سرویس نام اتریوم (ENS)؛ روشی هوشمند در ثبت دامنه

دنیای ارزهای دیجیتال، یک دنیای نسبتاً ناشناخته است که مواجههٔ اول افراد با آن همیشه بسیار محافظه کارانه است. این دنیا به دلیل جدید بودن، هنوز برای بسیاری از افراد ناشناخته مانده است. اما این جدید بودن و ناشناخته بودن به معنای سخت و پیچیده بودن آن نیست. دنیای ارزهای دیجیتال را پروژه‌هایی تشکیل می‌دهد که هر کدام در پی حل کردن مشکل و برطرف‌کردن نقص و آسان نمودن فرایندی هستند. تمام این پروژه‌ها آمده‌اند تا راه‌های پرداخت، سپرده گذاری، اشتراک گذاری و … را برای ما راحت‌تر کنند.

ما در این مقاله قصد داریم راجع به یکی از این پروژه‌ها صحبت کنیم. پروژه‌ای که بر روی بلاک چین اتریوم قرار گرفته است و قصد دارد یکی از مشکلات بسیار رایج کاربران دنیای ارزهای دیجیتال را حل کند. این شبکه اتریوم نیم سرویس (Ethereum name service) یا سرویس انتخاب نام اتریوم نام دارد. حدس می‌زنید هدف پروژهٔ مورد نظر ما رفع چه مشکلی از کاربران دنیای ارزهای دیجیتال است؟ تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ این سؤال را برایتان به تفصیل بازگو کنیم.

اتریوم نیم سرویس (Ethereum name service) چیست؟

سرویس انتخاب نام اتریوم یکی از پروژه‌های غیرمتمرکز بلاک چین اتریوم است. به بیان ساده با استفاده از این سرویس، کاربران می‌توانند برای آدرس کیف پول‌های دیجیتالی شخصی خود، یک نام کوتاه به دلخواه خودشان انتخاب کنند. این نام می‌تواند حتی به سادگی (sara.eth) یا (flower.eth) باشد. بدین صورت دیگر نیازی نیست تا افراد آدرس‌های طولانی و پیچیده کیف پول‌هایشان را برای یکدیگر ارسال کنند. انتخاب یک نام و شناسه راحت و کاربردی در این شبکه، فقط برای آدرس کیف پول‌های دیجیتالی صورت نمی‌گیرد بلکه برای آدرس های ان اف تی ها (NFT)، ابر داده‌ها و هش‌های محتوا هم می‌توان از این سیستم استفاده کرد. 

شما برای انتخاب نام مورد نظرتان می‌توانید از حروف و اعداد مختلفی استفاده کنید و محدودیتی از این بابت برای شما وجود ندارد. این نام در حقیقت یک دامنه است. دامنه‌ای که شما پس از ثبت کردن آن مالکیت این را دارید و می‌توانید این دامنه را به هر نوع سرمایه‌ای که دوست دارید اختصاص دهید. پس این سیستم یک سیستم غیرمتمرکز باز و قابل توسعه است. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که تمام دامنه‌های اتریوم نیم سرویس، با پسوند (.eth) میباشند. این حروف، حروف اولیهٔ اتریوم (ethereum) هستند.

 

ENS

هر آنچه که لازم است درباره ی سرویس نام اتریوم بدانید.

 

چطور می‌توانیم برای ثبت یک نام در (ENS) اقدام کنیم؟

شما برای اینکه بتوانید یک دامنه با پسوند .eth داشته باشید، ابتدا احتیاج به درگاهی دارید که از طریق آن بتوانید یک دامنه (ENS) ثبت کنید. این درگاه (ens.domain) است. در صورتی که در طول این فرایند به راهنمایی و کمکی احتیاج داشتید، می‌توانید از شبکه (ETHtools ENS integration) استفاده کنید.

برای ثبت یک دامنه (ENS) باید در مزایده‌هایی که در بلاک چین اتریوم انجام می‌شوند، شرکت کنید. بدین صورت که شما نام مورد نظرتان و قیمت پیشنهادی‌تان را تأیید و ثبت می‌کنید. سپس سه روز صبر می‌کنید تا ببینید آیا شخص دیگری مایل به خریداری کردن این نام با قیمت بالاتری وجود دارد یا نه. بعد از این سه روز افراد می‌توانند قیمت‌های دقیقشان را به طور عمومی اعلام کنند. با توجه به قوانین مزایده، نام به شخصی که بالاترین قیمت را پیشنهاد داده است فروخته می‌شود. البته نکتهٔ جالب این است که فرد برنده باید قیمت پیشنهادی نفر دوم را بپردازد نه رقم پیشنهادی خودش را. در اصل این قضیه به نفع برنده تمام می‌شود. رقم نهایی در قراردادهای هوشمند بلاک چین اتریوم ذخیره می‌شود و تا زمانی که فرد مالکیت نام را بخواهد در آنجا ذخیره می‌ماند.

ایدهٔ عملی کردن این سرویس فوق‌العاده اولین بار به ذهن الکس ون دو سانت (Alex van de sande) و نیک جانسون (Nick Johnson) رسید. هر دوی آنها در پروژه اتریوم فعال بودند و تصمیم گرفتند تا این سرویس را هم به عنوان یک راه حل خوب برای رفع مشکلات احتمالی کاربران ارائه دهند.

خبری که مثل بمب ترکید؛ ایردراپ (airdrop) سرویس نام اتریوم 

ایردراپ یک روش کاربر پسند است که در طی آن به کسانی که یک ارز دیجیتال را در کیف پول شخصی‌شان دارند، پاداش داده می‌شود و مقداری توکن بین اعضای جامعه یک ارز دیجیتال تقسیم می‌شود. این اتفاق علاوه بر اینکه به نفع کاربران است، به رشد ارزش یک ارز دیجیتال هم کمک می‌کند و تمام توجه‌ها را به سوی خود جلب می‌کند.

بعد از آنکه اتریوم نیم سرویس، یک پروتکل ایردراپ برای کاربران خود ایجاد کرد، توجه زیادی به سمت ارز دیجیتال (ENS) روانه شد؛ به‌طوری‌که قیمت این ارز دیجیتال تنها یک روز پس از عرضه یک رشد 100 درصدی را تجربه کرد. در طی این ایردراپ، مقداری توکن به آدرس‌هایی که با دامنه (.eth) ساخته شده بودند، واریز شد. کاربران اذعان داشتند که برخی حتی بیش از 20 هزار دلار توکن (ENS) به کیف پولشان واریز شده بود.

 

 

ENS

ارز دیجیتال (ENS)؛ توکن بومی شبکه اتریوم نیم سرویس

 

در مورد ارز دیجیتال (ENS)

پروژه اتریوم نیم سرویس یا همان انتخاب نام اتریوم، دارای یک توکن بومی و اختصاصی است که با نماد (ENS) در بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. این توکن در حقیقت یک توکن حاکمیتی است که در شبکه اتریوم نیم سرویس مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد با داشتن این ارز دیجیتال می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مربوط به آینده این شبکه رأی دهند و از این توکن مشارکتی و حاکمیتی در جهت اثبات نظرهایشان استفاده کنند. 

حداکثر میزان عرضه ارز دیجیتال (ENS)، 100 میلیون توکن است. زمانی که این ارز دیجیتال بر روی صرافی بزرگ بایننس (Binance) لیست شد، ارزش آن رشد فوق‌العاده‌ای را تجربه کرد. هم اکنون که ما در حال نگارش این مقاله هستیم، ارز دیجیتال (ENS) رتبه 217 را در بازار ارزهای دیجیتال دارد و با قیمت 45.3 دلار در بازار ارزهای دیجیتال خرید و فروش می‌شود. 

 

آیا می‌توان قیمت توکن (ENS) در آینده را پیش بینی کرد؟

پیش‌بینی‌کردن قیمت هیچ ارز دیجیتالی به طور قطعی امکان‌پذیر نیست. اگر این روزها واژهٔ “پیش بینی” را برای قیمت یک توکن زیاد می‌شنویم باید بدانید که یا کلاهبرداری در کار است، یا اینکه این پیش بینی‌ها به صورت حدودی انجام می‌شوند. بازار کریپتو یک بازار پر نوسان است که نمی‌توان در مورد آینده آن نظر قطعی و محکمی داد. اما گاهی با توجه به تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال می‌توان یک سیر پیشرفت حدودی را برای یک ارز دیجیتال در نظر گرفت. این اعداد و ارقام هم تنها در صورتی رخ می‌دهند که هیچ اتفاق غیرمترقبه‌ای مثل تحریم یک صرافی، کرونا، غیر قانونی اعلام شدن مبادلات ارزهای دیجیتال و صد ها اتفاق منفی دیگر، رخ ندهد.

یک از سایت‌هایی که در مورد آینده ارزهای دیجیتال صحبت می‌کند و بسیار هم پر طرف‌دار و مشهور است، سایت (Digitalcoinprice.com) است. شما با وارد کردن نام (ENS) می‌توانید قیمت‌های پیش‌بینی‌شده برای این ارز دیجیتال را در سال‌های آتی مشاهده کنید. با توجه به نظر تحلیلگران این سایت، قیمت این ارز دیجیتال تا پایان سال 2022 به 80 دلار می‌رسد و تا پنج سال آینده می‌تواند قیمت 185 دلار را رد کند. این ارقام، ارقام دلگرم‌کننده‌ای هستند اما همیشه توجه داشته باشید که به خودی خود، کافی و معتبر نیستند.

 

ENS

کدام صرافی ها و کدام کیف پول ها از ارز دیجیتال (ENS) پشتیبانی میکنند؟

 

 

چطور می‌توانیم ارز دیجیتال (ENS) را تهیه کنیم؟

توکن (ENS) هم اکنون در چندین صرافی مطمئن و معتبر خارجی و داخلی لیست شده است. اگر قصد خرید این ارز دیجیتال را از طریق صرافی‌های خارجی دارید می‌توانید به صرافی‌های (binance)، (Bibox)، (Huobi)، (Kucoin)، (HITBTC) و چندین صرافی قابل اطمینان دیگر مراجعه کنید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که صرافی‌های متمرکز خارجی ممکن است به علت وجود تحریم‌ها بعد از مدتی حساب کاربران ایرانی را مسدود کنند و آی پی IP ایران را نپذیرند. اگر در ایران زندگی می‌کنید و قصد استفاده از این صرافی‌ها را دارید، حتماً برای رعایت جوانب احتیاط، بعد از انجام هر معامله‌ای دارایی‌های خود را به آدرس کیف پول دیجیتال شخصی‌تان انتقال دهید. اگر قصد استفاده از صرافی‌های خارجی دارید، صرافی‌های غیر متمرکز، انتخاب بهتری محسوب می‌شوند. اما اگر خارج از ایران هستید، مشکلی از این نظر برای شما به وجود نمی‌آید.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (ENS) را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (ENS) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (ENS) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (ENS) خود را بفروشید.

 

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال (ENS) پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز دیجیتال (ENS) نیاز به یک کیف پول دیجیتال شخصی دارید. این کیف پول درست مانند کیف پول جیبی شما است. فقط با این تفاوت که شما داخل کیف پول جیبی خود ارز فیات مثل اسکناس و سکه ذخیره می‌کنید ولی در کیف پول دیجیتالی‌تان ارزهای دیجیتال را ذخیره می‌کنید. شما بعد از اینکه ارزی را از یک صرافی خریداری می‌کنید یا باید دارایی‌های دیجیتالی‌تان را (در صورت امکان) در حساب کاربری خود در صرافی‌های متمرکز ذخیره کنید، یا اینکه دارایی‌هایتان را به آدرس کیف پول دیجیتالی شخصی‌تان ذخیره کنید.  

این کیف پول‌ها انواع مختلفی دارند. دو گروه اصلی آن کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری هستند. کیف پول‌های نرم افزاری بر روی گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی شما نصب می‌شوند و شما می‌توانید به صورت رایگان (عمدتاً) از این کیف پول‌ها استفاده کنید. این کیف پول‌ها که به صورت آنلاین قابل دسترسی‌اند، به کیف پول‌های گرم هم مشهور هستند. از آنجایی که توکن (ENS) بر روی بلاک چین اتریوم قرار گرفته است، تمام کیف پول‌های نرم افزاری که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کنند، برای ذخیره این توکن هم مناسب هستند. از کیف پول‌های نرم افزاری که از ارز دیجیتال (ENS) پشتیبانی می‌کنند می‌توانیم به تراست والت (trust wallet)، اتمیک والت (atomic wallet)، سیف پل (safe pal) و کوینومی (coinomi) اشاره کنیم.

علاوه بر کیف پول‌های نرم افزاری شما می‌توانید از کیف پول‌های سخت افزاری برای ذخیره ارز دیجیتال (ENS) استفاده کنید. کیف پول‌های سخت افزاری که به کیف پول‌های سرد مشهورند، به صورت آفلاین هم قابل دسترسی هستند. این کیف پول‌ها هیچ محدودیتی ندارند و می‌توان تمام ارزهای دیجیتال را بر روی آن ذخیره کرد. از کیف پول‌های سخت افزاری می‌توان به کیف پول لجر (Ledger)، ترزور (trezor) و کیپ کی (keep key) اشاره کرد.

 

نتیجه گیری

اگر دوست دارید در مورد ارز دیجیتال (ENS) بیشتر بدانید، می‌توانید به سایت این پروژه به آدرس (ens.domains) مراجعه کنید. با استفاده از این سرویس، احتمال ارسال ارزها به یک حساب کیف پولی اشتباه بسیار کاسته می‌شود و از طرفی اشتراک گذاری آدرس‌ها هم برای افراد بسیار راحت‌تر می‌شود. چه بسیار سرمایه‌هایی که به همین دلیل از دست رفته‌اند و هیچ گاه امکان بازگشتشان هم وجود ندارد. 

هدف این مقاله، ارائه یک تصویر جامع از قابلیت‌ها و امکانات شبکه انتخاب نام اتریوم (ENS) بود. این سرویس، بزرگ‌ترین سرویس انتخاب نام بلاک چینی است که با توجه به کاربردی بودن پروژه آن می‌توان آیندهٔ روشنی را برای آن متصور شد. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید و به خوبی با این سرویس آشنایی پیدا کرده باشید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.