آیون (Aion) پلی برای ارتباط بین بلاکچین‌ها

فناوری بلاک‌چین با سرعت سرسام‌آوری در حال گسترش است. در سال‌های اخیر شاهد استقبال مردم از این فناوری و پروژه‌های مرتبط با آن بوده‌ایم. روزانه تعداد زیادی از افراد به جمع طرفداران این فناوری افزوده می‌شود‌. بااین‌وجود، همچنان شکاف‌ها و کاستی‌هایی در بستر این فناوری جدید وجود دارد. مواردی مانند غیرمتمرکز بودن، امنیت، سرعت، هزینه تراکنش‌ها، ناشناس بودن و… از جمله موضوعاتی هستند که در استفاده از فناوری بلاکچین‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند. به همین دلیل پلتفرم‌های جدیدی ساخته شده اند تا امکانات بهتری را در این زمینه به کاربران ارائه دهند. با گسترش امکانات و ظهور پلتفرم‌های مختلف، کسب‌و‌کار‌ها و شرکت‌های بیشتری به استفاده از بلاکچین‌ها رو آوردند.

حالا نیاز جدیدی به وجود آمده بود. هر بلاک‌چین نیاز داشت با بلاک‌چین دیگر در ارتباط باشد. این مورد نیازمند پلتفرمی بود تا ارتباط بین آن‌ها را فراهم کند. یکی از پلتفرم‌هایی که برای حل این مشکل دست‌به‌کار شد، آیون  (Aion) بود. این پلتفرم با هدف به وجود آوردن یک پروتکل مشترک برای همگام‌سازی و مرتبط کردن سایر بلاکچین‌ها به هم، به وجود آمد. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این پلتفرم و کاربرد آن در بستر فناوری بلاکچین‌ها می‌پردازیم.

 

Aion

آیون (Aion)؛ پروتکل اشتراکی در بین بلاکچین‌های مختلف.

 

 ارز دیجیتال آیون (Aion) چیست؟

آیون (Aion) یک شبکه بلاکچین تشکیل‌شده از چند لایه است. این شبکه به‌منظور ایجاد پلی بین شبکه‌های بلاک‌چین مختلف و همچنین تأمین امنیت اطلاعات کاربران به وجود آمده است. در واقع هدف این پروژه این است که یک پروتکل مشترک برای استفاده از بلاکچین‌ها باشد. مثلاً شرکت‌های مختلفی را در نظر بگیرید که از بلاکچین‌ها بهره می‌گیرند و هرکدام از آن‌ها به یک بلاکچین خاص تعلق دارند و از یکدیگر جدا هستند. این باعث می‌شود تا ارتباط بین شرکت‌ها و بلاکچین‌ها مختل شود. در اینجا بلاکچین آیون(Aion) وارد عمل می‌شود تا به کاربران برای رفع این موضوع کمک کند. آیون (Aion) آینده‌ای را در نظر می‌گیرد که در آن بسیاری از بلاکچین‌ها همزیستی دارند.

به‌منظور تسهیل ارتباط بین بلاک‌چین، Aion توسعه یک بلاک‌چین شبکه‌ای را برای ادغام بلاکچین‌های جداگانه پیشنهاد می‌کند. شبکه AION اجازه ایجاد، سفارشی‌سازی و اتصال پروژه‌ها را می‌دهد و به‌عنوان اکوسیستم پشتیبانی‌کننده از این شبکه‌ها عمل خواهد کرد. هسته شبکه (Aion) حول بلاکچین AION-1 شکل‌گرفته است.AION-1 قادر به پشتیبانی از پروژه‌های بلاک‌چین خود و همچنین پروژه‌های بلاک‌چین خارجی است. AION به‌گونه‌ای ساخته‌شده است که هر پروژه بلاک‌چین می‌تواند با آن سازگار شود.

AION همچنین برای داشتن ارتباط متقابل با بلاک‌چین اتریوم ایجادشده است و این امکان را فراهم می‌کند تا توکن AION به‌صورت یکپارچه در هر دو شبکه بلاک‌چین استفاده شود. بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چین آینده متفاوت خواهند بود، بااین‌حال AION شبکه‌ای را فراهم می‌کند که به‌طور بالقوه می‌تواند همه این سیستم‌ها را به هم متصل کند.

 

 

Aion

آیون (Aion) نسل سوم بلاک‌چین ها.

 

 بنیان‌گذاران آیون (Aion)

 متیو اسپرت به‌عنوان مدیرعامل شبکه آیون (Aion) فعالیت می‌کند. او فارغ‌التحصیل از دانشگاه اتاوا است و پیش‌زمینه موفقی در امور مبتنی بر بلاکچین دارد. او به‌عنوان “بنیان‌گذار فناوری بلاک‌چین در کانادا ” شناخته می‌شود. همچنین در پایه‌گذاری NUCO هم نقش داشته است.

 مدیر عملیات اجرایی این پروژه ‌ایان چان است. او که فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های معتبر هاروارد و تورنتو است از سال ۲۰۱۸ روی توسعه The OAN تمرکز کرده است.

شبکه برنامه باز (OAN) یک زیرساخت عمومی منبع باز برای ایجاد و میزبانی برنامه‌های باز است. Open Apps برنامه‌هایی هستند که بر اساس استانداردهای باز ساخته‌شده‌اند و در همه پلتفرم‌ها در دسترس هستند. Aion دارایی دیجیتال OAN است و برای ایمن‌سازی و دسترسی به OAN استفاده می‌شود. شبکه برنامه باز (OAN) اولین پروژه‌ای است که از شرکت Nuco ساخته‌شده است. هدف آن ارائه راه‌حلی برای بلاکچین‌های خصوصی و عمومی است تا به آن‌ها اجازه دهد با هر شبکه دیگری همکاری کنند  و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

این شرکت چند راه حل برای بلاک‌چین اتریوم توسعه داده است. OAN در ابتدا به‌عنوان پروژه Aion در ژوئیه 2017 راه‌اندازی شد و بر روی ارائه دادن یک اکوسیستم مبتنی بر بلاک‌چین که توسط یک شبکه بلاک‌چین عمومی مقیاس‌پذیر، خصوصی و قابل تعامل پشتیبانی می‌شود، متمرکز شد. این گروه کد پروتکل را در مارس 2018 منبع باز کرد و شبکه اصلی خود را بلافاصله پس‌ازآن راه‌اندازی کرد.

از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی، این پروژه همچنین ماشین مجازی Aion را منتشر کرد و بنیاد Aion را با 55 کارمند در سه شهر (تورنتو، شانگهای و باربادوس) تأسیس نمود. در نوامبر 2019، زمانی که تیم به دنبال یک‌جهت استراتژیک جدید برای اکوسیستم بلاک‌چین خود بود، این پروژه به شبکه برنامه باز (OAN) تغییر نام داد. باوجود این تغییر، Aion همچنان برند انحصاری و زیربنای پروتکل (OAN) است.

در ادامه، OAN همچنین پروتکل خود را ارتقا داد تا شامل یک الگوریتم اجماع جدید به نام یونیتی(Unity) باشد که عناصر اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) را ترکیب می‌کند. یونیتی همچنین باعث شد که OAN با افزایش پاداش بلوک، اقتصاد Aion را تغییر دهد تا هم سهامداران و هم ماینرها را به استفاده از این پلتفرم ترغیب کند.

 

توکن آیون (Aion)

این توکن با هدف ایجاد امنیت و دسترسی به شبکه (OAN) ایجادشده است. در حال حاضر کل سکه‌های عرضه‌شده وارد بازار شده است و مورد معامله قرار می‌گیرد. AION در حال حاضر با استفاده از الگوریتم استخراج Proof-of-Work استخراج می‌شود. Aion یک برنامه جایزه دارد که به اعضای جامعه برای مشارکت در پشتیبانی فنی، اسناد و سایر کمک‌ها پاداش می‌دهد.

Aion

آیون (Aion)؛ پروتکلی برای مرتبط کردن همه پروتکل‌ها به یکدیگر.

 

ارز دیجیتال آیون (Aion) را از کجا بخریم؟

 برای خرید ارزهای دیجیتال ابتدا باید به صرافی‌ها رجوع شود. صرافی‌های Binance.Bitrue.Bitumb.Bitvavo.BiONE.KuCoin و Bilaxy ازجمله صرافی‌هایی هستند که ارز آیون (Aion) در آن‌ها فهرست شده است. البته اگر در داخل کشور هستید بهتر است از صرافی‌های معتبر داخلی برای خرید رمز ارزها استفاده کنید. زیرا با وجود تحریم‌ها امکان مسدود شدن و قطع دسترسی به‌حساب شما وجود دارد.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (AION) را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (AION) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (AION) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (AION) خود را بفروشید.

 

 چه کیف پول‌هایی از ارز دیجیتال آیون (Aion) پشتیبانی می‌کنند؟

 شما برای ذخیره ارز های دیجیتال خود به کیف پول نیاز دارید. برای این منظور می‌توانید از دو نوع کیف پول نرم‌افزاری و سخت‌افزاری استفاده کنید که کیف پول‌های سخت‌افزاری یا آفلاین که به کیف پول‌های سرد معروف هستند و معمولاً در قالب یک فلش درایو ارائه می‌شود از امنیت بیشتری برخوردار هستند. لجر (Ledger) و تروزر (TREZOR) از کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند که از ارز دیجیتال آیون (Aion) پشتیبانی می‌کنند.

 کیف پول‌های نرم‌افزاری یا آنلاین به کیف پول‌های گرم معروف هستند و می‌توان به‌آسانی در گوشی‌های همراه از آن‌ها استفاده کرد و معمولاً در نسخه‌های اندروید ios و تحت وب ارائه می‌شود. کیف پول Exodus.Infinito Wallet.Magnum Wallet.EO.finance.citowise از جمله کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند که می‌توانید از آن‌ها برای نگهداری آیون (Aion) استفاده کنید.

 

در آخر

آیون (Aion) تمام توان خود را برای ایجاد پروتکلی مشترک برای تمام بلاکچین‌های امروزی و  بلاک‌چین‌هایی  که در آینده قرار است ساخته شوند، به کار گرفته است. به‌زودی استفاده از این پروتکل فراگیر خواهد شد و خواهد توانست تا غیر از حوزه تراکنش‌های مالی، در بدنه سیستم‌های دولت و سازمان‌های بهداشت به کار گرفته شود.

به‌گونه‌ای که اطلاعات به‌طور گسترده در سراسر دنیا گردش کند و مورد استفاده دور‌ترین نقاط دنیا قرار گیرد. این پروژه قصد دارد تا پلتفرمی را سازمان دهد که جایگزین سیستم بانکی کنونی شود و همچنین خلأ و مشکلات رایج این سیستم‌ها را نداشته باشد. ارتباط بین زنجیره‌ای به کاربران این امکان را می‌دهد تا تعاملات گسترده‌ای بین بلاکچین‌های مختلف صورت گیرد و ارتباط بین سازمان‌های بلاک‌چین‌محور، محدود به یک بلاک‌چین خاص نباشد.

اهداف این پروژه می‌تواند تغییرات بزرگی درزمینهٔ فناوری بلاکچین‌ها به وجود آورد و جایگاه آن را میان زندگی افراد محکم سازد. ما در این مقاله هر آنچه را که درباره ی پروژه آیون (AION) میدانستیم را با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم که این مقاله برایتان سودمند واقع شده باشد و از خواندن ان لذت برده باشید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.