون ازدواج‌ نکرده است. او به‌جز انگلیسی به زبان‌های ایتالیایی، فرانسه و اسپانیایی تسلط دارد. او همچنین درزمینهٔ ورزش تکواندو مهارت خوبی دارد.

باوجوداینکه گوین وود از بنیان‌گذاران اتریوم و پولکادات است، اما ثروت خالص او به‌اندازه سایر فعالان حوزه ارز دیجیتال چشمگیر نیست و میزان سرمایه او را بین ۱ تا ۵ میلیون دلار تخمین می‌زنند.

 

در آخر

گوین وود یکی از شخصیت‌های مهم و کلیدی درزمینهٔ ارز‌های دیجیتال است و دنیای ارز‌های دیجیتال مدیون تلاش‌ها و نوآوری‌های او در این زمینه است. او دو نمونه از بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال یعنی اتریوم و پولکادات را پایه‌ریزی کرده است که دستاوردی بزرگ برای او و دنیای کریپتوکارنسی‌ها محسوب می‌شود. او همچنین یا بنیان نهادن پروژه وب-3 انقلاب بزرگی را در دنیای اطلاعات و ارتباطات به وجود آورد.

بااین‌حال به گمان برخی از افراد رفتن او از پروژه اتریوم یک خطای بزرگ به شمار می‌رود؛ اما گوین وود با گسترش پولکادات نشان داده است ‌که تاکنون تصمیم درستی درزمینهٔ آینده شغلی خود گرفته است. حال باید دید این چهره تاثیرگذار چه روندی را برای آینده در پیش خواهد گرفت و آیا قرار است شاهد پروژه‌های دیگری از سمت او باشیم. ما در این مقاله به طور کامل به بررسی زندگی گوین وود و پروژه هایش پرداختیم. امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات آن برای شما مفید واقع شده باشد.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.