لایت کوین در حقیقت یک پروژه متن باز مبتنی بر بلاک چین است که هارد فورکی از بیت کوین است. برای اینکه بهتر بتوانید متوجه این مفهوم بشوید توضیح کوتاهی از آن برایتان ارائه می‌دهیم. فورک (Fork) یا فورکینگ (Forking) در لغت به معنی انشعاب است. در اصل یک اصطلاح نرم افزاری است که به معنای آپدیت شدن یک نرم افزار یا تقسیم شدن یک پروژه به چند نسخه جدید است. این آپدیت شدن هم می‌تواند با نسخهٔ قبلی سازگار باشد هم می‌تواند ناسازگار عمل کند.

 این که میگوییم سازگاری ندارند به چه معناست؟ یعنی اینکه نسخهٔ جدید و آپدیت شده، تمام قوانین نسخهٔ اصلی را منسوخ می‌کند و دیگر با آن همخوانی ندارد. مثلاً وقتی می گوییم در بیت کوین هاردفورک اتفاق افتاده است بدین معناست که یک نسخه جدید از بلاک چین بیت کوین به طور کلی جایگزین آن نسخه قبلی می‌شود. پیاده سازی هارد فورک‌ها، اجباری و دائمی است و تمام کاربران و نودها باید از آخرین ورژن نسخهٔ اصلی استفاده کنند. پس به بیان دیگر تغییرات در هارد فورک تغییراتی اساس و کلی هستند. 

لایت کوین در برابر بیت کوین که طلای دنیای کریپتوکارنسی شناخته می‌شود، نقش “نقرهٔ ارزهای دیجیتال” را دارد. در ادامه به معرفی ویژگی‌های این ارز دیجیتال ارزشمند می‌پردازیم.

هدف پروژه لایت کوین چیست؟

لایت کوین در اصل نسخهٔ بهبود یافتهٔ بیت کوین است و از نظر فنی شباهت‌های زیادی به بیت کوین دارد. اما تمرکز اصلی آن بر روی بالا بردن سرعت انجام تراکنش‌هاست. سرعت انجام تراکنش‌ها در این شبکه تقریباً چهار برابر بیت کوین است. هدف لایت کوین ایجاد ارزی برای مقاصد روزمره است؛ ارز دیجیتالی با سرعت بالا، امنیت بالا و کارمزد پایین.

از نظر هزینه‌های تراکنشات، باید بگوییم که به نسبت بسیاری از شبکه‌های دیگر هزینهٔ انجام تراکنش‌ها شبکه لایت کوین، به مراتب کمتر و به‌صرفه‌تر از بقیه است. از طرفی ظرفیت استخراج لایت کوین 4 برابر بیت کوین است، یعنی تعداد سکه‌های لایت کوین چهار برابر بیشتر از تعداد سکه‌های بیت کوین است. اما در نهایت مهم این است که تعداد این سکه‌ها محدود است. وقتی تعداد سکه‌ها محدود باشد، کنترل قیمت و جلوگیری از تورم راحت‌تر خواهد بود. 

تفاوت‌های لایت کوین با بیت کوین

  • حداکثر تعداد سکه‌ها در بیت کوین 21 میلیون و در لایت کوین 84 میلیون سکه است.
  • الگوریتم هش در بیت کوین SHA_256 است اما در لایت کوین الگوریتم هش Scrypt است.
  • سرعت انجام تراکنش‌ها در بیت کوین 10 دقیقه و سرعت انجام تراکنش‌ها در لایت کوین 2.5 دقیقه است.
  • پاداش استخراج بلاک بیت کوین 12.5 و پاداش استخراج لایت کوین 25 واحد است.
  • استخراج بیت کوین با استفاده از دستگاه‌های ASIC و استخراج لایت کوین با استفاده از دستگاه‌های ASIC  و کارت گرافیک GPU است.

همه چیز در مورد پروژه لایت کوین (Lite coin)

در مورد لایت کوین LITE COIN چه میدانید؟

 

تمام آن چیزی که لازم است درباره ارز دیجیتال (LTC) بدانید.

ارز دیجیتال لایت کوین با نماد اختصاری LTC در دنیای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال مبتنی بر یک پروتکل غیر متمرکز است که بر روی بستر بلاک چین لایت کوین قرار گرفته است و توکن‌های آن بر اساس استاندارد این بلاک چین ساخته شده‌اند. این ارز دیجیتال با قیمتی حدود 1 سنت شروع به کار کرد و در سال 2013، یعنی تنها دو سال پس از شروع پروژه، یک شد 100 درصدی را تجربه کرد. در سال 2017 هم یک رشد عجیب 7000 درصدی شامل حال لایت کوین شد.

این ارز دیجیتال در اکوسیستم لایت کوین دارای کاربردهای گوناگونی است. از آنجایی که این پروژه یک پروژهٔ متن باز است، هر کس می‌تواند به سهم خود در تصمیم‌گیری‌های مربوط به این شبکه مشارکت کند. پررنگ یا کم‌رنگ بودن نقش هر کس در مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها به تعداد توکن‌های LTC او بستگی دارد. پس توکن LTC به عنوان یک توکن حاکمیتی در این شبکه به کار می‌رود. در ضمن شما برای پرداخت هزینه‌هایی که در اکوسیستم لایت کوین وجود دارد، باید از توکن LTC استفاده کنید. شما برای پرداخت کارمزدها در این شبکه لازم است که از ارز دیجیتال LTC استفاده کنید. ضمناً از این ارز دیجیتال برای پاداش به کاربران و استخراج کنندگان هم در این شبکه استفاده می‌شود.

تعداد کل توکن‌های لایت کوین 84 میلیارد توکن خواهد بود. این ارز دیجیتال نوسان‌های زیادی را تجربه کرده است اما هم اکنون دارای رتبه 20 در بازار ارزهای دیجیتال است.

از آنجایی که لایت کوین LTC هارد فورکی از بیت کوین است، قیمت ارز دیجیتال آن با نوسانات بیت کوین به شدت در ارتباط است. بعضی از منابع پیش بینی می‌کنند که قیمت لایت کوین در آینده‌ای نزدیک، یک چهارم قیمت بیت کوین شود. از طرفی از آنجایی که در سال 2017 این ارز دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت در برخی سایت‌های قمار انتخاب شد، ارزش آن رشد مجددی را تجربه کرد. با توجه به پیش بینی‌های سایت دیجیتال کوین پرایس (Digitalcoinprice) این ارز دیجیتال در صورتی که بتواند به اهداف خود عمل کند و در جهت پیشرفت خود گام بردارد، می‌تواند آینده روشنی را داشته باشد. طبق پیش بینی‌های این سایت، ارز دیجیتال LTC تا پایان سال 2023 به 215 دلار می‌رسد و تا پنج سال آینده می‌تواند قیمتی نزدیک به 352 دلار داشته باشد. البته در نظر داشته باشید که این پیش‌بینی‌ها هیچ کدام دقیق نیستند و هیچ قطعیتی در عملی شدن آنها وجود ندارد. برای اینکه بخواهید دارایی‌های خودتان را بر روی پروژه‌ای دیجیتال سرمایه گذاری کنید، باید از تحلیل‌های فاندامنتال و تکنیکال کمک بگیرید و وضعیت روز ارز دیجیتال مورد نظرتان )مثلاً ارز دیجیتال LTC) را بررسی کنید. این پیش‌بینی‌ها صرفاً می‌توانند یک نیروی کمکی در تصمیم‌گیری‌های شما باشند ولی به تنهایی کافی نیستند.

همه چیز در مورد پروژه لایت کوین (Lite coin)

کاربردهای ارز دیجیتال (LTC) 

 

در مورد تیم توسعه دهنده و تاریخچهٔ لایت کوین LITE COIN چه میدانید؟

این پروژه در 7 اکتبر سال 2011 معرفی شد و به طور رسمی شروع به کار کرد. چارلی لی (Charlie lee)، جوان چینی، کسی بود که ایدهٔ این هارد فورک بیت کوین را مطرح کرد. چارلی لی قبل از پروژهٔ لایت کوین در شرکت معتبر گوگل مشغول به کار بود و در پروژهٔ کوین بیس هم نقش پررنگی داشت.

آیا می‌توان ارز دیجیتال (LTC) را استخراج کرد؟

بله. ارز دیجیتال لایت کوین را می‌توان درست مانند بیت کوین با استفاده از دستگاه‌های ماین، استخراج کرد. لایت کوین هم مانند بیت کوین از گواهی اثبات کار POW یا همان Proof of work استفاده می‌کند. اما از آنجایی که لایت کوین از الگوریتم scrypt برای استخراج استفاده می‌کند، مدت زمانی که برای تأیید تراکنش‌ها در لایت کوین نیاز است، بسیار کمتر از بیت کوین است و محاسبات آن آسان‌تر انجام می‌شوند. امنیت این الگوریتم از بسیاری از الگوریتم‌های دیگر، بیشتر است. شما با استخراج هر بلاک جدید، 25 لایت کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کنید.

تنها نکتهٔ منفی که در اینجا می‌توان ذکر کرد، سنتی بودن روش استخراج این ارز دیجیتال و بالا بودن میزان مصرف انرژی آن است. این روزها افراد زیادی از جمله ویتالیک بوترین (خالق اتریوم)، معتقد هستند که گواهی‌های دیگری نظیر PROOF OF STEAK، باید جایگزین گواهی اثبات کار شوند زیرا روش‌های ماین سنتی آسیب‌های جدی به محیط زیست وارد می‌کنند و برق بسیار زیادی را مصرف می‌کنند.

ارز دیجیتال (LTC) را از کدام صرافی‌ها می‌توان خریداری کرد؟

شما برای خرید ارز دیجیتال (LTC) باید به صرافی‌های داخلی یا خارجی مراجعه کنید که این ارز دیجیتال را در فهرست ارزهای دیجیتال خود لیست کرده‌اند. از صرافی‌های خارجی که این رمز ارز را خرید و فروش می‌کنند می‌توانیم به صرافی‌های Binance،hotbit ، OKEX، huobi، kucoin و VCC اشاره کنیم. علاوه بر این صرافی‌ها، این ارز دیجیتال در حدود 30 صرافی بین‌المللی دیگر خرید و فروش می‌شود. توجه داشته باشید که خطر مسدود شدن حساب‌های کاربران ایرانی توسط صرافی‌های متمرکز خارجی همیشه وجود دارد و دلیل این امر هم تحریم‌هایی است که در سال‌های اخیر متوجه ایران شده است. اگر قصد استفاده از این صرافیها را دارید حتماً دارایی‌هایتان را پس از انجام معاملاتتان به آدرس کیف پول دیجیتال شخصیتان انتقال دهید.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (LTC) را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (Abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (LTC) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (LTC) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (LTC) خود را بفروشید. 

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال (LTC) پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز (LTC) به یک کیف پول دیجیتالی شخصی نیاز دارید. از آنجایی که لایت کوین هارد فورکی از بیت کوین است، تقریباً تمام کیف پول‌های اصلی از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. این کیف پول‌ها به دو دسته‌ی نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های سخت افزاری یا سرد کیف پول‌هایی هستند که به صورت آفلاین قابل دسترسی‌اند و بر خلاف کیف پول‌های نرم افزاری رایگان نیستند. این کیف پول‌ها درست مانند یک فلش مموری یا هارد هستند و این قابلیت را دارند که تمام ارزهای دیجیتال را بر روی خودشان ذخیره کنند. از کیف پول‌های سخت افزاری می‌توانیم به کیف پول‌های ترزور (trezor)، کیپ کی (keepkey) و کیپ کی (KEEP KEY) اشاره کنیم. 

کیف پول‌های نرم افزاری کیف پول‌هایی هستند که بر روی گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی شما نصب می‌شوند. این کیف پول‌ها که به کیف پول‌های گرم مشهورند عمدتاً رایگان‌اند. اما معمولاً از تمام ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌کنند و هر کیف پولی گروهی از ارزها را پوشش می‌دهد. از کیف پول‌های نرم افزاری که از ارز دیجیتال (LTC) پشتیبانی می‌کنند می‌توانیم به کیف پول‌های مای اتر والت (my ether wallet)، متامسک (metamask)، تراست ولت (trust wallet) اشاره کنیم.

همه چیز در مورد پروژه لایت کوین (Lite coin)

چطور می‌توانیم ارز دیجیتال LTC را تهیه کنیم؟

 

و در آخر؛ آیا ارز دیجیتال لایت کوین LTC  برای سرمایه گذاری مناسب است؟

ما در این مقاله به طور کامل به معرفی پلتفرم لایت کوین و ارز دیجیتال (LTC) پرداختیم و در مورد نحوه کارکرد این پروتکل و کاربردهای توکن اختصاصی آن صحبت کردیم. ممکن است برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که آیا این ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری گزینهٔ مناسبی محسوب می‌شود یا نه؟

برای اینکه بتوانیم به این سؤال جواب بدهیم باید ابعاد مختلفی را بررسی کنیم. اولین نکته در مورد سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال، پروژه‌ای است که این ارز را پشتیبانی می‌کند. اگر پشت یک ارز دیجیتال هیچ پروژه‌ای قرار نگرفته باشد یا اینکه پروژه داشته باشد اما هیچ سرمایه گذاری خارجی و حمایتی بر روی پروژه آن اعمال نشده باشد، می‌توان تا حدودی گفت که این ارز دیجیتال نمی‌تواند پیشرفت چندان زیادی داشته باشد. در مورد ارز دیجیتال (LTC) همان‌طور که ذکر کردیم، این نکته به‌خوبی رعایت شده است؛ این ارز دیجیتال در اصل توکن بومی پروژه‌ای کاربردی و جالب به نام لایت کوین است.

میزان محبوبیت و مقبولیت عمومی هم از عواملی است که می‌تواند بر روی آینده یک ارز دیجیتال تأثیر بگذارد. هرچقدر که یک ارز دیجیتال با علاقه‌مندی بیشتری از سمت فعالان حوزهٔ کریپتو روبه‌رو شود حجم معاملاتش بالاتر می‌رود و قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند. توکن (LTC) توانست چندین بار در لیست ترندهای مارکت کوین کپ قرار بگیرد به همین دلیل می‌توان مقبولیت خوبی را پیش روی این ارز دیجیتال تصور کرد. اگر دوست دارید راجع به این ارز دیجیتال و پروژه آن بیشتر بدانید می‌توانید به سایت اختصاصی آن به آدرس https://litecoin.org/ مراجعه کنید.

پاسخ‌های کوتاه به سؤال‌های احتمالی شما

ارز دیجیتال لایت کوین (LTC) چیست؟

ارز (LTC) ارز بومی و حاکمیتی شبکه لایت کوین است که بر بستر بلاک چین لایت کوین قرار گرفته است و بر اساس استاندارد این بلاک چین ساخته شده است و کاربردهای مختلفی در اکوسیستم لایت کوین دارد. 

آیا می‌توان ارز دیجیتال لایت کوین LTC را استخراج کرد؟

بله. ارز دیجیتال لایت کوین را می‌توان درست مانند بیت کوین با استفاده از دستگاه‌های ماین، استخراج کرد. لایت کوین هم مانند بیت کوین از گواهی اثبات کار POW یا همان Proof of work استفاده می‌کند.

چطور می‌توانیم ارز دیجیتال لایت کوین LTC  را تهیه کنیم؟

شما برای خرید ارز دیجیتال LTC می‌توانید به صرافی‌های متمرکز یا غیر متمرکز خارجی یا داخلی مراجعه کنید. از جمله این صرافی‌ها می‌توانیم به صرافی‌های Binance،hotbit ، OKEX، huobi، kucoin، VCC و صرافی معتبر Abantether اشاره کنیم.

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال لایت کوین LTC پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز دیجیتال LTC می‌توانید از کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی از جمله کیف پول‌های trust wallet، my ether wallet، coinomi، trezor و ledger استفاده کنید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.