امروزه ارزهای دیجیتال و شبکه‌های بلاک چین، طیف گسترده‌ای از امکانات را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. یکی از مسائل مهمی که در میان کاربران ارزهای دیجیتال بسیار داغ است مبحث حریم شخصی و حفاظت از داده‌هاست. ارز دیجیتال داسک، با توجه به مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد یک بلاک چین اختصاصی برای حفاظت از داده‌های کاربران خود ایجاد کرده است. بهتر است قبل از خرید ارز دیجیتال، اطلاعاتی راجع به آن‌ها کسب کنیم. در این مقاله قصد داریم شرح دهیم که ارز دیجیتال داسک DUST چیست؟ کجا می‌توان به خرید و فروش آن پرداخت و نحوه کار شبکه بلاک چین آن چگونه است.

ارز دیجیتال داسک Dusk چیست؟

پیش از این که بخواهیم در مورد ارز دیجیتال داسک و امکاناتی که این پروژه دارد بپردازیم بهتر است در مورد ماهیت این شبکه صحبت کنیم. شبکه ارائه دهنده توکن داسک که همان شبکه داسک است ادعا می‌کند که بلاک چینی قابل برنامه ریزی و محرمانه است. این شبکه، مبتنی بر پروتکل دانش صفر یا ZKP  است.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که درباره این ارز دیجیتال وجود دارد، زیرساخت عمومی مقیاس‌پذیر و حفظ حریم خصوصی و حراست دقیق از اطلاعات کاربران است که باعث می‌شود امنیت حریم خصوصی این شبکه به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. به طور کلی بلاک چین داسک نتورک در حوزه حریم شخصی و محافظت از اطلاعات فعالیت دارد. با استفاده از شبکه داسک شما می‌توانید ارزهای خود را به صورت کاملاً ناشناس و خودکار انتقال دهید. در حقیقت بر خلاف بیت کوین و ارزهای دیگر که تراکنش‌ها قابل رهگیری هستند، در این شبکه امکان اطلاع از جزئیات تراکنش‌های انجام شده وجود ندارد.

پروتکل داسک، ترکیبی از سازوکار اجماع سفارشی و رمزنگاری دانش صفر است. در این شبکه از برنامه‌های ویژه‌ای استفاده شده که به وسیله آن‌ها امکان استقرار DApp یا همان  برنامه‌های غیر متمرکز پروتکل دانش صفر را فراهم می‌کند. این برنامه‌ها برای اکوسیستم داسک، مانند ستون فقرات عمل می‌کنند. کسب و کارها و مشاغل مختلف با استفاده از این شبکه، این امکان را دارند تا ابزارهای مالی مانند اوراق بهادار را با استفاده از حریم خصوصی با حفظ قراردادهای هوشمند استفاده کنند.

آن چه که باعث منحصر به فرد شدن شبکه داسک شده است این است که این فناوری کاملاً بر اساس رمزنگاری دانش صفر بنیان گذاری شده است و اولین ماشین مجازی دانش صفر ZK-VM در جهان است. در ادامه بیشتر به ویژگی‌های این شبکه خواهیم پرداخت.

حفظ حریم خصوصی کاربران با ارز دیجیتال داسک (DUSK)

داسک؛ بلاک چینی کاملا محرمانه

پروتکل دانش صفر Zero-Knowledge در شبکه داسک چگونه عمل می‌کند؟

همان طور که گفته شد، شبکه داسک از پروتکل دانش صفر در ساختار خود استفاده می‌کند. شبکه داسک از پلتفرم دانش صفر، برای اعتبار بخشیدن به عملکردهای شبکه استفاده می‌کند که شامل حق دسترسی به خدمات، تراکنش‌ها و … است.

شایان ذکر است که با استفاده از پروتکل دانش صفر، کاربران می‌توانند بدون اینکه هویت خود را آشکار کنند و بدون اینکه جزئیات تراکنش‌ها و معاملات را بدانند، مادامی که محاسبات را درست انجام می‌دهند، در آن شرکت کنند. نودهای مرورگر این تأییدها را انجام می‌دهند. این نودها مقدار نامشخصی از توکن‌های داسک را قرار می‌دهند و به این صورت در رقابت با یکدیگر شرکت می‌کنند.

معرفی تاریخچه و بنیان‌گذاران ارز دیجیتال داسک  DUSK

تیم سازنده و توسعه دهندهٔ هر پروژه نقش مهمی در موفقیت آن دارد. هرچه اعضای تیم باتجربه‌تر باشند آن شبکه در بازار رمز ارزها سریع‌تر رشد پیدا می‌کند. شبکه ارز دیجیتال داسک در سال 2018 راه اندازی شد. تیم اصلی این پروژه که داسک را بنیان گذاری کردند، از سه نفر تشکیل شده است. این افراد در حوزه‌های فنی و بازرگانی تخصص دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت؛

 • امانوئل فرانسیونی  Emanuele Francioni: سرپرست فنی شبکه داسک، فرانسیونی است که دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی است. او پیش از تأسیس شبکه داسک به مدت 15 سال در صنعت فناوری و تکنولوژی‌های مختلف کار کرده است. وی در بخش بلاک چین فعالیت دارد و سمت مدیر اجرایی وب 3 را هم نیز به عهده دارد.
 • فولیو ونچورلی (Fulvio Ventureli): محقق اصلی شبکه داسک نتورک، ونچورلی است. وی دارای مدرک تحصیلی مهندسی فناوری اطلاعات است که بیش از 20 سال در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت داشته است. آمازون (Amazon)، تام تام (TomTom) و اکسیت (Excite)از پروژه‌هایی هستند که او با آن‌ها همکاری داشته است. تجربه و فعالیت‌های این عضو قبل از این پروژه، می‌تواند تأثیر زیادی را روی پیشرفت داسک نتورک بگذارد. در حال حاضر او سمت مدیریت اجرایی وب 3 را برعهده دارد.
 • جلو پول (Jello Pol): سومین نفری که در پروژه داسک تأثیر داشته است جلو پول است که در رشته علوم مدیریت بازرگانی تحصیل کرده و دارای مدرک لیسانس در این رشته است. او همچنین مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت اطلاعات دریافت کرده است. وی از سال 2015 در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و به همین سبب با این حوزه و مشکلات آن آشنایی کامل دارد. او در این پروژه، مسئولیت مدیریت تیم بازرگانی شبکه داسک را عهده دار است.

پروژه داسک علاوه بر این سه عضو اصلی، 17 عضو دیگر دارد. بیشتر این اعضا مهندسین بلاک‌چین و یا متخصصان فناوری و تکنولوژی هستند. یک گروه 9 نفره در این گروه، در نقش مشاور حوزه بازرگانی فعالیت می‌کنند که تجارب تجاری این تیم را پشتیبانی می‌کنند و تأثیر به سزایی بر پیشرفت پروژه ارز دیجیتال داسک داشته و دارند.

 

شبکه داسک چگونه کار می‌کند؟

در شبکه داسک از مدل معاملاتی به نام Phoenix استفاده می‌شود که تمرکز آن بر روی حفظ حریم خصوصی و ناشناس باقی ماندن قراردادهای هوشمند و معاملات است. علاوه بر این، توکن‌های مستقر شده در شبکه داسک می‌توانند به شکل اختصاصی به عنوان یک توکن امنیتی عمل کنند. برای حفظ حریم خصوصی مبتنی بر Phoenix از یک مدل ترکیبی به نام Zedger استفاده می‌شود.

 به طور کلی در شبکه‌های بلاک چینی تأمین امنیت و پردازش تراکنش‌ها با استفاده از دو روش عمده انجام می‌شود: 

 • PoS: اثبات سهام 
 • PoW: اثبات کار

شبکه داسک از فرایند اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. در این پروتکل الگوریتم اجماع توافق نامه بیزانس یا SBA  برای تأمین امنیت و ایمنی استفاده می‌شود. در این روش انرژی اتلاف نمی‌شود و سرعت شبکه نسبت به سایر بلاک‌چین‌ها افزایش پیدا می‌کند. داسک همچنین قادر است تا برای مشارکت در اجماع شرکت کند.

ارز دیجیتال داسک چه ویژگی‌هایی دارد؟

از مهم‌ترین محصولات این شبکه، ارز دیجیتال داسک نتورک است. تیم داسک قصد دارد کاربردهای بیشتری را برای این رمز ارز تعریف کنند. ویژگی‌هایی را که این رمز ارز دارد را در ادامه به اختصار بررسی می‌کنیم: 

 • انجام معاملات و نقل و انتقالات مالی اولین ویژگی رمز ارز داسک است. همچنین برای انجام مبادلات اتمی هم می‌توانید از این رمز ارز استفاده کنید.
 • از کاربردهای دیگر مطرح شده برای ارز داسک، شرکت در الگوریتم‌های اجماع است. افرادی که در این روش شرکت می‌کنند در واقع در تصمیم‌گیری‌های مهم این شبکه نقش دارند. این الگو باعث تشویق به هولد های بلند مدت کاربران ارز داسک می‌شود.
 • پاداش و سودهای شبکه با ارز داسک پرداخت می‌شود.
 •  از کاربردهای دیگر ارز داسک نتورک، استفاده از آن برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و مستقر کردن برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) است. در حقیقت این ارز هم برای تراکنش‌های عملیاتی و هم به عنوان گس استفاده می‌شود.
 • ارز داسک را هم به شکل یک طرفه و هم از طریق سوآپ اتمی می‌توانید معامله کنید. داسک جزو ارزهای مبتنی به XSC  است.
 • همان طور که گفته شد افرادی که مقدار قابل توجهی از این رمز ارز را دارا باشند می‌توانند به طور مستقیم در نظرسنجی‌ها و رأی گیری‌های این شبکه شرکت کنند.
 • قسمت کمی از ارزهایی که به شکل مستمر در شبکه داسک منتشر می‌شوند، به صندوق توسعهٔ فنی داسک نتورک اختصاص داده خواهند شد. همچنین یک مکانیسم بودجه مستقل در این شبکه وجود دارد که برای تحقیق و توسعهٔ این رمز ارز به کار می‌رود. تأثیر این بودجه در مدت طولانی بر روی شبکه داسک دیده خواهد شد.

چه آینده‌ای در انتظار ارز دیجیتال داسک است؟

امروزه شبکه‌های اجتماعی و پیشرفت و توسعهٔ تکنولوژی و فناوری اینترنت، اهمیت حریم خصوصی و امنیت را بیشتر از همیشه یادآوری می‌کنند. از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که انسان در حال حاضر دارد، امنیت و حفاظت از اطلاعات است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش محبوبیت پروژه‌هایی مانند پروژه ارز دیجیتال داسک، امنیت بالای این شبکه‌ها است.

شبکه‌های بسیاری در حوزه امنیت و حفاظت از اطلاعات در حال فعالیت هستند اما داسک در این حوزه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که این ویژگی‌ها باعث شده این رمز ارز در دنیای رمز ارزها طرف‌داران بسیاری پیدا کند.

از ویژگی‌های مهم شبکه داسک که باعث برتری این پروتکل نسبت به سایر بلاک‌چین‌ها شده، ارائه خدمات در حوزه توکن‌های امنیتی است. شبکه داسک تنها پروتکلی است که به طور اختصاصی در این زمینه فعالیت دارد.

یکی از مهم‌ترین دلایل پیشرفت و موفقیت‌های این شبکه، تیم سازنده و مشاوره دهنده داسک است. این تیم درک درستی از شرایط بازار و نیازهای کاربران دارد. علاوه بر این موارد گفته شده تکنولوژی‌هایی که در این شبکه به کار رفته است، دائماً در حال ارتقا و توسعه است. فناوری که داسک از آن استفاده می‌کند، بسیار پیچیده و گسترده است و همین امر سبب می‌شود که توضیح عملکرد آن کار بسیار سختی باشد. درواقع شبکه داسک یک فناوری پیشرفته است و با فناوری درحال‌توسعه‌ای که این پروژه به کار می‌بندد، می‌توان گفت که این ارز دیجیتال آینده‌ای درخشان را پیش رو خواهد داشت.

حفظ حریم خصوصی کاربران با ارز دیجیتال داسک (DUSK)

از ویژگی‌های منحصر به فرد داسک، حفاظت از اطلاعات کاربران است.

کیف پول‌های ارز دیجیتال داسک کدام‌اند؟

همان طور که می‌دانید، شما برای ذخیره توکن‌های ارز دیجیتال خود به انتخاب کیف پولی نیاز دارید که از دارایی دیجیتال شما پشتیبانی کند. به طور کلی برای نگهداری توکن‌های ارز دیجیتال، سه دسته کیف پول آنلاین، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در دسترس شما هستند. در این کیف پول‌ها، کیف پول‌های سخت‌افزاری از سطح بالایی از امنیت برخوردارند و بهترین گزینه برای نگهداری از ارزهای دیجیتال شما هستند. در مقابل، کیف پول‌های آنلاین از پایین‌ترین سطح امنیت برخوردارند و گزینه چندان مناسبی برای ذخیره طولانی مدت دارایی دیجیتال شما به شمار نمی‌روند. اما این روز ها از محبوب ترین کیف پول ها هستند.

چنانچه مایل به ذخیره سازی ارز دیجیتال داسک هستید، باید توجه داشته باشید که توکن DUSK بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است. به همین دلیل تمام کیف پول‌هایی که از ارزهای دیجیتال با استاندارد ERC20 پشتیبانی می‌کنند، برای ذخیره سازی این ارز دیجیتال نیز مناسب‌اند. در ادامه شما را با لیستی از کیف پول‌های مناسب برای ذخیره داسک آشنا خواهیم کرد؛

 • کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)
 • کیف پول سخت افزاری کیپ کی (Keep Key)
 • کیف پول نرم افزاری مای اتر والت (MyEtherWallet)
 • کیف پول نرم افزاری اتمیک (Atomic Wallet)
 • کیف پول نرم افزاری تراست والت (Trust Wallet)
 • کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)

کدام صرافی‌ها ارز دیجیتال داسک را عرضه می‌کنند؟

صرافی‌های معتبر بسیاری در سطح بین‌المللی موجودند که ارز دیجیتال DUSK را در لیست ارزهای خود ارائه کرده‌اند و به روزانه به معامله آن می‌پردازند. از بین این صرافی‌های معتبر خارجی می‌توانیم به بایننس (Binance)، کوین بیس پرو (Coinbase Pro)، کوکوین (KuCoin) و هوبی گلوبال (Huobi Global) اشاره کنیم.

البته باید توجه داشته باشید که صرافی‌های خارجی نیازمند احراز هویت هستند و این امر به دلیل وجود محدودیت‌ها، برای کاربران داخل ایران ممکن نیست؛ بنابراین گزینه بهتر این است که به سراغ یک صرافی معتبر داخلی بروید تا تجربه معامله‌ای آسان و البته ایمن را برای خود به ارمغان بیاورید.

اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال داسک را دارید، می‌توانید به‌راحتی این ارز دیجیتال را از صرافی آبان تتر به آدرس abantether.com  تهیه کنید. کافی است وارد سایت صرافی آبان تتر شوید و پس از ثبت‌نام، ارز داسک را انتخاب کنید و با شارژ ریالی حساب خود، هر مقدار ارز داسک را که مایل بودید، خریداری کنید. صرافی آبان تتر هیچ سقفی برای خرید این ارز دیجیتال قائل نیست و هر زمان که اراده کنید هم می‌توانید ارز داسک خود را بفروشید.

جمع بندی

پروتکل داسک یک بلاک‌چین متمرکز بر حفظ حریم خصوصی کاربران است که مبتنی بر پروتکل دانش صفر یا همان Zero Knowledge Protocol است. توکن اختصاصی شبکه داسک با علامت تجاری DUSK نشان داده می‌شود. DUSK یک توکن ساخته شده بر بستر شبکه اتریوم و بر اساس استاندارد ERC20 است. همین امر باعث شده که کاربران، گزینه‌های بسیار متنوعی برای انتخاب کیف پول مدنظر خود برای ذخیره سازی ارز دیجیتال داسک داشته باشند.

در این مقاله سعی کردیم تا به معرفی کامل این ارز دیجیتال بپردازیم. شما با خواندن این مقاله می‌توانید اطلاعاتی راجع به داسک به دست آورید و با این شبکه آشنا شوید.

پاسخ‌های کوتاه به سؤال‌های احتمالی شما

ارز دیجیتال DUSK چیست؟

ارز دیجیتال DUSK ارز بومی شبکه داسک است که بر بستر بلاک چین اتریوم قرار گرفته است و کاربردهای مختلفی در پروتکل داسک دارد. 

آیا می‌توان ارز دیجیتال DUSK را استخراج کرد؟

خیر. ارز دیجیتال DUSK را نمی‌توان به روش سنتی با استفاده از ماینرها استخراج کرد. این ارزها توسط تیم سازنده ساخته و استخراج می‌شوند و سپس عرضه می‌شوند.

چطور می‌توانیم ارز دیجیتال DUSK را تهیه کنیم؟

شما برای خرید ارز دیجیتال DUSK می‌توانید به صرافی‌های متمرکز یا غیر متمرکز خارجی یا داخلی مراجعه کنید. از جمله این صرافی‌ها می‌توانیم به صرافی‌های معتبر بایننس (Binance)، کوین بیس پرو (Coinbase Pro)، کوکوین (KuCoin) و هوبی گلوبال (Huobi Global) اشاره کنیم.

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال DUSK پشتیبانی می‌کنند؟

شما برای ذخیره ارز دیجیتال DUSK می‌توانید از کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی از جمله کیف پول‌های لجر نانو اس (Ledger Nano S)، ترزور (Trezor)، کیپ کی (Keep Key)، مای اتر والت (MyEtherWallet)، اتمیک (Atomic Wallet)، تراست والت (Trust Wallet) و اکسودوس (Exodus) استفاده کنید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.