جهان ارزهای دیجیتال، جهانی پر از شگفتی و اخبار پرفرازوفرود پروژه‌هایی است که در رقابت دائم با یکدیگر، هر بار سعی می‌کنند راهکار جدیدی برای یک معضل در حوزه ارزهای دیجیتال ارائه دهند یا بخشی از امکانات این حوزه را با فناوری‌های جدید و قدیم ادغام کنند و راه‌های جدیدی در افق حیات انسان‌ها بگشایند. یکی از این پروژه‌های بسیار جنجالی و موفقیت‌آمیز حوزه ارزهای دیجیتال، پروژه انجین کوین Enjin Coin است. در این مقاله قصد داریم به تعریف چیستی این پروژه، سازوکار آن و اخبار و حواشی مربوط به آن، به نحوی جامع بپردازیم.

 

Enjin Coin

در مورد پروژه انجین کوین چه میدانید؟

 

با پروژه انجین Enjin آشنا شوید

در یک جمله و به‌سادگی اگر بخواهیم پروژه انجین را به شما معرفی کنیم، می‌توانیم بگویم که انجین پروژه‌ای است که می‌تواند محصولات گیمینگ مختلفی را که بر بستر بلاک‌چین ساخته شده‌اند، به یکدیگر متصل کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این پروژه، یک پلتفرم اجتماعی به نام Enjin Network است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند وب‌سایت بسازند، از فروشگاه‌های آیتم‌های مجازی میزبانی کنند یا به گفتگو و چت با یکدیگر بپردازند.

نرم‌افزار انجین به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که بر روی شبکه بلاک‌چین اتریوم، محصولات مجازی بسازند. طی استفاده از فناوری بلاک‌چین، انجین توانسته آیتم‌های داخلی بازی‌ها را مدیریت کند و میزان کلاهبرداری و البته میزان هزینه‌های مربوط به انتقال محصولات مجازی داخل بازی‌ها را کاهش دهد.

پروژه انجین در راستای نیل به این هدف، کیت‌های توسعه نرم‌افزار ارائه کرده است. کاربران با استفاده از این کیت‌ها، هم می‌توانند دارایی دیجیتال خود را بر روی شبکه بلاک‌چین اتریوم بسازند، هم اینکه دارایی‌های ساخته شده خود را به برنامه‌ها و بازی‌های دیگر منتقل کنند. هر یک از این دارایی‌های ساخته شده نیز این امکان را دارند که شخصی‌سازی شوند تا با پلتفرم‌های مختلف تناسب یابند. این کار ترکیبی پدید می‌آورد از آیتم‌های ساخته شده و ویژگی‌های رمز ارزها؛ مانند سرعت، هزینه و امنیت. 

پروژه انجین یک توکن اختصاصی نیز دارد که با علامت تجاری ENJ نشان داده می‌شود. توکن ENJ برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال ساخته شده بر روی پلتفرم انجین بکار میرود و به هر آیتم تولید شده بر روی پلتفرم انجین نیز یک توکن ENJ تعلق میگیرد.

 

نرم‌افزار انجین Enjin چه سازوکاری دارد؟

همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره کردیم، اصلی‌ترین کاربرد توکن‌های ENJ ذخیره محصولات مجازی بازی‌ها و مدیریت آنهاست. این محصولات ممکن است ارزهای مورداستفاده داخل بازی باشند، یا آیتم‌های خاص داخل بازیt مانند اکسسوری کاراکترها. برای اینکه داخل بازی آیتمی ساخته یا حذف شود، این مراحل باید طی شوند؛

 • قدم اول: توسعه دهندگان باید ارز دیجیتال ENJ را خریداری کنند.
 • قدم دوم: توسعه دهندگان با استفاده از ارز دیجیتال ENJ، آیتم‌های داخل بازی را طراحی کنند.
 • قدم سوم: بازیکنان می‌توانند طی فرایند بازی‌کردن، آیتم‌های مختلفی کسب کنند و از آن برای عملیات مختلف درون بازی استفاده کنند.
 • قدم چهارم: بازیکنان آیتم‌های خود را با یکدیگر معامله می‌کنند.
 • قدم پنجم: بازیکنان آیتم‌های خود را در ازای دریافت ارز دیجیتال ENJ می فروشند.

 

ویژگی منحصربه‌فرد پلتفرم انجین Enjin چیست؟

پروژه انجین بر بستر بلاک‌چین اتریوم اجرا شده است و این موضوع، یک ویژگی منحصربه‌فرد برای انجین به همراه آورده و آن عبارت است امکان ساخت آیتم‌هایی که می‌توان آن را در بازی‌های مختلف بکار برد. بازیکنان می‌توانند آیتم‌های خود را که در یک‌دنیای واحد به نام مالتی ورس multiverse ساخته شده اند را به بازی‌های مختلفی منتقل کنند.

ازآن‌جهت که این آیتم‌ها بر روی یک شبکه بلاک‌چین ساخته شده‌اند، قابل انتقال به پلتفرم‌های متفاوت هستند و بازیکنان می‌توانند آیتم‌های مالتی ورس انجین Enjin Multiverse را بر روی پلتفرم‌های مختلفی بکار ببرند. 

 

 

همه آنچه در مورد پلتفرم انجین کوین ENJ باید بدانید.

همه چیز در مورد توکن (ENJ)

 

جدیدترین آیتم دنیای مالتی ورس انجین Enjin Multiverse

انجین برای تشویق توسعه دهندگان آیتم‌های بازی در جهان مالتی ورس، جدیدترین آیتم خود را معرفی کرده است. این محصول، استورم وال stormwall نام دارد و در واقع یک سپر است که در بین بازی‌های مالتی ورس انجین Enjin Multiverse قابل انتقال است و در 32 بازی مختلف از جمله Age Of Rust و Cats in Mechs بکار میرود. این آیتم مثال خوب و دقیقی است که از دارایی‌های حوزه گیمینگ و پرتو ای بر افق انتظارات ما از آینده این حوزه می افکند.

 

با اجزا اکوسیستم انجین Enjin آشنا شوید.

انجین اکوسیستم جامع و کاملی ساخته است که در این بخش قصد داریم، به یکایک این اجزا و عملکرد هرکدام آن ها بپردازیم.

 • انجین والت Enjin Wallet: این کیف پول، کیف پول اختصاصی پلتفرم Enjin است که بازیکنان می‌توانند آیتم‌های خود را در آن ذخیره کنند یا با استفاده از این کیف پول، به معامله آیتم‌های خود با دیگران بپردازند. کاربران می‌توانند در هر یک از بازی‌های مالتی ورس انجین Enjin Multiverse به این کیف پول دسترسی داشته باشند و دارایی‌های خود را به‌واسطه آن جابه جا کنند.
 • انجین ایکس EnjinX: یک مرورگر بلاک‌چین است که کاربران می‌توانند در آن تراکنش‌ها و آیتم‌های مختلف را مشاهده کنند.
 • یونیتی پلاگین Unity Plugin: توسعه دهندگان با استفاده از این ابزار قادر خواهند بود که آیتم‌های درون بازی‌ها را در پلتفرم های مختلفی مانند اندروید، آی‌اواس، ویندوز و مک او اس پیاده سازی کنند.
 • مارکت پلیس Market place: کاربران با این ابزار می‌توانند آیتم‌ها را فهرست کرده، بخرند یا به فروش بگذارند. این کار از طریق قراردادهای هوشمندی انجام می‌شود که هم امنیت را برقرار می‌کنند و هم باعث تسهیل معاملات می‌شوند. 

 

در مورد بنیان‌گذاران پلتفرم انجین Enjin چه میدانید؟

ماکسیم بلاگوف Maxim Blagov و ویتک رادومسکی Witek Radomski در سال 2009 پلتفرم انجین را که در واقع یک پلتفرم بازی است طراحی و تأسیس کردند. بلاگوف به‌عنوان مدیرعامل پروژه و رادومسکی در سمت مدیر ارشد فناوری، پیشبرد پلتفرم انجین Enjin را بر عهده گرفتند. 

در سال 2012، پس از آنکه رادومسکی به بیت‌کوین و فناوری پایه‌ای آن یعنی بلاک‌چین علاقه‌مند شد، توانست پروژه انجین و هیئت تصمیم‌گیرندگانش را قانع کند که از این فناوری برای پرداخت‌های شرکت استفاده کنند. بدین ترتیب، ادغام پروژه انجین با بلاک‌چین صورت پذیرفت. 

رادومسکی در سال 2018، استاندارد ERC1155 را طراحی کرد که در سال 2019 نهایی شد و از آن زمان برای ساخت هر دو نوع توکن‌های تعویض‌پذیر FT و غیر قابل تعویض NFT بر روی شبکه بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌شود.

 

 

همه آنچه در مورد پلتفرم انجین کوین ENJ باید بدانید.

مزایا ارز دیجیتال (ENJ)

 

ارز دیجیتال انجین ENJ یا انجین کوین چه مزایایی دارد؟

ارز دیجیتال انجین کوین ENJ برای بار اول در سال 2017 به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شد در حدود یک سال بعد از آن، در سال 2018 بر روی شبکه بلاک‌چین اتریوم عرضه شد. همان‌طور که پیش‌ازاین توضیح دادیم یک راهکار برای ذخیره ارزش دارایی‌های دیجیتالی است. به این صورت که به هر دارایی ساخته شده بر روی پلتفرم Enjin یک توکن ENJ تعلق میگیرد. دارایی هایی که در پلتفرم Enjin ساخته می‌شوند طیف گسترده ای از مزایا را برای هر دو گروه سازندگان و کاربران خود فراهم می‌کنند. این مزایا از این قرارند؛

 • فراهم‌کردن کارایی‌های مختلف در داخل بازی‌ها و برنامه‌های متنوع
 • ارائه نقدینگی به‌صورت فوری
 • داشتن ویژگی ضد تورم
 • شفاف بودن و وجود اطمینان کافی بین کاربران و ساختار پلتفرم

 

چه میزان ارز دیجیتال انجین ENJ یا انجین کوین در گردش است؟

حداکثر میزان عرضه ارز دیجیتال ENJ برابر با 1 میلیارد واحد است. هر چه اکوسیستم Enjin بیشتر رشد کند و توکن‌ها توسط دارایی‌های دیجیتال داخل بازی قفل شوند، طبعاً تعداد کوین‌های در گردش کاهش می‌یابد. 

در اولین عرضه انجین کوین در سپتامبر 2017، امکان خرید 400 میلیون واحد از این ارز دیجیتال به نحو پیش‌فروش فراهم شد و به ارزش 12 میلیون دلار به فروش رسید. پس از آن، 100 میلیون واحد ارز دیجیتال ENJ به‌عنوان پاداش عرضه شد. پس در مجموع می‌توان گفت که نیمی از عرضه کل این ارز دیجیتال در همان پیش‌فروش سال اول انجام شد.

در اولین عرضه رسمی انجین کوین ENJ در اکتبر 2017 نیز 300 میلیون واحد از این ارز دیجیتال برای فروش آماده شد که چیزی در حدود 30 درصد از کل عرضه آن بود. 

 

 

همه آنچه در مورد پلتفرم انجین کوین ENJ باید بدانید.

آیا ارز دیجیتال انجین کوین آینده روشنی دارد؟

 

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال انجین ENJ یا انجین کوین

در ابتدای سال 2021، ارز دیجیتال انجین کوین قیمتی معادل 0.13 دلار داشت و قیمت آن به مرز 3.5 دلار نیز رسید. بیشترین قیمتی که ارز دیجیتال ENJ تجربه کرده است به آوریل 2021 بازمی‌گردد. در این اوج قیمت، انجین کوین قیمتی معادل 4 دلار را تجربه کرد و پس از آن در ماه می به 2 دلار رسید. سپس طی دو مرحله ریزش قیمت، اکنون در حدود 1.1 دلار معامله می‌شود و هنوز نتوانسته افت شدیدی که به آن دچار شده است را جبران کند. 

پیش‌بینی قیمت انجین کوین در سال 2022

کارشناسان این حوزه معتقدند که اگر ارز دیجیتال انجین کوین ENJ سال 2021 را با یک سیر قیمت صعودی به پایان برساند، می‌تواند در سال 2022 حدود قیمت 2.9 دلار را تجربه کند. در سوی دیگر اگر سال 2021 با بازار نزولی به پایان برسد، در آغاز سال جدید ارز دیجیتال انجین کوین ENJ قیمتی در حدود 0.6 دلار خواهد داشت. 

البته باید در نظر داشته باشیم که یکی از اهداف پلتفرم انجین Enjin احیای صنعت گیمینگ است. اگر این پلتفرم بتواند به اهداف مدنظر خود در مسیر توسعه‌اش دست یابد، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت آن رشد کند و تا پایان سال 2022 به مرز 5 دلار برسد.

 

پلتفرم انجین Enjin با چه پلتفرم‌هایی همکاری دارد؟

پلتفرم انجین در راستای توسعه خود همکاری‌های استراتژیک بسیاری با پلتفرم‌های مطرح جهان به انجام رسانده است که در اینجا به شرح مختصری از هر یک از آنها خواهیم پرداخت؛

همکاری انجین و سامسونگ: 

یکی از مهم‌ترین همکاری‌های پلتفرم انجین در ارتباط با تولیدکننده تلفن‌های هوشمند سامسونگ الکترونیکس است. کیف پول رسمی انجین یا همان Enjin Wallet به نحو مستقیم با بلاک‌چین کی استور که متعلق به سامسونگ است در تعامل است. بلاک‌چین کی استور، فضایی تعبیه شده در دستگاه‌های جدید سامسونگ است که به طور اختصاصی برای نگهداری از کلیدهای خصوصی با استانداردهای امنیتی بالا طراحی و اجرا شده است. در برنامه‌های آینده همکاری این دو پلتفرم به این موضوع نیز اشاره شده است که سامسونگ قصد دارد امکان پذیرش توکن‌های NFT مبتنی بر بلاک‌چین و پشتیبانی از توکن‌هایی با استاندارد ERC-1155 را نیز به بلاک‌چین اختصاصی خود، یعنی بلاک‌چین کی استور اضافه کند.

 

 

همه آنچه در مورد پلتفرم انجین کوین ENJ باید بدانید.

همکاری انجین با پروژه های بزرگ

 

همکاری انجین و BMW: 

همکاری این دو پلتفرم عبارت است از ادغام قابلیت سواپ Enjin با برنامه Vantage شرکت BMW. برنامه Vantage یک اپلیکیشن در حوزه وفاداری مشتری کره‌ای برای صاحبان خودرو است که کاربران به‌واسطه آن می‌توانند به پرداخت هزینه خدمات و محصولات متنوعی مانند بنزین، عوارضی جاده‌ها و قبض پارکینگ‌ها بپردازند.

همکاری انجین و مایکروسافت:

شرکت مایکروسافت برای توسعه Azure Heroes، پلتفرم انجین را به‌عنوان شریک ارائه‌دهنده فناوری خود انتخاب و معرفی کرده است. Azure Heroes برنامه ای است که از توکن‌های NFT یا غیر قابل تعویض با استاندارد ERC-1155 به‌عنوان پاداش استفاده می‌کند. این پاداش به آن دسته از کاربرانی تعلق میگیرد که به تولید داراییی در پلتفرم Microsoft Azure می پردازند. به گونه ای که به قهرمانان محتوا در جامعه توسعه دهندگان نشانه های کمیابی اهدا میشود که در حقیقت نوعی دارایی توکنیزه شده بر روی شبکه بلاک‌چین هستند و غیر قابل جعل و تعویض اند.

 

Enjin

کدام کیف پول ها از ارز دیجیتال انجین کوین پشتیبانی میکنند؟

 

کیف پول‌های ارز دیجیتال انجین ENJ یا انجین کوین کدام‌اند؟

پس از آن که تصمیم به سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال می‌گیرید، یکی از مهم‌ترین قدم‌ها انتخاب یک کیف پول است که توأمان، هم از ارز دیجیتال مورد نظر شما پشتیبانی کند و هم با اقتضائات و نیازهای شما به‌عنوان کاربر همسو باشد. 

به‌طورکلی برای ذخیره ارزهای دیجیتال، سه نوع کیف پول وجود دارد؛ کیف پول‌های آنلاین، کیف پول‌های نرم‌افزاری و کیف پول‌های سخت‌افزاری. کیف پول‌های آنلاین ازآن‌جهت که از امنیت پایینی برخوردار هستند، گزینه چندان مناسبی برای ذخیره طولانی‌مدت دارایی دیجیتال شما به شمار نمی‌روند.

اولین گزینه‌ای که مایلیم به شما معرفی کنیم، کیف پول اختصاصی پلتفرم ارز دیجیتال انجین ENJ با نام انجین والت Enjin Wallet است. این کیف پول نرم‌افزاری دارای نسخه‌های متنوع و مناسب برای اندروید، آی‌اواس، مک او اس و ویندوز است. 

ازآنجایی‌که ارز دیجیتال انجین کوین ENJ براساس استانداردهای ERC-1155  و بر روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است، انواع کیف پول‌هایی که از ارزهای دیجیتال با استاندارد مشابه پشتیبانی می‌کنند، برای ذخیره توکن انجین ENJ نیز قابل استفاده هستند. از بین این کیف پول‌های نرم‌افزاری می‌توانیم به Coinomi و Exodus اشاره کنیم.

دسته آخر کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند که از بالاترین سطح امنیت برخوردارند و بنابراین بهترین گزینه برای حراست از دارایی دیجیتال شما به شمار می‌روند. از بین کیف پول‌های این دسته، به دو تا از معروف‌ترین و معتبرترین‌ها اشاره می‌کنیم که عبارت‌اند از کیف پول‌های سخت‌افزاری Ledger و Trezor.

خرید و فروش ارز دیجیتال انجین ENJ یا انجین کوین

ارز دیجیتال انجین کوین ENJ را هم می‌توانید از صرافی‌های قابل‌اطمینان ایرانی به‌صورت مستقیم خریداری کنید هم اینکه می‌توانید بیت‌کوین‌ها یا اتریوم‌های خود را در یک صرافی خارجی انجین کوین ENJ تبدیل کنید. باتوجه‌به محدودیت‌ها و تحریم‌ها، راه اول، راه کم‌ریسک‌تر و کم‌هزینه‌تری است.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال انجین کوین ENJ را دارید، می‌توانید به‌راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر شوید و پس از ثبت‌نام، ارز انجین کوین ENJ را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز دیجیتال انجین کوین ENJ را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال انجین کوین ENJ خود را بفروشید.

 

همه آنچه در مورد پلتفرم انجین کوین ENJ باید بدانید.

کدام صرافی ایرانی ارز دیجیتال انجین کوین را لیست کرده است؟

 

جمع‌بندی

پلتفرم ارز دیجیتال انجین کوین Enjin یک پلتفرم بر بستر بلاک‌چین اتریوم است که توسعه دهندگان می‌توانند در آن برای طراحی و ساخت محصولات دیجیتال مربوط به بازی اقدام کنند. به هریک از محصولاتی که در برنامه‌های مختلف پلتفرم انجین کوین ساخته می‌شوند، یک توکن ENJ تعلق میگیرد و محصولاتی که در هر یک از این برنامه ها ساخته می‌شوند را میشود در اکوسیستم انجین کوین Enjin به برنامه ها و بازی های دیگر منتقل کرد. توکن اختصاصی این پلتفرم با نام تجاری ENJ شناخته میشود. توکن های ENJ اولین بار در سال 2017 به بازار معرفی و عرضه شدند و هم اکنون نیز در صرافی های معتبر سراسر جهان قابل معامله هستند. شما میتوانید توکن های ENJ را بر روی تمام کیف پول هایی که از استاندارد ERC-20 پشتیبانی میکنند ذخیره کنید و چنانچه مایل به خرید و فروش این ارز دیجیتال محبوب بودید، صرافی معتبر آبان تتر در این مسیر همراه شما خواهد بود.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.