شبکه کوتی (COTI)؛ پروتکلی برای بهبود امور مالی غیرمتمرکز  

با فراگیر شدن رمز‌ارزها پیش‌بینی می‌شد که تغییرات گسترده‌ای به‌سرعت در زمینه امور مالی و پرداخت‌ها به وجود آید. اما این تغییرات با سرعت مطلوبی اتفاق نیفتاد. در واقع کمبود آگاهی و اطلاعات در زمینه رمز ارزها از یک‌سو و سرعت پایین نقل و انتقالات از سوی دیگر موجب شد تا این تغییرات در مقیاس وسیع چشمگیر نباشد.

با گذر زمان پروژه‌های جدید در حدود رفع این مشکلات برآمدند و هریک تلاش کردند تا سهم مؤثری را در انجام تراکنش‌های روزمره داشته باشند. یکی از این پروژه‌ها شبکه Coti بود. در ادامه به شرح این پروژه خواهیم پرداخت. اگر به مطالعه در این مورد علاقه مند هستید، مقاله ی زیر که در سایت آبان تتر منتشر شده است را از دست ندهید.

 

ارز دیجیتال کوتی (COTI) چیست؟

ارز دیجیتال کوتی یکی از رمز ارزهایی است که به‌منظور تغییر سیستم پرداخت و دریافت به وجود آمده است. کوتی مخفف عبارت Currency Of The Internet است و هدف آن ایجاد یک شبکه پرداخت غیر متمرکز و در عین حال مقیاس پذیر، برای آسان سازی تجارت در ابعاد جهانی ست. این ارز دیجیتال می‌خواهد تا با ایجاد یک دفتر کل توزیع شده و ترکیب کردن روش‌های پرداخت سنتی و جدید، یک روش پرداخت غیر‌متمرکز کارآمد بوجود آورد که امنیت بیشتر و هزینه کمتر را برای کاربران تأمین کند.

این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد و در سال ۲۰۲۱ با دریافت کمک مالی از صندوق سرمایه‌گذاری کاردانو توانست فعالیت‌های خود را به سمت هدفش سوق دهد.

شبکه کوتی از مکانیسم اثبات اعتماد (proof of trust)استفاده می‌کند. همچنین با استفاده از فناوری  DAG(گراف غیر مدور هدایت شده)تمام تراکنش ها را بجای استفاده از بلاک، به طور مستقیم به هم وصل می‌کند.DAG را می‌توان مانند یک بانک اطلاعات درنظر گرفت و ویژگی آن این است که معاملات تکرار نمی‌شوند و می‌توانند خود را به صورت خودکار براساس معاملات قبلی تایید کنند. بنابراین برای تایید معاملات به ماینر نیازی نیست و هزینه کد‌گذاری در آن وجود ندارد. با استفاده از این روش کوتی می‌تواند ۱۰۰۰۰تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند.

 

DAG

همه چیز در مورد ارز دیجیتال (DAG)

 

شبکه کوتی چه محصولات و خدماتی ارائه می‌کند؟

شبکه کوتی محصولات متنوعی را برای کاربران ارائه کرده است. یکی از این پلتفرم‌ها Coti-x است که به عنوان محلی برای خرید coti با استفاده از ارزهای فیات یا با کارت های اعتباری است و با داشتن یک حساب کوتی به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد. یکی از محصولات اصلی این شبکه، کیف پول بومی آن است که با پشتیبانی از چندین ارز دیجیتال و فیات شرایط انجام  تراکنش سریع و آسان را برای کاربران فراهم می آورد. در واقع کیف پول کوتی مانند یک حساب بانکی عمل می‌کند که امکان نگهداری فیات و سکه کوتی را دارد شامل دو نسخه تحت وب و موبایل است که برای دسترسی به نسخه تحت وب آن می‌توان به سایت COTI مراجعه کرد.

در حال حاضر شبکه کوتی در حال گسترش ابزار‌های پردازش است تا کسب‌وکارها بتوانند برای انجام تراکنش‌های خود به طور مستقیم از COTI استفاده کنند‌. با این امکانات کسب‌و‌کار‌ها می‌توانند در سایت‌های خود، امکان  دسترسی به پرداخت از طریق COTI را فراهم کنند.

محصول دیگر این شبکه بازی NFT است که به منظور تشویق افراد برای نگهداری COTI ساخته شده است. شرکت‌کنندگان باید حداقل هزار توکن COTI را در کیف پول خود داشته باشند. این بازی از خرداد ۱۴۰۰ شروع به کار کرده است و برای شرکت‌کنندگان جوایزی را در نظر‌ گرفته است.

 

تیم شبکه کوتی و همکاری آن‌ها با پروژه‌های دیگر

تیم توسعه‌دهنده این شبکه شامل ۴۹ نفر است که دیوید اساراف (David Assaraf) به عنوان بنیان‌گذار، شهاف بار گفن (Shahaf Bar-Geffen) به عنوان  مدیر عامل و نیر هالوانی (Nir Haloani) در سمت مدیر ارشد فناوری در آن مشغول به کار هستند.

شبکه کوتی از آغاز فعالیتش تاکنون با پروژه‌های مختلفی همکاری کرده است. برای مثال همکاری آن با پروژه (Bancor)بنکور، که بر‌اساس آن شبکه کوتی می‌تواند روی شبکه بنکور توکن ERC-20فعال کند و با این حرکت امکان تبدیل COTI به سایر توکن‌هایERC-20 را فراهم آورد. همکاری مهم دیگر آن با شبکه کاردانو نیز بسیار حائز اهمیت است. شبکه کوتی با کمک مجموعه کاردانو به دنبال ساخت استیبل کوینی برای استفاده در پلتفرم‌های DEFI است که این استیبل کوین با نام Djed بر روی بلاک‌چین کاردانو قرار می‌گیرد و کارمزد تراکنش را برای استفاده در شبکه‌های DIFI، حذف می‌کند.

 

COTI

همکاری پروژه کوتی با پروژه کاردانو

 توکن کوتی(COTI)

شبکه کوتی از چند رمز‌ارز مختلف و ارز‌های فیات پشتیبانی می‌کند. بااین‌وجود، کاربران را به استفاده از توکن بومی این شبکه، یعنی توکن COTI تشویق می‌کند. تا بتوانند از کارمزد کمتری بابت تراکنش های خود بهره‌مند شوند.

 گروه دیگری که باید از این توکن استفاده کنند، تأیید‌کنندگان تراکنش‌ها هستند. زیرا تمام فعالیت‌های درون این شبکه توسط رمز ارز COTI انجام می شود. لذا این افراد حتما باید این ارز را خریده و نگهداری کنند.

 

از کجا می‌توانیم (COTI)را خریداری کنیم؟

این رمز‌ارز، در حال گسترش صرافی مخصوص به خود است تا کاربران بتوانند به آسانی رمز ارزهای خود را به یکدیگر تبدیل کنند؛ بدون آن‌که نیاز باشد سرمایه خود را از کیف پول کوتی خود خارج کنند. البته صرافی های دیگری نیز وجود دارند که این رمزارز را فهرست کرده‌اند. شما می‌توانید از دو گروه صرافی های داخلی و خارجی استفاده کنید. اگر در خارج از کشور هستید می توانید از صرافی های معتبر و معروف Binance ، Coin Base Exchange،Mandala Exchange، Huobi Global استفاده کنید. اگر در داخل کشور زندگی می‌کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم به دلیل تحریم‌ها و امکان مسدود شدن حساب ها از صرافی های معتبر داخلی استفاده کنید.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (COTI)  را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (COTI) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (COTI) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (COTI) خود را بفروشید.

 

COTI

ارز دیجیتال (COTI) را از کدام صرافی ها میتوان تهیه کرد؟

 

مزایای ارز دیجیتال کوتی چیست؟

این پروژه مانند بسیاری از پروژه‌های دیگر کیف پول و صرافی بومی  مخصوص به خود را ارائه می‌دهد. همچنین بهبود وضعیت امنیت، تمرکز‌زدایی، مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه‌ها از یک‌سو و ترکیب روش‌های پرداخت سنتی و مدرن از سوی دیگر موجب می‌شود این ارز جایگاه بالاتری در سیستم تراکنش‌های آینده داشته باشد.

 

از چه  کیف پول هایی می‌توان برای ذخیره کوتی استفاده کرد؟

شما برای نگهداری رمز‌ارزها به کیف پول نیاز دارید. از دو نوع کیف پول می‌توان برای این کار استفاده کرد. نوع اول که کیف پول‌های آنلاین یا گرم هستند و به آسانی در دسترس قرار می‌گیرند. از کیف پول‌هایی که از ارز دیجیتال کوتی پشتیبانی می‌کنند می‌توان trust walle و Meta Mask را نام برد.

گروه دیگر، کیف پول‌های آفلاین یا سخت‌افزاری هستند که رمزگذاری می‌شوند و از امنیت بیشتری برخوردارند. کیف پول‌های Ledgerو Trezor از این گروه اند که می‌توان برای نگهداری کوتی از آن ها استفاده کرد.

 

سخن آخر

با گسترش روز‌افزون رمز ارزها و به‌کار‌گیری آن‌ها توسط کسب‌و‌کارها، این فناوری جدید جای خود را در میان مردم باز خواهد کرد و در زندگی روزمره‌ آن‌ها جریان خواهد یافت. شبکه کوتی پروژه‌ای است که با در نظر گرفتن مشکلات این فناوری نو‌ظهور و حل آن‌ها در فراگیر‌شدن این تکنولوژی در زندگی روزانه گامی بزرگ برداشته است.

حال باید منتظر باشیم و ببینیم این شبکه تا چه حد به اهداف خود نزدیک می‌شود و رویاهای خود را تا چه اندازه محقق خواهد کرد.  ما هر آنچه را که دربارهٔ (COTI) و پروژه آن میدانستیم را در این مقاله با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.