فعالیت در بازارهای مالی و به‌ویژه ارزهای دیجیتال نیازمند دانش و مهارت زیادی است و بدون داشتن آن ممکن است سرمایه افراد به خطر بیفتد. بدون داشتن دانش و مهارت گاهی طمع بر افراد حاکم می‌شود و قصد می‌کنند که راه صدساله را یک‌شبه طی کنند یا تحت تأثیر حرف دیگران اقدام به خرید و فروش ارزها می‌‌کنند که می‌تواند برای آن‌ها نتایج زیان‌باری را به همراه‌ داشته باشد. ازاین‌رو توصیه می‌شود که هرکس می‌خواهد در این زمینه فعالیت کند با اطلاعات کامل و آموزش دقیق وارد بازارهای مالی شود و بر تصمیم های هیجانی تکیه نکند. این آموزش‌ها و مهارت‌ها از بخش‌های مختلف و مهمی تشکیل شده است که دانستن هریک از این موارد می‌تواند شما را در انجام معاملات یاری کند. یکی از مفاهیمی که در این آموزش‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد تحلیل تکنیکال است. تحلیل تکنیکال مفهوم بسیار مهمی در بازارهای مالی و بخصوص ارزهای دیجیتال است. در ادامه این مقاله ما قصد داریم تا مفهوم تحلیل تکنیکال را برای شما به صورت جامع و مانع شرح دهیم تا کاملا با آن آشنایی پیدا کنید. پس پیشنهاد میکنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis)ابزاری برای معامله در بازارهای مالی

تحلیل تکنیکال برای کاهش ریسک معامله.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال یکی از ابزارهای مؤثر در بازارهای مالی است که به معامله‌گران کمک می‌کند تا معاملات کم ریسک‌ تری داشته باشند. تحلیل تکنیکال روشی است که در آن معامله‌گران از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنند تا بتوانند روند قیمت را در آینده پیش‌بینی کنند. در واقع روند گذشته قیمت‌ها ممکن است تکرار شود. در تحلیل تکنیکال نمودارها مهم‌ترین ابزاری هستند که معامله‌گران با استفاده از آن‌ها بعلاوه بهره‌گیری از اندیکاتورها می‌کوشند تا قیمت‌ها را در بازه‌های زمانی مختلف پیش‌بینی کنند. معامله‌گران می‌توانند با استفاده از تحلیل تکنیکال در کنار دو روش شناخت روانشناسی بازار و تحلیل بنیادی یا همان فاندامنتال، در کاهش ریسک معاملات و در نتیجه پایین آمدن ضرر خود مؤثر باشند. بااین‌وجود نمی‌توان گفت که پیش‌بینی انجام شده صد درصد درست خواهد بود و این فقط یک نتیجه با احتمال قوی است که ممکن است در آینده رخ دهد.

لازم به ذکر است که چارلز هنری داو را پدر علم تحلیل تکنیکال می‌دانند و تمام چیزی که ما امروز از آن استفاده می‌کنیم از نوشته‌ها و روش‌های او گرفته است.

یکی از مواردی که باید در تحلیل تکنیکال به آن توجه داشت این است که تاریخ علاقه دارد تا خودش را تکرار کند. درواقع معامله‌گران از الگوها و نمودارهایی استفاده می‌کنند که گاهی بسیار قدیمی هستند. برای مثال کندل استیک‌ها به‌وضوح نشان‌دهنده این مسئله هستند که تاریخ تکرار می‌شود.

موضوع بعدی که در بازار ارزهای دیجیتال بسیار مورد توجه است، تمایل حرکت قیمت در روند مشخص است. به این صورت که بعد از این‌که یک روند شکل گرفت، قیمت در همان جهت حرکت خواهد کرد و روندهای جدید زمانی شکل می‌گیرند که روند قیمتی مخالف روند قبلی ایجاد شود. در واقع اساس و پایه بسیاری از استراتژی‌هایی که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد، همین حرکت قیمت در یک روند مشخص است. معامله‌گران برای تشخیص و تحلیل روند قیمت از نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال بهره می‌گیرند.

یکی دیگر از موارد اساسی در مورد تحلیل تکنیکال این است که مهم‌ترین شاخصه باز قیمت است و این مهم‌ترین اصل در تحلیل تکنیکال در نظر گرفته می‌شود. معیار مهم قیمت تابع عرضه و تقاضاست که اگر تقاضا افزایش پیدا کند قیمت افزایش می‌یابد و اگر تقاضا کم شود قیمت نیز به دنبال آن کاهش پیدا می‌کند.

 

چه ابزارهایی در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود؟

 

کندل استیک‌ها

یکی از ابزارهای بسیار کاربردی و محبوب در تحلیل تکنیکال کندل استیک‌ها هستند. از این کندل‌ها برای این استفاده می‌شود تا روند قیمت‌ها و رفتار معامله‌گران در بازار را پیش‌بینی کنند. یک کندل از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت بدنه که نشان می‌دهد قیمت از چه میزانی شروع شده و در چه قیمتی بسته شده است و رنگ آن نشان‌دهنده صعودی یا نزولی بودن است. برای مثال رنگ سبز نشان از صعودی بودن و رنگ قرمز نشانه‌ی نزولی بودن است. بخش دیگر کندل دو خط عمودی در بالا و پایین کندل است که به آن سایه (Shadow) می‌گویند که نشان می‌دهد که بیشترین و کمترین قیمتی که بازار تجربه کرده، چقدر بوده است. این خطوط عمودی و طول آن‌ها می‌تواند معنای مختلفی داشته باشد. مثلاً بلند بودن طول آن‌ها می‌تواند به معنای نوسان زیاد قیمت باشد و یا بیان‌گر سود یا ضرر زیاد در آن بازه زمانی مشخص در نظر گرفته شود. این نوسان زیاد می‌تواند نشان از اصلاح احتمالی در بازار باشد.

اگر سایه پایینی کندل کوتاه باشد نشان می‌دهد که روند فروش و در نتیجه عرضه در بازار زیاد خواهد بود و می‌توان کاهش قیمت را پیش‌بینی کرد. با توجه به موارد گفته شده شناخت الگوهای کندل استیک‌ها در تحلیل تکنیکال ضروری است.

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis)ابزاری برای معامله در بازارهای مالی

نقش کندل ها در تحلیل تکنیکال.

 

خط روند

یکی دیگر از ابزارهای اساسی در تحلیل تکنیکال خط روند است. این خطوط از کف و یا سقف قیمت رسم می‌شوند و معامله‌گران می‌توانند با استفاده از آن‌ها جهت حرکت قیمت و سرعت و الگوهای قیمتی را درباره مشخصی تشخیص دهند.

 

سطوح حمایت و مقاومت

از ابزار مهم دیگر که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد خطوط حمایت و مقاومت است‌. به‌طور ساده در یک سطح حمایتی جایی ست که معامله‌گران علاقه‌مند به خرید هستند و در سطح مقاومت علاقه به فروش نشان می‌دهند.

وقتی‌که یک سطح حمایتی تشکیل می‌شود معامله گران با فرض این مسئله که قیمت از این مقدار پایین‌تر نمی‌رود اقدام به خرید می‌کنند و کنترل قیمت را به دست می‌گیرند و برعکس در زمان شکل‌گیری یک خط مقاومت معامله‌گران تصور می‌کنند که قیمت از این بالا‌تر نخواهد رفت بنابراین اقدام به فروش دارایی خود می‌کنند و به‌این‌ترتیب این بار قیمت در اختیار فروشندگان قرار می‌گیرد. اگر پس از رسیدن به این قیمت‌ها سطوح حمایت یا مقاومت شکسته شود احتمال این وجود دارد که روند همچنان ادامه پیدا کند و خط روند بعدی برسد.

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis)ابزاری برای معامله در بازارهای مالی

سطح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال.

 

حجم معاملات 

حجم معاملات یکی از ابزار‌های دیگر دخیل در تحلیل تکنیکال است. این شاخص وسیله‌ای برای درک تغییر روند قیمت بازار است. برای مثال اگر در یک روند صعود حجم معاملات کاهش پیدا کند می‌تواند گواه این باشد که در آینده این روند به یک روند نزولی یا خنثی تبدیل شود و در مقابل اگر حجم معاملات افزایش یابد می‌توان پیش‌بینی کرد که با افزایش گردش پول یک روند جدید در معاملات آتی آن رخ خواهد داد.

 

ارزش بازار (Market Cap)

ارزش بازار معیار دیگری است که در می‌تواند در انجام تحلیل تکنیکال بهتر شما را یاری کند. برای محاسبه این شاخص برای مثال در مورد یک ارز دیجیتال باید تعداد کل آن را در قیمت هر واحد ضرب کرد. ارزش بازار نشان‌دهنده ثبات یک ارز یا سهم است که کمک می‌کند تا معامله‌گران با قطعیت بیشتری به معامله بپردازند.

 

شاخص قدرت نسبی معیاری برای تشخیص نقاط ورود و خروج

شاخص RSI یا قدرت خرید نسبی نشان‌دهنده قدرت نسبی خریداران به فروشندگان است که یک ابزار بسیار کارآمد در تحلیل تکنیکال به شمار می‌رود و به معامله‌گران کمک می‌کند تا نقاط ورود و خروج را تشخیص دهند. این ابزار قیمت را در بازه‌های زمانی که می‌تواند توسط خود معامله‌گران تنظیم شود بررسی کند. اگر شاخص RSI کمتر از ۳۰ باشد نشان‌دهنده اشباع فروش است و احتمالاً قدرت خریداران افزایش خواهد یافت و می‌توان انتظار افزایش قیمت را داشت. اگر این شاخص ۷۰ یا بیشتر باشد نشانه اشباع خرید و احتمال افزایش قدرت فروشندگان را تقویت می‌کند. این نقاط در واقع نشان‌گر نقاط ترس و طمع در بازار هستند.

 

 استفاده از میانگین متحرک در تشخیص روند آینده قیمت

میانگین متحرک، میانگین قیمت یک ارز دیجیتال یا سهم است که در بازه زمانی مشخص مورد بررسی قرار می‌گیرد که معمولاً این بازه ۲۰ روزه در نظر گرفته می‌شود. وقتی‌که این نقاط میانگین را به هم وصل کنیم خطی به دست می‌آید که می‌تواند معامله‌گران را در تشخیص روند آینده قیمت یاری کند.

 

تعیین بازه زمانی

 یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در معاملات ارز دیجیتال به آن توجه کرد مسئله بازه‌های زمانی است. تعیین بازه زمانی برای معامله در استراتژی‌های مختلف متفاوت است. معمولاً تریدر‌هایی که روزانه معامله می‌کنند بازه زمانی را ۵ دقیقه ۱۵ دقیقه یا یک‌ساعتی در نظر می‌گیرند و معامله‌گرانی که علاقه به معاملات در بازه طولانی‌تری دارند، بازه‌های هفتگی ماهانه و یا حتی سالانه را مدنظر قرار می‌دهند.

 

در آخر

گفته شد که تحلیل تکنیکال یکی از مهم‌ترین رکن‌های معامله‌گران برای شرکت در بازارهای مالی است. ابزارهای مختلفی در این نوع تحلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد که در بالا برای شما شرح مختصری از هر یک را بیان‌ کردیم. همانطور که قبل‌تر در این مقاله گفتیم، کسب دانش و آموزش لازمه ورود به بازار‌های مالی‌ است تا بتوانیم از ضرر و زیان غیر قابل اجتنابی که بخشی از ماهیت این بازار‌هاست، بکاهیم. بنابراین آموختن مفهوم تحلیل تکنیکال و شناخت ابزار و نمودارها بسیار حیاتی و مهم است. در این مقاله اطلاعاتی درباره تحلیل تکنیکال آورده شده است که می‌تواند آغازی برای گسترش اطلاعات شما درزمینهٔ بازارهای مالی باشد و شما را در انجام معاملات کم ریسک تر یاری دهد. امیدواریم که از این به بعد با در نظر گرفتن تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، معاملات دقیق تر و منطقی تری انجام دهید و ریسک های کمتری را متحمل شوید.

 

پاسخ های کوتاه به سوالات احتمالی شما 

تحلیل تکنیکال یعنی چه ؟

تحلیل تکنیکال روشی است که در آن معامله‌گران از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنند تا بتوانند روند قیمت را در آینده پیش‌بینی کنند. در تحلیل تکنیکال نمودارها مهم‌ترین ابزاری هستند که معامله‌گران با استفاده از آن‌ها بعلاوه بهره‌گیری از اندیکاتورها می‌کوشند تا قیمت‌ها را در بازه‌های زمانی مختلف پیش‌بینی کنند. 

 

چه ابزار هایی در تحلیل های تکنیکال استفاده میشود؟

کندل استیک ها، خطوط روند، سطوح مقاومتی و حمایتی، بررسی حجم معاملات و ارزش بازار، شاخص RSI  و … از ابزار هایی هستند که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار میگیرند.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.