با اینکه مدت‌زمان زیادی از بازار ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین‌ها نگذشته است؛ پیشرفت‌های متعددی در این زمینه رخ داده و این فناوری همواره حرکتی روبه‌جلو را داشته است. بااین‌وجود فناوری بلاک‌چین‌ها به دلیل جدید بودن مشکلات و کم‌وکاستی‌هایی را در خود دارد که کاربران معمولاً با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند. خلاهای امنیتی و حریم خصوصی از جمله مشکلاتی است که در به‌کارگیری فناوری بلاک‌چین‌ها مطرح است و پروژه‌های زیادی برای رسیدگی به این مشکلات دست‌به‌کار شدند.

ارتباط میان‌زنجیره‌ای و تمرکززدایی از دیگر اهدافی بود که برای بهبود فناوری بلاک‌چین‌ها مدنظر قرار گرفته شد و پروژه‌های مختلف کوشیدند تا مسیر رسیدن به این اهداف را طی کنند. با کمک تمام تلاش‌هایی که درزمینهٔ فناوری بلاک‌چین‌ها صورت گرفته؛ این تکنولوژی روزبه‌روز در میان مردم محبوب‌تر می‌شود و تعداد افراد بیشتری به استفاده به آن روی می‌آورند.

نرم‌افزار‌ها و بازی‌های بلاک‌چین محور زیادی تاکنون به جهان معرفی شدند و این حاکی از بهبود و حرکت روبه‌جلوی فناوری بلاک‌چین‌هاست. همانطور‌که پیش‌تر گفته شد پلتفرم‌های مختلف برای بهبود کارایی بلاک‌چین‌ها به وجود آمد. یکی از این پلتفرم‌ها کرومیا (Chromia) است. این پلتفرم درزمینهٔ اپلیکیشن‌های Dapp و بهینه‌سازی آن‌ها فعالیت می‌کند.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا پلتفرم کرومیا (Chromia) را به شما معرفی کنیم و درباره نحوه عملکرد، توکن CHR، ویژگی‌ها، مزایا و خدمات این پلتفرم اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

Chromia

کرومیا (Chromia) و گسترش اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک‌چین.

پلتفرم کرومیا (Chromia) چیست؟

پلتفرم کرومیا (Chromia) یک پلتفرم بلاک‌چین محور جدید است که با هدف توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز(Dapp) به وجود آمده است. برنامه‌های غیرمتمرکز به برنامه‌هایی گفته می‌شوند که بر روی یک سیستم محاسباتی توزیع‌شده بناشده‌اند. در واقع این پروژه قصد دارد تا با کمک امکانات متنوع خود، کمبود‌ها و نقاط ضعف فناوری‌ بلاک‌چین کنونی را برطرف کند.

پروژه کرومیا (Chromia) قبلاً با نام کروماپولیس فعالیت می‌کرد. این پروژه از هم‌اکنون از بلاک‌چین رابطه‌ای Relation Blockchain استفاده می‌کند.

شبکه‌هایی مانند اتریوم برخلاف تصوری که از آن‌ها وجود دارد، دارای محدودیت‌هایی برای کاربران هستند. مسائلی مانند امنیت پایین و کارمزد بالا استفاده از این شبکه‌ها را برای کاربران دشوار می‌کند و کاربران را از استفاده از برنامه‌های Dapp باز‌می‌دارد. پروژه کرومیا سعی کرده است تا این قبیل مشکلات را حل کند. کرومیا کوشیده است تا تجربه بهتری را برای کاربران اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز فراهم آورد و امکان ساخت برنامه‌های امن را به توسعه‌دهندگان داده است.

پلتفرم کرومیا ویژگی‌های مناسبی را برای نرم‌افزارهایی فراهم می‌کند که به ظرفیت ورودی و خروجی زیادی نیاز دارند. بازی همسایه من آلیس و بازی‌های آنلاین چند‌نفره مانند StarAtlas ازجمله برنامه‌هایی هستند که از امکانات کرومیا  بهره می‌برند.

پروژه کرومیا (Chromia) از کد نویسی ۷ تا ۱۰ برابر سریع‌تر نسبت به سایر بلاک‌چین‌ها بهره‌مند است. همچنین از کرومیا (Chromia) می‌توان به‌عنوان یک بلاک‌چین لایه یک یا یک راهکار لایه دو سریع استفاده کرد. راهکار لایه دو مجموعه‌ای از راهکار‌ها است که برای رفع مشکلات سرعت و مقیاس‌پذیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر ویژگی‌های کرومیا (Chromia) قابلیت استفاده از آن به‌عنوان یک بلاکچین عمومی یا خصوصی یا هردو را نام برد.

این پلتفرم در موارد مختلفی مانند بازی‌ها، امور مالی، املاک و سلامت مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این پلتفرم قصد دارد تا به حوزه‌هایی مانند اینترنت اشیا و خدمات سازمانی نیز وارد شود و برنامه‌هایی را در این زمینه نیز اجرا کند.

 

Chromia

استفاده بازی همسایه من آلیس از امکانات کرومیا (Chromia).

 

 

نحوه عملکرد کرومیا (Chromia) چگونه است؟

کرومیا (Chromia) برای بهبود عملکرد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی که هم‌اکنون وجود دارند و چه آن‌هایی که در آینده قرار است ارائه شوند، مؤثر است. درواقع بلاکچین کرومیا هم به‌صورت یک‌ لایه مستقل و هم به‌صورت یک راهکار لایه دو سازگار با ماشین مجازی اتریوم ارائه شده است. این پلتفرم توانسته ساختار کارمزدها را تنظیم کند و مدیریت داده‌ها را بهبود بخشد.

 

مزایا و خدمات بلاک‌چین کرومیا (Chromia) چیست؟

یکی از ویژگی‌های پلتفرم کرومیا (Chromia) این است که به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز این امکان را می‌دهد که یک زنجیره جانبی مخصوص به خود را داشته باشند. همچنین به آن‌ها این اجازه را می‌دهد که توکن‌های خود را برای کسب درآمد و حاکمیت به کار بگیرند. کرومیا از این روش برای حل مسئله‌ی مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند.

یکی از خدماتی که کرومیا (Chromia) به کاربران ارائه می‌دهد مرورگر کاملاً غیرمتمرکز کرومیا  است که به کاربران این امکان را می‌دهد که تراکنش‌ها را مشاهده کنند و فعالیت‌های خود را روی زنجیره‌های مختلف انجام دهند. صندوق کرومیا امکان دیگری است که این پلتفرم به کاربران می‌دهد. این صندوق امکان مدیریت توکن‌ها و اپلیکیشن‌های مبتنی بر کرومیا را فراهم‌ می‌کند. امکان دیگر کرومیا  سیستم ورود واحد است که امکان ورود کاربران بدون خطرات امنیتی را فراهم می‌کند.

 

Chromia

زنجیره‌های جانبی از امکانات کرومیا (Chromia) برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز.

توکن CHR چیست؟

توکن CHR توکن بومی شبکه کرومیا (Chromia) است که در بستر شبکه اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس قرار دارد. توکن CHR استفاده‌های مختلفی دارد. یکی از موارد استفاده این توکن، پرداخت هزینه استفاده از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است. دیگر استفاده آن پرداخت هزینه‌های تراکنش و میزبانی توسط توسعه‌دهندگان است. همچنین امکان سپرده‌گذاری CHR در پلتفرم کرومیا وجود دارد. توسعه‌دهندگان نیز می‌توانند با ذخیره‌سازی توکن CHR توکن اپلیکیشن غیرمتمرکز خود را تولید و بهره‌برداری کنند.

 

آیا ارز دیجیتال CHR برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

ارز دیجیتال CHR در زمان نگارش این مقاله با قیمت ۰.۷۵ دلار در حال معامله است و در جایگاه ۱۵۰ میان سایر رمز ارزها قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود تا در یک سال آینده ارزش آن به ۱.۱۵ دلار برسد و تا ۵ سال آینده تا ۱.۶۵ دلار رشد قیمت داشته باشد. البته این پیش‌بینی‌ها نباید مبنای سرمایه‌گذاری قرار بگیرند و باید تحقیق و بررسی بیشتری در این زمینه انجام شود.

 

تیم پروژه کرومیا (Chromia) چه کسانی هستند؟

پروژه کرومیا (Chromia) توسط شرکت بلاک‌چینی ChromaWay پایه‌ریزی شده است. الکس میزرهی به همراه دو نفر از همکاران خود، هنریک هیلته و اور پرلمن با کمک هم پلتفرم بلاک‌چینی کرومیا را ایجاد کردند. هم‌اکنون هنریک هیلته در سمت مدیر اجرایی این پروژه و اور پرلمن نیز در نقش مدیر ارشد عملیاتی آن در حال پیشبرد اهداف این پروژه هستند.

 

توکن CHR را از کجا خریداری کنیم؟

برای خرید ارز‌های دیجیتال به صرافی نیاز است. برای این منظور می‌توانید از صرافی‌های معتبر داخلی یا خارجی استفاده کنید. ارز دیجیتال CHR در صرافی‌های بسیاری فهرست شده است. صرافی‌های معتبر بایننس، گیت، هیوبی، کوینکس و FTX ازجمله صرافی‌هایی هستند که این رمز ارز را فهرست کرده‌اند.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (CHR) را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (Abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (CHR) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (CHR) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (CHR) خود را بفروشید. 

 

چه کیف پولی برای نگهداری توکن CHR مناسب است؟

برای نگهداری از ارز‌های دیجیتال به کیف پول احتیاج است. این کیف پول‌ها در دو نوع ارائه می‌شوند. نوع اول کیف پول‌های سخت‌افزاری یا آفلاین هستند که به کیف پول‌های سرد نیز شناخته می‌شوند. این کیف پول‌ها در قالب یک فلش درایو ارائه می‌شوند و از امنیت بیشتری برخوردارند.

کیف پول‌های لجر Ledger، ترزور Trezor و KeepKey از جمله کیف پول‌های مناسب برای نگهداری رمز ارز CHR هستند. نوع دوم کیف پول‌های نرم‌افزاری یا آنلاین هستند که با عنوان کیف پول‌های گرم نیز شناخته می‌شوند. کیف پول‌های اتمیک (Atomic wallet)، اکسدوس (Exodus) جکس (Jaxx)، تراست والت (trust wallet) و متامسک (meta mask) از جمله مواردی هستند که می‌توانند برای نگهداری این ارز دیجیتال استفاده شوند.

 

در آخر

کرومیا (Chromia) یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین است که هدف آن حل کم‌وکاستی‌هایی است که در مواجهه با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز وجود دارد. این پلتفرم سعی کرده است تا مسائلی مانند مقیاس‌پذیری را مورد توجه قرار دهد و شرایط را برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بهبود بخشد. این پروژه با عملی کردن اهداف خود تاکنون توانسته در مسیر پیشرفت قرار گیرد و امکانات قابل‌توجهی را به کاربران خود ارائه دهد.

همچنین این پروژه توانسته در بهبود بازی‌های مبتنی بر بلاکچین نیز نقش بسزایی را ایفا کند و کاربران زیادی را به سمت این نوع اپلیکیشن‌ها جذب کند. تیم قوی و نقشه راه دقیق می‌تواند نقطه قوتی برای این پلتفرم محسوب شود و او را در زمره ارز‌های دیجیتال با آینده مناسب قرار دهد. حال باید منتظر ماند و دید که این ارز دیجیتال چه مسیری را در آینده طی خواهد کرد.

 

پاسخ های کوتاه به سوال های احتمالی شما

 

ارز دیجیتال فیدا (CHR) چیست؟

ارز (CHR) ارز بومی و حاکمیتی شبکه کرومیا است که بر بستر بلاک چین اتریوم قرار گرفته است و بر اساس استاندارد این بلاک چین ساخته شده است و کاربردهای مختلفی در اکوسیستم کرومیا دارد.

 

آیا می‌توان ارز دیجیتال کرومیا CHR را استخراج کرد؟

خیر. ارز دیجیتال CHR را نمی‌توان به روش سنتی با استفاده از ماینر ها استخراج کرد. این ارز ها توسط تیم سازنده ساخته و استخراج می‌شوند و سپس عرضه می‌شوند.

 

چطور می‌توانیم ارز دیجیتال فیدا CHR را تهیه کنیم؟

شما برای خرید ارز دیجیتال CHR می‌توانید به صرافی‌های متمرکز یا غیر متمرکز خارجی یا داخلی مراجعه کنید. از جمله این صرافی‌ها می‌توانیم به صرافی‌های معتبر Binance،bitmax ، FTX، coinex، huobi و AEX و abantether اشاره کنیم.

 

کدام کیف پول ها از ارز دیجیتال فیدا CHR پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز دیجیتال CHR می‌توانید از کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی از جمله کیف پول‌های trust wallet، my ether wallet، coinomi، trezor و ledger استفاده کنید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.