FOMO یا ترس ازدست‌دادن؛ خطری در کمین معامله‌گران

فومو FOMO مخفف (fear of missing out) یا ترس ازدست‌دادن فرصت، یکی از خطاهای بزرگ در زمینه بازارهای مالی است. این ترس علاوه بر ایجاد احساس بد در افراد موجب انجام اشتباهات بزرگی در زمینه مالی و به‌خصوص دررابطه‌با موضوع ارزهای دیجیتال می‌شود. فومو باعث می‌شود تا افراد روی کلاهبرداری‌ها سرمایه‌گذاری کنند یا در زمان نامناسب اقدام به فروش ارز کنند و در معاملات خود به طور کامل احساسی و هیجانی عمل کنند. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم نکاتی را درباره فومو به اشتراک بگذاریم تا به شما در جهت سرمایه‌گذاری و تجارت در حیطه ارزهای دیجیتال کمک کند.

 

FOMO

هر آنچه که لازم است درباره فومو یا ترس از دست دادن بدانید.

 

FOMO در تجارت کریپتو چیست؟

FOMO از گذشته‌های دور در درون آدمیان وجود داشته و به او در بقا و ادامه حیات کمک کرده است. اما امروزه به ابزاری تبدیل شده که ذهن افراد را مسموم می‌کند، آنها را در معرض کلاهبرداری قرار می‌دهد، ثروت آنها را از بین می‌برد و اثرات منفی و زیان‌باری برای او به همراه دارد. ازآنجایی‌که FOMO در تجارت ارزهای دیجیتال اثرات زیان‌باری دارد ما به شرح موارد زیر برای اجتناب از FOMO در این مقاله می‌پردازیم.

 

چرا FOMO در تجارت و سرمایه‌گذاری کریپتو مشکل بزرگی است؟

شاید یکی از دلایل تبدیل‌شدن FOMO به یک نیروی اصلی در بازار سرمایه داستان‌های عجیب‌وغریب درباره ثروتمند شدن یک‌شبه افراد در بازار ارزهای دیجیتال باشد. قصه افرادی که با خرید کوین مناسب، در زمان مناسب، راه صدساله را یک‌شبه طی کردند. همه ما می‌دانیم که رمز ارزها و فناوری بلاک‌چین پتانسیل بالایی دارد و با اینکه شاید فرصت سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین را ازدست‌داده باشیم، ولی هنوز فرصت برای سرمایه‌گذاری در سکه‌های دیگری که پتانسیل خوبی داشته باشد و در کوتاه‌مدت رشد چشمگیری کنند، وجود دارد. هیچ‌کس نمی‌خواهد این فرصت طلایی را از دست بدهد. این بازار هنوز نوپاست و رشد قیمت‌ها بستگی به تعداد افرادی دارد که به پتانسیل یک سکه ایمان دارند و تغییرات ناگهانی می‌تواند باعث افزایش و کاهش قابل‌توجه قیمت‌ها شود.

از سوی دیگر سرمایه‌گذاری و تجارت کریپتو روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود و موانع ورود به آن از سر راه برداشته شده است؛ بنابراین افراد بی‌تجربه و فاقد تحصیلات مرتبط، با رویای ثروت، وارد این بازارها می‌شوند، غافل از اینکه کلاهبرداران در کمین آنها هستند تا با استفاده از FOMO آنها را فریب دهند و سرمایه آنها را تصاحب کنند. این شرایط چیزی شبیه به تب طلاست، زمانی که جویندگان ثروت شروع به استخراج طلا کردند. با این تفاوت که این بار جای طلا با ارز دیجیتال عوض شده است.

 

FOMO

علائم اصلی فومو در دنیای کریپتو کارنسی

 

علائم اساسی برای شناسایی FOMO چیست؟

اگر پیوسته با خود فکر می‌کنید که “از دیگران جامانده‌اید، افراد زیادی سکه‌ها را می‌خرند و غیرممکن است اشتباه کرده باشند، حتماً آنها چیزی می‌دانند و….” شما به FOMO گرفتار شده‌اید. معمولا معامله‌گران FOMO جمعیت را دنبال می‌کنند و با حرص و طمع دست به معامله می زنند. این اساسی ترین و اصلی ترین راه شناسایی فومو است.

 

 چگونه در تجارت و سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال بر FOMO غلبه کنیم؟

حالا که مشکل را شناختید، سعی کنید راه‌حل مقابله با آن را بیابید. موارد زیر به شما کمک می‌کند تا آرامش خود را بعد از فومو دوباره به دست آورید و هوشمندانه عمل کنید.

۱.ارتباط خود را قطع کنید

 اگر برای ارزهای دیجیتال هزینه چشمگیری کرده‌اید به این امید که روزی رشد چشمگیری داشته باشند، بهتر است مدتی را به‌دوراز بازار و موضوعات مرتبط با آن بگذرانید. دنبال کارهای جالب دیگر بروید و آینده خودتان را محدود به پول درآوردن نکنید و تمرکزتان را روی زمان حال معطوف کنید تا از اضطرابتان کاسته شود.

۲.بدانید که از دست دادن قسمتی از بازی است

 برای کنترل FOMO بهتر است به خود یادآور شوید که در ازدست‌دادن فرصت‌ها هیچ‌چیز ترس‌آور و غم‌انگیزی وجود ندارد. اگر فرصتی را از دست دادید، دنیا به آخر نمی‌رسد و شما باز هم فرصت جبران خواهید داشت. بدانید که حتی معامله‌گران موفق روزی اشتباه کردند و شکست خوردند، ولی اکنون تنها داستان‌های موفقیت آنها بازگو می‌شود؛ بنابراین ضرر و زیان اجتناب‌ناپذیر است و تنها کاری که می‌توانید در این باره بکنید این است که با افزایش اطلاعات خود ضرر را به حداقل برسانید.

۳.آمار واقعی را دنبال کنید

 سرمایه‌گذاران و معامله‌گران جدید و بی‌تجربه ممکن است با داستان‌های هیجان‌انگیز بیت‌کوین و اتریوم تحریک شوند و هر سکه‌ای که وانمود به داشتن موقعیت خوب می‌کند را بخرند. درصورتی‌که ۸۰ درصد ICO ها ممکن است کلاهبرداری باشد به همین خاطر باید به آمار و اطلاعات معتبر رجوع کنید و در دام سکه‌های تقلبی نیفتید.

۴.حس درونی شما ممکن است اشتباه باشد

گاهی در وجود خود تمایل بسیاری به خرید یک ارز خاص دارید. همیشه ندای درونی شما درست نمی‌گوید! بهتر است دست نگه دارید و در برابر خرید آن مقاومت کنید .FOMO یک احساس غریزی است که شما را به این سمت سوق می‌دهد و شما باید در برابر آن مقاومت کنید.

۵.مواردی را پیدا کنید که افراد به‌خاطر FOMO شکست خوردند

به‌جای اینکه همیشه داستان موفقیت افراد را دنبال کنید، بهتر است به دنبال داستان‌هایی بروید که افراد زیان‌کار شدند و یا در گروه‌های تجاری عضو شوید و از آنها بخواهید تا برای شما از مواردی بگویند که در آن شکست‌خورده‌اند.

۶.درباره کلاهبرداری‌های FOMO اطلاعات به دست آورید

 یکی از کلاهبرداری‌های معروف FOMO روش پمپ و تخلیه(Pump and Dump) است که گروه پشت این کلاهبرداری ها، باعث افزایش قیمت شت کوین ها می شوند. معامله‌گران با خیال اینکه سکه بیت‌کوین بعدی را یافته اند، در آن سرمایه‌گذاری می‌کند. سپس  کلاهبرداران سکه‌های خود را می‌فروشند و سود زیادی به دست می‌آورند و در مقابل سرمایه‌گذاران دیگر ثروت خود را از دست می‌دهند. این یکی از هزاران روشی است که کلاهبرداران برای فریب دادن مردم از آن استفاده می‌کنند.

۷.حسرت خوردن به شما کمکی نمی‌کند

افراد زیادی هستند که نمی‌توانند خود را به‌خاطر نخریدن بیت‌کوین یا اتریوم در قیمت پایین ببخشند و سعی می‌کنند که هر طور شده این خطا را جبران کنند. درصورتی‌که باید بدانند در بین میلیونرها و میلیاردرهای بیت‌کوین تعداد موارد تصادفی بسیار اندک است. در واقع عمده سرمایه‌گذاران در این زمینه برنامه‌نویسان و افراد باتجربه در زمینه بازارهای مالی بودند. احتمالاً حتی اگر این افراد قبلاً بیت‌کوین را خریده بودند ممکن بود آن را در ازای مبلغی اندک بفروشند. همین‌طور در زمان آغاز این پروژه‌ها شرایط ورود برای کاربران معمولی بسیار پیچیده بود و افراد بدون تجربه احتمالاً نمی‌توانستم به آن وارد شوند. بهترین کار این است که این افراد بدون حسرت خوردن شروع به آموزش خود کنند.

۸.اگر به‌خاطر FOMO اشتباه کردید آن را تجزیه‌وتحلیل کنید

 معامله گرانی که تجربه FOMO را داشته‌اند، سعی در نادیده‌گرفتن آن دارند. اما ما به شما توصیه می‌کنیم تا علت اشتباهات خود را بررسی کنید، ریشه و علت شکست‌های خود را پیدا کند و سعی کنید آنها را تکرار نکنید.

 

FOMO

روش های جلوگیری از فومو

در آخر

برای نجات یافتن از FOMO، دانش و اطلاعات خود را در زمینه بازار ارز دیجیتال افزایش دهید و تمام مزایا، معایب و مشکلات آن را بررسی کنید و با چشم‌ باز و به‌دوراز هیجان دست به معامله بزنید. نه تنها در بازار ارز های دیجیتال، بلکه در هر عرصه ای آگاهی داشتن نه تنها به شما ضرری وارد نمی کند بلکه به شما در تصمیم گیری هایتان کمک میکند. این مقاله به شما کمک کند تا FOMO را در خود بشناسید و آن را کنترل کنید. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

1 نظر

    اوکی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.