این روزها اخبار جنگ روسیه و اوکراین بر روی بسیاری از بازارهای مالی و جریان‌های اقتصادی تأثیر گذاشته است. از قبل از شروع رسمی این جنگ، هر خبری از سوی این دو کشور و هر اقدامی مستقیماً بر روی قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذاشت. اما بعد از شروع جنگ این نوسانات شدیدتر شد و شکل دیگری به خودش گرفت. علاوه بر تبلیغات منفی که علیه روسیه و پوتین در غرب اتفاق می‌افتد، تبعات سنگین و ضررهای مالی سنگینی متوجه روسیه شده است که گریبان بازارهای جهانی را هم گرفته است. ما در این مقاله قصد داریم راجع به جنگ ایران و روسیه و تأثیرات آن بر روی بازار جهانی، علی‌الخصوص رمزارزها و بیت کوین، صحبت کنیم. برای خواندن تحلیل‌های مختلف این موضوع، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تحریم‌های جامعه جهانی علیه بانک‌های روسیه

با شروع جنگ روسیه و اوکراین، کشورهای مختلفی (بیشتر در غرب) تحریم‌ها را علیه روسیه اعمال کردند. یکی از این تحریم‌ها متوجه بانک‌های روسیه است. شبکه سوییف (swift) یا همان جامعه جهانی ارتباطات بین بانکی بر طبق این تحریم‌ها قطع می‌شود. چند روز پیش خبر صف‌های طولانی جلوی عابر بانک‌های روسیه برای خالی کردن حساب‌های بانکی به شدت مورد توجه قرار گرفت. مردم روسیه با پیش بینی تحریم‌های بانکی تمام موجودی‌های مالی خود را از بانک‌های وابسته به این جامعه جهانی خالی کردند تا مبادا با مسدود شدن حساب‌ها، سرمایه‌هایشان از دست برود. از طرف دیگر از آنجایی که روسیه یکی از مهم‌ترین تأمین کننده‌های انرژی و غلات در جهان است، قطع دسترسی از بانک‌های جهانی صدمات جبران‌ناپذیری را به اقتصاد این کشور میزند. اما این موضوع چه ارتباطی به بیت کوین دارد؟ در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید.

تأثیرات جنگ روسیه و اوکراین بر روی بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال

تأثیرات جنگ بر روی قیمت بیت کوین

تأثیر تحریم بانک‌های روسیه بر روی قیمت بیت کوین

در قرن 21 و با وجود دنیای غیر متمرکز و آزاد ارزهای دیجیتال همواره یکی از گزینه‌های پیش رو برای ارتباطات مالی، ارزهای دیجیتال هستند. روسیه از ماینینگ بیت کوین سهم قابل توجهی دارد و از طرفی قطع روسیه از سیستم بانک جهانی سوئیفت، باعث افزایش استفاده مردم این کشور و دولت از کریپتو می‌شود (البته توجه داشته باشید که روسیه مدت‌هاست که دارد بر روی سیستم جایگزینی برای سوئیفت کار می‌کند. این سیستم SPFS نام دارد. قطعاً این سیستم کارایی سوئیفت را ندارد زیرا بانک‌های کمتری در آن مشارکت دارند و هنوز زیرساخت‌های آن کامل نشده است). قطعاً وقتی این هجمه عظیم کاربر به سمت دنیای کریپتو برود، می‌تواند زمینه ساز افزایش قیمت شدیدی بر روی رمزارزها بشود. اما آیا این دیدگاه الزاماً به همین سادگی و بی نقصی اتفاق می‌افتد یا موانعی بر سر راه وجود دارد؟

مانع اول

حقیقت این است که بیت کوین هنوز به عنوان یک واحد پولی رایج در جهان پذیرفته نشده است و همچنان به عنوان یک “دارایی” شناخته می‌شود. از طرفی میزان سرمایه قفل شده در شبکه لایتنینگ بیت کوین 130 میلیون دلار است. این عدد قطعاً در مقابل مبادلات جهانی رقم ناچیزی است و اصلاً به چشم نمی‌آید. اگر در مورد این شبکه نمی‌دانید، شبکه لایتنینگ (Lightning Network) یک راه حل برای رفع محدودیت مقیاس پذیری ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین در انجام تراکنش‌ها است. 

مانع دوم

قطعاً اگر روسیه توسط بانک‌ها تحریم شود و به سمت ارزهای دیجیتال رو بیاورد، جهان ساکت نمی‌نشیند. با توجه کنترل‌های اخیری که بر روی قانون گذاری ارزهای دیجیتال انجام شده است، اگر روسیه بخواهد تحریم‌های بانکی را دور بزند، قطعاً آمریکا قوانین سختگیرانه‌تری را برای ارزهای دیجیتال و حضور روسیه وضع می‌کند. قطعاً چنین کاری بازخورد منفی خواهد داشت و ریزش‌های سنگینی را در بازار منجر می‌شود.

مانع سوم

استفاده از بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارای نوسانات بسیار زیادی است. این نوسانات همان قدر که می‌تواند در جایگاهی سودآور باشد، می‌توان ضررهای سنگینی را هم متحمل شود. استفاده از بیت به عنوان یک واحد پولی در حوزه تجارت کار چندان عقلانی به نظر نمی‌رسد و همچنان یک روش قطعی و الزاما کارآمد به حساب نمی آید.

تأثیرات جنگ روسیه و اوکراین بر روی بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال

موانع روسیه برای استفاده از بیت کوین به عنوان واحد پولی

اخبار جنگ و ریزش بیت کوین

این روزها بازارهای نفت، طلا، ارزهای دیجیتال و … بسیار التهابی هستند و مدام در خطر ترکش‌های مالی اخبار جنگ هستند. بیت کوین از آنجایی که مانند طلا یک دارایی محسوب می‌شود، در زمان شرایط بحرانی، مانند شرایط جنگ، شبیه به طلا عمل می‌کند و قیمت آن حدودا همگام با طلا بالا و پایین می‌شود. در زمان اعلام جنگ اوکراین و روسیه، بر خلاف پیش‌بینی‌ها اتفاق خاصی بر روی قیمت بیت کوین نیفتاد. با اینکه پیش بینی می‌شد قیمت بیت کوین تا زیر 30 هزار دلار سقوط کند، بیت کوین قبل از اعلام جنگ در حوالی 37 هزار دلار باقی ماند و پس از جنگ هم به حوالی 34 هزار دلار سقوط کرد و نه بیشتر. به‌خاطر افت قیمت و سرازیر شدن سیل سفارش‌های خرید بیت کوین، بعد از یک روز دوباره جایگاه خودش را پیدا کرد و به همان 37 هزار دلار بازگشت.

و در آخر

روسیه یک بار اعلام کرد که قصد دارد بیت کوین را ممنوع کند. اما خودش بعدها این موضوع را رد کرد. ارزهای دیجیتال در شرایط بحرانی می‌توانند تا حدودی تحریم‌ها را دور بزنند. در این مدت کوتاه ثابت شد که آن ریزش سنگینی که از بیت کوین انتظار می‌رفت، اتفاق نیفتاد. اما در نظر داشته باشید که اخبار جنگ هر چقدر کم و محدود، می‌تواند بر روی قیمت ارزهای دیجیتال و بیت کوین تأثیر بگذارد.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.