دنیای ارزهای دیجیتال بسیار گسترده و پیچیده است و گاهی ممکن است درک مفاهیم آن سخت و پیچیده به نظر برسد و افراد بی‌تجربه و تازه‌وارد را سردرگم کند. ظهور پروژه‌ها و فناوری‌های جدید، پیوسته موضوعات جدید و متنوعی را مطرح می‌کند. یکی از مفاهیم مطرح شده در دنیای ارزهای دیجیتال NFT هاست که به معنای توکن‌های غیر قابل معاوضه است. شاید بتوان گفت این توکن‌ها نقطه مقابل ارزهای دیجیتال معمولی هستند.

یکی از پروژه‌های موفق درزمینهٔ NFT، پروژه لوت (Loot) است. علاوه بر NFT ها، پروژه لوت دارای یک توکن حاکمیتی به نام ادونچر گلد (Adventure Gold) است که با نماد AGLD شناخته می‌شود. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی این ارز دیجیتال بپردازیم. برای درک بهتر این ارز دیجیتال و کاربرد آن، بهتر است ابتدا به‌طور مختصر پروژه لوت را برای شما بیان کنیم.

 

 

پروژه لوت و توکن حاکمیتی AGLD.

پروژه لوت و توکن حاکمیتی AGLD.

 

پروژه لوت چیست؟

لوت (Loot) یک پروژه مبتنی بر توکن NFT یا توکن‌های غیر قابل معاوضه یا توکن غیر مثلی است. NFT یکی از جدیدترین نوآوری‌های دنیای رمز ارزهاست. از NFT ها می‌توان برای توکنیزه کردن همه‌چیز استفاده کرد. پروژه لوت ۸۰۰۰ بسته منحصربه‌فرد ابزارهای مورد استفاده در بازی‌های ماجراجویی است. دم هافمن (Dom Hofmann) مؤسس شبکه اجتماعی و این (Vine) و خالق پروژه لوت است. پس از راه‌اندازی این بازی NFT ها به‌صورت رایگان بین کاربران تقسیم شد و کاربران به‌جز کارمزد گس اتریوم لارم نبود هزینه دیگری بپردازند. پروژه لوت ازاین‌جهت محبوب شد که اختیار تصمیم‌گیری درباره کاربرد NFT ها را به کاربران خود داد. این مسئله باعث بروز خلاقیت کاربران و از بین رفتن حاکمیت توسعه‌دهندگان بر این پروژه شد.

بسته‌های NFT لوت شامل ابزارهای مختلف بود. از این ۸ هزار بسته ۷۷۷۷ هزار بسته به‌صورت رایگان به کاربران اختصاص یافت و موارد باقی‌مانده در اختیار توسعه‌دهندگان باقی ماند.

پروژه لوت هیچ کاربردی برای بسته‌ها در نظر نگرفته است و کاربران می‌توانند خودشان تصمیم بگیرند که این بسته‌ها را چگونه و در کجا استفاده کنند. ارزش‌گذاری توکن‌های NFT لوت به واسطه کمیاب بودن آیتم‌های آن صورت می‌گیرد.

 

 

پروژه لوت، یکی از NFT های محبوب.
پروژه لوت، یکی از NFT های محبوب.

 

 

توکن ادونچر گلد چیست؟

توکن ادونچر گلد توکن بومی و حاکمیتی شبکه لوت است. طراح این توکن آن را بدون نیت نفع مالی ایجاد کرد و هیچ سهمی برای خود در نظر نگرفت. تمام توکن‌های ادونچر گلد عرضه‌شده بین تمامی آدرس‌های دارنده توکن بی‌همتای شبکه لوت تقسیم (ایردراپ) شد و هر دارنده توکن بی‌همتای لوت می‌توانست با مراجعه به قرارداد هوشمند این توکن به ازای هر بسته از توکن NFT لوت ۱۰۰۰۰ عدد توکن AGLD دریافت کند.

ویتالین بوترین خالق اتریوم با تعریف و تمجید از پروژه لوت و تشویق دیگران برای ساخت پروژه‌های جدید بر روی آن سبب شد تا توکن ادونچر گلد به وجود آید و از آن در پروژه‌ها و بازی‌هایی که در شبکه ساخته می‌شوند، استفاده شود. بعد از رأی‌گیری درباره توکن ادونچر گلد و انتخاب شدن آن به‌عنوان توکن حاکمیتی شبکه لوت، دارندگان این توکن در تصمیم‌گیری‌ها و تغییراتی که در شبکه اعمال می‌شود رأی‌گیری می‌کنند.

ارز دیجیتال ادونچر گلد بر اساس استاندارد ERC-20 بر روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است. استاندارد ERC-20 توسط مکانیسم اجماع اثبات کار و با کمک ماینرها ایمن می‌شود.

 

 

استفاده از ادونچر گلد در تصمیم گیری های شبکه لوت.

استفاده از ادونچر گلد در تصمیم گیری های شبکه لوت.

 

چه کسی پروژه ادونچر گلد را تأسیس کرده است؟

در سال ۲۰۲۱ ویل پپر توکن ادونچر گلد را ایجاد کرد. ویل پپر فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد است و از بنیان‌گذاران پلتفرم Syndicate DAO به شمار می‌رود. ویل تجربه خوبی درزمینهٔ ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز دارد و یکی از کسانی است که در پیش‌فروش اتریوم در سال ۲۰۱۴ حضور داشته است.

 

آیا توکن ادونچر گلد برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

ارز دیجیتال ادونچر گلد در زمان نگارش این مقاله با قیمت ۱.۲ دلار در حال معامله است و در جایگاه ۴۵۹ در میان ارزهای دیجیتال قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود که این ارز دیجیتال تا یک سال آینده به قیمت ۲.۱۱ دلار برسد و در ۵ سال آینده قیمت آن تا ۲.۶۹ دلار رشد کند. البته این پیش‌بینی‌ها قطعیت ندارند و نباید به‌عنوان تنها معیار سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار گیرند. بلکه سرمایه‌گذاران باید با تحلیل و بررسی نمودارها و فاکتورهای اساسی و تاثیرگذار دیگر اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

 

ارز دیجیتال AGLD را از کجا تهیه کنیم؟

برای خرید ارز دیجیتال باید به صرافی مراجعه کنید. برای این منظور می‌توان از صرافی‌های معتبر داخل و خارج کشور استفاده کرد. صرافی بایننس که توسط یک شرکت چینی و در سال ۲۰۱۷ تأسیس شده است یکی از گزینه‌های مناسب برای خرید ارز دیجیتال AGLD است. این صرافی کارمزد کمتری نسبت به سایر صرفی‌های پرمشتری دارد و از حدود ۶۵۰ جفت رمز ارز پشتیبانی می‌کند.

صرافی‌های OKEx، FTX، بیت گت (BitGet) و ماندالا اکسچنج (Mandala Exchange) توکن ادونچر گلد را فهرست کرده‌اند‌. البته به دلیل وجود تحریم‌ها و امکان مسدود شدن حساب‌ها و قطع دسترسی شما، بهتر است از صرافی‌های معتبر داخلی برای معامله استفاده کنید تا سرمایه خود را در معرض خطر کمتری قرار دهید.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (AGLD) را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (Abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (AGLD) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (AGLD) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (AGLD) خود را بفروشید. 

 

چه کیف پولی برای نگهداری توکن AGLD مناسب است؟

برای نگه‌داری ارزهای دیجیتال به کیف پول نیاز داریم. این کیف پول‌ها در دو نوع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ارائه می‌شوند. کیف پول‌های سخت‌افزاری یا آفلاین که به کیف پول‌های سرد نیز شهرت دارند از امنیت بیشتری برخوردارند و بهترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال هستند. کیف پول‌های ترزور(Trezor)، لجر (Ledger) و سیف پل (SafePal) از جمله کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند که برای نگهداری توکن AGLD مناسب‌اند. کیف پول‌های نرم‌افزاری یا آنلاین که با عنوان کیف پول‌های گرم نیز شناخته می‌شوند گروه دیگری از کیف پول‌ها هستند که برای نگهداری ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کیف پول‌ها در نسخه‌های همراه، دسکتاپ و تحت وب ارائه می‌شوند. کیف پول‌های متامسک(MetaMask)، تراست والت(TrustWallet)، مای اتر والت (MyEtherWallet) و C98 Wallet از گروه کیف پول‌های نرم‌افزاری و رایگان هستند که می‌توان برای نگهداری توکن AGLD از آن استفاده کرد.

 

در آخر

با محبوب شدن NFT ها، پروژه لوت وارد عرصه شد و به خاطر ماهیت منحصربه‌فرد خود، توانست به‌سرعت مورد توجه قرار گیرد. این پروژه سعی نکرد تا برای کاربران تعیین تکلیف کند و با دادن بسته‌های NFT و همراه با آزادی عمل توانست خلاقیت را برای کاربران به ارمغان آورد. حتی خالق اتریوم که از طرفداران این پروژه بود با بیان نظرات مثبت خود درباره لوت سبب شد تا توکنی برای انجام امور حاکمیتی این پروژه ایجاد شود. توکن ادونچر گلد به‌عنوان توکن حاکمیتی لوت توسط ویل پپر ایجاد شد تا دارندگان این توکن بتوانند در تصمیم‌گیری‌ها و اعمال تغییرات سهیم باشند. حالا باید ببینیم این توکن تازه‌وارد در آینده چه راهی را در پیش‌ خواهد گرفت و تا چه اندازه می‌تواند موفق عمل کند.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.