دنیای ارزهای دیجیتال، دنیایی پر از اتفاقات جالب و شخصیت های عجیب است. یکی از این اشخاص، چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل صرافی بایننس است. صرافی بایننس امروز بزرگترین و معتبرترین صرافی ارز دیجیتال در سطح جهان است و بیشتری حجم معاملات ارزهای دیجیتال در آن انجام میشود. در این مقاله قصد داریم شما را با تاریخچه پیدایش این صرافی ارز دیجیتال و جزئیاتی در مورد زندگی و بینش بنیان گذار این صرافی آشنا کنیم.

 

بایننس binance چیست؟

بایننس یک صرافی ارز دیجیتال است که به کاربران خود این اجازه را میدهد تا انواع معاملات در زمینه رمز ارزها را انجام دهند. این صرافی ارز دیجیتال در سال 2017 توسط چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao تاسیس شد. مقر اولیه این صرافی ارز دیجیتال کشور چین بود. اما از آن جهت که دولت چین قوانین سختگیرانه ای را در زمینه رمز ارزها اعمال میکند، مدیرعامل بایننس، چانگ پنگ ژائو  Changpeng Zhao تصمیم گرفت تا مقر اصلی این صرافی را به جزایر کیمن منتقل کند. صرافی بایننس binance امروزه از جهت حجم معاملات، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در جهان به حساب می آید. در ادامه این مقاله ما به همه آنچه در مورد چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس باید بدانید خواهیم پرداخت.

 

چانگ پنگ ژائو کیست؟

مدیرعامل بایننس، چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao را امروزه معمولا با نام CZ میشناسیم. این مدیرعامل چینی-کانادایی صرافی معتبر بایننس پیش از تاسیس این صرافی نیز در حوزه ارزهای دیجیتال فعال بوده. او مدتی عضو تیم توسعه دهنده بلاک چین اینفو Blockchain.info بود. هم چنین در مقام مدیر ارشد فناوری OKcoin  نیز فعالیت میکرد.

در مورد تحصیلات مدیر عامل بایننس در جوانی 

چانگ پنگ ژائو Chang Peng Zhao  در استان جیانگ سو در چین متولد شد؛ همان جایی که مادرش در آن به معلمی و پدرش به تدریس در دانشگاه می پرداختند. در دوران انقلاب فرهنگی چین و تعطیل شدن دانشگاه ها، لاجرم پدر چانگ پنگ ژائو نیز نمی توانست کلاسی دایر کند. بنابراین پس از مدتی، برای کار در دانشگاه بریتیش کلمبیا پذیرفته شد و به کانادا مهاجرت کرد.

در اواخر دهه 1980 بود که خود چانگ پنگ ژائو نیز به همراه مادر و خواهرش، به کانادا و نزد پدر نقل مکان کردند. 

در آنجا، چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao  توانست در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه مونترال کانادا پذیرفته شود و بعدا نیز از همین دانشگاه فارغ التحصیل شد.

 

Chang Peng Zhao

کودکی چانگ پنگ ژائو

 

نشانه های استعداد چانگ پنگ ژائو در نوجوانی

مانند تمام دیگر درخشش ها و موفقیت ها، درخشش چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao، مدیرعامل بایننس نیز یک شبه ظاهر نشد. زمانی که او تنها 12 یا 13 سال داشت، پدرش یک کامپیوتر 286 را به قیمت بسیار بالایی معادل 7000 دلار کانادا خریداری کرد؛ رقمی که تمام پس انداز خانواده ژائو بود.

توانایی پدر چانگ پنگ ژائو در برنامه نویسی و نوشتن کد، برای او جالب توجه بود. همین موجب شد اویی که ابتدا صرفا به ساخت بازی های کامپیوتری ساده می پرداخت، کم کم برنامه نویسی بیاموزد. در سنین 16، 17 سالگی نیز در دوره های آموزش برنامه نویسی شرکت کرد. در همین دوره بود که استعداد او در این حوزه نمایان شد.

 

اولین فعالیت های چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao پس از فارغ التحصیلی

او کار خود را اولین بار در بورس اوراق بهادار توکیو آغاز کرد. در همان زمان، برای تطبیق سفارش های تجاری با یکدیگر، یک نرم افزار ساخت در حالی که همزمان در Bloomberg Tradebook کار می کرد. وظیفه او در آنجا، توسعه نرم افزار برای معاملات آتی بود.

یکی از نقاط عطف در کارنامه کاری چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao به سال 2005 برمیگردد. او در این سال به شانگهای رفت و در آنجا fusion systems را تاسیس کرد که به «سریع ترین سیستم تجاری با کارایی بالا برای کارگزاران» مشهور بود.

 

 

چانگ پنگ ژائو
قدم های اول چانگ پنگ ژائو

 

اولین سرمایه گذاری چانگ پنگ ژائو در بیت کوین

در سال 2013، بابی لی Bobby Lee، مدیرعامل بیت کوین در چین به چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao گفته بود که اکنون زمان بسیار خوبی برای سرمایه گذاری بر روی بیت کوین است زیرا پیش بینی میکرد که در آینده نزدیک ارزش بیت کوین دو برابر شود. 

این در حالی بود که خود چانگ پنگ ژائو تخصص و اطلاعات کافی در حوزه ارزهای دیجیتال نداشت، اما کاغذ سفید White Paper بیت کوین را بارگیری و مطالعه کرد و به دلیل علاقه ای که به رمز ارزها داشت خیلی سریع توانست مباحث پایه ای و تخصصی این حوزه را درک کند. تحلیل همین داده ها و سپس سرمایه گذاری در بیت کوین بود که اولین جرقه های راه اندازی صرافی بایننس را در ذهن چانگ پنگ ژائو ایجاد کرد.

جالب است بدانید که او با به فروش رساندن تنها سرمایه خود یعنی آپارتمانی که در آن سکونت داشت، به سرمایه گذاری در بیت کوین پرداخت.

 

راه اندازی صرافی بایننس

همانطور که پیش از این گفتیم، چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao مدیر ارشد فناوری OKcoin بود. او در سال 2017 این منصب را رها میکند تا صرافی ارز دیجیتال خود را با نام بایننس Binance راه اندازی کند. صرافی ارز دیجیتال بایننس به طور رسمی در ژوئیه سال 2017 افتتاح شد و توانست در اولین عرضه سکه، سرمایه عظیمی در حدود 15 میلیون دلار به دست آورد. 

 

 چانگ پنگ ژائو

راه اندازی صرافی بایننس

 

چرا بایننس شروعی اینچنین درخشان داشت؟

مدیرعامل صرافی بایننس، چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao در پاسخ به این که چرا بایننس در اولین عرضه سکه خود توانست چنین سرمایه عظیمی جذب کند و به چنین موفقیتی دست یابد اینگونه توضیح می دهد که؛ بایننس در زمانی آغاز به کار کرد که گرچه صرافی های دیگری نیز در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می کردند، اما آنها از توانایی پشتیبانی از میزان رو به افزایش معاملات ارزهای دیجیتال را نداشتند و کاربران را دچار مشکل میکردند. پایین بودن سرعت معامله ها و پشتیبانی به عمل نیاوردن از کاربران، دلیل ضعف صرافی های دیگر بود و بایننس به دلیل جبران آن ضعف ها است که توانسته با چنین اقبالی از طرف کاربران مواجه شود.

 

بایننس؛ بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در جهان

عنوان بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در جهان، طی کمتر از یکسال پس از تاسیس بایننس در آوریل 2018 به آن تعلق کرد؛ یعنی حدود 9 ماه پس از راه اندازی آن. این صرافی، بعدتر شبکه بلاک چین Binance Smart Chain را راه اندازی کرد که تاثیر به سزایی در توسعه امور مالی غیرمتمرکز DeFi داشته است. امروزه با گسترش دامنه فعالیت های بایننس، بیش از 2000 کارمند در آن مشغول به کار هستند.

 

چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao با ثروت خود چه میکند؟

مجله فوربز در فوریه 2018 اعلام کرد که چانگ پنگ ژائو در بین ثروتمندترین افراد حوزه ارز دیجیتال، رتبه سوم را دارد و دارایی خالص او تا سال 2021 در حدود 1.9 میلیارد دلار برآورد شده است. اما چانگ پنگ ژائو در پاسخ به اینکه پس از دستیابی به این ثروت عظیم چه چیزهایی برای خود خریده است پاسخ داد که طی این سال ها، تنها 5 یا 6 لب تاپ خریده است زیرا نمیتواند از لپ تاپ هایش به خوبی مراقبت کند و دائما به لپ تاپ های جدیدی نیاز پیدا میکند. 

او توضیح داد که خانه یا ماشین شخصی ندارد بیشتر از تملک ماشین و خانه و زمین، به نقدینگی اهمیت می دهد زیرا میتواند با نقدینگی خود، در هتل اقامت کند یا خانه ای اجاره کند، اما خرید این چیزا، بسیار زمان بر و دشوار است. او ترجیح میدهد مالک چیزی نباشد و 100 درصد دارایی خود را در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کند. 

او نه تنها قصد ندارد که ارزهای رمزنگاری شده خود را به ارز فیات تبدیل کند، بلکه در نظر دارد تا بر تعداد آنها بیافزاید و به سرمایه گذاری اش در این حوزه ادامه دهد. به همین دلیل شاید بتوان گفت که او بزرگترین طرفدار سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال است.

 

ثروت چانگ پنگ ژائو

ثروت چانگ پنگ ژائو

 

جمع بندی

صرافی ارز دیجیتال بایننس در سال 2017 توسط چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao تاسیس شد. او که در چین به دنیا آمده و تا نوجوانی در آنجا زندگی کرده بود، در اواخر دهه 1980 به کانادا مهاجرت میکند و در دانشگاه مونترال کانادا به تحصیل در رشته علوم کامپیوتر می پردازد.

او تجربه همکاری با تیم توسعه Blockchain Info و OKcoin را دارد و در سال 2013، به پیشنهاد بابی لی، مدیرعامل بیت کوین در چین، اولین سرمایه گذاری خود در بیت کوین را انجام داد. مطالعات او در این حوزه و علاقمندی اش به ارزهای دیجیتال، اولین جرقه های تاسیس بایننس را در ذهن او ایجاد کرد و او در سال 2017 توانست صرافی بایننس را راه اندازی کند. این صرافی در همان سال اول تاسیس به بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در جهان تبدیل شد.

به نقل از فوربس چانگ پنگ ژائو Changpeng Zhao سومین فرد ثروتمند در حوزه ارزهای دیجیتال است که دارایی اش تا سال 2021 معادل 1.9 میلیارد دلار برآورد شده است. جالب این است که او، صاحب هیچ خانه یا ماشین یا ملک دیگری نیست و ترجیح میدهد تمام سرمایه خود را به صورت نقدینگی حفظ کرده و به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ادامه دهد.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.