حوزهٔ بلاک‌چین سال‌هاست که با همراهی افراد خلاق، پروژه‌هایی را پیش برده است و تمام تلاشش را بر روی این اصل قرار داده که بتواند افراد بیشتری را در سراسر کرهٔ زمین به خود جذب کند. یکی از موفق‌ترین ایده‌هایی که در حوزهٔ بلاک چین مطرح شد، بازی‌های مبتنی بر بلاک چین بود. کسب درآمد از طریق بازی‌های مبتنی بر بلاک چین مدت‌هاست که رواج پیدا کرده و طرف‌داران زیادی را هم به خود جذب کرده است. اصطلاحاً به برنامه هایی که شما در ازای بازی کردن می‌توانید پول در بیاورید، بازی‌های (Play to earn) میگویند. این بازیها و اپلیکیشن ها انواع گوناگونی دارند، اما این روزها اسم یکی از پلتفرم های جذاب در حوزه متاورس، با نام Stepn حسابی بر سر زبانها افتاده است. این پلتفرم که در سال 2021 و به تازگی معرفی شد، توانست در مدت کوتاهی محبوبیت و موفقیت بی‌سابقه‌ای را به دست بیاورد. اما استپن چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه می‌توان از طریق آن به کسب درآمد پرداخت؟ پاسخ تمام این سؤالات را ادامهٔ مقاله برایتان شرح می‌دهیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

در مورد بازی استپن (stepn) چه میدانید؟ 

استپن (استپ ان) یک اپلیکیشن مبتنی بر (web 3) و پلتفرم (Gamefi) است که شما با نصب کردن آن بر روی گوشی موبایل خود می‌توانید در ازای قدم زدن، آهسته دویدن یا دویدن در فضای باز، از طریق این اپلیکیشن، توکن (Green Satoshi Token) GST و یا GMT (Green metaverse token) دریافت کنید. این اپ با هدف ترویج زندگی سالم و تشویق مردم به فعالیت روزمره در عین جذب افراد به دنیای بلاک چین ساخته شده است. ایدهٔ کاهش آلاینده‌ها و حفاظت از کرهٔ زمین و جذب هزاران هزار کاربر به این اپلیکیشن، محور اصلی اهداف اپلیکیشن Stepn است. با توجه به اینکه بی تحرکی و شغلهای پشت میز نشینی و استفاده از خودروهای شخصی تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین معضل های دنیای مدرن شده است، اپلیکیشن استپن با یک ایدهٔ استارت آپی اقتصادی – اجتماعی سعی در جا انداختن یک عادت مفید می‌کند، که یک بازی دوسر برد هم برای کاربران این شبکه و هم برای تیم استپن محسوب می‌شود.

استپن اولین بازی NFT مبتنی بر روش جدید (Move to earn) شناخته می‌شود که بر بستر بلاک چین سولانا (Solana) قرار گرفته است. این اپلیکیشن هم بر روی سیستم عامل اندروید نصب می‌شود هم ios. کافی است این برنامه را نصب کنید و کیف پول دیجیتال خود را به این اپ وصل کنید تا جوایز حاصل از فعالیت‌هایتان به کیف پولتان واریز شود. 

"راه برو و پول دربیار"؛ اپلیکیشن Stepn و ارز دیجیتال GMT

ایده‌ای نو در بلاک چین؛ “راه برو و پول دربیار”

 

اپلیکیشن استپن Stepn چگونه کار می‌کند؟

شما برای ورود به این بازی لازم است توکن‌های nft مخصوص به این بازی را مینت و خریداری کنید. این توکن‌ها در قالب “کفش‌های ورزشی” هستند؛ کفش‌های ورزشی که در طول بازی می‌توانند آپدیت شوند و تغییر کنند. شما در ازای هر دقیقه فعالیت فیزیکی می‌توانید توکن‌های GMT و GST دریافت کنید. برای کسب ارز دیجیتال GST باید “انرژی” داشته باشید. هر 1 واحد انرژی، معادل با 5 دقیقه فعالیت فیزیکی اصولی است. به طور کلی 4 نوع کفش ورزشی در این بازی وجود دارد که هر کدام برای یک برنامهٔ تمرینی تهیه شده‌اند. کیفیت این کفشهای ورزشی هم با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. 

سیستم جالب و هوشمند این اپلیکیشن به گونه‌ای است که اگر پینگ اینترنت یا سیگنال GPS  شما ضعیف باشد و یا این‌که از وسایلی مثل اسکیت و ماشین و… استفاده کنید و یا حتی تلفن خود را روی حیواناتی مثل سگ و گربه خانگی خود ببندید، در اپلیکیشن این موضوع به صورت خطا به کاربر نمایش داده می‌شود و هیچ سودی برای شما نخواهد داشت.

روشهای کسب درآمد از طریق استپن Stepn

به طور کلی شما در سه حالت می‌توانید در این بازی کسب درآمد کنید: 

  • حالت انفرادی (solo): در این حالت شما بر اساس میزان فعالیت بدنی و ویژگی‌های کفش‌های کتانی که در اپلیکیشن خریداری کرده‌اید می‌توانید توکن‌های GMT  یا GST  دریافت کنید.
  • ماراتن (marathon): در این حالت شما می‌توانید با ثبت نام در برنامه‌های ماراتن آنلاین دسته جمعی و موفق شدن در آنها، توکن‌های ویژهٔ این بازی را دریافت کنید. این ماراتن‌ها به صورت ماهانه و هفتگی برگزار می‌شوند.
  • پس زمینه (background): در این حالت صرفاً تعداد قدم‌های شما، در زمانی که برنامه خاموش است و در حالت پس زمینه قرار دارد، دریافت می‌شود و در ازای آن توکن‌های GST دریافت می‌کنید.

تاریخچه و اعضای استپن

یک زوج استرالیایی با نام‌های جری هوانگ (Jerry Huang) و یاون رانگ (Yawn Rong) برای اولین بار در دنیای بازی‌های (play to earn)، ایده ی جدید برنامههای (move to earn) را مطرح کردند و بلافاصله بعد از آن ما شاهد خلق اپلیکیشن بی نظیر استپن بودیم. این ایده در بستر استودیو (Find satoshi lab) در استرالیا اجرا شد. سازندهٔ این اپلیکیشن گفته بود:

“زمانی که تصمیم به تولید این بازی گرفتیم، فکر کردیم که دویدن و پیاده روی کاری است که تقریباً هر کسی می‌تواند انجام دهد؛ اگر بتوانیم این موضوع را به یک روش درآمدزا به نام حرکت برای کسب درآمد (Move-to-Earn) تبدیل کنیم، می‌توانیم به طور مؤثر به بسیاری از افراد دسترسی پیدا کنیم و آن‌ها را به استفاده از این اپلیکیشن ترغیب کنیم.”

جری پیش‌تر از پروژه استپن، در حوزهٔ بازیها آوازه اش در دنیا پیچیده بود و یاون هم از کارآفرینان و سرمایه گذاران خبره در زمینه ارزهای دیجیتال است. از دیگر اعضای این تیم می‌توانیم به اسکات دانلپ اشاره کنیم که همزمان در مجموعهٔ تولید کفش Adidas هم مشغول به کار است و به عنوان مشاور به تیم استپن ملحق شده است. جسیکا دوان و رایان ترنر هم از دیگر مهرههای کلید این پروژه محسوب می‌شوند.

اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اپلیکیشن و یا خواندن وایت پیپر این پروژه می باشید، می‌توانید به سایت این اپلیکیشن به آدرس https://stepn.com/ مراجعه کنید.

"راه برو و پول دربیار"؛ اپلیکیشن Stepn و ارز دیجیتال GMT

اپلیکیشن استپن و توکنهای بومی و کاربردی GMT و GST

 

توکن‌های GMT و GST

توکن‌هایی که در این بازی به دست می آورید شامل توکن‌های GMT و GST  می‌شوند که کاربردهای گوناگونی در این برنامه دارند. جوایز در این بازی معمولاً در قالب توکن‌های GST عرضه می‌شوند اما از یک سطح مشخصی بالاتر، کاربران می‌توانند توکن‌های GMT را به‌عنوان پاداش دریافت کنند. با استفاده از توکن‌های GST می‌توانید به مینت کفش ورزشی، تعمیر و ارتقا کفش‌های خود بپردازید و با استفاده از توکن‌های GMT می‌توانید در رأی‌گیری‌ها مشارکت کنید، کفش‌های ورزشی سفارشی برای خود تهیه کنید و سطح خود را در اپلیکیشن بالا ببرید. در غیر این صورت می‌توانید به‌راحتی ارزهای دیجیتال خود را به پول نقد تبدیل کنید. پس در یک نگاه کلی توکنهای GST توکنهای درون برنامه‌ای و توکنهای GMT توکن‌های حاکمیتی در استپن به شمار می‌روند.

ارز دیجیتال GMT اولین بار در بستر صرافی بایننس لانچ شد و در آن زمان 6 بیلیون توکن را به وجود آورد و ده درصد آن را به بازار تزریق کرد. در کل 6,000,000,000 توکن GMT وجود دارد اما توکن‌های GST عرضهٔ نا محدودی دارند و می‌توانند هر چقدر نیاز باشد در بازی تولید شوند. 

نکته‌ای که اینجا وجود دارد این است که استپن از مکانیزم توکن سوزی برای توکنهای خود یعنی GMT و GST استفاده می‌کند. این سیاست برای کاهش تعداد توکنهای در گردش است که به حفظ ارزش توکن ها کمک می‌کند.

نحوهٔ توزیع توکن ها در پروژه استپن stepn

  • 30 درصد توزیع در بین بازیکنان 
  • 30 درصد متعلق به صندوق بازی
  • 16.3 درصد متعلق به فروش خصوصی
  • 14.2 درصد متعلق به تیم استپن
  • 7 درصد متعلق به لانچ پول بایننس
  • 2.5 درصد متعلق به مشاوران اصلی استپن

ارز دیجیتال (GMT) در کدام صرافی‌های ارز دیجیتال فهرست شده است؟

برای خرید ارز دیجیتال (GMT) باید به صرافی‌های داخلی یا خارجی مراجعه کنید که این ارز دیجیتال را در فهرست ارزهای دیجیتال خود لیست کرده‌اند. از صرافی‌های خارجی که این رمز ارز را خرید و فروش می‌کنند می‌توانیم به صرافی‌های Binance،Coinex ، OKEX، huobi و kucoin اشاره کنیم. علاوه بر این صرافی‌ها، این ارز دیجیتال در حدود 30 صرافی بین‌المللی دیگر خرید و فروش می‌شود. توجه داشته باشید که خطر مسدود شدن حساب‌های کاربران ایرانی توسط صرافی‌های متمرکز خارجی همیشه وجود دارد و دلیل این امر هم تحریم‌هایی است که در سال‌های اخیر متوجه ایران شده است. اگر قصد استفاده از این صرافیها را دارید حتماً دارایی‌هایتان را پس از انجام معاملات تان به آدرس کیف پول دیجیتال شخصیتان انتقال دهید.

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال (GMT) پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره توکن‌های (GMT) که در اپلیکیشن استپن به شما اعطا می‌شود، به یک کیف پول دیجیتالی شخصی نیاز دارید تا آن را به پنل کاربری خود در استپن متصل کنید. از آنجایی که GMT با توکن‌هایی که استاندارد BEP-20 و BEP-2 و SLP دارند سازگاری دارد، تمام کیف پول‌های معتبر و امنی که از ارزهای دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین سولانا و بایننس پشتیبانی می‌کنند، از این ارز دیجیتال هم پشتیبانی می‌کنند. این کیف پول‌ها به دو دسته‌ی نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های سخت افزاری یا سرد کیف پول‌هایی هستند که به صورت آفلاین قابل دسترسی‌اند و بر خلاف کیف پول‌های نرم افزاری رایگان نیستند. این کیف پول‌ها درست مانند یک فلش مموری یا هارد هستند و این قابلیت را دارند که طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال را بر روی خودشان ذخیره کنند. از کیف پول‌های سخت افزاری می‌توانیم به کیف پول‌های ترزور (trezor)، کیپ کی (keepkey) و لجر نانو اس (Ledger nano s) اشاره کنیم. 

کیف پول‌های نرم افزاری هم کیف پول‌هایی هستند که بر روی گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی شما نصب می‌شوند. این کیف پول‌ها که به کیف پول‌های گرم مشهورند، عمدتاً رایگان‌اند. اما معمولاً از تمام ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌کنند و هر کیف پول، گروهی از ارزها را پوشش می‌دهد. از کیف پول‌های نرم افزاری که از ارز دیجیتال (GMT) پشتیبانی می‌کنند می‌توانیم به کیف پول‌های متامسک (metamask)، تراست ولت (trust wallet) و اتمیک والت (atomic wallet) اشاره کنیم.

"راه برو و پول دربیار"؛ اپلیکیشن Stepn و ارز دیجیتال GMT

انواع کفشهای ورزشی در اپلیکیشن استپن

آیا ارز دیجیتال GMT برای سرمایه گذاری مناسب است؟

این که یک ارز دیجیتال می‌توانید آینده روشنی را داشته باشد یا نه به عوامل و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. معمولاً سرمایهگذاران برای اینکه بتوانند بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال اتخاذ کنند، از تحلیلهای تکنیکال و فاندامنتال بهره می‌برند. اما اگر بخواهیم بررسی مختصری بر روی پیشینه و پتانسیلهای ارز دیجیتال GMT داشته باشیم، لازم است یکسری نکات را ذکر کنیم.

قیمتهای ارزهای دیجیتال تازه نفس معمولاً در ابتدا نوسانات زیادی را تجربه می‌کنند. این ارز دیجیتال در ماه مارس 2022 با قیمت 0.1536 دلار روند رشدش را آغاز کرد و در ماه 1 آوریل 3 دلار را رد کرد. این رشد 1925 درصدی تنها در سه هفته شگفت انگیزی بود. هم اکنون که ما در حال نگارش این مقاله هستیم، این ارز دیجیتال با قیمت 3.24 دلار خرید و فروش می‌شود. طبق پیش بینی‌های سایت digital coin price این ارز دیجیتال تا پایان سال 2022 به 4 دلار می‌رسد و تا پنج سال آینده رکورد خود را با قیمت 6 دلار میزند. البته باید توجه داشته باشید که اکتفا کردن به این پیش بینیها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و کار حرفهای نیست؛ اما با توجه به افزایش میزان محبوبیت و تقاضای این ارزهای دیجیتال می‌توان روند صعودی را در طولانی مدت برای این ارز دیجیتال متصور شد.

از شرکتهایی که از پروژه استپن حمایت کردند و به سرمایهگذاری بر روی آن تشویق شدند می‌توانیم به شرکتهای بزرگ (Folius ventures)، (Sequoia capital)، (spark)، (Lemniscap)، (Solana ventures) و حدود ده شرکت بزرگ دیگر اشاره کنیم. این سرمایه گذاریها و ملحق شدن این گروههای سرمایه گذاری به بالا بردن ارزش ارز GMT کمک قابل توجهی می‌کند.

چرا باید برای استفاده از این اپلیکیشن کد فعال‌سازی داشته باشیم؟

برای اینکه ارزش این ارز دیجیتال حفظ شود و برای حفظ رشد پایدار آن، سیاستی که تیم استپن پیش گرفته این است که هر کاربر برای نصب و استفاده از این اپلیکیشن نیاز به یک کد معرف دارد و تنها در صورت داشتن کد فعال سازی می‌تواند از این اپلیکیشن استفاده کند. با این کار از هجوم کاربران به این اپلیکیشن و ایجاد اختلال در سرورهای آن جلوگیری می‌شود.

اما اکنون این امکان هم اضافه شده که بتوانید کد اکتیو آن را از طریق لینک تلگرامی که در بازی به شما داده می‌شود به دست بیاورید. کافی است در کانال تلگرام استپن عضو شوید، به لینک سایتی که برای دریافت کد در کانال قرار دادن مراجعه کنید و کد فعال‌سازی خودتان را دریافت کنید. مثل خیلی از حوزههای دیگر، حواستان به افرادی که قصد کلاهبرداری دارند و کدهای استپن را می‌فروشند اعتماد نکنید و تمام این مراحل ساده را خودتان بدون هیچ نگرانی و هزینه‌ای طی کنید تا کد فعال‌سازی برای شما ارسال شود.

آیا محدودیتی برای کاربران ایرانی وجود دارد؟

تا به الان هیچ مشکلی از سمت کاربران ایرانی برای استفاده از این بازی گزارش نشده است. شما می‌توانید به راحتی کیف پول خود را به پنل خود در این بازی وصل کنید و استفاده کنید. هر کدام از کفش هایی که در این بازی خریداری می‌کنید با توجه به قابلیت -ها و ویژگی‌هایی که دارند، بر روی درآمد شما از این بازی تأثیر می‌گذارند. اگر دوست دارید بدانید به طور حدودی در شرایط مختلف چقدر می‌توانید درآمد داشته باشید، می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

https://stepn.guide/

و در آخر

این اپلیکیشن با فروش NFT های کفش‌های کتانی، که برای استفاده از اپ ضروری هستند، توانست در سه ماههٔ اول فعالیت‌های خود حدود 26 میلیون دلار سود کسب کند. ارزش بازار استپن هم اکنون چیزی حدود 2 میلیارد دلار است. این اعداد و ارقام نشان می‌دهند که استپن تا اینجای کار درست پیش رفته و ممکن است روند صعودی آن همچنان ادامه پیدا کند.

ما در این مقاله به طور کامل به معرفی اپلیکیشن استپن و ریز و درشت این پروژه صحبت کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.