در مورد آلت کوین‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال چه میدانید؟

دنیای ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است و تعداد رمزارزها به‌شدت افزایش پیدا کرده است.همانطور که احتمالا میدانید اولین و مهم‌ترین ارز دیجیتال، بیت کوین است. بیت کوین به سرعت شناخته شد و افراد زیادی در سرتاسر دنیا به آن علاقه‌مند شدند. پس از آن ارزهای دیجیتال دیگری هم وارد بازار شدند و توانستند جایگاه خوبی را برای خودشان دست و پا کنند. تعداد این ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است و می‌توان برای آنها دسته‌بندی‌های مختلفی را در نظر گرفت. یکی از این دسته‌بندی‌ها، تقسیم بندی آنها به آلت کوین و غیر آلت کوین است. اما آلت کوین‌ها چه رمز ارزهایی هستند و چه ویژگی‌هایی دارند؟ در ادامهٔ این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد آلت کوین‌ها و مزیت‌هایشان بیشتر با شما صحبت کنیم.

 

آلت کوین چیست؟

در یک تعریف بسیار ساده و روشن، به هر ارز دیجیتالی به جز بیت کوین، آلت کوین (alt coin) میگویند. اسم کامل آنها (ALTERNATVECOIN) است. با توسعه ی شبکهٔ بلاک چین، ارزهای دیجیتال دیگری علاوه بر بیت کوین به وجود آمدند. آلت کوین‌ها در ویژگی‌های کلی کاملا شبیه به بیت کوین هستند و الگوی کلی‌شان شبیه به بیت کوین است. اما در برخی ویژگی‌ها با بیت کوین تفاوت‌های بنیادینی دارند.

به‌عنوان‌مثال آلت کوین‌ها به نسبت بیت کوین کارمزد پایین‌تری دارند، سرعت بیشتری دارند، مقیاس پذیری‌شان بالاتر است، هزینه‌های استخراجشان به اندازهٔ بیت کوین بالا نیست و گاهاً حتی به روش سنتی استخراج نمی‌شوند و روش‌های خاص خودشان را دارند، قیمت‌های متنوعی دارند و همین موضوع باعث می‌شود هر کسی با هر میزان دارایی که دارد بتواند بر روی آنها سرمایه گذاری کند و به خرید و فروش و نوسان گیری با استفاده از آنها بپردازد.

از آنجایی که به هر ارز دیجیتالی به‌غیراز بیت کوین، آلت کوین میگویند، اگر بخواهیم آنها ر ا برای شما نام ببریم باید یک لیست چند صدتایی برای شما تهیه کنیم زیرا هم اکنون بیش از 9000 ارز دیجیتال، به غری از بیت کوین، در دنیا ثبت شده است. اما از معروف‌ترین آلت کوین‌ها می‌توانیم به اتریوم، ریپل، چین لینک، بایننس کوین، ترون و … اشاره کنیم.

 

آلت کوین‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال

همه چیز در مورد آلت کوین‌ها

 

چرا آلت کوین‌ها به وجود آمدند؟

پیدایش آلت کوین‌ها دلایل مختلفی دارد. یکی از اصلی‌ترین آنها، این است که بیت کوین به عنوان رمز ارز پایه، مشکلات فراوانی دارد. به همین دلیل نیاز به ارزهای قوی‌تر و پیشرفته‌تر با مشکلات کمتر در بازار ارزهای دیجیتال وجود داشت. پس در حقیقت دلیل اصلی به وجود آمدن آلت کوین‌ها، رفع نواقص بیت کوین و خلا های آن است. هر کدام از این آلت کوین‌ها برای ایجاد کردن بستری فراخ‌تر ایجاد شده‌اند و اهداف والایی را دنبال می‌کنند.

 

انواع آلت کوین‌ها

  • آلت کوین‌های قابل استخراج: آلت کوین‌هایی که قابل استخراج هستند از پروتکل اثبات کار (PROOF OF WORK) برای خود استفاده می‌کنند. از آلت کوین‌های قابل استخراج می‌توان به زی کش، مونرو، اتریوم و لایت کوین اشاره کرد. بسیاری از آلت کوین‌ها هم از قبل استخراج شده‌اند و دیگر قابل استخراج نیستند. بسیاری از آنها هم از پروتکل‌های اثبات سهام یا اثبات اعتبار برای توکنهای خود استفاده می‌کنند.

 

  • آلت کوین‌های کاربردی: این آلت کوین‌ها برای ارائه خدمات در داخل شبکه بلاک چین استفاده می‌شوند. خیلی از این آلت کوین‌ها، دارای یک پروژه یا یک اپلیکیشن کاربردی هستند که شما برای استفاده از خدمات آنها نیاز دارید تا از توکن اختصاصی خودشان برای خرید خدمات استفاده کنید.

 

  • آلت کوین‌های امنیتی: این دسته از آلت کوینها مانند اوراق بهادار معامله شده در بازار ارزهای دیجیتال هستند.

 

  • آلت کوین‌های پایدار یا همان استیبل کوین‌ها (stable coin): ارزهای دیجیتالی هستد که قیمتشان با گذر زمان تغییری نمی‌کند و دچار نوسانات شدید نمی‌شوند. این ارزهای پایدار یا استیبل کوین‌ها، دارای یک پشتوانه هستند که آن پشتوانه، قیمت آنها را تعیین می‌کند. این پشتوانه می‌تواند دلار، طلا، نفت یا … باشد.

 

آلت کوین‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال

انواع آلت کوین و ویژگی‌های آن

 

بهترین آلت کوین‌ها برای سرمایه گذاری

این که بتوانیم بهترین آلت کوین‌ها را برای سرمایه گذاری لیست کنیم، کار دشواری است. آلت کوین‌ها بر حسب پروژه‌ای که دارند، به‌مرورزمان مقبولیت و محبوبیت کسب می‌کنند و ارزششان بالا می‌رود. خیلی از آلت کوین‌ها در عرض یک یا دو سال ارزششان ده ها برابر شد و بعضی از آنها هم رشد بسیار کمی داشتند. اما با توجه به محبوبیت و رشد قیمتی که برخی از این آلت کوین‌ها در طول این سال‌ها داشته‌اند، قصد داریم به برخی از معروف‌ترین آلت کوین‌ها در این مقاله اشاره کنیم که برای سرمایه گذاری‌های بلند مدت و کوتاه مدت گزینه‌های مناسبی محسوب می‌شوند.

 

  • اتریوم (ETH): این آلت کوین اولین و معروف‌ترین آلت کوین در دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. اتریوم اولین جایگزین بیت کوین است که دارای یک بلاک چین اختصاصی است. بسیاری از ارزهای دیجیتال بر روی بلاک چین اتریوم استوار هستند. اتریوم از قراردادهای هوشمند برای پیشبرد اهداف و ایجاد یک بستر مناسب برای پیش بردن برنامه‌های غیر متمرکز (DAPP) استفاده می‌کند. اتریوم با این حجم از مقبولیتی که دارد و با توجه به گذشتهٔ درخشانی که داشته است، همیشه می‌تواند یک گزینه خوب برای سرمایه گذاری به شمار برود.

 

  • تتر (USDT): این ارز دیجیتال علاوه بر اینکه یکی از محبوب‌ترین آلت کوین‌ها به شمار می‌رود، اولین استیبل کوین بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که ارزششان در طول زمان تغییری نمی‌کند و دچار نوسان‌های شدید نمی‌شوند. اینکه میگوییم ارزششان تغییر نمی‌کند بدین معناست که با روند بازار پیش می‌روند. به‌عنوان‌مثال هر تتر معادل 1 دلار است. این درست عین این می‌ماند که شما 1 دلار را برای خود در بانک ذخیره کرده باشید. تتر یک آلت کوین مطمئن و کم ریسک برای سرمایه گذارانی است که به دنبال راه‌های هموار در دنیای ارزهای دیجیتال می‌گردند.

 

  • ریپل (XRP):  این آلت کوین یکی از پنج آلت کوین برتر بازار ارزهای دیجیتال است. این ارز دیجیتال قابل استخراج نیست و از قبل توکن‌های آن عرضه شده است. ریپل هم برای سرمایه گذاران و هم برای تریدر ها ارز دیجیتال مناسبی محسوب می‌شود.

 

آلت کوین‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال

معروف‌ترین آلت کوین‌های بازار کریپتوکارنسی

 

آیا تمام آلت کوین‌ها برای سرمایه گذاری مناسب‌اند؟

خیر. چند نکته را باید در این مورد در نظر بگیرید. از آنجایی که ما هر ارز دیجیتالی به‌غیراز بیت کوین را آلت کوین در نظر می‌گیریم، پس شت کوین‌ها (shit coin) هم در این دسته بندی قرار می‌گیرند. شت کوین‌ها، ارزهای دیجیتالی هستند که هیچ پروژه‌ای پشتشان نیست و برای هیچ هدف خاصی ایجاد نشده‌اند. این شت کوین‌ها ممکن است بر اساس یک جوک ساخته شده باشند یا برای طرف‌داری از یک فیلم ایجاد شده باشند. شت کوین‌ها تا زمانی می‌توانند ارزششان را حفظ کنند، که محبوب باشند.

هرگاه که این محبوبیت کم شود، ارزش آنها هم سقوط می‌کند. معمولاً پیشنهاد می‌شود که برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت از این شت کوین‌ها استفاده نشود. خیلی از آنها ممکن است حتی بعد از یک هفته ارزششان از دست برود و صفر بشود. اگر تریدر حرفه‌ای نیستید و یا اگر به دنبال راه‌های مطمئن و استاندارد برای سرمایه گذاری می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم از شت کوین‌ها فاصله بگیرید.

آلت سیزن یعنی چه؟

آلت سیزن یا همان فصل آلت کوین‌ها، زمانی است که قریب به اکثر آلت کوین‌ها رشد فوق‌العاده‌ای می‌کنند و قیمتشان چندین برابر می‌شود. این اتفاق هر چند سال یک بار اتفاق می‌افتد و معمولاً زمانی رخ می‌دهد که دامیننس بیت کوین پایین آمده و قیمت آن رو به نزولی شدن پیش می‌رود. وقتی توجه از روی بیت کوین برداشته می‌شود، سرمایه گذاران به سرمایه گذاری بر روی آلت کوین‌ها روی می‌آورند.

در این زمان قیمت آلت کوین‌ها افزایش پیدا می‌کند و نمودارشان سبز و صعودی می‌شود. اگر قصد سرمایه گذاری بر روی آلت کوین‌ها را دارید باید بدانید که آلت سیزن بعدی چه زمانی رخ می‌دهد و چه زمانی می‌توان یک نقطه ورود خوب برای این بازار پیدا کرد.

 

 

آلت کوین‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال

آلت سیزن؛ فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری

 

نتیجه گیری

با گسترش بازار ارزهای دیجیتال و به وجود آمدن آلت کوین‌ها، فرصت‌های سرمایه گذاری بیشتری برای علاقه‌مندان به بازار کریپتوکارنسی به وجود آمد. اگر قصد سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت را دارید، یا اگر قصد دارید با استفاده از سرمایه‌هایتان ترید کنید و به خرید و فروش در کوتاه مدت بپردازید، حتماً با مطالعه و تحقیق و با استفاده از روش‌های تحلیلی، بهترین و مطمئن‌ترین آلت کوین‌ها را انتخاب کنید تا بتوانید بیشترین میزان سود را کسب کنید.

این نکته را فراموش نکنید که همان‌طور که قیمت آلت کوین‌ها می‌تواند تنها در عرض یک سال ده ها برابر شود، به همان شکل هم ممکن است سقوط کند و ضررهای سنگینی را در کوتاه مدت یا طولانی مدت وارد کند. مهم این است که با علم و آگاهی وارد این بازار شوید و بی گدار به آب نزنید.

ما در این مقاله هرآن چیزی را که دربارهٔ آلت کوین‌ها جمع اوری کرده بودیم را با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

 

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

1 نظر

    درود بر شما بسیار عالی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.