هر چیزی که راجع به تحلیل فاندامنتال باید بدانید.

اگر شما هم از کسانی هستید که در بازارهای مالی، مثل بازار ارزهای دیجیتال یا بازار بورس، فعالیت می‌کنید قطعاً میدانید که این بازارها با تمام عدم قطعیتی که در فضایشان جاری است، مدام در حال تکرار الگوهایی هستند که شما با یادگرفتن این الگوها می‌توانید تا حد زیادی از گرفتن تصمیم‌های نادرست و هیجانی جلوگیری کنید. اینکه ما چطور می‌توانیم به این الگوها دست پیدا کنیم و چطور می‌توانیم از آنها در انجام معاملاتمان استفاده کنیم با استفاده از تحلیل این بازارها صورت می‌گیرد.

دو مورد از معروف‌ترین شیوه‌های تحلیل در بازارهای مالی، تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال است. هر کدام از این تحلیل‌ها روش خاص خودشان را دارند و برای زمان، هدف، کاربرد و رویکرد متفاوتی طراحی شده‌اند. این تحلیل‌ها به شدت در بازار ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند و تریدرها و هولدرها برای معامله‌های خود از آنها استفاده می‌کنند. 

ما در این مقاله قصد داریم به یکی از این تحلیل‌ها، که تحلیل فاندامنتال است، بپردازیم و در مورد مفهوم آن و مزایا و معایب آن با شما صحبت کنیم. اگر به مطالعه در این حوزه علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

برای تحلیل ارزهای دیجیتال چند راه وجود دارد؟

شما برای تحلیل وضعیت یک ارز دیجیتال، دو روش کلی دارید: تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) در حقیقت زمانی رخ می‌دهد که یک تحلیل گر با بررسی پیشینه تاریخی قیمت و حجم یک ارز دیجیتال، به پیش بینی قیمت آن در آینده می‌پردازد. یعنی نگاه تحلیل تکنیکال همواره به گذشته است تا بتواند آینده را پیش بینی کند. از آنجایی که ابزار اصلی در تحلیل تکنیکال نمودارها هستند، از این روش تحلیل به نام علم نمودارخوانی هم یاد می‌شود. شما با استفاده از اندیکاتورها و نرم‌افزارهای موجود در اینترنت می‌توانید تا حدی به یک تحلیل تکنیکال خوب از ارزهای دیجیتال دست پیدا کنید. کافی است روش کار با این ابزار ها را بلد باشید.

در مورد تحلیل فاندامنتال در ادامه به تفصیل می‌پردازیم و شما را با این تحلیل کاربردی به خوبی آشنا می‌کنیم. هر دوی این روش‌ها به اندازهٔ خودشان مفید هستند و نمی‌توان گفت که کدام یک از این دو روش برای تحلیل ارزهای دیجیتال مناسب‌تر است. یک تحلیل گر حرفه‌ای از هر دوی این روش‌ها در کنار هم برای تحلیل وضعیت یک ارز دیجیتال استفاده می‌کند.

 

فاندامنتال

تفاوت تحلیل تکنیکال با تحلیل فاندامنتال

 

 

تحلیل فاندامنتال یعنی چه؟

تحلیل فاندامنتال (fundamental analysis) یا به فارسی تحلیل بنیادین، یکی از روش‌هایی است که سرمایه گذاران با استفاده از آن سعی می‌کنند ارزش واقعی و ذاتی یک دارایی را تشخیص دهند. بر خلاف تحلیل تکنیکال، نگاه تحلیل فاندامنتال هم به گذشته است هم به آینده؛ برای اینکه بتواند با اطلاعتی که از گذشته دارد و با پیش بینی آینده، بهترین تصمیم را برای زمان حال اتخاذ کند. این تحلیل برای تریدرهایی است که در مدت‌زمان‌هایی طولانی‌تر ترید می‌کنند، نه کسانی که اسکالپ می‌کنند یا قصد دارند در مدت زمان کوتاهی به سود کلانی دست پیدا کنند. زیرا اعتبار تحلیل بنیادین در بلند مدت مشخص می‌شود. 

اگر در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشید احتمالاً بارها تیتر خبرهایی را خوانده‌اید که در آنها از این صحبت شده است که فلان ارز دیجیتال در قیمتی بالاتر یا پایین‌تر از ارزش ذاتی‌اش خرید و فروش می‌شود. برای اینکه بتوانید یک تحلیل بنیادین درست و معتبر از یک ارز دیجیتال ارائه دهید، نیاز دارید تا در زمینه اصول مالی و حسابداری و مسائل سیاسی و اجتماعی آگاهی داشته باشید. در غیر این صورت تحلیل‌های شما نمی‌توانند چندان مؤثر و کاربردی از آب دربیایند. پس به طور کلی در تحلیل فاندامنتال یک ارز دیجیتال بر روی سه موضوع اصلی تمرکز می‌شود: وضعیت بازار کریپتوکارنسی، صورت‌های مالی و اعداد و ارقام و بررسی چشم‌انداز یک ارز دیجیتال با توجه به پروژهی فعلی یا پروژه‌ای که پیش رو دارد.

 

فاندامنتال

مراحل انجام تحلیل فاندامنتال به طور دقیق تر

 

 

چطور می‌توان ارزش ذاتی یک دارایی را تشخیص داد؟

برای این کار تحلیل گران عوامل درونی و بیرونی را که بر روی قیمت یک ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارند، در نظر می‌گیرند. شما برای اینکه بتوانید ارزش واقعی یک ارز دیجیتال را تشخیص دهید باید ابتدا از سلامت مالی چرخه آن ارز دیجیتال اطمینان حاصل کنید، باید بدانید که این ارز دیجیتال چه پروژه‌ای را دنبال می‌کند، باید اخبار مربوط به ارز دیجیتال مورد نظرتان را چک کنید، باید به روان‌شناسی اجتماعی بپردازید تا بتوانید از جو احساسی غالب بر بازار آگاه شوید و غیره. با بررسی این موارد در حقیقت شما سعی در بررسی کردن پتانسیل‌های یک ارز دیجیتال را با استفاده از تحلیل فاندامنتال دارید.

فرض کنید اخباری منتشر می‌شود مبنی بر اینکه السالوادور بیت کوین را به عنوان یک ارز رایج به رسمیت می‌شناسد. اینکه تحلیل گر تشخیص می‌دهد که این خبر باعث بالا رفتن ارزش بیت کوین می‌شود یا پایین رفتن آن، یعنی دارد از تحلیل فاندامنتال به عنوان یک ابزار تشخیص برای پیش بینی بالا یا پایین رفتن قیمت استفاده می‌کند.

 

حالا که ارزش ذاتی یک دارایی را تشخیص دادیم چطور می‌توانیم از آن برای اتخاذ تصمیم درست استفاده کنیم؟

حالا که شما ارزش ذاتی یک دارایی را تشخیص دادید، متوجه می‌شوید که اگر قیمت یک ارز دیجیتال از ارزش ذاتی‌اش بالاتر است، تصمیم به خرید آن در آن مقطع زمانی تصمیم چندان هوشمندانه ای نیست. اگر هم قیمت یک ارز دیجیتال از ارزش واقعی‌اش پایین‌تر باشد متوجه می‌شوید که خرید آن ارز دیجیتال در آن مقطع زمانی کار منطقی به نظر می‌رسد. البته این امر برای تریدرها به تنهایی چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. زیرا یک تریدر نمی‌تواند زمان زیادی بگذارد تا یک ارز به ارزش واقعی‌اش برسد. ولی از آنجایی که تحلیل فاندامنتال به طور کلی فاکتورهای بنیادین یک دارایی را در نظر می‌گیرد، باید در کنار تحلیل تکنیکال استفاده شود تا بهترین بازدهی را برای تریدرها به بار بیاورد.

 

فاندامنتال

مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال یا همان تحلیل بنیادین

 

 مزایای تحلیل فاندامنتال

  • با استفاده از تحلیل فاندامنتال می‌توان تأثیر اقتصادهای کلان را بر روی یک پدیده مشخص کرد. توجه داشته باشید که این کار با استفاده از تحلیل تکنیکال ممکن نیست.
  • تحلیل فاندامنتال روشی واقع گرایانه است و میتواند با نشان دادن ارزش ذاتی یک ارز دیجیتال، به شما در تصمیم گیری راجع به خرید یا فروش آن ارز دیجیتال کمک شایانی بکند.
  • استفاده از تحلیل فاندامنتال در سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت می‌تواند به هولدرها در تصمیم گیریهایشان کمک قابل توجهی بکند.

معایب تحلیل فاندامنتال

  • از آنجایی که شرایط اقتصادی مدام در حال تغییر است داده‌های تحلیل فاندامنتال هم، اگر بخواهند اعتبارشان را حفظ کنند، باید پا به پای این تغییرات آپدیت شوند و تغییر کنند.
  • اگر بخواهیم یک تحلیل فاندامنتال معتبر و قوی داشته باشیم، نمی‌توانیم به ابزارهای آماده موجود در اینترنت اکتفا کنیم و باید از هوش انسانی و وقت زیادی برای این کار استفاده کنیم. 
  • در تحلیل فاندامنتال نمی‌توانیم از زمان صحبت کنیم و زمان دقیقی را برای محقق شدن تحلیل‌هایمان ارائه دهیم. معمولاً این زمان هم زمان کمی نیست و مدت‌ها به طول می‌انجامد.

و در آخر

این نکته را فراموش نکنید که هیچ روش تحلیلی قطعی و صد درصدی برای موفقیت در بازارهای مالی وجود ندارد. این روش‌ها صرفاً می‌توانند به عنوان گروهی از الگوهای تکرار شونده، تا حد زیادی مسیر را برای شما روشن کنند و به شما برای انتخاب تصمیم‌های مطمئن‌تر کمک کنند. مهارت استفاده از تحلیل فاندامنتال هم به شما کمک می‌کند تا بتوانید استراتژی مناسب برای سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال را تشخیص دهید. 

این نکته را فراموش نکنید که یک تحلیلگر هر چقدر هم که حرفه‌ای باشد، ممکن است در تحلیل‌هایش اشتباه کند. هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که تابه‌حال هیچ‌کدام از تحلیل‌هایش شکست نخورده‌اند. پس اگر این اتفاق برایتان افتاد اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و از شکست خوردن در بازار نترسید. تنها نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که بر روی تحلیل‌هایتان تعصب نورزید. این تعصب، تنها آورده‌ای که ممکن است برای شما داشته باشد ضرر است. وقتی اشتباهتان را نپذیرید، یک روش غلط را چندین بار اجرا می‌کنید و این تعصب به حدی کورتان می‌کند که شکست‌ها و ضررهای زیادی برایتان به بار می‌آورد.

ما در این مقاله هر آنچه را که راجع به تحلیل فاندامنتال جمع آوری کرده بودیم را برایتان بازگو کردیم. امیدواریم که این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

 

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

1 نظر

    ممنون خیلی عالی بود

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.