امروزه تعداد شبکه‌های بلاک‌چینی که به دنبال ازبین‌بردن محدودیت‌های امور مالی سنتی و همچنین اتصال اقتصاد بین‌المللی هستند، رو به افزایش است. گسترش ارتباطات جهانی از اهداف فناوری‌های جدیدی مانند تکنولوژی بلاک‌چین است. بااین‌وجود هنوز هم محدودیت و مرزهایی وجود دارد که هرکدام از این شبکه‌ها سعی در رفع آن دارند. شبکه کانفلاکس confloux network که یک شبکه بلاک‌چین است، به دنبال راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر است. در این مقاله به این می‌پردازیم که کانفلاکس چیست و چه هدف‌هایی را دنبال می‌کند. 

 

شبکه کانفلاکس (confloux network) چیست؟

کانفلاکس، یک بلاک‌چین معتبر و قابل‌اطمینان است که سطح امنیتی مشابه بیت‌کوین و اتریوم را در اختیار کاربران قرار میدهد و می‌تواند مقیاس‌پذیری بسیار بالایی را فراهم کند. تفاوت کانفلاکس با دیگر شبکه های بلاک چین در افزایش تعداد پردازش تراکنش‌ها در هر ثانیه یا شاخص (Transaction Per Second) و کاهش تأخیر زمانی در تأیید تراکنش‌ها است.

شبکه کانفلاکس توانایی پردازش 3000  تا 6000 تراکنش در هر ثانیه را دارد و برای عملکرد خود کارمزد بالایی در قبال تراکنش ها دریافت نمی‌کند. این شبکه، یک پروتکل اجماع نوین و در واقع پروتکلی برای تسریع پردازش تراکنش‌هاست و همین نکته، عامل برتری آن نسبت به دیگر پروژه‌های بلاک‌چین شده است.

 

توسعه دهندگان پروتکل کانفلاکس CONFLX چه کسانی هستند؟

در سال 2020، شبکه کانفلاکس با همکاری دولت یونان، کاربردهای بلاک‌چین و آزمایشگاه کلیدی زیرساخت و مؤسسه تحقیقاتی  Tree-Graph را با همکاری دولت شانگهای راه‌اندازی کرد.

تیم توسعه‌دهنده Conflux Network، از دانشمندان متخصص در حوزه سیستم‌های توزیع شده، رمزنگاری، امنیت سایبری، امور مالی و اقتصاد، علوم کامپیوتر و تئوری بازی‌ها تشکیل شده است.

 

ماهیت خطی و درختی بلاک‌چین‌ها

بلاک‌چین کانفلاکس، ماهیتی درختی دارد و ساختار آن، به شکل یک گراف درختی واگرا است. اما بلاک‌چین‌های دیگر، مانند بیت‌کوین و یا اتریوم ماهیت خطی دارند. تفاوت نتیجه ساختار خطی و درختی در این است که بلاک‌چین‌های خطی میتوانند تنها یک بلاک را درآن‌ واحد ایجاد کنند. اما گراف درختی، به‌صورت هم‌زمان می‌تواند چندین بلاک را تأیید کند. از ویژگی‌های گراف درختی این است که عملیات ساخت بلاک و پردازش تراکنش‌ها را به طور هم‌زمان پیش می‌برد و همچنین زمان تأیید تراکنش‌ها را کاهش داده و باعث افزایش توان عملیاتی شبکه می‌شود.

بلاک‌ها در دفتر کل کانفلاکس، به‌صورت گراف درختی تنظیم شده‌اند که هر بلاک به بلاک دیگری اشاره می‌کند که یکی از آن بلاک‌ها، بلاک اصلی است که به آن بلاک والد نیز می‌گویند است. به این دلیل به ساختار دفتر کل کانفلاکس، گراف درختی می‌گویند که اگر مسیر بلاک‌ها را به بلاک اصلی دنبال کنیم، شکل دفتر کل کانفلاکس شبیه شجره‌نامه parental tree  به نظر می‌رسد.

 

کانفلاکس

شبکه کانفلاکس از بلاک‌چین درختی بهره‌مند است.

 

خدمات شبکه کانفلاکس 

شبکه کانفلاکس برای سرعت بخشیدن به توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز و برنامه‌نویس ها، ابزارهای مختلفی را عرضه کرده است. بیشتر سرویس‌های شبکه confloux زیرساختی هستند که برای استفاده توسعه دهندگان طراحی شده‌اند. در ادامه به بعضی از این سرویس‌های شبکه کانفلاکس به‌اختصار خواهیم پرداخت.

کانفلاکس دکس CONFLOX DEX 

کانفلاکس دکس یک زیرساخت برای راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز بر بستر شبکه کانفلاکس است که خود از سه جزء بوم فلو boom flow، شاتل فلو Shuttle Flow و مچ فلو match flow تشکیل شده است.

بوم فلو، یک اسمارت کانترکت است که نهایی کردن معاملات را به عهده دارد. بوم فلو مجموعه از قراردادهای هوشمند است در بستر زنجیره کانفلاکس، دارایی کاربران را مدیریت کرده و معاملات را نهایی می‌کند.

بوم فلو boom flow دارای دو قرارداد هوشمند است که دارایی کاربران را قفل کرده و تنها کسانی که قادر به بازکردن آن قفل هستند، کاربران هستند.

شاتل فلو دارایی‌های کاربران را از شبکه کانفلاکس به شبکه‌های بیت‌کوین و اتریوم و از این شبکه‌ها به شبکه کانفلاکس انتقال می‌دهد که یک راه‌حل بین زنجیره‌ای یا Cross-Chain است.

مچ فلو می‌تواند از اسمارت کانترکت‌ها استفاده کرده و به آن‌ها دسترسی داشته باشد. مچ فلو از موتور تطابق استفاده می‌کند، این ابزار می تواند سفارشات را جایگزین و یا حتی لغو کند.

کانفلاکس اسکن  Conflux Scan

در توضیح کانفلاکس اسکن، اول به این خواهیم پرداخت که Blockchain Explorer چیست؟

Blockchain Explorer  یا مرورگر بلاک‌چین، یک ابزار برای جستجو است که به کاربران، این امکان را می‌دهد تا در بلاک‌چین جستجو کنند. Conflux Network هم مانند شبکه‌های دیگر، مرورگر بلاک‌چین خود را دارد. مرورگر Conflux Scan به کاربران، امکان مشاهده ارتفاع بلاک‌ها، تراکنش‌ها شبکه، آخرین بلاک‌های ساخته‌شده، آخرین تراکنش‌ها، هش ریت شبکه و غیره را می‌دهد.

کانفلاکس ترافل Conflux Truffle

این یکی دیگر از ابزارهایی است که شبکه کانفلاکس به کاربران خود ارائه میدهد. این ابزار امکاناتی مشابه ماشین مجازی اتریوم عرضه میکند. کانفلاکس ترافل یک کنسول تعاملی برای ارتباط مستقیم با انواع قراردادهای هوشمند است. امکان مدیریت شبکه برای استقرار شبکه‌های عمومی و خصوصی متعدد را فراهم می‌کند. همچنین یک فریم‌ورک قابل اسکریپت‌نویسی و قابل برای توسعه است.

 

کانفلاکس

ارز دیجیتال اختصاصی شبکه کانفلاکس؛ CFX است.

 

با رمز ارز CFX آشنا شوید.

 Conflux Coin  رمز ارز بومی شبکه کانفلاکس است و با CFX نمایش داده می‌شود. هر CFX را می‌توان به واحد‌های کوچک‌تر تقسیم کرد. کوچک‌ترین واحد کانفلاکس Drip نامیده می‌شود. 

کاربردهای ارز دیجیتال CFX

از جمله کاربردهای CFX به‌عنوان رمز ارز بومی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرداخت کارمزد تراکنش به ماینرها
 • مشارکت در فرایندهای حاکمیتی
 • استیکینگ یا سپرده‌گذاری توکن و دریافت سود طبق نرخ ثابت

شبکه کانفلاکس چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

کانفلاکس تنها بلاک‌چین عمومی و بدون مجوزی است که با مقررات چین سازگار است و در کشور چین نیز تاسیس شده است. شبکه کانفلاکس در نظر دارد، یک اکوسیستم معاملاتی بدون مرز برای پروژه‌های ارزهای دیجیتال طراحی کند و تکنولوژی خود را به بیرون از مرزهای چین بفرستد.

 

شبکه کانفلاکس چه مزایایی دارد؟

در این بخش به توضیح مزایایی که شبکه بلاک‌چین کانفلاکس در نسبت با دیگر شبکه‌های بلاک‌چین دارد خواهیم پرداخت؛

 • به اعتقاد توسعه دهندگان کانفلاکس، آن چه که باعث برقراری امنیت و ثبات شبکه‌های بلاک‌چین می‌شود، متن‌باز بودن است؛ بنابراین اکوسیستم کانفلاکس، نرم‌افزارهای متن‌باز (Open-Source) را طراحی می‌کند که همه کاربران بتوانند از ابزارهای آن استفاده کرده، در آن تغییر ایجاد کنند و به اشتراک بگذارند.
 • شبکه کانفلاکس، به همه امکان دسترسی داده و باعث شده تا جوامع، پروژه‌ها و سازمان‌های اقتصادی ورای مرزها با هم ارتباط برقرار کنند.
 •  توسعه دهندگان شبکه کانفلاکس، سعی دارند همه‌جوره با کاربران صادق باشند و در کار خود شفافیت عملکرد داشته باشند. این یک اصل اساسی در پروتکل کانفلاکس است.
 •  از اهداف مهم شبکه کانفلاکس، تمرکززدایی است. غیر متمرکز سازی در الگوریتم اجماع شبکه طوری طراحی شده است که باعث ازبین‌رفتن یا پایین آمدن امنیت و مقیاس‌پذیری CFX نشود.

کدام کیف پول‌ها برای ذخیره ارز دیجیتال CFX مناسب اند؟

برای نگهداری از توکن‌های ارز دیجیتال کانفلاکس می‌توانید از کیف پول‌های آنلاین، نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری استفاده کنید. البته کیف پول‌های آنلاین، به دلیل امنیت پایین، گزینه‌های چندان مناسبی برای نگهداری بلندمدت از دارایی‌های دیجیتال شما نیستند.

 از بین کیف پول‌های نرم افزاری یکی Math Wallet است. این یک کیف پول مولتی پلتفرم است که می‌توانید بر روی موبایل و دسکتاپ از آن استفاده کنید. دیگری، Cobo Wallet است. هر دو این کیف پول‌ها از ارز دیجیتال CFX پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول‌های سخت‌افزاری نیز موجود هستند که البته از امنیت بالاتری برخوردارند و گزینه‌های مناسب‌تری برای حراست از دارایی دیجیتال شما به‌حساب می‌آیند، مانند کیف پول سخت‌افزاری Ledger و Trezor.

 

کیف پول کانفلاکس پورتال Conflux Portal

این کیف پول، یک کیف مبتنی بر وب است که شباهت بسیاری به متا مسک شبکه اتریوم دارد. در حال حاضر مرورگرهایی مانند کروم و فایرفاکس از این کیف پول پشتیبانی می‌کنند. پس از نصب و راه‌اندازی این اکستنشن، این کیف پول به شما یک Seed می‌دهد که برای راه‌اندازی و بازیابی کیف پول می‌توانید از آن استفاده کنید. کانفلاکس پورتال این امکان را به شما می‌دهد که CFX را ارسال و دریافت کنید و همچنین موجودی توکن و آدرس‌های خود را مشاهده کنید.

 

کدام صرافی‌ها ارز دیجیتال CFX را ارائه میدهند؟

کانفلاکس را هم می‌توانید از صرافی‌های قابل‌اطمینان ایرانی به‌صورت مستقیم خریداری کنید، هم اینکه می‌توانید بیت‌کوین‌ها یا اتریوم‌های خود را در یک صرافی خارجی به CFX تبدیل کنید. از بین صرافی‌های بین‌المللی و معتبری که این ارز دیجیتال را ارائه کرده اند می‌توانیم به بایننس Binance، گیت Gate.io، کوینکس CoinEX، هوو Hoo و هات بیت HotBit اشاره کنیم. البته باتوجه‌به محدودیت‌ها و تحریم‌ها، راه اول، راه کم‌ریسک‌تر و کم‌هزینه‌تری است.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال کانفلاکس را دارید، می‌توانید به‌راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس Abantether.com شوید و پس از ثبت‌نام، ارز کانفلاکس را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز کانفلاکس را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز کانفلاکس خود را بفروشید.

 

CFX

کانفلاکس در پی حل مشکلاتی مانند امنیت و سرعت پایین و مقیاس‌پذیری است.

 

جمع‌بندی

کانفلاکس، ارز دیجیتال پلتفرم کانفلاکس نتورک Conflux Network است. توکن‌های ارز دیجیتال کانفلاکس با علامت تجاری CFX نشان داده می‌شوند. این پلتفرم در سال 2018 راه‌اندازی و معرفی شد. تیم توسعه‌دهنده پلتفرم کانفلاکس به‌صورت پراکنده در سطح جهان گسترده شده است. این تیم، در کشورهای چین، کانادا و نیجریه دفتر دارد.

بلاک‌چین کانفلاکس از تکنولوژی Tree Graph استفاده می‌کند. این تکنولوژی مشکلاتی مانند امنیت و سرعت پایین و مقیاس‌پذیری را تا حدود زیادی برطرف می‌کند. با نظر به اهداف تعریف شده پلتفرم کانفلاکس و میزان سرمایه‌ای که توانسته جذب کند، برخی متخصصان، آینده روشنی برای این ارز دیجیتال پیش‌بینی می‌کنند.

اگر مایل به خرید و فروش این ارز دیجیتال هستید، صرافی معتبر آبان تتر در کنار شما خواهد بود.

 

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

1 نظر

  سلام، خسته نباشید.
  در صورت امکان آموزش استخراج این ارز رو هم قرار بدین.
  ممنون.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.