همه افراد به نحوی دائمی و مصرانه، به دنبال حفظ دارایی‌های خود و افزایش ارزش آنها هستند. در دنیایی که امروزه در آن زندگی می‌کنیم، راه‌های بسیار متنوعی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. یکی از این راه‌ها که در سال‌های اخیر طرف‌داران بسیاری را به خود جلب کرده است، سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است. این کار، مانند دیگر شیوه‌های سرمایه‌گذاری نیازمند دانشی حداقلی در مورد اصول پایه‌ای ارزهای دیجیتال و شیوه‌های خرید و فروش آن است، به‌نحوی‌که فرد سرمایه‌گذار بتواند علاوه بر حفظ دارایی خود، به سود مورد نظر خود نیز برسد.

یکی از نکات بسیار مهم در خرید و فروش ارزهای دیجیتال، انتخاب یک صرافی به‌عنوان واسطه است. در ادامه این مقاله، به نکاتی که شما را در انتخاب یک صرافی معتبر راهنمایی می‌کنند، به‌تفصیل خواهیم پرداخت.

 

چرا به صرافی‌ها نیاز داریم؟

صرافی‌های ارز دیجیتال، در حقیقت مهم‌ترین خدمات مربوط به رمز ارزها را ارائه می‌دهند و آن عبارت است از فراهم‌آوردن بستری برای معامله آنها. صرافی‌های ارز دیجیتال با فعالیت خود بستری فراهم می‌کنند که کاربران بتوانند در آنها به خرید و فروش ارزهای دیجیتال مورد نظر خود بپردازند. به بیان دیگر صرافی‌ها مانند یک بازار عمل می‌کنند و عملکردی مشابه بورس سهام دارند، با این تفاوت که تمرکزشان تنها بر روی رمز ارزها است. بدین ترتیب صرافی‌های ارز دیجیتال، مهم‌ترین نقش را در ارزش‌آفرینی برای ارزهای دیجیتال بر عهده دارند و مهم‌ترین نهاد در حوزه این اقتصاد به شمار می‌روند.

 

چند شکل معامله در صرافی‌های ارزهای دیجیتال انجام می‌شود؟

در این صرافی‌ها شما قادر هستید به دو شیوه کلی، به معامله رمز ارزها بپردازید:

  • شیوه اول؛ معامله با استفاده از ارز رایج کشور. زمانی که برای اولین‌بار می‌خواهید پا به بازار ارزهای دیجیتال بگذارید، باید با استفاده از ارزی که در دست دارید، مثلاً ریال ایران یا دلار آمریکا، بیت‌کوین یا ارز دیجیتال دیگری را خریداری کنید.

 

  • شیوه دوم؛ معاملات جفت ارز. در این شیوه شما باید از پیش دارایی‌ای از یکی از ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین داشته باشید. آنگاه قادر خواهید بود آن را با یک رمزارز دیگر در این بازار مبادله کنید و این‌گونه به فعالیت اقتصادی خود ادامه دهید.

 

 

اعتبار صرافی های ارز دیجیتال

اعتبار صرافی های ارز دیجیتال

 

 

چه کسی به صرافی‌ها اعتبار می‌بخشد؛ قانون یا تریدرها؟

قانون رسمی در بیشتر کشورهای دنیا در مورد صرافی‌های ارز دیجیتال سکوت کرده است. به این معنا که هیچ نهاد رسمی و قانونی در کشور نیست که بر فعالیت این صرافی‌ها نظارت کند. در چنین موقعیتی تنها راهی که به یک صرافی اعتبار می‌بخشد، میزان اعتمادی است که کاربران به آن دارند و این اعتماد البته بر اساس مجموعه‌ای از ویژگی‌ها در مورد آن صرافی خاص نشئت‌گرفته است.

زمانی که یک تریدر ارزهای دیجیتال به یک صرافی اعتماد می‌کند این بدان معناست که او معتقد است آن صرافی خاص در کوتاه‌مدت از سرمایه، اطلاعات و حریم شخصی او حفاظت می‌کند و در صورت بروز مشکلات فنی، قادر است در مقابل حملات هکرها و سوءاستفاده گران، کاربر خود را از زیان مصون نگه دارد؛ بنابراین یک ترید موفق کسی است که تاحدامکان پیش از انتخاب یک صرافی، به موارد مختلفی که در ادامه توضیح می‌دهیم توجه کرده باشد.

بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاران اولیه یک صرافی

به این دو گروه توجه کنید و درمورد آن تحقیق کنید. چنانچه بنیان‌گذاران یک صرافی ارز دیجیتال دارای رزومه‌ای قوی و معتبر هستند و پیش‌ازاین توانسته‌اند در فعالیت‌هایشان اعتمادی جلب کنند، این نکته‌ای مثبت و تعیین‌کننده در انتخاب آنها خواهد بود.

هم چنین مهم است بدانید که این صرافی چه پشتیبان‌های مالی‌ای دارد و کسانی که در اولین قدم‌های آن صرافی سرمایه خود را به آن سپرده‌اند چه کسانی هستند و چه رزومه‌ای دارند. زیرا اعتبار پشتیبان‌های مالی و سرمایه‌گذاران یک صرافی، به یک معنا برابر با اعتبار خود آن صرافی است.

 

 

بنیانگذاران صرافی های بزرگ

بنیانگذاران صرافی های بزرگ

 

هک شدن، لزوماً نشانه ضعف یک صرافی نیست

پیش از شروع کار با یک صرافی حتماً سوابق سایبری آن را بررسی کنید اما باید بدانید که اگر یک صرافی یکبار هک شده باشد، این لزوماً نشانه رد کردن آن نیست. مهم‌تر از آن این است که ببینید آن صرافی بعد از حمله سایبری، چگونه و تا چه میزان به کاربران خود متعهد بوده و ضرر آنها را جبران کرده است. در وهله بعد، مهم است بدانید که این صرافی در چه مدت زمانی به جبران ضرر پرداخته و آخر از همه اینکه بعد از حمله سایبری، این صرافی چه اقداماتی برای بهبود امنیت خود انجام داده است. جمع‌بندی شما از پاسخ به این سوالات می‌تواند راهنمایی خوب در انتخاب یک صرافی باشد.

آدرس سایت یک صرافی باید معتبر باشد

سنجش این مورد بسیار ساده است. به‌محض انتخاب یک صرافی، آدرس آن را در مرورگر خود ذخیره کنید. در این صورت چنانچه آدرس آن تغییر کند، به‌سادگی متوجه می‌شوید و می‌توانید علت را پیگیری کنید. به‌علاوه، آدرس سایت را با لیست اسکم تطبیق دهید. در لیست اسکم scam list، همواره می‌توانید به روزترین فهرست از سایت‌های کلاهبردار و نامعتبر را ببینید.

 

علاوه بر آدرس وب‌سایت، آدرس واقعی صرافی را بررسی کنید

به‌محض انتخاب یک صرافی، شما باید به‌سادگی قادر به دانستن آدرس واقعی آن صرافی باشید که معمولاً در وب‌سایت آنها درج شده است. آدرس را بیابید و اگر برایتان مقدور است حتی به آن سری بزنید. این موضوع در زمانی که قصد سرمایه‌گذاری مبالغ عظیم را داشته باشید، مهم‌تر می‌شود. البته که این نکته، تضمین صددرصدی محسوب نمی‌شود اما آدرس فیزیکی معتبر یک صرافی، می‌تواند نکته‌ای مثبت در جلب اعتماد تریدرها به صرافی‌های ارز دیجیتال باشد.

 

 

آدرس فیزیکی و دفتر داشتن یک صرافی ارز دیجیتال چقدر اهمیت دارد؟

آدرس فیزیکی و دفتر داشتن یک صرافی ارز دیجیتال چقدر اهمیت دارد؟

 

پشتیبانی سایت صرافی را محک بزنید

سایت‌ها معمولاً شیوه‌های متنوعی برای پشتیبانی دارند. مانند چت آنلاین، پشتیبانی ایمیل و تماس تلفنی. پیش از انتخاب یک صرافی، ببینید که آنها چه نوع پشتیبانی‌ای را برای شما فراهم می‌کنند و در پاسخگویی چه مقدار سرعت عمل دارند. سپس باتوجه‌به نیاز خود و خدماتی که سایت یک صرافی در پشتیبانی کاربران ارائه می‌دهد، می‌توانید بهتر انتخاب کنید.

 

به میزان کارمزد دریافتی صرافی توجه کنید

مهم‌ترین قدم در انتخاب صرافی بررسی دقیق کارمزدهایی است که از معاملات دریافت می‌کند. این میزان در صرافی‌های داخلی و خارجی متفاوت است زیرا اگر شما در ایران هستید و از یک صرافی داخلی استفاده می‌کنید، این صرافی هر دو قدم تبدیل ریال به دلار و تبدیل دلار به ارز دیجیتال را به نیابت از شما انجام می‌دهد و بنابراین کارمزد آن در نسبت با زمانی که شما خودتان زحمت این انتقالات را انجام دهید، بیشتر خواهد بود.

هم چنین نرخ کارمزد در معاملات جفت ارز و معاملات با ارز فیات متفاوت است. نرخ کارمزد از عوامل رقابت صرافی‌ها با یکدیگر است و شما باید آگاه باشید که این نرخ در صرافی منتخب شما خیلی بالاتر یا خیلی پایین‌تر از دیگر صرافی‌ها نباشد.

 

دوراهی سرنوشت‌ساز؛ صرافی داخلی یا صرافی خارجی؟

اگر در ایران هستید، احتمالاً بهترین گزینه برای شما انتخاب یک صرافی داخلی است. همان‌طور که می‌دانید، به دلیل تحریم‌ها، بسیاری از صرافی‌های معتبر خارجی به ایرانیان اجازه معامله نمی‌دهند و اگر متوجه شوند که ایرانی هستید، ممکن است حساب شما را مسدود کنند که در آن صورت پیگیری سرمایه‌تان کاری دشوار خواهد بود.

از سوی دیگر پرداخت‌های ارزی برای ایرانیان به دلیل عدم دسترسی به پی پال یا ویزا، دشوار است. صرافی‌های داخلی علاوه بر کنار زدن این دو دسته محدودیت، یک مزیت بسیار مهم نیز دارند و آن عبارت است از احراز هویت.

صرافی‌های داخلی که در آنها قادر به سرمایه‌گذاری و معامله با پول رایج کشور خودتان هستید، با احراز هویت کاربران می‌توانند امنیت بالاتری در بازار ارزهای دیجیتال را فراهم آورند.

 

 

صرافی های داخلی بهتر هستند یا صرافی های خارجی

صرافی های داخلی بهتر هستند یا صرافی های خارجی

 

جمع‌بندی

بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال چند سالی است که بسیار پرتب‌وتاب و پرطرف‌دار است. همین مسئله باعث شده نیاز به آموزش‌های پایه‌ای و ضروری در حوزه ارزهای دیجیتال پررنگ‌تر شود. یکی از این نیازها، نقشه راهی برای اعتماد به صرافی‌های ارز دیجیتال است زیرا این صرافی‌ها هستند که بستر معاملات ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کنند.

اگر شما هم مایل به ورود به بازار ارزهای دیجیتال هستید پیش از انتخاب یک صرافی، به بنیان‌گذاران و پشتیبانان مالی آن صرافی و رزومه‌هایشان توجه کنید. میزان اعتبار و امنیت سایت آن صرافی را با دقت بررسی کنید و ببینید که پشتیبانی آن وب‌سایت در مواقع ضروری چگونه عمل کرده است. به میزان کارمزد دریافتی آن توجه کنید و با دیگر صرافی‌ها بسنجید و در آخر و مهم‌تر از همه، میزان معاملات آن را بررسی کنید زیرا در نهایت، مهم‌ترین فاکتور اعتباربخش به یک صرافی این است که کاربران آن چقدر هستند و چه میزان معامله‌ای در آن انجام می‌شود.

با درنظرگرفتن تمام معیارهایی که در انتخاب یک صرافی معتبر در این مقاله به شما معرفی کردیم، شما می‌توانید معاملات خود را در صرافی معتبر آبان تتر که در تطبیق با معیارهای اعتباربخشی به یک صرافی، از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار است انجام دهید و از تجربه‌ای عالی در استفاده از امکانات همه‌جانبه این صرافی داخلی معتبر محظوظ شوید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.