سیستم مالی غیرمتمرکز و یا همان defi در بازار رمز ارزها، بسیار توسعه یافته است. در شبکه دیفای امنیت قراردادهای هوشمند، توسط کدهای کامپیوتری حفظ می‌شود و در این شبکه بر خلاف سایر سیستم‌های متمرکز، سازمان و یا اشخاصی خاص امنیت را بر عهده ندارند. اینکه برقراری امنیت یک شبکه در دست فرد یا نهاد خاصی باشد سبب می‌شود که اگر در کدهای این قرارداد اختلال و آسیبی به وجود آید ضررهای جبران‌ناپذیری برای کاربران ایجاد کند. ارز دیجیتال سرتیکی قصد دارد به حل این مشکل بپردازد.

 CertiK یکی از انواع ارز دیجیتال است که با توکن اختصاصی CTK در دنیای ارز دیجیتال شناخته می‌شود. به دلیل غیرقابل‌تغییر بودن قراردادهای هوشمند، پیش از اجرا باید امنیت آن‌ها در کدهای برنامه‌نویسی به طور کامل بررسی شود و اجرای این امر ضروری است.

  ارز دیجیتال سرتیکی چیست؟

ارز دیجیتال سرتیکی، با نماد اختصاری CTK یک پروتکل مبتنی بر بلاک چین اثبات سهام وکالتی (DPoS)است که با استفاده از تکنولوژی تأیید رسمی قراردادهای هوشمند صورت گرفته است. سرتیکی در واقع یک پلتفرم بزرگ و پیشرفته است که امنیت بسیار بالایی دارد. شایان ذکر است که پلتفرم سرتیکی، اولین بلاک‌چین اثبات سهام برای امنیت، مأموریت‌های مهم از جمله DeFi  NFT و اجرای قابل اعتماد برنامه‌ها است.

بنیان‌گذاران و تیم ارز دیجیتال سرتیکی

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت یک پروژه، داشتن تیمی با تجربه است. پلتفرم سرتیکی در سال 2018 توسط دو پروفسور به نام‌های ژونگ شائو و رونگویی گو تأسیس شد. پروفسور ژونگ شائو، استاد و رئیس گروه علوم کامپیوتری دانشگاه ییل است و دارای مدرک دکترای علوم کامپیوتر در زمینه امنیت سایبری از دانشگاه پرینستون، واقع در ایالت نیوجرسی است. پروفسور رونگویی گو، دکترای علوم کامپیوتر از دانشگاه ییل را دارد و در همین زمینه نیز به‌عنوان استادیار در دانشگاه کلمبیا فعالیت می‌کند. شبکه سرتیکی از پیش‌گامان امنیت بلاک‌چین است و در کلاس‌های خود برای ایجاد امنیت و نظارت بر پروتکل بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند از بهترین فناوری هوش مصنوعی استفاده می‌کند.

تیم ارز دیجیتال سرتیکی ماموریت ایمن سازی دنیای سایبری را بر عهده دارد. پروتکل سرتیکی همچنین مسئولیت نظارت بر برنامه‌های کاربردی و حیاتی را عهده دار است تا با درستی و امنیت کامل ایجاد شوند.

هدف از راه اندازی ارز دیجیتال سرتیکی

ارز دیجیتال سرتیکی در حال ایجاد کامل‌ترین پلتفرم امنیت سایبری و ذخیره‌سازی جهان است. هدف شبکه سرتیکی در واقع افزایش اعتماد کاربران به بلاک‌چین و بالا بردن امنیت است که در نهایت این امر باید توسط توسعه و به‌روزرسانی نرم‌افزارهای امنیتی ایجاد شود.

شبکه سرتیکی به جای سعی در برابر جلوگیری نقض امنیت داده‌ها، اجتناب‌ناپذیری هک‌ها را پیش فرض خود قرار می‌دهد و به طور پیش فرض، برنامه‌ها را در برابر هک ایمن سازی می‌کند.

سرتیکی شیلد CertiKshield چیست؟

سرتیکی شیلد یک شبکه عضویت غیرمتمرکز است. این سیستم قابلیت بازپرداخت ارزهای دیجیتال مورد سرقت قرار گرفته و یا ازدست‌رفته را در هر پروتکلی دارد. تصمیمات مرتبط به بازپرداخت فقط به صلاحدید اعضای سرتیکی شیلد که از بین حامیان پروژه‌های بلاک‌چین یا جامعه اعضای آن انتخاب می‌شوند، گرفته می‌شود. این اعضا می‌توانند با دادن وثیقه‌های خود به‌ عنوان تأمین‌کنندگان وثیقه یا به‌وسیلهٔ خرید ابزارهای محافظ برای رمز ارزها به ‌عنوان خریداران شیلد، یا هر دو، در این سیستم همکاری کنند.

خریداران شیلد وجه‌هایی را از استخر نقدینگی برای بازپرداخت دارایی‌های رمزارز خود ذخیره می‌کنند و کارمزدی را به شکل توکن ارز دیجیتال CertiK می‌دهند که به طور مستقیم به حساب تأمین‌کنندگان وثیقه واریز خواهد شد.

سرتیکی (CTK)؛ ارزی فعال در حوزه امنیت سایبری

سرتیکی در زمینه امنیت سایبری فعالیت دارد.

سرتیکی چه کاربردهایی دارد؟

توکن ارز دیجیتال سرتیکی، بر بستر شبکه بایننس با استاندارد BEP-20 عمل می‌کند. یکی از کاربردهایی که پروتکل سرتیکی برای کاربران دارد این است که این شبکه در ازای تأمین و افزایش امنیت به کاربران خود پاداش نیز می‌دهد. در ادامه به برخی دیگر از کاربردهای این پلتفرم اشاره خواهیم کرد:

 • رأی گیری مدیران برای نظارت بر شبکه غیر متمرکز انجام می‌شود.
 • افزایش کاربران و میزان سرمایه‌گذاری با این هدف که شبکه سرتیکی توسعه پیدا کند.
 • برای انجام تراکنش و قراردادهای هوشمند، هزینه پرداخت می‌کند.
 • قرار دادن و عودت وثیقه در شبکه سرتیکی شیلد

پروتکل سرتیکی چگونه عمل می‌کند؟

شبکه سرتیکی برای فعال کردن و افزایش مشارکت مردم برای تصمیم گیری از روش حاکمیت زنجیره‌ای استفاده می‌کند. دارندگان ارز دیجیتال سرتیکی می‌توانند برای رأی دادن به پیشنهادها، اختیار رأی خود را به اعتبارسنجی‌ها بسپارند یا خود به طور مستقیم رأی دهند. مراکز اعتبار سنجی نیز کارایی بالای پلتفرم‌ها را توسط انجام فعالیت‌هایی مانند تولید بلوک ضمانت می‌کند.

مزایا و معایب پروتکل سرتیکی

پروتکل‌های طراحی شده در ارز دیجیتال برای کاربران مزایایی ایجاد می‌کنند تا در این بازار برای جذب کاربران با هم به رقابت بپردازند. در کنار مزایایی که این شبکه‌ها در اختیار افراد قرار می‌دهند معایبی نیز وجود دارد که در این قسمت قصد داریم به مزایا و معایب ارز دیجیتال سرتیکی بپردازیم.

مزایای سرتیکی

 • به دلیل غیرمتمرکز بودن پروتکل سرتیکی، استفاده از رمزنگاری و منبع‌باز بودن آن برای کاربران هزینه‌های تراکنش را به حداقل می‌رساند و اعتماد کاربران را جلب می‌کند.
 • رمز ارز سرتیکی نیاز به مجوزی ندارد و در سراسر جهان به دلیل نداشتن مرز، قابل استفاده است.
 • آن دسته از افراد در مناطقی که زیرساخت‌های مالی مناسب ندارند نیز می‌توانند از پلتفرم سرتیکی استفاده کنند؛ زیرا این شبکه نیاز به هیچ شناسه‌ای ندارد.
 • برخلاف ارزهای قدیمی، ارز دیجیتال سرتیکی می‌تواند به دلیل چاپ نشدن و دیجیتالی بودن همیشه ارزش خود را حفظ کند.
 • رمز ارز سرتیکی می‌تواند از همه تحریم‌ها و قوانین سرپیچی کند و به فعالیت خود ادامه دهد به این دلیل که هیچ سازمان و ارگانی نمی‌تواند پروتکل سرتیکی را مسدود کند.
 • در این پروتکل کاربران قابلیت ناشناس بودن را دارند زیرا سرتیکی به شناسه و احراز هویت نیاز ندارد. همچنین این پلتفرم از حریم خصوصی کاربران حمایت می‌کند.

معایب سرتیکی

 • قیمت این ارز در بازار ثابت نیست و نوساناتی را به همراه دارد.
 • از خریدار حمایت و پشتیبانی نمی‌شود.
 • در سیستم‌های ارز دیجیتال خطر وجود نقص فنی وجود دارد که ممکن است سرمایه از بین برود.
 • امکان دارد به دلیل به طور گسترده پذیرفته نشدن شبکه سرتیکی، در میان عموم اعتماد کامل به این ارز دیجیتال وجود نداشته باشد.
 • به این دلیل که ارزهای دیجیتال از جمله سرتیکی، دیجیتالی و رایانه‌ای هستند امکان از دست رفتن آن‌ها با آسیب دیدن و خراب شدن هارد وجود دارد.

چه آینده‌ای در انتظار سرتیکی خواهد بود؟

پلتفرم سرتیکی یک پروژه بی نقص است و مأموریتی را که بر عهده گرفته است یعنی موضوع امنیت، مسئله مهمی در دنیای ارز دیجیتال است. ایجاد امنیت کار بسیار سختی است به این دلیل که روزانه حملات سایبری و یا هک به روش‌های مختلف در بلاک‌چین‌ها اختلال ایجاد می‌کند. همین امر سبب می‌شود که اگر تیم و شبکه‌ای در راستای تحقق بخشیدن به امنیت شبکه تلاش کند و خود را در مقابل هک و حملات سایبری مقاوم سازد، آینده خوبی را در انتظار داشته باشد.

در شبکه بلاک‌چین موضوع امنیت، مسئله‌ای بسیار حیاتی و مهم است. ارزهای دیجیتال بسیاری در طی این سال‌ها به وجود آمدند که در ابتدای کار خود به موفقیت رسیدند اما به دلیل نقص‌های امنیتی خیلی زود فرو پاشیدند.

همکاری سرتیکی با بزرگ‌ترین بلاک‌چین‌ها و صرافی‌ها و همچنین فعالیت در زمینه امنیت سایبری تأییدی بر این است که سرتیکی قابلیت توسعه و پیشرفت‌های بیشتر و روزافزون را دارد؛ بنابراین پیش بینی می‌شود که پروتکل سرتیکی آینده درخشانی را پیش رو داشته باشد و به سود دهی بالایی در بلند مدت دست یابد.

سرتیکی (CTK)؛ ارزی فعال در حوزه امنیت سایبری

آینده درخشانی در انتظار سرتیکی 

کیف پول‌های ارز دیجیتال سرتیکی کدام‌اند؟

همان طور که می‌دانید، شما برای ذخیره توکن‌های ارز دیجیتال خود به انتخاب کیف پولی نیاز دارید که از دارایی دیجیتال شما پشتیبانی کند. به طور کلی برای نگهداری توکن‌های ارز دیجیتال، سه دسته کیف پول آنلاین، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در دسترس شما هستند. در این کیف پول‌ها، کیف پول‌های سخت‌افزاری از سطح بالایی از امنیت برخوردارند و بهترین گزینه برای نگهداری از ارزهای دیجیتال شما هستند. در ادامه به توضیح این کیف پول‌ها خواهیم پرداخت.

برای کسانی که به راحتی می‌خواهند در ارز دیجیتال سرتیکی را معامله یا سرمایه گذاری کنند، گزینه‌های ذخیره سازی زیادی وجود دارد. یکی از این گزینه‌ها کیف پول‌های سخت افزاری است. این کیف پول‌های سخت افزاری یا کیف پول‌های سرد مانند لجر نانو اس (Ledger Nano S) و تروزر (Trezor) امن‌ترین گزینه برای ذخیره سازی و پشتیبانی آفلاین از ارز دیجیتال سرتیکی هستند. با این حال، از آن جهت که کیف پول‌های سخت افزاری از تکنولوژی پیشرفته‌تری برخوردارند، گزینه‌های گران‌تری هستند و ممکن است انتخاب مورد نظر همگان نباشند. یک نظر این است که این کیف پول‌های سخت افزاری برای ذخیره مقادیر بیشتری از توکن CTK برای کاربران باتجربه‌تر مناسب‌تر باشند.

 • کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S):این کیف پول از محبوب‌ترین کیف پول‌های دنیای رمز ارزهاست که دارای امنیت بسیار بالایی است. قیمت این کیف پول از 100 دلار کمتر است و به این دلیل که از ارزهای دیجیتال بسیاری پشتیبانی می‌کند، به آسانی در دسترس کاربران است. لجر نانو اس از کیف پول‌های پرطرف‌دار بازار ارزهای دیجیتال است.
 • کیف پول لجر نانو ایکس (Ledger Nano x):این کیف پول ورژن جدیدتر و بهتر از مدل قبلی است که تعدادی قابلیت‌های اضافی مانند صفحه‌نمایش بزرگ‌تر و دکمه‌های بهتر دارد، اما از لحاظ پشتیبانی تفاوتی با مدل قبلی نداشته و کارایی یکسانی دارد.
 • کیف پول سخت افزاری ترزور(Trezor):کیف پول ترزور در مقایسه با سایر کیف پول‌های سخت افزاری، دارای خصوصیات بهتری همچون داشتن صفحه نمایش بزرگ و صفحه لمس بهتر است. دو دکمه قرار داده شده روی این کیف پول سخت افزاری از کارت میکرو اس دی پشتیبانی می‌کند. قیمت این والت از 200 دلار بیشتر است.

یکی دیگر از گزینه‌های ذخیره سازی و نگهداری از ارز دیجیتال سرتیکی، کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند. کیف پول‌های نرم‌افزاری گزینه‌های متنوعی را به کاربران ارائه می‌دهند و استفاده از آن‌ها رایگان و آسان است. آنها برای دانلود به عنوان برنامه‌های گوشی‌های هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می‌توانند نگهدارنده یا غیر حضانتی باشند. همچنین هنگامی که از کیف پول‌های نرم‌افزاری استفاده کنید، کلیدهای خصوصی از طرف شما توسط ارائه دهنده خدمات، مدیریت و پشتیبانی می‌شوند.

 • کیف پول نرم‌افزاری متامسک (MetaMask) : متامسک یک کیف پول نرم‌افزاری و رمزنگاری شده است که از توکن‌های مبتنی بر اتریوم مانند توکن‌های ERC20 و ERC721 و توکن‌های مبتنی بر استاندارد BEP20 پشتیبانی می‌کند. می‌توانید بعد از نصب متامسک کروم یا فایرفاکس، از اتصال یکپارچه به هر برنامه غیر متمرکز مبتنی بر اتریوم نیز لذت ببرید. به عبارتی می‌توانید با استفاده از کیف پول متامسک، به راحتی به هر برنامه غیر متمرکز و بازارهای NFT دسترسی داشته باشید.
 • کیف پول دسکتاپ اتمیک والت: از قابلیت‌های این کیف پول می‌توان به توانایی پشتیبانی از تعداد زیادی رمزارز اشاره کرد. همچنین این سیستم با نرم‌افزارهای ShapeShift و Changelly یکپارچه شده و امکان مبادله انواع ارز دیجیتال در آن وجود دارد.
 • کیف پول نرم‌افزاری تراست والت (Trust Wallet): تراست والت یک کیف پول نرم‌افزاری غیر متمرکز تلفن همراه است که ذخیره سازی دارایی‌های دیجیتال را فراهم می‌کند. به این معنی که کاربران کنترل کاملی روی ارزهای دیجیتال خود دارند. همچنین این کیف پول به دلیل پشتیبانی از ارزهای دیجیتال مختلف و شبکه‌های بلاک چین به طور گسترده‌ای شناخته شده است. علاوه بر این، تراست والت به کاربران امکان دسترسی به اکوسیستم‌های ارزهای دیجیتال را هم می‌دهد.

سرتیکی (CTK)؛ ارزی فعال در حوزه امنیت سایبری

همکاری سرتیکی با بزرگ‌ترین بلاک‌چین‌ها 

کدام صرافی‌ها ارز دیجیتال سرتیکی را عرضه می‌کنند؟

برای خرید ارز دیجیتال سرتیکی، باید صرافی‌های ارز دیجیتالی را پیدا کنید که این رمزارز را در لیست خرید خود داشته باشند. صرافی‌های خارجی مانند Binance، Coinbase Pro، KuCoin، Huobi Global و…این ارز دیجیتال را در لیست ارزهای خود دارند ولی با توجه به اینکه صرافی‌های خارجی نیازمند احراز هویت هستند و این امر چنانچه برای کاربران داخل ایران غیر ممکن نباشد، باز هم غیرقانونی است و ممکن است سرمایه آن‌ها به خطر بیندازد، بهتر است سراغ یک صرافی داخلی معتبر برویم.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال سرتیکی را دارید، می‌توانید به‌راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر به آدرس abantether.com  تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر شوید و پس از ثبت‌نام، ارزسرتیکی را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز سرتیکی را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز سرتیکی خود را بفروشید.

جمع بندی

ارز دیجیتال سرتیکی با توکن اختصاصی CTK بر پایه بلاک‌چین ایجاد شده است. این پلتفرم در سال 2018 راه اندازی شد و در حوزه امنیت سایبری فعالیت می‌کند. سرتیکی امکان سرمایه گذاری غیرمتمرکز را برای کاربران ایجاد می‌کند. همچنین می‌توان ارز دیجیتال سرتیکی را به عنوان رمز ارزی معرفی کرد که کارکرد بالایی دارد و برای بستن قراردادهای هوشمند از لایه‌های امنیتی از جمله سرتیکی شیلد و ماشین حسابرسی مجازی استفاده می‌کند.

پاسخ‌های کوتاه به سؤال‌های احتمالی شما

ارز دیجیتال CTK چیست؟

ارز دیجیتال CTK ارز بومی شبکه سرتیکی است که بر بستر بلاک چین بایننس اسمارت چین قرار گرفته است و کاربردهای مختلفی در پروتکل سرتیکی دارد. 

آیا می‌توان ارز دیجیتال CTK را استخراج کرد؟

خیر. ارز دیجیتال CTK را نمی‌توان به روش سنتی با استفاده از ماینرها استخراج کرد. این ارزها توسط تیم سازنده ساخته و استخراج می‌شوند و سپس عرضه می‌شوند.

چطور می‌توانیم ارز دیجیتال CTK را تهیه کنیم؟

شما برای خرید ارز دیجیتال CTK می‌توانید به صرافی‌های متمرکز یا غیر متمرکز خارجی یا داخلی مراجعه کنید. از جمله این صرافی‌ها می‌توانیم به صرافی‌های معتبر Binance، Coinbase Pro، KuCoin، Huobi Global اشاره کنیم.

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال CTK پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز دیجیتال CTK می‌توانید از کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی از جمله کیف پول‌های تراست (Trust)، اتمیک (Atomic Wallet)، متامسک (MetaMask)، لجر نانو اس (Ledger Nano S)، لجر نانو اکس (Ledger Nano X) و ترزور (Trezor) استفاده کنید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.