در دنیای ارزهای دیجیتال پروژه‌های زیادی وجود دارند که هر کدام برای هدف خاصی ایجاد شده‌اند. خیلی از این پروژه‌های برای رفع نواقص موجود در دنیای بلاک چین و برخی برای ایده‌پردازی‌های نوآورانه وارد این جهان دیجیتال شده‌اند. یکی از پروژه‌هایی که به دنبال رفع نواقص بلاک چین است، پروژه و ارز دیجیتال چین لینک است. چین لینک و ارز دیجیتال اختصاصی آن (LINK) هم، به دنبال راه حلی برای حل یکی دیگر از مشکلات بلاک چین است. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه هستید، مقالهٔ زیر را از دست ندهید.

همه چیز در مورد پروژه چین لینک (chain link) 

“شبکه چین لینک، ورودی‌ها و خروجی‌های معتبر غیر قابل دستکاری را برای تمامی قرارداد هوشمند پیچیده روی هر بلاک‌چینی فراهم می‌کند.”

این تعریفی است که پروژهٔ چین لینک از خودش ارائه داده است. اما قطعاً ما به این توضیح اکتفا نمی‌کنیم و به توضیح بیشتر در مورد این پروژه می‌پردازیم. چین لینک یک پروژهٔ غیر متمرکز اوپن سورس مبتنی بر بلاک چین است که تشکیل شده از مجموعه‌ای نودها یا گره‌هاست که ثبت اطلاعات را بر روی بلاک چین ممکن می‌کند. به بیان ساده‌تر چین لینک در پی ایجاد ارتباطی بین بلاک چین‌های عمومی با داده‌های خارجی است. از آنجایی که اطلاعات چین لینک بر روی بلاک چین ذخیره می‌شوند، هیچ گونه دخل و تصرفی در آنها نمی‌توان ایجاد کرد و به همین دلیل اطلاعات آن همیشه دقیق و قابل اعتماد است.

از آنجایی که این پروژه ماهیتی غیر متمرکز دارد، هیچ سازمان متمرکزی نمی‌تواند به اطلاعات بلاک چین دسترسی پیدا کند یا آنها را تغییر دهد. بنابراین چین لینک در با حفظ نهایت امنیت به انجام وظایف و پیشبرد اهداف خود می‌پردازد. چین لینک در حقیقت یک ساختار اوراکل به حساب می‌آید. اوراکل فناوری است که می‌تواند داده‌ها و اطلاعات را به شبکهٔ بلاک چین منتقل کند. این داده‌ها در اصل با کمک فناوری واسطه‌ای اوراکل به قراردادهای هوشمند متصل و منتقل می‌شوند.

در کل سه مرحله در فرایند اصلی چین لینک انجام می‌شود: مرحله اول انتخاب اوراکل، مرحلهٔ دوم گزارش و تطبیق اطلاعات و مرحلهٔ سوم تأیید و جمع بندی نتایج. در ادامه به توضیح این سه مرحله می‌پردازیم.

قراردادهای هوشمند چین لینک

  1. قرارداد اعتبار (Reputation Contract): چین لینک در این قرارداد به بررسی اعتبار اوراکل‌ها و بررسی امنیت آنها می‌پردازد. در این مرحله قبل از آنکه قرارداد تأیید شود، نودهایی که از اعتبار کافی برخوردار نباشند، حذف می‌شوند.
  2. قرارداد تطبیق سفارش (Order-Matching Contract): در این قرارداد سفارش قرارداد و اطلاعات به نودها منتقل می‌شود و تعداد نودهای مورد نیاز و نوع نود مورد نیاز برای پاسخگویی به این درخواست انتخاب و تأیید می‌شود.
  3. قرارداد تجمع (Aggregating Contracts): در این مرحله تمام اطلاعات به دست آمده به زبان درون زنجیره‌ای تبدیل می‌شوند و به تأیید نهایی می‌رسند.

هدف پروژه چین لینک چیست؟

هدف اصلی این پروژه، به وجود آوردن امکان اتصال قراردادهای هوشمند در شبکهٔ بلاک چین به یکدیگر است. این پروژه قصد دارد تا راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین را گسترش دهد و با توسعهٔ این هدف و با کمک اینترنت، مرزهای جهان را با وجود اینترنت از میان بردارد و با وصل کردن دنیای بلاک چین به دنیای واقعی روزمره، کمک بزرگی به کسب و کارها در سطح جهانی بکند. پس ایجاد ارتباط امن و شفاف شبکهٔ بلاک چین با داده‌های دنیای بیرونی یا همان منابع برون زنجیره‌ای با استفاده از قراردادهای هوشمند هدف نهایی این شبکه است.

چین لینک و ارز دیجیتال (LINK)؛ انقلابی در قراردادهای هوشمند

در مورد چین لینک chain link چه میدانید؟

 

تمام آن چیزی که لازم است درباره ارز دیجیتال (LINK) بدانید.

ارز دیجیتال چین لینک با نماد اختصاری LINK در دنیای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال مبتنی بر یک پروتکل غیر متمرکز است که بر روی بستر بلاک چین اتریوم قرار گرفته است و توکن‌های آن بر اساس استاندارد ERC_20 این بلاک چین ساخته شده‌اند. ارز دیجیتال LINK عرضهٔ اولیهٔ توکن‌های خودش را در سال 2017 آغاز کرد و در همان زمان حدود 35 درصد از توکن‌های آن پیش فروش شد. 35 درصد دیگر آن در اختیار تیم توسعه قرارداد. این ارز دیجیتال در سال 2020 یک رشد 800 درصدی را تجربه کرد که عدد قابل توجهی محسوب می‌شود.

این ارز دیجیتال در اکوسیستم چین لینک دارای کاربردهای گوناگونی است. از آنجایی که این پروژه یک پروژهٔ متن باز است، هر کس می‌تواند به سهم خود در تصمیم‌گیری‌های مربوط به این شبکه مشارکت کند. پررنگ یا کم‌رنگ بودن نقش هر کس در مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها به تعداد توکن‌های LINK او بستگی دارد. پس توکن LINK به عنوان یک توکن حاکمیتی در این شبکه به کار می‌رود. در ضمن شما برای پرداخت هزینه‌هایی که در اکوسیستم چین لینک وجود دارد، باید از توکن LINK استفاده کنید. شما برای پرداخت کارمزدها در این شبکه لازم است که از ارز دیجیتال LINK استفاده کنید. ضمناً از این ارز دیجیتال برای پاداش به کاربران و استیک کنندگان هم در این شبکه استفاده می‌شود.

تعداد کل توکن‌های چین لینک 1 میلیارد توکن خواهد بود. هم اکنون حدود نیمی از توکن‌هایLINK  در بازار ارزهای دیجیتال در حال گردش است. این ارز دیجیتال نوسان‌های زیادی را تجربه کرده است و از سال 2014 تا کنون سر و گرم زیادی را چشیده است، اما هم اکنون دارای رتبه 22 در بازار ارزهای دیجیتال است.

با توجه به پیش بینی‌های سایت دیجیتال کوین پرایس (Digitalcoinprice) این ارز دیجیتال در صورتی که بتواند به اهداف خود عمل کند و در جهت پیشرفت خود گام بردارد، می‌تواند آینده روشنی را داشته باشد. طبق پیش بینی‌های این سایت، ارز دیجیتال LINK تا پایان سال 2023 به 25 دلار می‌رسد و تا پنج سال آینده می‌تواند قیمتی نزدیک به 39 دلار داشته باشد. البته در نظر داشته باشید که این پیش‌بینی‌ها هیچ کدام دقیق نیستند و هیچ قطعیتی در عملی شدن آنها وجود ندارد. برای اینکه بخواهید دارایی‌های خودتان را بر روی پروژه‌ای دیجیتال سرمایه گذاری کنید، باید از تحلیل‌های فاندامنتال و تکنیکال کمک بگیرید و وضعیت روز ارز دیجیتال مورد نظرتان )مثلاً ارز دیجیتال LINK) را بررسی کنید. این پیش‌بینی‌ها صرفاً می‌توانند یک نیروی کمکی در تصمیم‌گیری‌های شما باشند ولی به تنهایی کافی نیستند. 

چین لینک و ارز دیجیتال (LINK)؛ انقلابی در قراردادهای هوشمند

نحوهٔ توزیع توکن‌های چین لینک (LINK)

 

درمورد تیم توسعه دهنده و تاریخچهٔ چین لینک CHAIN LINK چه میدانید؟

پروژه چین لینک در سال 2014 به طور رسمی فعالیتش را آغاز کرد. مدیران اصلی این پروژه Ari Juels، Steve Ellis  و Sergey Nazarov هستند که این پروژه را زیر نظر کمپانی بزرگ و معتبر (smart contract) پیش بردند. این سه نفر همراه با یک تیم توسعهٔ حرفه‌ای در حال پیشبرد اهداف پروژهٔ چین لینک هستند. این پروژه در آن سال ماهیت متمرکزی داشت اما نهایتاً در سال 2017 و با تولد ارز دیجیتال LINK، این پروژه تبدیل به یک پروژهٔ تماماً غیر متمرکز شد.

شرکت‌های معتبری مانند (Swift)، (request network) و (wanchain) بر روی این پروژه سرمایه گذاری کرده‌اند و حمایت‌های خود را از چین لینک نشان داده‌اند. البته بیش از 150 شرکت تابه‌حال با چین لینک در قالب‌های مختلفی همکاری داشته‌اند و این حمایت‌ها تنها در این سه شرکت خلاصه نمی‌شوند.

آیا می‌توان ارز دیجیتال (LINK) را استخراج کرد؟

ارز دیجیتال LINK را نمی‌توان مانند بیت کوین به روش سنتی و با استفاده از دستگاه‌های ماین، استخراج کرد. زیرا این ارز دیجیتال از پروتکل POS به جای پروتکل POW برای توکن‌های خود استفاده می‌کند. یعنی شما می‌توانید با سپرده گذاری و قفل کردن سرمایه‌های خود بر روی این شبکه، پس از مدت مشخصی پاداش دریافت کنید. به این روش استیک کردن (Steaking) میگویند. 

شما می‌توانید با استیک کردن سرمایه‌های خود در استخرهای استیکینگ، پاداش‌هایی هم به طور کلی و هم تخفیف‌هایی بر روی کارمزدهای خود دریافت کنید. پاداش‌هایی که به شما داده می‌شود هم در قالب توکن‌های (LINK) خواهد بود. 

ارز دیجیتال (LINK) را از کدام صرافی‌ها می‌توان خریداری کرد؟

شما برای خرید ارز دیجیتال (LINK) باید به صرافی‌های داخلی یا خارجی مراجعه کنید که این ارز دیجیتال را در فهرست ارزهای دیجیتال خود لیست کرده‌اند. از صرافی‌های خارجی که این رمز ارز را خرید و فروش می‌کنند می‌توانیم به صرافی‌های Binance،hotbit ، OKEX، huobi، kucoin و VCC اشاره کنیم. علاوه بر این صرافی‌ها، این ارز دیجیتال در حدود 30 صرافی بین‌المللی دیگر خرید و فروش می‌شود. توجه داشته باشید که خطر مسدود شدن حساب‌های کاربران ایرانی توسط صرافی‌های متمرکز خارجی همیشه وجود دارد و دلیل این امر هم تحریم‌هایی است که در سال‌های اخیر متوجه ایران شده است. اگر قصد استفاده از این صرافیها را دارید حتماً دارایی‌هایتان را پس از انجام معاملاتتان به آدرس کیف پول دیجیتال شخصیتان انتقال دهید.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (LINK) را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (Abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (LINK) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (LINK) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (LINK) خود را بفروشید. 

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال (LINK) پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز (LINK) به یک کیف پول دیجیتالی شخصی نیاز دارید. از آنجایی که چین لینک هارد فورکی از بیت کوین است، تقریباً تمام کیف پول‌های اصلی از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. این کیف پول‌ها به دو دسته‌ی نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های سخت افزاری یا سرد کیف پول‌هایی هستند که به صورت آفلاین قابل دسترسی‌اند و بر خلاف کیف پول‌های نرم افزاری رایگان نیستند. این کیف پول‌ها درست مانند یک فلش مموری یا هارد هستند و این قابلیت را دارند که تمام ارزهای دیجیتال را بر روی خودشان ذخیره کنند. از کیف پول‌های سخت افزاری می‌توانیم به کیف پول‌های ترزور (trezor)، کیپ کی (keepkey) و کیپ کی (KEEP KEY) اشاره کنیم. 

کیف پول‌های نرم افزاری کیف پول‌هایی هستند که بر روی گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی شما نصب می‌شوند. این کیف پول‌ها که به کیف پول‌های گرم مشهورند عمدتاً رایگان‌اند. اما معمولاً از تمام ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌کنند و هر کیف پولی گروهی از ارزها را پوشش می‌دهد. از کیف پول‌های نرم افزاری که از ارز دیجیتال (LINK) پشتیبانی می‌کنند می‌توانیم به کیف پول‌های مای اتر والت (my ether wallet)، متامسک (metamask)، تراست ولت (trust wallet) اشاره کنیم. از آنجایی که این ارز دیجیتال بر روی بلا چین اتریوم قرار گرفته است، تمام کیف پول‌هایی که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کنند، قابلیت ذخیرهٔ توکن‌های LINK را هم دارند.

 

چین لینک و ارز دیجیتال (LINK)؛ انقلابی در قراردادهای هوشمند

چطور می‌توانیم ارز دیجیتال LINK را تهیه کنیم؟

 

و در آخر؛ آیا ارز دیجیتال چین لینک LINK  برای سرمایه گذاری مناسب است؟

ما در این مقاله به طور کامل به معرفی پلتفرم چین لینک و ارز دیجیتال (LINK) پرداختیم و در مورد نحوه کارکرد این پروتکل و کاربردهای توکن اختصاصی آن صحبت کردیم. ممکن است برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که آیا این ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری گزینهٔ مناسبی محسوب می‌شود یا نه؟

برای اینکه بتوانیم به این سؤال جواب بدهیم باید ابعاد مختلفی را بررسی کنیم. اولین نکته در مورد سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال، پروژه‌ای است که این ارز را پشتیبانی می‌کند. اگر پشت یک ارز دیجیتال هیچ پروژه‌ای قرار نگرفته باشد یا اینکه پروژه داشته باشد اما اگر هیچ سرمایه گذاری خارجی و حمایتی بر روی پروژه آن اعمال نشده باشد، می‌توان تا حدودی گفت که این ارز دیجیتال نمی‌تواند پیشرفت چندان زیادی داشته باشد. در مورد ارز دیجیتال (LINK) همان‌طور که ذکر کردیم، این نکته به‌خوبی رعایت شده است؛ این ارز دیجیتال در اصل توکن بومی پروژه‌ای کاربردی و جالب به نام چین لینک است. در ضمن هنوز نهنگ‌های ارز دیجیتال به سمت توکن‌های این ارز دیجیتال سرازیر نشده‌اند و سرمایه‌های این ارز دیجیتال به صورت خرد تقسیم شده است. این نکته باعث می‌شود که سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال ریسک کمتری داشته باشد و نمودار صعود و نزول آن روند معتدل‌تری داشته باشد.

میزان محبوبیت و مقبولیت عمومی هم از عواملی است که می‌تواند بر روی آینده یک ارز دیجیتال تأثیر بگذارد. هرچقدر که یک ارز دیجیتال با علاقه‌مندی بیشتری از سمت فعالان حوزهٔ کریپتو روبه‌رو شود حجم معاملاتش بالاتر می‌رود و قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند. توکن (LINK) توانست چندین بار در لیست ترندهای مارکت کوین کپ قرار بگیرد به همین دلیل می‌توان مقبولیت خوبی را پیش روی این ارز دیجیتال تصور کرد. اگر دوست دارید راجع به این ارز دیجیتال و پروژه آن بیشتر بدانید می‌توانید به سایت اختصاصی آن به آدرس https://chain.link/ مراجعه کنید.

پاسخ‌های کوتاه به سؤال‌های احتمالی شما

ارز دیجیتال چین لینک (LINK) چیست؟

ارز (LINK) ارز بومی و حاکمیتی شبکه چین لینک است که بر بستر بلاک چین اتریوم قرار گرفته است و بر اساس استاندارد این بلاک چین یعنی ERC-20 ساخته شده است و کاربردهای مختلفی در اکوسیستم چین لینک دارد. 

آیا می‌توان ارز دیجیتال چین لینک LINK را استخراج کرد؟

خیر. ارز دیجیتال LINK را نمی‌توان به روش سنتی با استفاده از ماینرها استخراج کرد. این ارزها توسط تیم سازنده ساخته و استخراج می‌شوند و سپس عرضه می‌شوند.

چطور می‌توانیم ارز دیجیتال چین لینک LINK  را تهیه کنیم؟

شما برای خرید ارز دیجیتال LINK می‌توانید به صرافی‌های متمرکز یا غیر متمرکز خارجی یا داخلی مراجعه کنید. از جمله این صرافی‌ها می‌توانیم به صرافی‌های Binance،hotbit ، OKEX، huobi، kucoin، COINEX و صرافی معتبر Abantether اشاره کنیم.

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال چین لینک LINK پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز دیجیتال LINK می‌توانید از کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی از جمله کیف پول‌های trust wallet، my ether wallet، coinomi، trezor و ledger استفاده کنید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.