اکثر افرادی که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند به دنبال این هستند که بیشترین سود ممکن را به دست آورند. برخی از این کاربران برای کسب سود اقدام به جابجایی سرمایه خود بین پلتفرم‌های مختلف می‌کنند و با سپرده‌گذاری آن در آن شبکه‌ها سعی در برداشت سود بیشتر دارند؛ اما این کار به‌صورت دستی و غیر خودکار، سخت و هزینه‌بر است؛ بنابراین پروژه‌های دیگری برای آسان کردن این کار به وجود آمده‌اند که یکی از آن‌ها پروژه هاروست فایننس است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه عملکرد این پروژه و توکن FARM آشنا کنیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

هاروست فایننس (Harvest Finance) پلتفرمی برای کسب سود بیشتر

هاروست فایننس؛ پلتفرمی برای تجمیع سود.

 

هاروست فایننس (Harvest Finance) چیست؟

پروژه هاروست فایننس یک پروژه “ییلد فارمینگ” (Yield Farming) است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با سپرده‌گذاری دارایی‌های خود سود خوبی به دست آورند. به این صورت که این پروژه به کاربران کمک می‌کند تا با سپرده‌گذاری در پروژه‌های مختلف در اکوسیستم دیفای، بیشترین میزان سود ممکن را به دست آورند. کاربران دارایی‌های دیجیتال خود را در صندوق‌های هاروست فایننس سپرده‌گذاری می‌کنند و هاروست فایننس به نمایندگی از آن‌ها سرمایه‌شان را در پروژه‌های دیگر سپرده‌گذاری می‌کند و از این طریق سود سپرده‌گذاری را به آن‌ها باز‌می‌گرداند. پروژه هاروست فایننس از ییلد فارمینگ استفاده می‌کند. ییلد فارمینگ یکی از امکانات پروژه‌های دیفای است. این فرایند می‌تواند شامل وام‌ دادن رمز ارزها یا استیکینگ و سپرده‌گذاری آن‌ها باشد تا در ازای آن توکن‌هایی را به‌عنوان پاداش به کاربران تعلق بگیرد. در واقع هاروست فایننس همه ی این کار ها را به نیابت از کاربران انجام می‌دهد. این پروتکل یک تجمیع کننده سود از شبکه‌هایی مانند اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس و پالیگان است. در هاروست فایننس می‌توان استیل کوین یا WBTC و یا توکن‌های تأمین نقدینگی یونی سواپ را سپرده‌گذاری کرده و در ازای آن سود دریافت کنید.

هدف از ایجاد پلتفرم هاروست فایننس افزایش درصد سود سالانه برای کاربران است. انتقال سرمایه و تنظیم استراتژی‌های سپرده‌گذاری برای کاربران بسیار وقت‌گیر و هزینه‌بر است؛ بنابراین هاروست فایننس این کار را به‌صورت خودکار برای آن‌ها انجام می‌دهد تا هم در وقت و هم در هزینه صرفه‌جویی شود. چراکه انجام این کارها به‌صورت دستی و غیر خودکار بسیار زمان‌بر است و هزینه بالای گس اتریوم به‌صرفه نیست؛ اما هاروست فایننس با به‌کارگیری امکانات و استراتژی‌های مناسب، توانسته سرعت و میزان سود را افزایش دهد و در وقت و هزینه گس صرفه‌جویی کند. پروتکل هاروست فایننس با ارائه راه‌حل‌های آسان و مقرون‌به‌صرفه توانسته راهی را پیش پای کاربران قرار دهد که آن‌ها بتوانند از سپرده‌گذاری دارایی‌های خود بیشترین سود ممکن را کسب کنند.

هاروست فایننس (Harvest Finance) پلتفرمی برای کسب سود بیشتر

استفاده هاروست فایننس از روش ییلد فارمینگ.

 

خدمات و نحوه عمل پروتکل هاروست فایننس

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد پروتکل‌ هاروست فایننس به‌منظور تجمیع سود از بلاک‌چین‌ها طراحی شده است. این پروتکل دارایی‌های دیجیتال کاربران را که در آن سپرده‌گذاری شده در پلتفرم‌های دیگر سپرده‌گذاری می‌کند و سود به‌دست‌آمده را به کاربران باز‌می‌گرداند یا به‌اصطلاح آن را برداشت یا هاروست فایننس می‌کند. این کار باعث می‌شود تا سود بیشتری نسبت به زمانی که آن‌ها دارایی خود را فقط در یک پلتفرم قفل می‌کنند، نصیبشان شود. تیم هاروست فایننس پیوسته پروژه‌های مختلف را بررسی می‌کنند تا از آن‌ها برای سپرده‌گذاری دارایی‌های کاربران خود و کسب سود بیشتر استفاده کنند. آن‌ها این پروژه‌های جدید را از نظر سابقه و اعتبار، نوع و میزان پاداش، کارمزد، تورم و امنیت بررسی می‌کنند و در صورت اطمینان از شرایط پروژه، آن را به استراتژی‌های پروتکل هاروست فایننس می‌افزایند.

پلتفرم هاروست فایننس هیچ هزینه‌ای برای سپرده‌گذاری و یا برداشت توکن دریافت نمی‌کند و فقط کارمزد شبکه خود را از سود به‌دست‌آمده برمی‌دارد. این پلتفرم ۳۰ درصد از سود به‌دست‌آمده از شبکه اتریوم و ۸ درصد از سود به‌دست‌آمده از شبکه بایننس را دریافت می‌کند. کاربران می‌توانند طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال را در استخرها سپرده‌گذاری کنند و علاوه بر کسب سود، توکن فارم (FARM) را نیز دریافت کنند و سپس آن را در صرافی‌ها بفروشند و یا برای تأمین نقدینگی و کسب درآمد از آن استفاده کنند.

از درآمد ییلد فارمینگ، حدود ۳۰ درصد به افرادی تعلق می‌گیرد که توکن FARM را استیک کنند و ۷۰ درصد به افرادی می‌رسد که نقدینگی استخرها را تأمین کنند.

هاروست فایننس از استراتژی‌های مختلفی بهره می‌برد. یکی از آن‌ها استخر تقسیم سود است. به این صورت که به کاربرانی که توکن FARM را در استخر تقسیم سود استیک کنند، کارمزد تعلق می‌گیرد و سپس به‌وسیله آن کارمزد، توکن‌های فارم موجود در بازار خریداری می‌شوند و دوباره میان سپرده‌گذاران تقسیم می‌شود.

توکن FARM

توکن بومی پروتکل هاروست فایننس در سپتامبر ۲۰۲۰ با نام FARM عرضه شد. توکن‌های فارم از پیش استخراج‌نشده‌اند و هر هفته تعدادی از توکن‌ها عرضه می‌شوند. توکن FARM توکن حاکمیتی و کاربردی است که با استاندارد ERC-20 نوشته شده است. از این توکن برای استیکینگ استفاده کرد. همچنین دارندگان این توکن می‌توانند در رأی‌گیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های این پروژه شرکت کنند.

ارز دیجیتال FARM در زمان نگارش این مقاله با قیمت ۱۰۰.۵۴ دلار در حال معامله است و در جایگاه ۴۴۵ در میان ارزهای دیجیتال قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود که این ارز دیجیتال تا یک سال آینده به قیمت ۱۵۸.۵۲ دلار برسد و در ۵ سال آینده قیمت آن تا ۳۱۵.۲۵ دلار رشد کند. البته این پیش‌بینی‌ها قطعیت ندارند و نباید به‌عنوان تنها معیار سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار گیرند. بلکه سرمایه‌گذاران باید با تحلیل و بررسی نمودارها و فاکتورهای اساسی و تاثیرگذار دیگر اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

هاروست فایننس (Harvest Finance) پلتفرمی برای کسب سود بیشتر

توکن حاکمیتی و کاربردی FARM.

 

از کجا توکن FARM را تهیه کنیم؟

برای خرید ارز دیجیتال FARM باید به صرافی های ارز دیجیتال مراجعه کنید. برای این منظور می‌توان از صرافی‌های معتبر داخل و خارج کشور استفاده کرد. صرافی‌های معتبر کوین ‌بیس (CoinBase Exchange)، پولونیکس(Poloniex)، هات بیت(HotBit) بایننس (Binance) و صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ(UniSwap)، سوشی سواپ (SushiSwap) و وان اینچ اکسچینج (1 Inch Exchange) توکن فارم FARM را در لیست ارز های دیجیتال خود فهرست کرده‌اند‌. البته به دلیل وجود تحریم‌ها و امکان مسدود شدن حساب‌ها و قطع دسترسی شما، بهتر است از صرافی‌های معتبر داخلی برای معامله استفاده کنید تا سرمایه خود را در معرض ریسک و خطر(هرچقدر کم) قرار ندهید.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال (FARM) را از طریق صرافی‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر به آدرس (Abantether.com) شوید و پس از ثبت نام، ارز (FARM) را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز (FARM) را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز دیجیتال (FARM) خود را بفروشید. 

چه کیف پولی برای نگهداری توکن FARM مناسب است؟

برای نگه‌داری ارزهای دیجیتال به کیف پول نیاز داریم. این کیف پول‌ها در دو نوع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ارائه می‌شوند. کیف پول‌های سخت‌افزاری یا آفلاین که به کیف پول‌های سرد نیز شهرت دارند از امنیت بیشتری برخوردارند و بهترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال هستند. کیف پول‌های ترزور(Trezor)، لجر (Ledger) از جمله کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند که برای نگهداری توکن FARM مناسب‌اند. کیف پول‌های نرم‌افزاری یا آنلاین که با عنوان کیف پول‌های گرم نیز شناخته می‌شوند گروه دیگری از کیف پول‌ها هستند که برای نگهداری ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کیف پول‌ها در نسخه‌های همراه، دسکتاپ و تحت وب ارائه می‌شوند. کیف پول‌های متامسک(MetaMask)، تراست والت(Trust Wallet)، مای اتر والت (My Ether Wallet) اتمیک والت (Atomic Wallet) از گروه کیف پول‌های نرم‌افزاری و رایگان هستند که می‌توان برای نگهداری توکن FARM از آن ها استفاده کرد.

در پایان

در این مقاله با پلتفرم تجمیع سود هاروست فایننس آشنا شدیم که به کاربران به دست آوردن بیشترین میزان سود ممکن را پیشنهاد می‌کند. درباره تیم توسعه‌دهنده این پروژه اطلاعات دقیقی وجود ندارد و آن‌ها تاکنون ناشناس باقی مانده‌اند. بااین‌وجود آن‌ها در سایت خود مطرح کرده‌اند که این تیم معتقد است که دوران ییلد فارمینگ تازه در آغاز راه خود است و راه‌حل‌های آسان برای دسترسی به پلتفرم‌های دیفای هدف این پروژه است. این پروژه تاکنون با پلتفرم‌های مختلفی همکاری داشته است. یونی سواپ (UniSwap)، سوشی‌سواپ(SushiSwap)، بالنسر(Balancer) و چندین مورد دیگر در هاروست فایننس صندوق ایجاد کرده‌اند. همچنین پروژه چین لینک (ChainLink) برای به‌روزرسانی اطلاعات قیمتی با هاروست فایننس همکاری می‌کند.

هاروست فایننس در واقع یک پلتفرم مدیریت سرمایه به کاربران ارائه می‌دهد تا آن‌ها بتوانند بهترین استراتژی و راه‌حل‌ها را برای کسب بیشترین سود در اختیار داشته باشند و به‌صورت خودکار سرمایه خود را در پلتفرم‌هایی که بیشترین سود را به همراه دارند سپرده‌گذاری کرده و سود بیشتری به دست آورند و درازای آن وقت و هزینه کمتری صرف کنند.

پاسخ‌های کوتاه به سؤال‌های احتمالی شما

ارز دیجیتال فارم (FARM) چیست؟

ارز (FARM) ارز بومی و حاکمیتی شبکه هاروست فایننس است که بر اساس استاندارد ERC-20 ساخته شده است و کاربردهای مختلفی در اکوسیستم هاروست فایننس دارد. 

آیا می‌توان ارز دیجیتال فارم FARM را استخراج کرد؟

خیر. ارز دیجیتال FARM را نمی‌توان به روش سنتی با استفاده از ماینرها استخراج کرد. این ارزها توسط تیم سازنده ساخته و استخراج می‌شوند و سپس عرضه می‌شوند.

چطور می‌توانیم ارز دیجیتال فارم FARM را تهیه کنیم؟

شما برای خرید ارز دیجیتال FARM می‌توانید به صرافی‌های متمرکز یا غیر متمرکز خارجی یا داخلی مراجعه کنید. از جمله این صرافی‌ها می‌توانیم به صرافی‌های معتبر کوین ‌بیس (CoinBase Exchange)، پولونیکس(Poloniex)، هات بیت(HotBit) بایننس (Binance) و صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ(UniSwap)، سوشی سواپ (SushiSwap) و وان اینچ اکسچینج (1 Inch Exchange) اشاره کنیم. صرافی داخلی Abantether هم یکی از بهترین گزینه های برای کسانی است که به دنبال یک صرافی داخلی خوب و معتبر میگردند.

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال فارم FARM پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز دیجیتال FARM می‌توانید از کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی از جمله کیف پول‌های trust wallet، my ether wallet، coinomi، trezor و ledger استفاده کنید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.