احتمالاً شمایی که الان در حال خواندن این مقاله هستید، پیش‌تر اطلاعاتی راجع به ارزهای دیجیتال و دنیای کریپتوکارنسی‌ها کسب کرده‌اید و با شیوهٔ کار این بازار آشنا هستید. حتماً میدانید که عوامل مختلفی می‌تواند بر روی قیمت بیت کوین و در ادامه بر روی قیمت تمام ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد. پس با این حساب، قطعاً تابه‌حال اسم نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال هم به گوشتان خورده است. شاید این اصطلاح در نگاه اول خیلی بی ربط و بچگانه به نظر بیاید، اما اگر برایتان مفهوم پشت این اسم را شرح بدهیم، حتماً نظرتان عوض خواهد شد. ما در این مقاله قصد داریم به شما توضیح دهیم که نهنگ‌ها چه کسانی هستند و چرا همیشه اسم نهنگ‌ها در کنار اخبار مربوط به نوسان‌های مهم و شاید حتی شدید دیده می‌شود. پس در ادامهٔ این مقاله با ما همراه باشید.

نهنگ‌ها چه کسانی هستند؟

در کل فقط 21 میلیون واحد بیت کوین در دنیا وجود دارد. این تعداد در مقایسه با بقیهٔ کوین‌ها بسیار محدود محسوب می‌شود و به همین دلیل هر واحد آن، ارزش بسیار زیادی دارد. حالا آیا کسانی که سهم‌های بسیار بزرگی از واحدهای محدود بیت کوین را دارند، نباید قاعدتاً تفاوتی با دیگر سرمایه گذاران داشته باشند؟

در دنیای ارزهای دیجیتال به کسی یا نهادی یا سازمانی که در کیف پول دیجیتال شخصی‌اش بیش از  10 هزار واحد بیت کوین داشته باشد، نهنگ میگویند. البته دو نوع نهنگ داریم. یکی نهنگ‌های بزرگ که ارز دارایی‌هایشان بیش از 10 هزار واحد بیت کوین است و یکی نهنگ‌های کوچک که ارزش دارایی‌هایشان کمتر از 10 هزار واحد بیت کوین است. این نهنگ‌ها می‌توانند بر روی کاهش قیمت‌ها یا افزایش قیمت‌ها تأثیر گذار باشند. تصمیم‌های آنها چه درست و چه غلط بر روی جریان بازار تأثیر می‌گذارد. کسی اینجا برنده است که از حرکات این نهنگ‌ها به عنوان یک سیگنال و نشانه استفاده کند تا بر روی موج‌های بازار ارز دیجیتال سوار شود، نه اینکه زیر آنها غرق شود. حرکت نهنگ‌ها در تحلیل‌های فاندامنتال مورد استفاده قرار می‌گیرد و در تحلیل‌های فاندامنتال است که در مورد تصمیمات آنها صحبت می‌شود و از آنها نتیجه‌گیری‌های مهم به دست می‌آید.

نهنگ‌های ارزهای دیجیتال چه کسانی هستند؟
تأثیرات غیر قابل انکار و بسیار شدید نهنگ‌ها بر روی بازار ارزهای دیجیتال

اما چرا اسم نهنگ را برای این افراد انتخاب کرده‌اند؟

فرض کنید دریای بسیار بزرگ و وسیعی وجود دارد که در آن انواع ماهی‌ها یافت می‌شوند. از بزرگ‌ترین ماهی‌ها مانند نهنگ‌ها بگیرید تا ماهی‌های کوچک و ریز. اگر یک نهنگ، کوچک‌ترین حرکتی بکند، موجی بزرگ ایجاد می‌شود که آن موج تمام ماهی‌های ریز و درشت اطرافش را به حرکت وا می‌دارد. حالا دقیقاً همین تصویر را بر روی دنیای ارزهای دیجیتال پیاده کنید. دریا می‌شود کل دنیای کریپتوکارنسی‌ها، ماهی‌های کوچک می‌شوند سرمایه داران خرد آلت کوین‌ها و شت کوین‌ها و نهنگ‌ها می‌شوند سهام دارانی که آن‌قدر سرمایه‌شان عظیم است که هر حرکتشان بر روی قیمت دیگر کوین‌ها تأثیر می‌گذارد.

توجه داشته باشید که کسی که در کیف پول صرافی‌ها 10 هزار واحد بیت کوین داشته باشد، دیگر نهنگ حساب نمی‌شود و شرط اصلی گرفتن این لقب، داشتن این میزان دارایی در کیف پول شخصی است.

 

تأثیر نهنگ‌ها بر روی بازار بیت کوین چگونه است؟

همان‌طور که احتمالاً میدانید، قیمت ارزهای دیجیتال با توجه به میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. حالا یک نهنگ اگر قصد داشته باشد که بر دارایی‌های خود بیفزاید، یک نقشهٔ هوشمندانه را به کار می‌بندد. او حجم زیادی از بیت کوین‌هایش را می‌فروشد. با این کار او، قیمت‌ها نزول می‌کند. حالا او می‌تواند با قیمت پایین‌تری دقیقاً همان قدر واحدی را که فروخته بود، بخرد. به همین راحتی نهنگ‌ها توانستند سود خودشان را از این نوسان بگیرند و پرقدرت‌تر به بازار برگردند.

اگر یک تغییر ناگهانی در لیست سفارش‌ها مشاهده کردید، ممکن است کار یک نهنگ باشد. بسیاری از افزایش قیمت‌ها یا افت قیمت‌های شدید ممکن است زیر سر نهنگ‌های بازار باشد. شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و از شرایط بازار به نفع خود بهره ببرید.

نهنگ‌های ارزهای دیجیتال چه کسانی هستند؟
تصویر جالب فوق، اسم‌های مصطلح شده برای سرمایه داران بازار ارزهای دیجیتال را، با توجه به تعداد دارایی‌شان، مشخص کرده است.

چند نمونه از نهنگ‌های قدرتمند

از آنجایی که هویت افراد در دنیای ارزهای دیجیتال می‌تواند ناشناخته بماند، بیشتر نهنگ‌ها گمنام هستند و نمی‌توانیم متوجه شویم چه شخصی یا نهادی توانسته این حجم زیاد از بیت کوین را ذخیره کند و با دست‌کاری آن، قیمت‌های بازار را دست‌کاری کند. اما برخی از این نهنگ‌ها مشکلی با شناخته شدن ندارند و آدرس عمومی آنها در دسترس است. از نهنگ‌های قدرتمند وجود در بازار اکنون، می‌توانیم به fortress investment group، pantera capital، satoshi nakamoto، brock pierce، chang peng zhao، tim draper، tyler winklevoss و brian armstrong  اشاره کنیم. این لیست بلند بالاست و اگر به نام‌های موجود در آن دقت کنید متوجه می‌شوید که بیشتر افراد این لیست، کارآفرینانی هستند که در حوزهٔ ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند و سال‌ها پیش که با پروژهٔ بیت کوین آشنا شدند توانستند آیندهٔ درخشان آن را پیش روی خود ببینند و برای همین هم بر روی آن، سرمایه‌گذاری‌های کلان کردند.

 

آیا ما هم می‌توانیم نهنگ دنیای ارزهای دیجیتال بشویم؟

اگر سؤال شما راجع به ارز بیت کوین است، جواب شما متأسفانه “نه” است. زیرا تعداد محدودی بیت کوین استخراج و عرضه شده است و اکنون از میزان محدود هم دست افراد خیلی ثروتمند و یا افرادی است که مدت‌ها پیش به فلسفهٔ پشت آن اعتماد کردند و آن را خریدند. اما اکنون ارزهای جدیدی عرضه می‌شوند که تازه ابتدای راه هستند و قیمت توکن‌هایشان پایین است. شما با خرید این توکن‌ها و اعتماد به پروژه‌شان می‌توانید به‌راحتی تبدیل به یکی از نهنگ‌های آن ارز دیجیتال شوید.

اینکه فکر کنید ما می‌توانیم بازار را از دست نهنگ‌ها بگیریم، تصور غلطی است. شاید اگر ارز دیجیتالی عرضهٔ مجدد کند و تعداد توکن‌هایش را افزایش دهد، بتوان بازار را از دست برخی نهنگ‌های قبلی گرفت اما در غیر این صورت این امر تقریباً غیر ممکن است.

نهنگ‌های ارزهای دیجیتال چه کسانی هستند؟
تبدیل شدن به یک نهنگ، علاوه بر سرمایه، به تحلیل به موقع و درست هم نیاز دارد.

و در آخر

نهنگ‌ها و شیوه‌ای که پیش گرفته‌اند، بازار ارزهای دیجیتال را کم‌کم به سمت متمرکز شدن پیش می‌برد. با اینکه هدف این بازار این بود که به شیوه‌ای غیر متمرکز فعالیت کند و زیر نظر و تحت کنترل هیچ نهاد یا سازمان خاصی نباشد. هر چند این نهنگ‌ها معایبی از این قبیل دارند، اما نباید فراموش کرد که برای معامله گران خرد سودهایی هم دارد و تغییراتی که آن ها در بازار ایجاد می‌کنند می‌تواند به درد بقیهٔ معماله گران خرد بازار ارز های دیجیتال هم بخورد. ما تمام اطلاعاتی را که کسب کرده بودیم در این مقاله در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این مطلب برای ما مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.