شاید قبلاً اسم ساتوشی ناکاموتو به گوشتان خورده باشد. شاید هم اولین باری است که این اسم را می‌شنوید. حقیقت این است که هیچ کس به طور قطعی نمی‌تواند بگوید او کیست. حتی نمی‌توانیم مطمئن باشیم که او واقعاً وجود خارجی داشته باشد. در حقیقت ساتوشی ناکاموتو نامی مستعار برای خالق، یا گروهی از خالقانی است که ارز دیجیتال بیت‌کوین را ایجاد کرده‌اند. در این مقاله ما می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که اصلاً اختراع بیت‌کوین توسط چه کسی صورت گرفته است و ناکاموتو واقعاً کیست؟ پیشنهاد می‌کنیم این مقالهٔ جالب و هیجان‌انگیز را از دست ندهید و تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کمی دربارهٔ بیت کوین 

بیت کوین یک شبکه بلاک چین و یک ارز دیجیتال است که در سال‌های اخیر در دنیا سروصدای بسیار زیادی به پا کرده است. رشد بازار ارزهای دیجیتال به قیمت بیت کوین وابسته است و علت ظهور و موفقیت صدها پروژهٔ مبتنی بر بلاک‌چینی که اکنون در جهان دیجیتال وجود دارد، تولد بیت کوین بود. این ارز دیجیتال عرضهٔ محدودی دارد و به علت همین محدودیت، ارزشی مانند طلا پیدا کرده است. درست است که این ارز دیجیتال دچار نوسان می‌شود و قیمت آن ثابت نمی‌ماند، اما اگر روند رشد قیمتی آن را در ده یا پنج سال گذشته ببینیم، همیشه روندی صعودی و روبه‌جلو داشته است. این ارز در سال 2009 وارد بازار شد و به عنوان یک پروژهٔ متن باز یا اوپن سورس معرفی شد. 

اما سؤال اصلی در مورد بیت کوین اینجاست: چه کسی خالق بیت کوین است؟

همه چیز در مورد ساتوشی ناکاموتو؛ شوالیهٔ بی نام و نشان دنیای ارزهای دیجیتال

خالق واقعی بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) واقعاً کیست؟

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین و طراح اولین داده‌های بلاک‌چین است که مقاله خود با عنوان “بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیک همتا به همتا” منتشر کرد. کمی به عقب برمی‌گردیم. در سال 2008 وایت پیپر بیت کوین، یا همان نقشه راه و هدف و مسیر آن، در سایت metzdowd.com  توسط ساتوشی ناکاموتو منتشر شد و در سال 2009 نسخه اولیه نرم افزار بیت کوین را در Sourceforge  منتشر شد. بعد از آن، آخرین پیغامی که در بهار سال 2011 از ساتوشی ناکاموتو دریافت شد این بود که قصد دارد پروژهٔ بیت کوین را به شخص دیگری واگذار کند و مسئولیت آن را به عهدهٔ “گوین اندرسون”، از توسعه دهندگان نرم افزار بیت کوین، بگذارد. محتوای دقیق این ایمیل بدین صورت بود: (من سراغ چیزهای دیگر رفتم. بیت کوین با وجود گوین و بقیه در وضعیت خوبی قرار دارد). او پنج درصد از بیت کوین‌های جهان یعنی چیزی حدود یک میلیون بیت کوین دارد.

 نکتهٔ جالبی که وجود دارد این است که ساتوشی ناکاموتو نامزد جایزهٔ نوبل علم اقتصاد هم شده بود؛ آن هم به دلیل تحولی که در صنعت ارزهای دیجیتال به وجود آورده بود. بر اساس صحبت‌های خودش در سال 2012 او مردی ژاپنی و متولد سال 1975 است.

رد پاهایی از ساتوشی ناکاموتو

از اولین حدس‌هایی که در مورد او زده می‌شود می‌توان به ژاپنی بودن اشاره کرد. ساتوشی ناکاموتو یک اسم مردانهٔ ژاپنی است. ساتوشی یعنی فردی باهوش و خردمند، ناکا یعنی واسطه و موتو یعنی اساس و بنیان.

از طرف دیگر تسلط بسیار بالای فردی که پیغام می‌گذارد و فردی که وایت پیپر بیت کوین را نوشته است بر روی زبان انگلیسی، جای شک را باز می‌گذارد. از طرف دیگر در کدها هم از زبان انگلیسی استفاده شده است که باز خبر از مهارت بالای ساتوشی در زبان انگلیسی و یا هویت انگلیسی تبار او دارد. او بیشتر ارتباطاتش را با استفاده از پیام‌رسان‌ها انجام می‌دهد و کمتر مایل است که در ایونت‌ها و رویدادهای حضوری نمایان شود.

رد پای دیگری که وجود دارد، شیوهٔ نگارش او در پیغام‌هایش است. او بعد از هر جمله، دو بار فاصله می‌گذارد که این عادت مختص به نظامیان یا دانشگاهیانی است که عادت داشته‌اند از ماشین تایپ استفاده کنند.

در هر حال حدس‌های متعددی زده شده است دربارهٔ اینکه او واقعاً چه کسی می‌تواند باشد. در ادامه به برخی از این افراد که عده‌ای آن‌ها را ساتوشی ناکاموتو دانسته‌اند صحبت می‌کنیم.

همه چیز در مورد ساتوشی ناکاموتو؛ شوالیهٔ بی نام و نشان دنیای ارزهای دیجیتال

رد پا های ساتوشی ناکاموتو

چه کسانی ممکن است ساتوشی ناکاموتو باشند؟

  • دوریان پرینتیس ساتوشی ناکاماتو (Dorian Prentice Satoshi Nakamoto): او یک فرد ژاپنی آمریکایی است که در زمینهٔ فیزیک به صورت آکادمیک فعالیت می‌کند. به دلیل تشابه اسمی و ملیتی برخی او را ساتوشی ناکاماتو اصلی می‌دانند در حالی او خود این ادعا را رد کرده است. 
  • نیک زابو (Nick Szabo): او کسی است که پروژهٔ بیت گولد bitgold را سال‌ها پیش از پروژهٔ بیت کوین در حوزهٔ بلاک چین پایه گذاری کرد. از طرفی او اولین کسی بود که مفهوم قراردادهای هوشمند را مطرح کرد. به خاطر شباهت‌هایی که بین پروژه بیت گلد و بیت کوین وجود دارد، خیلی‌ها او را ساتوشی ناکاموتو یا خالق بیت‌کوین می‌دانند.
  • کریگ استوین رایت (craig steven wright): او یک مهندس کامپیوتر استرالیایی است. شخصی در سال 2015 ادعا کرده که رایت خالق بیت کوین است و مدعی شد که مدتی هم برای او کار کرده است. تا سال بعد خبری از او نشد اما خود رایت در سال 2016 مدعی شد که خالق بیت کوین است و حاضر است مدارکی را هم برای اثبات این ادعایش ارائه دهد اما هیچ گاه این کار را نکرد. او صرفاً اسنادی را منتشر کرد که در توضیح آنها گفت: (این ها همان بلاک‌هایی هستند که برای ارسال بیت کوین به «Hal Finney» در ژانویه ۲۰۰۹، و به عنوان اولین تراکنش بیت کوین استفاده کردم).
  • هال فینی (hal finney): او یکی از افراد پیشرو در زمینه رمز نگاری بوده است و حتی قبل از تولد بیت کوین هم به این کار مشغول بوده است. او از اولین کسانی بود که از نرم افزار بیت کوین استفاده کرد و تراکنش‌های آن را امتحان کرد. او زمانی گفته بود که ساتوشی وقتی می‌خواست تراکنش‌هایش را امتحان کند برای او چندین بیت کوین واریز کرده بود. با این حال یکی از احتمالات این است که هال فینی خود ساتوشی ناکاموتو باشد.
  • ایلان ماسک: او هم از کار آفرینانی است که با نام شرکت تسلا و ارزهای دیجیتال دوج و بیبی دوج شناخته می‌شود. به دلیل ثروت بی اندازه و شهرتی که ایلان ماسک به هم زده است، یکی از مظنونین اصلی برای هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو به حساب می‌آید. در سال 2017 شخصی به نام ساهیل گوپتا (Sahil Gupta) مقاله‌ای منتشر کرد و ادعا کرد که ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو است. یکی از دلایلی که این اتهام را تشدید می‌کرد، حمایت بیش از اندازهٔ ایلان ماسک از بیت کوین بود.

همه چیز در مورد ساتوشی ناکاموتو؛ شوالیهٔ بی نام و نشان دنیای ارزهای دیجیتال

هفت نفر از مظنونین به ساتوشی ناکاموتو بودن.

چرا هویت ساتوشی ناکاموتو اهمیت دارد؟

همان‌طور که گفته شد، ناکاموتو صاحب 5 درصد از کل بیت کوین‌های جهان است. این رقم اصلاً چیز کمی نیست. فرض کنید زمانی هویت او آشکار شود و قصد کند که بیت کوین‌های خود را به فروش بگذارد. قطعاً بازار تکان سنگینی می‌خورد و موج بزرگی بازار را فرا می‌گیرد.

علاوه بر این موضوع، ویژگی اصلی ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز بودن آنهاست. یعنی این ارزها به هیچ شخص، نهاد، سازمان و دولتی وابسته نیستند و هدف اصلی ناکاموتو هم، به عنوان خالق بیت کوین، این است که هرکسی بدون نیازی به شخص واسطهٔ و شخص ثالثی، بتواند سرمایه خود را مدیریت کند و از امکانات بلاک چین استفاده کند. حالا فاش شدن هویت مخترع بیت‌کوین می‌تواند به این ویژگی مهم بیت‌کوین که در بالا به آن اشاره کردیم، ضربهٔ جدی بزند و از اعتبار و ارزش آن تا حد زیادی بکاهد و قیمت آن با سقوط عجیبی همراه شود. زیرا شناخته شدن هویت ساتوشی ناکاموتو می‌تواند خاصیت غیر متمرکز بودن بیت کوین را تا حد قابل توجهی از بین ببرد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد و سازمان‌هایی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم از این راه کسب در آمد می‌کنند، ترجیح می‌دهند هویت خالق بیت کوین، بر همگان پوشیده بماند.

شاید ناکاموتو صرفاً یک ایدهٔ تبلیغاتی باشد!

این نکته را در نظر داشته باشید که خالق بیت‌کوینی که هویت خودش را در پشت توده‌ای از ابهام پنهان کرده است، ممکن است هدفی جز اجرای یک ایدهٔ تبلیغاتی بزرگ نداشته باشد. قطعاً هر زمانی که از این مخترع خبرساز رونمایی شود و تمام شک‌ها به‌یقین مبدل شوند، این خبر مثل بمب و در کسری از ثانیه به تمام نقاط جهان مخابره می‌شود و این خود می‌تواند باز نقطهٔ عطفی برای پررنگ‌تر کردن اخبار حول محور ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین بشود. اگر واقع‌گرایانه‌تر با این موضوع برخورد کنیم، شاید خود شخص ناکاموتو آن‌قدر هم پر رمز و راز و افسانه‌ای نباشد و سیاست‌های جدی‌تری پشت این داستان‌سرایی‌ها وجود داشته باشد.

اخیراً در مجارستان یک مجسمه از ساتوشی ناکاموتو ساخته شده است که نماد هویت ناشناس اوست. این پروژه توسط هنرمندی به نام آندراس یورفی András Györfi آغاز شد که از علاقه‌مندان به حوزه کریپتو بود. 

و در آخر

شاید نا شناس بودن ناکاموتو تا ابد ادامه پیدا کند و هیچ گاه جهانیان نفهمند که ساتوشی ناکاموتو واقعاً چه کسی بود. با توجه به واگذاری پروژه بیت کوین در سال 2011 و مسکوت ماندن او، پیش بینی می‌شود که هیچ گاه دیگر خبری از او نرسد. با تمام حدس و گمان‌هایی که زده می‌شود، هنوز هم هیچ کس نمی‌داند که ساتوشی ناکاموتو یک فرد است یا این نام بر روی یک گروه گذاشته شده است. هنوز هم هیچ کس مطمئن نیست که او مرد است یا یک زن. حتی عدهٔ کثیری معتقدند که ساتوشی ناکاموتو مدت‌ها پیش مرده است و دیگر خالق بیت کوینی وجود ندارد که دربارهٔ آن به بحث و تحقیق بپردازیم. برخی هم معتقدند او برای دولت کار می‌کند و شاید نام او نام مستعاری برای یک سیستم اطلاعات مرکزی است. در هر حال هیچ سند محکمی برای هیچ کدام از این فرضیات وجود ندارد.

مقاله ی خود را درباره ی هویت ساتوشی ناکاموتو را با یک نقل قول به پایان میبریم. جف گارزیک(Jeff Garzik) ، از توسعه دهندگان بلاک‌چین‌ها، سخن قابل تأملی در مورد ساتوشی ناکاموتو دارد. او زمانی گفت که (که استفاده از اسم مستعار هوشمندانه بود و مردم را مجبور کرد به‌جای توجه به شخصیت پشت آن تکنولوژی، روی خود تکنولوژی تمرکز کنند).

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.