خیلی وقت است که ارزهای دیجیتال از وظیفه سنتی خود یعنی وسیله‌ای برای خریدن کردن فاصله گرفته‌اند. امروزه ارزهای دیجیتال کاربردهای گوناگونی دارند. این ارزها می‌توانند به رؤیاها و ایده‌هایی که تا کنون عملی‌کردنشان، امری محال به نظر می‌رسید جامه عمل بپوشانند. یکی از این ارزهای دیجیتال ارز دیجیتال آراگون است. در این مقاله با معرفی ارز دیجیتال آراگون همراه ما باشید.

 

ارز دیجیتال آراگون

آراگون (Aragon) برنامه‌ای غیرمتمرکز (Decentralized app) بر روی بستر بلاک چین اتریوم است که به افراد این اجازه را می دهد که سازمان هایی غیرمتمرکز  طراحی کنند و بتوانند این سازمان ها را مدیریت هم بکنند. پروژه ی آراگون پروژه ای متن باز است و بنیاد آراگون آن را اداره می کند. این پروژه، رمز ارزی به اسم ANT دارد.ANT به کاربران آن حق رای می دهد تا بتوانند راجع به مسیر توسعه های آنی تصمیم گیری کنند. هدف تیم توسعه دهنده این پروژه این است که این پروژه بتواند به اپلیکیشنی غیر متمرکز و سازمانی مستقل و غیر متمرکزی تبدیل شود که کاربران بتوانند با کمک آن، سازمانی که مد نظر دارند را بر بستر بلاک چین به وجود بیاورند.

 

 

آراگون

  نماد ارز دیجیتال آراگون

 

 

تیم توسعه ارز دیجیتال آراگون 

سرپرست تیم آراگون لوئیس کوئند است. کوئند در سال 2011 توانست جایزه بهترین برنامه‌نویس اروپایی زیر هجده سال را به دست بیاورد. هم چنین او توانست از جایگاه خوبی بین نفرات برتر زیر 30 سال در مجله فوربس برخوردار شود. از دیگر کارهای کوئند این است که به قائم‌مقام کمیسیون اروپا مشاوره می‌دهد و می‌توان او را از جمله خلاقان جوان دانشگاه MIT به‌حساب آورد. علاوه براین کوئند، مؤسس چندین استارت‌آپ خلاقانه است. از دیگر کارهایی که کوئند توانست انجام دهد این است که در اولین توزیع لینوکس، قابلیت تشخیص چهره را ایجاد کرد. یکی از اهداف تیم آراگون این است که نیاز به توسعه این ارز دیجیتال را از بین ببرد و اعضای جامعه پشتیبانی آن را برعهده بگیرند.

 

ویژگی‌های آراگون

آراگون ویژگی‌های متعددی دارد که در این ذیل به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم:

  • یکی از مشکلات سازمان‌های سنتی این است که باوجودآنکه بودجه‌ای برای عملیات اجرایی و مدیریتی در نظر می‌گیرند اما هزینه‌های مختلفی به‌خاطر ارتباطاتی که با دیگر سازمان‌ها برقرار می‌کنند به آن‌ها تحمیل می‌شود و در نتیجه منجر به بالارفتن مخارج آن‌ها می‌شود. کاری که آراگون می‌کند این است که این اصطکاک، سوخت انرژی و هزینه‌های اضافی سازمان‌های سنتی را از بین می‌برد. به زبان دیگر، آراگون باعث می‌شود که ارتباطات شرکت‌ها و سازمان‌ها با ذی‌نفعان آن‌ها در پروژه‌های مختلف به‌راحتی و بدون اصطکاک پیش برود.

 

  • در برنامه آراگون از قراردادی به نام “قراردادهای هوشمند” یا (Smart Contracts) استفاده می شود.ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که این قراردادها چیستند؟ این قراردادها در واقع معاهده هایی مثل هر قرارداد دیگر هستند. قراردادهای هوشمند می توانند امور مربوط به معاهده ها را به صورت خودکار و خودگردان پیش ببرند این تفاوت مهم آن ها با نمونه های سنتی است. علاوه براین اگر نیاز به وجهی برای تبادل در قرارداد باشد، این وجه در بستر آراگون باقی مانده و درصورتی که بندهای مالی قرارداد محق شد و افراد رضایت داشته باشند، امکان وصول مطالبات مالی فراهم می شود.

 

  • یکی دیگر از سیستم‌هایی که در پروژه آراگون حضور دارند”اوراکل”ها (Oracle) هستند. آراگون برای این از اوراکل استفاده می‌کند که بتواند وقتی قراردادها در بستر بلاک‌چین منعقد می‌شوند، داده‌های موردنیاز آن‌ها را از دنیای واقعی فراهم کنند یا داده‌هایی را از بستر بلاک‌چین به بیرون انتقال دهند. اوراکل‌ها ابزارهای واسطه‌ای برای تبادل اطلاعات میان دنیای بلاک‌چین و بیرون از آن هستند. در سیستم آراگون شما نمی‌توانید هسته مرکزی یا قدرت اصلی برای بررسی روابط بین افراد و سازمان‌ها پیدا کنید این به این معناست که نظارت متمرکزی وجود ندارد شاید این سؤال پیش بیاید پس‌کارها را چه اشخاصی انجام می‌دهند؟ این خود کاربران هستند که همه کارها را انجام داده و همه چیز را مدیریت می‌کنند. در واقع کاری که کاربران انجام می‌دهند این است که برنامه‌ها و درخواست‌های خود را به سیستم می‌سپارند تا همه چیز بعد از گذر از شرایط و مراحل لازم به‌صورت خودکار اجرا شود.

 

پروژه آراگون وان Aragon One

بنیان‌گذاران پروژه آراگون با همراهی و استفاده از ابزارها و خدماتی که آراگون ارائه می‌دهد، شرکت سوئیسی به نام آراگون وان تأسیس کردند. کمک‌های مالی ای که انجمن آراگون اعطا می‌کند بودجه این شرکت را تأمین می‌کنند. آراگون وان از تیم بنیاد آراگون از جمله لوییس کوئند مدیرعامل آراگون و سرپرست سابق پروژه تشکیل شده است. هدف آراگون وان این است که به پلتفرمی کاملاً غیرمتمرکز تبدیل شده و توسط جامعه کنترل شود. کاربرانی که ارز ANT دارند می‌توانند راجع به‌تمامی مسائل مرتبط به این پروژه رأی دهند.

 

کاربردهای آراگون

هدف بنیاد آراگون این است که اپلیکیشن اصلی بتواند کاربردهایی را به کاربران ارائه دهد که بیشتر از کسب‌وکارهای سنتی کنونی مفید واقع شوند. این کاربردهای احتمالی شامل این موارد می‌شوند:

  • انتخابات کشوری: قراردادهای هوشمند می‌توانند مدلی ایجاد کنند که قابلیت پیش‌بینی انتخابات را دارد. این مدل به این صورت است که پیش‌بینی می‌کند آیا مسئولینی که انتخاب می‌شوند به وعده‌های انتخاباتی خود عمل می‌کنند یا خیر.

 

  • پرداخت پیمانکاران: آراگون در نظر دارد که افراد و شرکت‌ها را به‌عنوان پیمانکار وارد کند و حقوق آن‌ها را به‌صورت مستقل پرداخت کند. 

 

  • حسابداری و تحلیل پیشرفته: کاربران می‌توانند با استفاده از آراگون اطلاعات تصویری و تحلیل‌ها را از طرف سازمان مورد نظر بر پایه اطلاعات رأی‌گیری، هویت و حسابداری تولید شده اضافه کنند.

 

  • اختیارات قضایی دیجیتال: یکی از اهدافی که آراگون واضحا بیان کرده است این است که اختیارات قضایی دیجیتال ایجاد کند. آراگون مثل کشورهایی که دررابطه‌با مسائل حقوقی نسبت به شهروندان اختیارات قضایی دارد قصد دارد اولین دادگاه دیجیتال را ایجاد کند. شاید برایتان این ابهام به وجود بیاید که آیا این دادگاه بر اساس مرزبندی کشورها فعالیت می‌کند یا خیر. این دادگاه براین‌اساس یعنی مرزبندی کشورها فعالیت نمی‌کند. درواقع کاری که این دادگاه می‌کند این است که به تشکیل قراردادهای دیجیتال میان سازمان‌های موجود در پلتفرم آراگون کمک کند.

 

 

آراگون؛

  آراگون؛ پیشرو در ایجاد اولین دادگاه دیجیتال        

آینده آراگون

کاربردی بودن خصیصه‌ای است که می‌تواند فناورهای تازه‌نفس غیرمتمرکز را به محبوبیت بین کاربران برساند. آراگون نیز از این قاعده مستثنی نیست. به هر میزان که کسب‌وکارهای بیشتری از آراگون استفاده کنند و فعالیت‌های مختلفی از جمله مدیریت سازمان‌ها، تعاملات و حل کردن چالش‌های قضایی‌شان را در بستر آراگون انجام دهند، شبکه آراگون هم توسعه بیشتری پیدا می‌کند. 

نحوه ذخیره‌سازی آراگون

همان‌طور که به آن اشاره شد آراگون یک اپلیکیشن غیرمتمرکز بر بستر اتریوم است بنابراین توکن آن یعنی ANT را می‌توانید در تمامی کیف پول‌های سازگار با ERC-20 ذخیره و نگهداری کنید.

 

 

 کیف پول آراگون

            کیف پول آراگون

چطور می‌توانیم ارز دیجیتال آراگون را خریداری کنیم؟

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال آراگون را دارید، می‌توانید به‌راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر شوید و پس از ثبت‌نام، ارز آراگون را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز آراگون را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال آراگون خود را بفروشید. 

کلام آخر

در این مقاله سعی شده است ارز دیجیتال آراگون به طور کامل معرفی شود. بدیهی است که هرگونه سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال به کسب آگاهی کافی و مشورت با متخصصین این زمینه نیاز دارد. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.