شاید برای خیلی‌ها این سؤال پیش بیاید که ارزهای دیجیتال چگونه نگهداری می‌شوند؟ در واقع یکی از مهم‌ترین مباحث ارزهای دیجیتال مبحث نگهداری آن‌هاست. برای همین از کیف پول ارز دیجیتال به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارها برای سرمایه‌گذاری و معامله در بازار سرمایه یاد می‌شود. در این نوشتار به بررسی تعریف کیف پول ارز دیجیتال و توضیح انواع آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال، کیف پول دیجیتالی است. در یک حساب بانکی معمولی، پول یا بهتر است بگوییم ارزش آن نگهداری می‌شود اما کیف پول ارزهای دیجیتال کلیدهای عمومی و خصوصی مرتبط با بلاک‌چین را در خود نگه می‌دارد. از این کلیدها برای ارسال و دریافت داده‌های دیجیتالی در بلاک‌چین و ردیابی مانده‌حساب ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود. اگر شما بخواهید بیت‌کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگری را استفاده کنید حتماً به یک کیف پول دیجیتالی نیاز خواهید داشت.

کیف پول‌های دیجیتالی چگونه عمل می‌کنند؟

خیلی از مردم در سرتاسر جهان از این کیف پول‌ها استفاده می‌کنند اما سردرگمی‌های زیادی دررابطه‌با این کیف پول‌ها در میان جامعه ارزهای دیجیتال وجود دارد. برخلاف کیف پول‌های معمولی، کیف پول‌های دیجیتالی هیچ مقدار ارز فیزیکی را در خود جای نمی‌دهند. در واقع ارزهای دیجیتالی در هیچ کجا و به هیچ صورت فیزیکی‌ای نگهداری نمی‌شوند. تمام اطلاعات موجودیت آن ها و تراکنش‌ها بر روی بلاک‌چین ذخیره می‌گردد. کیف پول‌های ارزهای دیجیتالی معمولاً نرم‌افزارهایی هستند که کلیدهای عمومی و خصوصی شما را در خود نگهداری می‌کنند و درواقع رابط میان شما و بلاک‌چین‌های مختلف هستند؛ از همین رو کاربر می‌تواند مقدار ارز موجود خود را بررسی کند، پول ارسال یا دریافت کند و دیگر عملیات‌های مرتبط را با آن انجام دهد.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول‌های دیجیتال به چند دستهٔ اصلی تقسیم می‌شوند:

کیف پول نرم‌افزاری

کیف پول سخت‌افزاری

کیف پول کاغذی

البته هر یک از این کیف پول‌ها انواع مختلفی داشته که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد. کیف پول‌های مختلف هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. به کیف پول نرم‌افزاری، کیف پول گرم و به کیف پول سخت‌افزاری و کاغذی هم کیف پول سرد می‌گویند. کیف پول‌های گرم به‌صورت آنلاین و با نیاز به اتصال اینترنت کارکرده و کیف پول‌های سرد به‌صورت آفلاین نیز کار می‌کنند.

کیف پول دیجیتال نرم‌افزاری

کیف پول‌های نرم‌افزاری از انواع پرکاربرد کیف پول‌ها هستند. درواقع می توان گفت بخش بسیار زیادی از کاربران و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال از این نوع کیف پول استفاده می‌کنند. کیف پول نرم‌افزاری به دودسته اصلی تقسیم می‌شود:

کیف پول نرم‌افزاری موبایل 

به دلیل سهولت در کاربری و همراه بودن همیشگی، استفاده از کیف پول نرم‌افزاری موبایل بسیار محبوب است. با این کیف فرد می‌تواند به‌راحتی و درزمانی کم فعالیت‌هایی نظیر انتقال بیت‌کوین و دیگر ارزها، واریز به بایننس و … را انجام دهد. امروزه توسعه دهندگان زیادی در حال عرضه این خدمات و ارائهٔ کیف پول نرم‌افزاری هستند و فرد به‌راحتی می‌تواند از طریق پلی‌استور این کیف پول‌ها را تهیه کند. از مهم‌ترین موبایل والت‌ها یا کیف پول‌های موبایلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیف پول Edge: این کیف پول که بر روی انواع گوشی‌های اندروید و همچنین آیفون قابل نصب است، به افراد کمک می‌کند تا 12 نوع ارز دیجیتال را مدیریت کنند.

کیف پول موبایل Bread Wallet: این کیف پول که با نام اختصاصی BRD نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از اپلیکیشن‌هایی است که می‌توان از آن برای خریدوفروش و نگهداری ارزهای دیجیتال استفاده کرد. این اپلیکیشن نیز مانند اغلب کیف پول‌های دیجیتال رایگان است و کمک می‌کند که به شبکهٔ بیت‌کوین متصل شده و فعالیت کرد.

کیف پول Mycelium: این کیف پول نیز در سیستم‌عامل‌های اندروید و همچنین Ios قابل نصب و استفاده است. این نرم‌افزار یکی از امن‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال است.

کیف پول Trust Wallet: تراست والت یکی از کیف پول‌های بسیار محبوب بیت‌کوین است. این کیف پول توسط صرافی بایننس ارائه شده است. کیف پول تراست والت بیشتر از 42 ارز دیجیتال و بیش از صد توکن را پشتیبانی می‌کند. این کیف نیز بر روی سیستم‌عامل‌های اندروید و Ios قابل نصب است.

کیف پول دیجیتال دسکتاپ

علاوه بر موبایل می‌توان از نرم‌افزارهایی که برای دسکتاپ توسعه‌یافته‌اند نیز استفاده کرد. از جهاتی استفاده از کیف پول دسکتاپ می‌تواند امنیت بیشتری به همراه داشته باشد. از انواع کیف پول دسکتاپ می‌توان به این موارد اشاره کرد:

کیف پول Exodus: این کیف پول علاوه بر امنیت، بسیار کاربرپسند است. می‌توان آن را یکی از انواع قدیمی کیف پول ارز دیجیتال دانست. این کیف پول دیجیتال درگذشته تنها برای دسکتاپ طراحی می‌شد، اما امروزه برای موبایل و سیستم‌عامل‌های Ios و اندروید نیز توسعه‌یافته و استفاده می‌شود.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
کیف پول نرم افزاری دسکتاپ از جهاتی امن تر از موبایلی است.

کیف پول Electrum: کیف پول الکتروم یکی از کیف پول‌هایی است که قابلیت‌های زیادی دارد و بیشتر به افراد حرفه‌ای توصیه می‌شود. این کیف پول هم برای موبایل و هم برای دسکتاپ طراحی شده است.

کیف پول Coinomi: کوینومی به‌عکس الکتروم، یک گزینهٔ مناسب برای افراد تازه‌کار است. این کیف پول نیز امنیت بسیار بالایی دارد. با استفاده از این کیف پول می‌توان بیش از 125 ارز دیجیتال و توکن را مدیریت کرد.

کیف پول دیجیتال سخت‌افزاری

این کیف پول‌ها ازاین‌جهت که کلیدهای خصوصی افراد را در بستری سخت‌افزاری نگهداری می‌کنند، با نمونه‌های نرم‌افزاری تفاوت دارند. این کیف پول‌ها اطلاعات تراکنش‌ها را به‌صورت آنلاین دریافت می‌کنند ولی ذخیره اطلاعات به‌صورت آفلاین صورت می‌گیرد که به نسبت موجب افزایش ایمنی آن ها می‌شود. کیف پول‌های سخت‌افزاری با انجام رابط‌های کاربری تحت وب سازگاری دارند و از بسیاری از ارزهای دیجیتالی نیز پشتیبانی می‌کنند که بیشتر به نوع ارزها و رابط کاربری مورداستفاده فرد مرتبط است. کاربران به‌راحتی با وصل کردن دستگاه به یک رایانه متصل به اینترنت و واردکردن رمز می‌توانند ارزهای خود را انتقال داده و تأییدی آن ها را دریافت کنند. کیف پول‌های دیجیتالی درعین‌حال که با آفلاین نگه‌داشتن پول‌ها امنیت را برای فرد به همراه دارند، به‌راحتی نیز انتقال ارزها را فراهم می‌کنند.

کیف پول کاغذی

این‌گونه کیف پول‌ها به‌راحتی قابل‌استفاده هستند و امنیت فوق‌العاده بالایی نیز دارند. ازروی نام این‌گونه کیف پول‌ها می‌توان حدس زد که آن ها کلیدهای خصوصی فرد هستند که روی کاغذ چاپ شده‌اند، اما این کیف پول‌ها نرم‌افزارهایی هستند که برای تولید امن چندین کلید و چاپ آن هاروی کاغذ به کار می‌روند.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
کیف پول سخت افزاری از جهاتی با کیف پول نرم افزاری متفاوت است.

کلام آخر

سؤالی که در نهایت برای بسیاری از کاربران پیش می‌آید این است که آیا این کیف پول‌ها امنیت کافی برخوردار هستند و کدام نوع کیف پول از همه امن‌تر است؟ این کیف پول‌ها در برابر هکرها از امنیت بالایی برخوردار هستند اما بهتر است مسائل ایمنی به‌دقت رعایت شود. هم چنین برای انتخاب بهترین کیف پول نیز فرد باید به مزایا و معایب هر کیف پول و هدفی که خود دارد توجه کند و در نهایت با تحقیق کافی دست به انتخاب کیف پولی مناسب با نیازهایش بزند.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.