یکی از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال در بازار، ارز دیجیتال لایت‌کوین می‌باشد. این ارز دیجیتال از بیت‌کوین الهام گرفته شده است و از لحاظ فنی تقریباً شبیه به بیت‌کوین است. ایجاد و انتقال لایت‌کوین بر اساس یک پروتکل منبع باز است و توسط هیچ قدرت مرکزی کنترل نمی‌شود. پس از بیت‌کوین و اتریوم، لایت‌کوین هفتمین ارز رمز پایه واقعی از نظر بازار سرمایه است. اگر می‌خواهید راجع به لایت‌کوین و مزایا و معایب آن بیشتر بدانید در این نوشتار همراه ما باشید.

لایت‌کوین چیست؟

ارز دیجیتال لایت‌کوین یکی از قدیمی‌ترین کوین‌های موجود در بازار کریپتوکارنسی‌ها است. لایت‌کوین توسط چارلی لی در ماه اکتبر سال 2011 راه‌اندازی شد. لی کارمند سابق گوگل بود که لایت‌کوین را باهدف تکمیل بیت‌کوین و حل برخی از مشکلات مانند مدت‌زمان تراکنش‌ها، هزینه‌ها و استخرهای متمرکز ماینینگ طراحی کرد. چارلی لی در کد و پروتکل بیت‌کوین اصلاحاتی اعمال کرد تا برای پروتکل استفادهٔ روزمره مناسب‌تر باشد و از طرفی هم پذیرش عمومی آن میسر شود.2 سال بعد از معرفی لایت‌کوین یعنی در نوامبر 2013 ارزش لایت‌کوین رشد فوق‌العاده‌ای کرد و این رشد قیمتی در 4 سال بعد سیری نزولی داشت. رشد قیمت اصلی لایت‌کوین فقط در سال 2013 رخ نداد، بلکه این رمزارز در سال 2017 هم یک‌بار دیگر جهش قیمتی پیدا کرد و به 315 دلار رسید. در سال 2020 قیمت لایت‌کوین به 45.200 دلار رسید.

هدف لایت‌کوین 

یکی از اهداف اصلی لایت‌کوین کاهش زمان تأییدیه هر بلاک از 10 دقیقه به 2.5 دقیقه بود که درنتیجه آن بتوان تراکنش‌های بیشتری را تأیید کرد. در حال حاضر روزانه 14400 لایت‌کوین استخراج می‌شود که این حداکثر ممکن مقدر ممکن است. لایت‌کوین نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال، یک وسیله پرداخت جهانی و مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین است. این ارز دیجیتال همتا به همتا شباهت‌های زیادی با بیت‌کوین دارد، اما پلتفرم آن از بلاک‌چین‌های مختلفی استفاده می‌کند که امکان انتقال سریع‌تر تراکنش‌ها را فراهم می‌کند. نرم‌افزار ایجاد و انتقال کوین‌های لایت‌کوین، به‌صورت متن‌باز است و پلتفرم آن به طور کامل غیرمتمرکز است. این کریپتوکارنسی از زمان ورودش به بازار، رشد پایداری را تجربه کرده است و در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در بازار محسوب می‌شود.

مزایا و معایب لایت‌کوین

همانند هر رمزارز دیگری، لایت‌کوین نیز مزایا و معایبی دارد:

مزایا

  • امکان انتقال مالی به شکل بین‌المللی بدون احتیاج به مراحل نقل‌وانتقال کاغذی
  • مدت‌زمان چنددقیقه‌ای برای انتقالات مالی بین‌المللی به‌جای روش سنتی چندروزه
  • ساخت کیف پول لایت‌کوین و نگهداری راحت رمزارزها
  • انجام تراکنش‌های با حجم بالا در زمان کم
  • استفاده از الگوریتم مناسب برای عرضهٔ 4 برابری بیت‌کوین
  • طراحی غیرمتمرکز و دسترسی راحت به انواع سرورها در سراسر دنیا
  • قابلیت پشتیبانی از این شبکه با استفاده از تهیه ماینر و هم چنین دسترسی داشتن به شبکه به‌صورت محلی

معایب

  • مراحل استخراج انرژی بسیار زیادی لازم دارد.
  • پذیرش کم لایت‌کوین در مقایسه با سایر رمز ارزها
  • پیش‌بینی‌های ارزش لایت‌کوین یک چالش است و امکان دارد در زمان کاهش قیمت مجبور باشید به دنبال خرید سایر رمزارزها بروید.
لایت‌کوین چیست و چه تفاوتی با بیت‌کوین دارد؟
هرچه لایت کوین پذیرفته تر شود،بر روی قیمت آن اثر مثبت می گذارد.

تفاوت لایت‌کوین و بیت‌کوین

لایت‌کوین اغلب با بیت‌کوین مقایسه می‌شود. اگر بیت‌کوین را طلا در نظر گرفت، بسیاری لایت‌کوین را نقره در نظر می‌گیرند.

حداکثر عرضه

بسیاری از ارزهای دیجیتال عرضهٔ محدودی دارند. با وجود 84 میلیون لایت، عرضه آن 4 برابر بیشتر از بیت‌کوین است. از نظر تئوری این بدان معناست که لایت‌کوین در آینده به چیزی حدود یک‌چهارم ارزش بیت‌کوین خواهد رسید.

میزان سرمایه‌گذار

اگرچه سرمایه‌گذار بازار لایت‌کوین در مقایسه با بیت‌کوین ناچیز است، اما این ارز دیجیتال هنوز هم در بین 5 کریپتوکارنسی برتر قرار دارد.

سرعت معامله

هر تراکنش لایت‌کوین تقریباً در 2.5 دقیقه تأیید می‌شود. در بیت‌کوین این میانگین هر 10 دقیقه یک‌بار است. در نتیجه لایت‌کوین 4 برابر سریع‌تر این کار را انجام می‌دهد که در واقع می‌تواند معاملات بیشتری را نیز پردازش کند.

الگوریتم استخراج

الگوریتم به‌کاررفته در بیت‌کوین SHA-256 است اما الگوریتم مورداستفاده در لایت‌کوین Skrypt است که موجب سرعت بالای این رمزارز در انجام تراکنش‌هاست.

کارمزد تراکنش‌ها

الگوریتم مورداستفاده در لایت‌کوین علاوه بر سرعت دهی در تراکنش‌ها هزینه معامله یا همان کارمزد را به شکل قابل‌توجهی کم می‌کند.

 

لایت‌کوین چیست و چه تفاوتی با بیت‌کوین دارد؟
برخی اعتقاد دارند زمان انتقال لایت کوین می تواند آن را تبدیل به ارز بهتری نسبت به بیت کوین کند.

 

کلام آخر

پیش‌بینی‌های متعددی برای رشد ارز دیجیتال لایت‌کوین صورت‌گرفته است و نظرات مختلفی وجود دارد. با وجود پتانسیل زیاد لایت‌کوین برای رشد باید به این نکته توجه کرد که همهٔ این پیش‌بینی‌ها مقطعی هستند و در عرض چند ماه همه چیز می‌تواند عوض شود. اگر فردی قصد سرمایه‌گذاری روی لایت‌کوین دارد باید این کار را با آگاهی و مشورت با متخصصین این امر انجام دهد.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.