Ardor پیشرو در زمینه ی ارائه‌ی بلاک‌چین به‌عنوان خدمات(BaaS)

Ardor از جدیدترین پلتفرم ها در زمینهٔ رو‌ به رشد ارائه دهندگان “بلاک‌چین به‌عنوان خدمات” (Blockchain as a service) است. این پلتفرم زیرساخت‌های بلاک‌چین را برای کسب و کا‌رها و موسسات فراهم می‌کند تا از نقاط قوت فناوری بلاک‌چین، بدون نیاز به سرمایه‌گذاری در توسعهٔ بلاک‌چین سفارشی استفاده کنند. درواقع، Ardor یک زنجیره اصلی ارائه می‌دهد که امنیت و تمرکززدایی بلاک‌چین را مدیریت می‌کند. این زنجیره، زنجیره‌های فرزند قابل تنظیم را فراهم می‌کند که برای کاربردهای تجاری مختلف قابل استفاده هستند. در ادامه این مقاله با نحوه ی عملکرد Ardor  بیشتر آشنا می‌شوید. 

 

چه کسانی پروژهٔ آردور را طرح‌ریزی کردند؟

توسعه‌دهنده Ardor همان شرکتی است که پشت پروژه منبع‌باز NXT قرار دارد. Ardor فراتر ازNXT عمل می‌کند تا مسائل مهمی مانند نفخ بلاک‌چین، مقیاس‌پذیری و سفارشی‌سازی را حل کند. بیایید ابتدا نگاهی دقیق به Ardor، پایه‌های آن درNXT و اولین پروژه‌ی زنجیره‌ای فرزند Ignis بیاندازیم. 

درحالی‌که NXT پتانسیل زیادی برای هدایت بلاک‌چین به‌عنوان بستر خدمات به سطوح جدید دارد، موفقیت آن احتمالاً به میزان کششی که تیم توسعه می‌تواند برای برنامه‌های اولیه ایجاد کند، بستگی دارد. NXT برای به‌دست‌آوردن پذیرش گسترده‌ای که توسعه‌دهندگان به آن امیدوار بودند، خارج از نمونه‌های مهمی مانند BNP Paribas و Accenture درگیر چالش بوده است و Ardor نقطه عطفی برای تیم توسعه آن است.

 

نفخ بلاک‌چین (blockchain bloat)

 بیشتر فناوری‌های بلاک‌چین، از جمله NXT، با نوعی نفخ بلاک‌چین نیز مواجه هستند. ریشهٔ این نفخ، نیاز به دانلود کل تاریخچه بلاک‌چین، به‌منظور راه‌اندازی یک گره کامل در شبکه است. با انجام تراکنش‌های بیشتر، نیازهای ذخیره‌سازی برای راه‌اندازی یک گره کامل افزایش می‌یابد. به‌زودی، کارکردن یک گره در یک بلاک‌چین می‌تواند به معنای دانلود صدها گیگابایت دادهٔ تراکنش باشد تا گرهٔ شما راه‌اندازی شود.

 

Ardor چگونه کار می‌کند و مشکلات را حل می‌کند؟

Ardor شامل هر ویژگی پشتیبانی شده توسط بلاک‌چین NXT است، اما معماری نحوه پیاده‌سازی بلاک‌چین‌های جدید را تغییر می‌دهد. با ایجاد زنجیره‌های متعدد، امنیت را از عملکرد جدا می‌کند. زنجیره اصلی Ardor یک بلاک‌چین است که برای سرعت و امنیت ساخته شده است.

 

Ardor

ایجاد زنجیره‌های متعدد، امنیت را از عملکرد جدا می‌کند

 

زنجیره فرزند (child chain)

هنگامی که می‌خواهید یک پروژه جدید در Ardor پیاده‌سازی کنید، چیزی به نام زنجیره فرزند ایجاد می کنید. زنجیره فرزند تمام قابلیت‌ها، ازجمله قابلیت‌های شخصی‌سازی پشتیبانی شده در NXT را در خود جای داده است. بااین‌حال، همچنان به زنجیره اصلی مرتبط است و امنیت و تمرکززدایی خود را با استفاده از زنجیره اصلی، برای تأیید دریافت میکند. این ساختار جدید امکان اجرای زنجیره‌ها‌ی فرزند را در عرض چند دقیقه یا چند ساعت فراهم می‌کند.

ازآنجایی‌که زیرساخت بلاک‌چین در حال حاضر با زنجیره اصلی Ardor وجود دارد، زنجیره های فرزند می‌توانند به سرعت موارد استفاده‌ی سفارشی را اتخاذ کنند. این زنجیره‌های فرزند هنوز هم، تمام سرعت و امنیت زنجیره اصلی را دریافت می‌کنند، زیرا همه آنها در یک پلتفرم ادغام شده‌اند.

 

Ardor

زنجیره‌های فرزند امکانات استفاده از بلاک‌چین را برای کسب‌و‌کارها فراهم می‌کند

 

تراکنش

 Ardor مشکل نفخ بلاک‌چین را با استفاده از یک سیستم هرس تراکنش حل می‌کند. در آینده، لازم نیست هر گره یک نسخه کامل از تاریخچه تراکنش‌ها را نگه دارد و فقط تراکنش‌های اخیر مربوطه که بلاک‌چین را به این نقطه رسانده‌اند، نگه‌داری می‌کند. Ardor همچنین از گره‌های بایگانی پشتیبانی می‌کند که در صورت نیاز، تاریخچه کامل تراکنش را حفظ می‌کنند.

 

Ignis اولین زنجیره فرزند ساخته شده بر روی Ardor 

برای آزمایش قابلیت های Ardor و خدمت به‌عنوان نمونه ای از یک زنجیره ‌ی فرزند، توسعه دهندگان آردو، Ignis را ایجاد کرده اند. Ignis تمام ویژگی‌های قابل تنظیم را که از پایه کد NXT می آیند، پیاده‌سازی می‌کند. اساسا Ignis یک proof of conept بود که به‌عنوان اولین زنجیره در بسیاری دیگر از زنجیره‌های فرزند در پلتفرم Ardor طراحی شده بود. Ignis پانزده میلیون دلار بودجه برای توسعه خود جمع آوری کرد.

 

نقاط قوت آردور چیست؟

در آینده، پلتفرم‌های معاملاتی سهام، خدمات انتقال فایل دیجیتال، برنامه‌های بلاک‌چین خصوصی و سایر موارد می‌توانند از زنجیره‌های فرزند Ardor استفاده کنند. نقاط قوت Ardor شامل زمان راه‌اندازی سریع و قابلیت سفارشی‌سازی گسترده است که آن را به گزینه‌ای عالی برای شرکت‌هایی تبدیل می‌کند که به دنبال استفاده از بلاک‌چین بدون اختصاص دادن منابعی برای توسعه سفارشی هستند.

آردور تکامل یافته پروژه NXT است و بلاک‌چینی است که تغییرات زیادی در سیستم بلاک چین به وجود آورده است. ایجاد زنجیره‌های متعدد باعث افزایش سرعت و کارایی آن شده است. زنجیره اصلی آردور فقط اطلاعات حیاتی را نگه می دارد که باعث کارایی هرچه بیشتر آن می‌شود. موضوع امنیت نیز به لطف زنجیره‌های والد-فرزندی برای تراکنش ها فراهم شده است و کاربران می‌توانند از امنیت فعالیت های خود اطمینان حاصل کنند.

 

عرضه سکه

هم اکنون نزدیک به یک میلیارد سکه ARDR در گردش است. ازآنجایی‌که آردور به‌جای اثبات کار از اثبات سهام استفاده می‌کند، دیگر سکهٔ جدیدی صادر نخواهد شد .

نقشهٔ راه و تیم

 بلوک آغازین Ardor در 1 ژانویه 2018 تایید شد. از آن زمان چندین پیشرفت قابل توجه وجود داشته است که یکی از آنها شامل اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه‌ی آزمایشی میشود. چندین پروژه نیز در شبکه اصلی Ardor راه اندازی شده‌است. اینها عبارتند از Triffic، پلتفرم برنامه وفاداری مشتری از application Crowdfund و یک پروژه تامین مالی دارایی. آردور همچنین قابلیت  proof of concept را برای مبادله غیر متمرکز به صرافی بایننس ارائه کرده است.

 

Jelurida تیم اصلی پروژه‌های NXT، Ardor و Ignis

NXT، Ardor و Ignis همگی پروژه‌های یک شرکت خصوصی به نام Jelurida هستند. تیم Jelurida یکی از باتجربه‌ترین تیم‌های توسعه بلاک‌چین است که زمان راه‌اندازی آن به سال 2013 برمی‌گردد.

 

Ardor

Jelurida تیم اصلی پروژه‌های NXT، Ardor و Ignis.

 

 

 ARDR را از کجا بخریم؟

شما توکن های آردور را میتوانید از صرافی های داخلی یا خارجی تهیه کنید. مثلا می‌توانید توکن‌های ARDR را از بسیاری از صرافی‌های خارجی از جمله Binance، Bittrex و Huobi خریداری کنید. در ضمن اگر می‌خواهید ARDR را با فیات بخرید، صرافی Changelly این امکان را فراهم کرده است.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال آردور را از طریق صرافی های ایرانی دارید، می توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (abantether.com) شوید و پس از ثبت نام ارز آردور را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود هر مقدار ارز آردور را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم میتوانید ارز دیجیتال آردور خود را بفروشید.

 

 محل نگهداری توکن های ARDR

شما برای ذخیره توکن های آردور به یک کیف پول دیجیتال شخصی نیاز دارید. این کیف پول میتواند نرم افزاری یا سخت افزاری باشد. از کیف پول های نرم افزاری که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند، میتوانیم به کیف پول اختصاصی خود این ارز دیجیتال اشاره کنیم. آردور کیف پول اختصاصی خود را برای سیستم‌عامل‌های اپل، ویندوز و اندروید ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید از این کیف پول برای ذخیرهٔ توکن‌های Ignis یا توکن‌های پروژه‌های دیگر در زنجیره‌های فرزند Ardor استفاده کنید.

علاوه بر کیف پول نرم افزاری، کیف پول های سخت افزاری یا سرد هم وجود دارند که از تمام ارز های دیجیتال پشتیبانی میکنند و مانند یک فلش یا هارد کوچک هستند. از معروف ترین کیف پول های سخت افزاری می توانیم به کیف پول های سخت افزاری ترزور Trezor و لجر Ledger اشاره کنیم.

 

 در آخر

 آردور در حال انجام کار بسیار مهمی است و در مورد راه‌های جدید ارتقا زیرساخت و امنیت شبکه بلاک‌چین فکر می‌کند. اگر این موارد به‌درستی انجام شود، نتیجه نهایی می‌تواند راه حلی باشد که هر کسب‌وکاری می‌تواند اجرا کند و نیازی به تخصص فنی گسترده ندارد. بااین‌حال، اکنون چندین پلتفرم توسعه دیگر وجود دارند که رقابت سختی را برای آردور فراهم می‌کند. در نهایت، یک یا دو سال آینده احتمالاً حساس‌ترین زمان برای آردور خواهد بود. اگر این پروژه بتواند خود را به‌عنوان یک پلتفرم توسعه قابل دوام ثابت کند، میتواند در بلندمدت گزینهٔ خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

 

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.