با ظهور ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین و گسترش آن‌ها کم‌کم نیازهای دیگری احساس شد و کم‌و‌کاستی‌هایی در فناوری بلاک‌چین‌ها مشاهده شد که نیازمند راه‌حلی اساسی بودند. به وجود آمدن زنجیره‌های مختلف، نیاز به ارتباط بین زنجیره‌ای را مطرح کرد. پروژه‌های متعددی درصدد ایجاد امکاناتی برآمدند تا بتواند این مشکل را برطرف کنند.

یکی از این پروژه‌ها، کلوور فایننس بود که به‌عنوان یک پاراچین از پولکادات به وجود آمد و هدف آن بهبود ارتباط بین زنجیره‌ای پولکادات و اتریوم بود. در ادامه این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی را درباره پروژه کلاور فایننس، توکن CLV و ویژگی‌های آن برای شما شرح دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

کلوور فایننس بر بستر پولکادات.

کلوور فایننس بر بستر پولکادات.

 

کلوور فایننس چیست؟

پروژه کلوور فایننس یا کلاور فایننس که با هدف بهبود ارتباط بین زنجیره‌ای ایجاد شده، یک بلاکچین زیربنایی برای شبکه‌ی پولکادات است. شبکه پولکادات بر بستر فریم ورک ساب استریت (substrate) بنا شده است. این فریم ورک آزادی عمل مورد نیاز برای ساخت بلاک‌چین‌های مختلف را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند. در واقع کلوور‌ فایننس شرایط را برای ایجاد ارتباط بین ‌زنجیره‌ای اتریوم و پولکادات به وجود می‌آورد.

پروژه کلوور فایننس از برنامه‌های مبتنی بر EVM اتریوم پشتیبانی‌ می‌کند و از این طریق، طراحی داخلی دوطرفه را ممکن می‌سازد.

از دیگر اهداف کلوور فایننس این است که یک پایه بنیادی برای برنامه‌های حوزه دیفای فراهم کند و پلتفرمی را بسازد که امکان تراکنش‌های بدون کارمزد گس را برای کاربران ممکن سازد. این پلتفرم علاوه بر هدف ایجاد خدمات مالی آسان، ویژگی‌هایی مانند استیک نقدینگی ترید غیر متمرکز و وام‌دهی غیرمتمرکز را نیز به کاربران پیشکش می‌کند.

پاراچین کلوور فایننس به صورت موازی در شبکه‌های پولکادات و kusama اجرا می‌شود. این پاراچین با اتصال به زنجیره اصلی علاوه بر ایجاد ارتباط بین زنجیره‌ای از ویژگی‌های زنجیره‌ اصلی نیز بهره‌مند می‌شود. ازاین‌رو کلوور فایننس از مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و حاکمیت شبکه پولکادات بهره‌مند می‌شود.

 

 

کلوور

فایننس و ارتباط بین زنجیره‌ای.

 

نحوه عملکرد Clover Finance

کلوور فایننس برای گسترش ارتباط بین زنجیره‌ پولکادات و اتریوم سازمان‌دهی شده است. برای این منظور این پلتفرم از چند لایه متمایز تشکیل شده که باهم در همکاری تنگاتنگ هستند. لایه ذخیره‌سازی، داده‌های dApp را به صورت توزیع شده ذخیره می‌کند. لایه قرارداد‌های هوشمند از امکان ایجاد قراردادهای هوشمند میان‌زنجیره‌ای پشتیبانی می‌کند. این لایه که با web ۳.۰ هم‌خوانی دارد امکان انتقال dApp های موجود در وب ۳ به کلوور فایننس را به‌آسانی فراهم می‌کند.

لایه پروتکل دیفای امکان سواپ، اعطای وام و بیمه را فراهم می‌کند. همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد که پروتکل دیفای خود را بسازند. لایه برنامه‌های غیرمتمرکز خارجی این امکان را به کاربران می‌دهد که برنامه‌های eApp خود را به‌آسانی در کلوور بسازند، بدون آن‌که به ماشین مجازی احتیاج داشته باشند.

 

ویژگی‌های منحصربه‌فرد کلوور فایننس

پروژه کلوور فایننس از فناوری SPV یا تائید ساده پرداخت استفاده می‌کند. این فناوری به کلوور فایننس این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به ذخیره کل تاریخچه بلاک چین برای تأیید تراکنش، تراکنش‌های بیت‌کوین و اتریوم را بررسی کند و مورد تأیید قرار دهد.

کلوور فایننس با ماشین مجازی اتریوم EMV سازگار است که این امکان را برای کاربران فراهم می‌آورد تا بتوانند برنامه‌ها و پلتفرم‌های غیرمتمرکز خود را گسترش دهند.

از دیگر ویژگی‌های مفید کلوور فایننس حذف هزینه گس برای کاربران نهایی است که باعث شده این پروژه بیشتر مورد پسند واقع شود.

یکی از مهم‌ترین امکانات کلوور فایننس، کیف پول آن است که امکان تبادل ارز بین زنجیره‌های مختلف و Wrap و Unwrap توکن‌ها را نیز فراهم کرده است.

کلوور یک پروژه متن‌باز است و تصمیم‌گیری‌های آن در جامعه صورت می‌گیرد. توکن CLV یک دارایی چندمنظوره در شبکه کلوور فایننس است و دارندگان آن می‌توانند با استیک کردن توکن‌های خود به‌عنوان اعتبار‌سنج در شبکه کلاور فعالیت کنند. استفاده از پولکادات و فریم‌ ورک ساب‌ستریت سبب شده است تا کلوور فایننس برای تراکنش‌ها، امنیت و سرعت قابل توجهی داشته باشد.

 

توکن CLV

توکن CLV توکن بومی شبکه کلوور فایننس است. این توکن به منظور ارتباط بین زنجیره‌ای سبب می‌شود تا آدرس‌های کلوور پولکادات با آدرس‌های کلاور مبتنی بر EVM به یکدیگر متصل شوند. از توکن CLV برای رأی‌گیری در مورد ارتقا شبکه استفاده می‌شود. همچنین از آن برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها، استیک کردن برای اعتبارسنجی، استقرار قراردادهای هوشمند و dApp ها در کلوور استفاده می‌شود.

این توکن در سال ۲۰۲۱ در صرافی کوین لیست برای اولین بار عرضه شد. در ابتدا قیمت آن بین ۰.۲ و ۰.۳۵ دلار متغیر بود و در تیر ۱۴۰۰ قیمت آن به بالاترین حد خود یعنی ۵۱.۴۸ دلار رسید. البته این افزایش قیمت پایدار نبود و قیمت آن سقوط کرد. در زمان نگارش این مقاله، ارز دیجیتال CLV با قیمت ۰.۵۸ دلار در حال معامله است و در جایگاه ۳۲۹ در بین ارزهای دیجیتال قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود که این ارز دیجیتال تا یک سال آینده به قیمت ۰.۸۵ دلار برسد و تا ۵ سال آینده تا ۱.۹۳ دلار رشد قیمت داشته باشد. البته این پیش‌بینی‌ها قطعیت ندارد و برای سرمایه‌گذاری باید فاکتورهای دیگر نیز مورد بررسی قرار بگیرند و بر اساس آن‌ها تصمیم‌گیری صورت پذیرد.

 

تیم پشتیبان پروژه کلوور فایننس چه کسانی هستند؟

تیم اصلی پروژه کلوور متشکل از ۶ نفر است. Viven Kirby و Norelle Ng به همراه Burak Keceli بنیان‌گذاران این پروژه هستند. Werlandy Wang به‌عنوان طراح اصلی و Richard Han در سمت سرپرست مهندسی مشغول به کارند. Mike Merritt نیز سرپرست بازاریابی پروژه کلوور فایننس است.

پروژه‌های مختلف و موفق زیادی با کلوور فایننس مشغول به همکاری‌اند. پروژه‌های چین‌ لینک(ChainLink)، چین سواپ(Chain Swap)، کراست(Crust)، گراف (The Graph) و پالیگان (Polygon) از جمله پروژه‌هایی هستند که با کلوور فایننس همکاری می‌کنند.

 

فایننس

تیم کلوور فایننس متشکل از افراد باتجربه در زمینه ارز دیجیتال.

 

توکن CLV را از کجا تهیه کنیم؟

برای خرید ارزهای دیجیتال باید به صرافی‌ها مراجعه کرد. برای تهیه توکن CLV نیز می‌توان با مراجعه به صرافی‌های معتبر آن را به‌وسیله پول فیات به‌طور مستقیم خریداری کرد و یا آن را با توکن‌های دیگر مبادله نمود. صرافی‌های معتبر و معروف مانند بایننس (Binannce)، کوکوین (KuCoin)، هات‌ کوین ‌گلوبال (HotCoin Global)و بیت هامب گلوبال(BitHumb Global) این ارز دیجیتال را فهرست کرده‌اند. البته به دلیل وجود تحریم‌ها و امکان مسدود شدن حساب‌ها بهتر است که برای خرید ارز دیجیتال از صرافی‌های معتبر داخلی استفاده کنید تا سرمایه شما در معرض خطر کمتری قرار بگیرد.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (CLV) را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (Abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (CLV) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (CLV) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (CLV) خود را بفروشید. 

 

چه کیف پولی برای نگه‌داری CLV مناسب است؟

برای نگه‌داری ارزهای دیجیتال به کیف پول نیاز داریم. این کیف پول‌ها در دو نوع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ارائه می‌شوند. کیف پول‌های سخت‌افزاری یا آفلاین که به کیف پول‌های سرد نیز شهرت دارند از امنیت بیشتری برخوردارند و بهترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال هستند. کیف پول‌های ترزور(Trezor) و لجر(Ledger) از جمله کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند که برای نگهداری توکن CLV مناسب‌اند. کیف پول‌های نرم‌افزاری یا آنلاین که با عنوان کیف پول‌های گرم نیز شناخته می‌شوند گروه دیگری از کیف پول‌ها هستند که برای نگهداری ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کیف پول‌ها در نسخه‌های همراه، دسکتاپ و تحت وب ارائه می‌شوند. کیف پول‌های متامسک (MetaMask)، تراست والت (TrustWallet)، کوینومی (Coinomi) و اکسودوس (Exodus) از گروه کیف پول‌های نرم‌افزاری و رایگان هستند که می‌توان برای نگهداری توکن CLV از آن استفاده کرد.

 

همچنین کلوور فایننس یک کیف پول به کاربران خود ارائه می‌دهد. کیف پول کلوور فایننس امکان انتقال و مبادله دارایی بین زنجیره‌ای را فراهم می‌کند. این کیف پول امکاناتی مانند ارسال و دریافت دارایی‌های بین زنجیره‌ای در شبکه‌های اتریوم، پولکادات و زنجیره هوشمند بایننس را فراهم می‌کند. همچنین این کیف پول تعامل با اپلیکیشن‌های dApp را در بسیاری از زنجیره‌های سازگار با EVM و همین‌طور بسیاری از زنجیره‌های Substrate را فراهم می‌کند.

 

و در آخر

پروژه کلوور فایننس با امکانات و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود توانسته ارتباط بین زنجیره‌ای را برای کاربران فراهم کند و همچنین استفاده از برنامه‌های حوزه دیفای را آسان‌تر سازد. این پاراچین به دلیل استفاده از فناوری SPV نیازی به ذخیره‌سازی تاریخچه کل زنجیره ندارد و حذف کارمزد گس نیز سبب شده تا این پروژه اساس و پایه خوبی داشته باشد. همچنین کلوور فایننس با ارائه کیف پول مختص به خود توانسته امکان ارسال و دریافت دارایی را در بین چند شبکه امکان‌پذیر کند. حال باید دید که این پروژه با نظر و تصمیمات تیم خود در آینده چه مسیری را طی خواهد کرد و آیا خدمات و ارزش آن بهبود خواهد یافت و یا به همین میزان بسنده خواهد کرد.

اگر قصد سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال را دارید در نظر داشته باشید که باید علاوه بر کسب اطلاعات راجع به ماهیت این ارز دیجیتال، راجع به شرایط روز این ارز دیجیتال هم اطلاعاتی کسب کنید و از تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال استفاده کنید. این امر باعث میشود که یک سرمایه گذاری ایمن و درست داشته باشید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.