رمز ارزهای زیادی هستند که معمولاً در ابتدای پروژه، تعداد کل ذخایر توکنشان را اعلام می‌کنند. مثلاً مثلاً ارز دیجیتال بیت کوین زمانی که تازه راه اندازی شد، تعداد کل ذخایرش را 21  میلیون اعلام کرد. این قضیه برای بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر هم صدق می‌کند. وقتی که منابع یک کوین ثابت باشد، ارزش گذاری آن بر اساس میزان عرضه و تقاضا اثبات می‌شود. اما کوین‌هایی هم هستند که از این قانون پیروی نمی‌کنند. احتمالاً شما هم چندین بار اسم شت کوین‌ها به گوشتان خورده است، اما به طور دقیق در مورد آنها اطلاعات دقیقی ندارید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با شت کوین‌ها و ویژگی‌های آنها آشنا کنیم. پس در ادامهٔ این مطلب با ما همراه باشید.

 

شت کوین چیست؟

احتمالاً حدود سال‌های 2008 یا 2009 (یعنی درست پس از خلق بیت کوین) بود که اصطلاح شت کوین (shit coin) بر سر زبان افتاد. شت کوین (یا در فارسی ارز دیجیتال انزجاری) همان‌طور که از نامش پیداست، اشاره به ارزهای دیجیتال کم ارزش و فاقد حاکمیت واقعی دارد. ارزهای دیجیتالی که معلوم نیست پروژه‌هایشان چه هدفی را دنبال می‌کنند. این ارزها از آنجایی که هیچ تکنولوژی یا ایده جدیدی را مطرح نمی‌کنند یا ارائه نمی‌دهند، ارزش گذاری‌شان هم روی هوا و بر حسب حدس و گمان است و هر لحظه پس از عرضه، ممکن است ارزششان فرو بریزد. 

این شت کوین‌ها معمولاً تیم توسعه دهنده ناشناسی دارند، ایده‌های خیلی از آنها کپی است و ارزش خاصی ندارند. از آنجایی که نقدینگی آنها شاید حتی کمتر از 40 هزار دلار باشد، برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت چندان ایدهٔ خوبی نیستند، زیرا آینده مشخصی ندارند. پس در کل شت کوین‌ها کاربرد خاصی ندارند و ارزش آنها صرفاً به موجودیت خودشان و ارزش ذاتی‌شان است. البته گاهاً از اصلاح شت کوین برای تمام آلت کوین‌های به غیر از بیت کوین استفاده می‌شود. اما به‌عنوان‌مثال می‌توانیم به دوج‌کوین (doge coin) اشاره کنیم که بر اساس یک میم ساخته شده است و پایه و اساس خاصی ندارد. پس دوج‌کوین، یک شت کوین محسوب می‌شود.

 

شت‌کوین چیست؟
شت کوین‌ها؛ ارزهای دیجیتالی نامعتبر و کم ارزش

ادعاهایی که شت کوین‌ها مطرح می‌کنند 

  • شت کوین‌ها ادعا دارند که برای حل مشکلی آمده‌اند اما با کمی تحقیق متوجه می‌شویم که مشکلی که از طرف آنها مطرح می‌شود اصلاً وجود ندارد و این ادعای واهی بیش نیست.
  • از طرفی طرف‌داران شت کوین‌ها با استناد به قیمت‌های گاهاً بالای شت کوین‌ها معتقد هستند که این کوین‌ها از اعتبار بالایی هم برخوردار هستند اما چنین چیزی کاملاً بی‌ربط است و رشد قیمت یک ارز دیجیتال نشان دهنده معتبر بودن پروژه آن و خوب بودن آن نیست.
  • معمولاً شت کوین‌ها وعده‌هایی را در بارهٔ پروژه‌شان و آینده آن می‌دهند. با نگاهی کوتاه به گذشته این شت کوین‌ها می‌توانیم بفهمیم آیا وعده‌هایی که قبلاً داده‌اند عملی شده است یا ما صرفاً با یکسری وعدهٔ پوچ روبه‌رو هستیم.

شت کوین‌ها چه مزایا و معایبی دارند؟

  • مزایا

شت کوین‌ها از آنجایی که قیمت گذاری‌شان از قانون خاصی پیروی نمی‌کند و ارزش گذاری‌شان چندان روی حساب و کتاب نیست، ممکن است در برهه‌هایی از زمان، افزایش قیمت‌های شدیدی داشته باشند. سرمایه گذارانی که روی شت کوین‌ها تمرکز می‌کنند، در مدت زمان کوتاهی می‌توانند سودهای بسیار زیادی به دست بیاورند، زیرا ارزش این شت کوین‌ها در برهه‌هایی از زمان پامپ (pump) می‌شود و به طرز معجزه آسایی بالا می‌رود. ضمناً از آنجایی که قیمت پایینی دارند، می‌توان حجم زیادی از آنها را نگهداری کرد. دسترسی به آنها برای خرید و فروش هم بسیار آسان است.

  • معایب

به همان راحتی که قیمت شت کوین‌ها می‌تواند افزایش پیدا کند، می‌تواند کاهش پیدا کند و دچار ریزش شدید قیمت شود. این نکته را هم نباید فراموش کرد که همیشه این امکان وجود دارد که صرافی‌ها تصمیم بگیرند دیگر از یک شت کوین پشتیبانی نکنند.

 

چه عاملی بر روی قیمت شت کوین‌ها تأثیر می‌گذارد؟

هرچقدر معامله گران بیشتری این شت کوین‌ها را خریداری کنند، قیمت این شت کوین‌ها افزایش پیدا می‌کند. این معامله گران حجم زیادی از این شت کوین‌ها را خریداری می‌کنند و با هر پامپ pump سود خوبی دریافت می‌کنند. پس مهم‌ترین عاملی که بر روی قیمت این شت کوین‌ها تأثیر می‌گذارد استراتژی pump and dump  است.

اما اگر به پیشینهٔ دوج‌کوین نگاه کنیم می‌بینیم که حتی توییت‌های ایلان ماسک به راحتی بر روی بالا و پایین شدن قیمت این شت کوین تأثیر دارد. پس موضوع فقط به تحلیل‌های تکنیکال خلاصه نمی‌شود.

شت‌کوین چیست؟
مزایا و معایب شت کوین‌ها در معاملات بازار ارزهای دیجیتال

چه کیف پول‌ها و چه صرافی‌هایی از شت کوین‌ها پشتیبانی می‌کنند؟

کیف پول‌های زیادی هستند که برای شت کوین‌ها مناسب هستند و از آنها پشتیبانی می‌کنند. در ادامه چند نمونه از آنها را برایتان فهرست می‌کنیم:

  • کیف پول‌های سخت افزاری ledger nano x ، ledger nano s ، trezor one و trezor model T
  • کیف پول‌های نرم افزاری trust wallet، coinomi، jaxx، exodus، meta mask

در مورد صرافی هم لیست بسیار بلند بالایی از اسم صرافی‌ها را می‌توانیم برایتان بیاوریم اما در کل لازم به ذکر است که اغلب صرافی‌ها از شت کوین‌ها پشتیبانی می‌کنند و اگر قصد خرید آنها را، چه از صرافی‌های داخلی و چه خارجی، دارید جای نگرانی نیست.

 

چطور شت کوین‌ها را هم تشخیص بدهیم؟

یک جملهٔ بامزه‌ای هست با این مضمون که همهٔ کوین‌ها، شت کوین هستند مگر خلاف آن ثابت شود. یک اصطلاحی در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد به نام شیلینگ. حالا شیلینگ یعنی چه؟ وقتی که در مورد یک ارز دیجیتال در دنیای مجازی تعریف و تمجیدهای زیادی می‌شود، به این کار شیلینگ میگوییم. در نظر داشته باشد که کوینی که پشت تمام فعالیت‌ها و وجودش معنی و هدف بزرگ و مشخصی باشد، نیاز به جاروجنجال و تبلیغات ندارد و خودش به مرور راه خودش را پیدا می‌کند و معروف می‌شود و این فقط شت کوین‌ها هستند که به تبلیغات و حواشی زیاد نیاز دارند. 

نکتهٔ دیگری که باید به آن توجه کنید این است که ارزهای دیجیتال معتبر دارای وایت پیپر (white paper) هستند. این وایت پیپیر، سندی است که در مورد آن ارز دیجیتال و پروژه‌اش اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما را به سرمایه گذاری در آن تشویق می‌کند. اگر ارز دیجیتالی وایت پیپیر نداشته باشد می‌توانیم آن را از شت کوین‌ها به حساب بیاوریم.

شت‌کوین چیست؟
راه‌های تشخیص شت کوین‌ها از ارزهای دیجیتال معتبر

 

شت کوین‌های معروف

علاوه بر دوج‌کوین که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، شت کوین‌های دیگری مانند شیبا اینو، کیشو، فگ و اکیتا هم بودند، که بسیار سریع معروف شدند و در مدت کوتاهی سود بسیار زیادی نصیب سرمایه گذاران کردند. از طرف دیگری شت کوین‌های دیگری مانند بیت کانکت (bit connect) هم بودند که یک شبه قیمتشان از 400 دلار به 7 دلار سقوط کرد. بنابراین اوضاع کوتاه مدت شت کوین‌ها هم همیشه گل و بلبل نیست.

 

حرف آخر

اگر شما هم با دیدن بالا رفتن قیمت شت کوین‌ها تحریک شده‌اید که آنها را خریداری کنید، مانعی بر سر راه شما نیست. شت کوین‌ها غول‌های بی شاخ و دمی نیستند که تمام سرمایه‌های شما را یکجا ببلعند. اما حتماً قبل از خرید آنها، در مورد پیشینهٔ آن کوین تحقیق کنید، از تحلیل‌های کارشناسان استفاده کنید و به سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت بر روی این کوین‌ها اکتفا کنید. سرمایه‌گذاری‌های حساب شده روی شت کوین‌ها، چه بسا بتوانند سود خوبی را نصیب شما بکنند. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و از آن استفاده برده باشید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.