دنیای ارزهای دیجیتال، پر از پیچ‌وخم‌هایی است که اشراف به همه آنها از عهده تعداد محدودی از متخصصین این حوزه برمی‌آید، اما چنانچه شما یک سرمایه‌گذار در حوزه ارزهای دیجیتال باشید، چه یک علاقه‌مند صرف به فناوری‌های نوین، لازم است به طور منظم در این زمینه مطالعه کرده و اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنید.

در جهان ارزهای دیجیتال، روزانه پروژه‌های جدیدی معرفی می‌شوند که با وجود تمایزات بنیادین در جزئیاتشان، مشترکات بسیاری نیز دارند. به نظر می‌رسد یکی از این مشترکات که در اکثر این پروژه‌ها دیده می‌شود، میل به بهینه‌سازی و تسهیل فعالیت کاربران در این حوزه است. 

پروتکل دیکرد Decred و توکن بومی آن که با علامت تجاری DCR نشان داده می‌شود، تیم توسعه‌دهنده‌ای دارد که هدفشان از طراحی این پروژه را، اول‌ازهمه، رفع یکی از مشکلات بیت کوین است که در مورد لزوم برطرف ساختنش اتفاق‌نظر داشته‌اند. در این مقاله به بیان این دغدغه، راهکارهای پروتکل دیکرد Decred برای برطرف ساختنش و جزئیات پروتکل ارز دیجیتال DCR خواهیم پرداخت.

 

DCR

همه چیز در مورد ارز دیجیتال دیکرد

 

با پروتکل دیکرد Decred آشنا شوید.

دیکرد Decred یک ارز رمزنگاری شده است که در سال 2016 به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شده است. این رمز ارز مبتنی بر شبکه بلاک‌چین است. پروتکل ارز دیجیتال دیکرد Decred تمرکز بسیار بالایی بر روی ورودی جامعه، حاکمیت باز و فراهم‌آوردن بودجه برای توسعه پلتفرم به طور دائمی دارد.

وایت پیپر پروتکل دیکرد Decred به شیوه‌ای طراحی شده است که در آن تمامی تغییرات ایجاد شده در پروتکل و تمام معاملات، باید به تأیید این پروتکل برسد. این امر موجب می‌شود که دارندگان ارز دیجیتال دیکرد Decred قادر به اعمال تغییرات و هیچ‌گونه دست‌کاری در عملکرد این پروتکل نباشند.

میزان تأثیرپذیری ارز دیجیتال Decred از اصول شبکه بیت کوین بسیار گسترده است. به شیوه‌ای که می‌توان گفت ارز دیجیتال دیکرد Decred مبتنی بر جامعه است که با هدف ارائه یک جایگزین عادلانه و حقیقتاً غیرمتمرکز برای بیت کوین، طراحی و معرفی شده است. در پروتکل دیکرد Decred برخلاف سیستم‌های مالی متمرکز، اعضای جامعه هستند که سیستم را اداره می‌کنند و به مسیر پیشرفت پروتکل دیکرد Decred جهت میبخشند.

 

ارز دیجیتال دیکرد Decred برای رفع چه مشکلی طراحی و ارائه شده است؟

تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال دیکرد  Decred از اولین کاربران بیت کوین بوده‌اند و وجه گردهمایی آنها توافق بر سر این نکته بوده است که روش کار بیت کوین نیاز به اصلاح دارد. چرا که با رشد بیت کوین و افزایش استخراج آن، فرایند تصمیم‌گیری بیت کوین برخلاف هدف اولیه‌اش، به‌سوی یک سیستم متمرکز حرکت کرد. دلیل این امر هم این بود که شرکت‌های بزرگ استخراج‌کننده بیت کوین به‌مرور بیشتری سهم را در فرایند تصمیم‌گیری بیت کوین به دست آوردند. 

بخش کوچکی از بهینه‌سازی‌های بیت کوین، به‌وسیله یک فورک نرم قابل‌اجرا هستند اما به طور تقریبی می‌توان گفت تمام بهینه‌سازی‌هایی که منجر به تغییرات گسترده در نرم‌افزار بیت کوین شود، نیازمند یک فورک سخت از بلاک‌چین قدیمی بیت کوین است. این موضوع خصوصاً در سال 2017 که فورک سخت سگویت 2 بر روی نرم‌افزار بیت کوین بکار گرفته شده، نظر کاربران را به خود جلب کرد و در نهایت هم کنار گذاشته شد.

تیم توسعه‌دهنده پروتکل دیکرد Decred با این فرایند که بهینه‌سازی بیت کوین را به‌سوی یک سیستم متمرکز روانه می‌کرد مخالف بودند و این موضوع را در جهت خلاف پیشرفت شبکه بلاک‌چین می‌دانستند.

 

Decred

 بهینه سازی پروژه دیکرد

 

پروتکل ارز دیجیتال دیکرد Decred از چه فرایند اجماعی استفاده می‌کند؟

فرایند اجماع مورداستفاده پروتکل دیکرد Decred همان نکته‌ای است که دیکرد را مبدل به یک پروتکل منحصربه‌فرد می‌کند. فرایند اجماع پروتکل دیکرد Decred یک فرایند هیبریدی یا ترکیبی از دو فرایند اجماع اثبات سهام PoS و اثبات کار PoW است. 

 

فرایند اجماع هیبریدی ارز دیجیتال دیکرد Decred چگونه کار می‌کند؟

اصل پایه‌ای در پشت پرده این فرایند هیبریدی در پروتکل دیکرد Decred این است که استخراج هر بلاک باید حداقل به تأیید سه تایید کننده برسد. این سیستم که ترکیبی از گواهی اثبات سهام PoS و اثبات کار PoW است، ضعف‌هایی که هر کدام از این دو سیستم به‌تنهایی دارند را برطرف می‌کند. در این سیستم، هم ماینرها و هم تایید کننده که سهمی از ارز دیجیتال دیکرد Decred دارند، پاداش میگیرند. 

سیستم گواهی اثبات سهام PoS بر روی تمام دارندگان توکن‌های پروتکل ارز دیجیتال دیکرد Decred یعنی DCR گشوده است. دارندگان DCR میتوانند بلیط‌هایی بخرند که به آنها این امکان را می‌دهد که در سیستم گواهی اثبات سهام PoS شرکت کنند.

 

Decred

فرایند اجماع در دیکرد

 

عملکرد بلیط‌های مشارکت در فرایند اجماع چگونه است؟

در قدم اول، لازم است یک ماینر، بلیط شما را به‌عنوان بخشی از یک بلاک تأیید کند. سپس به‌واسطه آن بلیت شما وارد یک استخر می‌شوید و باید منتظر بمانید تا آن استخر انتخاب شود. این بلیط‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که 50 درصد شانس انتخاب‌شدن در 28 روز و 99.5 درصد شانس انتخاب‌شدن قبل از منقضی شدن بلیط که زمانی معادل 4 ماه است داشته باشند. به‌محض انتخاب‌شدن، در حقیقت شما به اعتبار بخشیدن به یک بلاک کمک کرده‌اید و در نتیجه، مبلغ بلیط و پاداش مشارکت خود را دریافت می‌کنید.

این نوع مشارکت در سهم گذاری، سرمایه‌گذاری بلندمدت بر روی ارز دیجیتال دیکرد Decred را ترویج می‌دهد و کاربرانی که در این سرمایه‌گذاری مشارکت می‌کنند، دارایی‌شان طی آن چند هفته، در شبکه دیکرد Decred قفل می‌شود.

 

نگاهی به روند قیمت ارز دیجیتال پروتکل دیکرد Decred؛ DRC

تعداد کل سکه های DRC معادل 21 میلیون خواهد بود که تاکنون 13.5 میلیون از آن ارائه شده است. ارز دیجیتال DCR در رتبه 85 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و حجم معاملات روزانه آن چیزی در حدود 9.5 میلیون است. ارز دیجیتال دیکرد DCR در 40 صرافی بین المللی ارائه شده است که می‌توان از بین آنها به بیترکس Bittrex، کوکوین KuCoin و بیکی Biki اشاره کرد.

به‌طورکلی می‌توان گفت که ارز دیجیتال دیکرد Decred در بیشتر ادوار سیر مثبتی را در قیمت تجربه کرده است. DCR اوج قیمت خود را در 17 آپریل 2021 (28 فروردین 1400) تجربه کرده و این قیمت، معادل 249.44 دلار بوده است. سپس از آن تاریخ تا کنون، در حدود 50 درصد افت قیمت را از سر گذاشته است.

 

Decred

کیف پول های ارز دیجیتال دیکرد

 

کیف پول‌های ارز دیجیتال دیکرد Decred

همان‌طور که میدانید، برای ذخیره دارایی ارز دیجیتال خود، لازم است یک کیف پول مناسب انتخاب کنید. به‌طورکلی سه دسته کیف پول مختلف برای ذخیره ارزهای دیجیتال موجود است که عبارت‌اند از کیف پول‌های آنلاین، کیف پول‌های نرم‌افزاری و کیف پول‌های سخت‌افزاری. 

به‌عنوان اولین گزینه، برای نگهداری از ارز دیجیتال دیکرد DCR  میتوانید از کیف پول تحت وب Decred Web Wallet  استفاده کنید. البته کیف پولهای آنلاین چندان امن نیستند و استفاده از آنها را به شما پیشنهاد نمیکنیم.  

از بین کیف پول‌های نرم‌افزاری، یکی کیف پول رسمی دیکرد به نام دیکردیتون Decredition است که از سیستم‌عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس پشتیبانی می‌کند. جز این، میتوانید از کیف پولهای نرمافزاری Coinomi، Atomic Wallet، Cobo، Guarda و Exodus استفاده کنید. 

دسته آخر از کیف پول هایی که از ارز دیجیتال دیکرد Decred پشتیبانی می‌کنند، کیف پولهای سخت افزاری هستند که از امنیت بسیار بالایی برخوردارند و بهترین گزینه برای حراست از دارایی دیجیتال شما به شمار می روند. مانند Ledger و Trezor.

خرید و فروش ارز دیجیتال دیکرد DCR

دیکرد  DCR را هم می‌توانید از صرافی‌های قابل‌اطمینان ایرانی به صورت مستقیم خریداری کنید هم اینکه می‌توانید بیت‌کوین‌ها یا اتریوم‌های خود را در یک صرافی خارجی به دیکرد  DCR تبدیل کنید. باتوجه‌به محدودیت‌ها و تحریم‌ها، راه اول، راه کم‌ریسک‌تر و کم‌هزینه‌تری است.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال دیکرد DCR را دارید، می‌توانید به‌راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر شوید و پس از ثبت‌نام، ارز دیکرد DCR را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز دیکرد DCR را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال دیکرد DCR خود را بفروشید.

 

DCR

صرافی هایی که از ارز دیجیتال دیکرد پشتیبانی میکنند.

 

جمع‌بندی

ارز دیجیتال دیکرد Decred اولین‌بار در سال 2016 توسط تیم توسعه‌دهنده‌ای که خود، از پیش از کاربران نرم‌افزار بیت کوین بوده‌اند، به بازار ارزهای دیجیتال معرفی می‌شنوند. تمام اعضای این تیم بر سر مشکلاتی که بیت کوین را خلاف هدف اولیه‌اش رو به‌سوی متمرکز شدن حاکمیت در شبکه می‌برد، اتفاق‌نظر داشتند و بنابراین پروتکل دیکرد Decred را برای رفع این مشکل طراحی کردند.

توکن‌های دیکرد با علامت تجاری DCR نشان داده میشوند که در مقاله، به‌تفصیل به جزئیات کاربرد و نحوه خرید و فروش و ذخیره‌سازی این ارز دیجیتال پرداختیم. چنانچه شما نیز مایل به خرید و فروش ارز دیجیتال دیکرد DCR هستید، صرافی معتبر آبان تتر در تمام مراحل همراه شما خواهد بود.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.