فلسفهٔ پشت اختراع بیت‌کوین درحقیقت خلق یک پول دیجیتالی برای حذف واسطه‌ها و شخص‌های ثالث بود. ساتوشی ناکاموتو و همکارش در سال 2008  در وب‌سایت metzdoed.com  ارز دیجیتالی را با عنوان بیت‌کوین معرفی کردند: بیت‌کوین؛ سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا. در سال 2009 ساتوشی ناکاموتو نسخهٔ نرم‌افزار بیت‌کوین را منتشر کرد. نسخه‌ای که در اصل، اولین طعنهٔ بزرگ و جانانه به صنعت بانکداری بود. اما هنوز دنیا آمادگی مواجه و استفاده از این ارز دیجیتال را نداشت. اما اولین‌بار چه کسانی از این ارز دیجیتال استفاده کردند؟ و بزرگ‌ترین سرمایه‌داران این بازارچه کسانی هستند؟

بزرگ ترین سرمایه‌داران بازار بیت کوین
تأثیرات بیت‌کوین بر بانکداری جهانی

دو عدد پیتزا در ازای 10 هزار بیت‌کوین

داستان جالبی که در سال 2010 اتفاق افتاد، داستان خریدن دو عدد پیتزا در ازای حدود 10 هزار بیت‌کوین توسط یک پدر آمریکایی برای دو فرزندش است. این خرید اولین خریدی که با بیت‌کوین صورت‌گرفته بود، نیست اما به‌عنوان یک نقطهٔ شروع برای جدی گرفتن این پول دیجیتال در زندگی روزمره بود. از همان جا شرکت‌ها شروع به سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین کردند. جالب است بدانید بیت‌کوینی که حدود 10 سال پیش برای خرید دو پیتزا پرداخت شد، الان نزدیک به 400 میلیون دلار ارزش دارد. در سال 2011 هم یک سایت فروش مواد مخدر به نام silk road هم پرداخت با بیت‌کوین را یک از راه‌های پرداخت خود قرارداد. لازم به ذکر است که این ایده‌آل‌ترین حالت برای خرید مواد مخدر بود زیرا هیچ‌کس هویت پرداخت‌کننده را نمی‌فهمید و بیت‌کوین در حکم یک بازارسیاه عمل می‌کرد.

بزرگ ترین سرمایه‌داران بازار بیت کوین
سایت سیلک رود و فروش موارد مخدر با بیت‌کوین

ورود سرمایه‌داران به بازار بیت‌کوین

در سال 2021 ایلان ماسک، صاحب کمپانی تسلا، به نام کمپانی تسلا یک میلیارد بیت‌کوین خرید و حتی پرداخت با استفاده از بیت‌کوین را هم یکی از گزینه‌های پرداخت در خرید خودروهای هوشمند خود قرارداد. برادران وینکلووس هم سرمایه زیادی را در ازای خرید بیت‌کوین ریسک کردند. تایلر و کامرون وینکلووس در سال 2013 حدود 5/1  میلیون بیت‌کوین خریداری کردند. حدود 1 درصد از کل بیت‌کوین‌های موجود در بازار متعلق به این دو برادر است. اما اینها اطلاعات کافی نیست. بهتر است از بزرگ‌ترین‌ها و سرمایه‌دارترین‌ها در بازار بیت‌کوین شروع کنیم تا کم‌کم به کوچک‌ترها برسیم.

 

آیا سرمایه‌داران بازار بیت‌کوین را می‌توان شناخت؟

کسانی که در بیت‌کوین در حال خریدوفروش و افزایش سرمایهٔ خود هستند، طبق ارزش‌های خود این بازار، هویتشان ناشناخته است و از تراکنش‌های آن ها، چیزی جز چند عدد و رقم در دست نیست. باتوجه‌به اینکه در فضای اینترنتی هم مثل فضای حقیقی، کلاهبرداری‌هایی به‌راحتی انجام می‌شوند، سرمایه‌داران برای آنکه در معرض این جرایم اینترنتی قرار نگیرند، ترجیح می‌دهند هویتشان مخفی باقی بماند. طبق اطلاعات منتشر شده از سایت bitcoinrichlist، حدود 20 درصد بیت‌کوین‌های جهان در دست 100 کیف پول اینترنتی است. این تمرکز سرمایه بین صد شخص حقیقی یا حقوقی، خود مؤید این نکته است که ابر سرمایه‌دارانی، بخش بزرگی از بازار بیت‌کوین را در دست گرفته‌اند.

سرمایه‌دارترین‌های در بازار بیت‌کوین

کسی که الان بیشترین تعداد بیت‌کوین را در بازار ارزهای دیجیتال دارد، همان‌طور که احتمال حدس می‌زنید، ساتوشی ناکاموتو است. سرمایه بیت‌کوین ناکاموتو حدود 1/1 میلیون تخمین زده شده است. البته او هیچ‌وقت هم از بیت‌کوین‌هایش استفاده نمی‌کند. طبیعی است که خالق این ارز دیجیتال، بیشترین سرمایه را هم از آن خودکرده باشد. البته به این نکته هم اشاره کنیم که همچنان معلوم نیست که ساتوشی ناکاموتو، نام یک فرد است یا اینکه اشاره به نام یک گروه دارد. به‌غیراز ناکاموتو که مشخصاً سرمایهٔ بسیار زیادی در بازار بیت‌کوین دارد، در این مقاله قصد داریم به تعدادی از سرمایه‌داران دیگر این بازار اشاره کنیم.

نفر دوم یک مرد ژاپنی به نام micree zhan، است. او مؤسس شرکت استخراج رمزارز bitmain و بزرگ‌ترین سرمایه‌دار آن است. سرمایه آن را هم در بیت‌کوین بیشتر از 3 میلیارد دلار تخمین زده‌اند.

نفر بعد باری سیلبرت است. او خود بنیانگذار یک گروه از ارز های دیجیتالی است. او اکنون نزدیک به 20 میلیون دلار در بیت‌کوین سرمایه دارد. یحتمل او الان حدود 50 هزار بیت‌کوین داشته باشد.

بلایسم مسترز بر خلاف انتظارتان یک خانم است. او اکنون مدیر عالم هلدینگ DAH است. او نیز سرمایه عظیمی را در این راه گذاشته است.

این که بخواهیم در مورد تمامی این سرمایه‌گذاران یک‌به‌یک توضیح بدهیم در این مقال نمی‌گنجد. اما به‌صورت تیتروار به اسامی آن ها اشاره می‌کنیم: مایکل نووگراتز(Michael novogratz)، صرافی ارز دیجیتال بیت فینکس(bitfinex)، گوین اندرسن(gevin Andersen)، راجر ور (roger ver)، چارلی شرم(charlie shrem)، تونی گالیپی(tony gallippi)، تیم درپر(tim draper)، بنیانگذار ارز دیجیتال اتریوم آنتونی دی لوریو(antony di lorio)، متیو روزاک(matthew rosxak)، مؤسس صرافی ارز دیجیتال بایننس شانگ پنگ ژاو(chang peng zhao)،  برایان آرمسترانگ(brian Armstrong)، بروک پیرس( brock pierce) و … .

بزرگ ترین سرمایه‌داران بازار بیت کوین

 

حرف آخر

اکثر افرادی که در این لیست قرار دارند یا از قبل جزو غول‌های سرمایه‌داری محسوب می‌شدند یا اینکه سابقهٔ کاری روشن و نسبتاً مرتبطی با این حوزه داشته‌اند. یک نکتهٔ دیگری که باید به آن توجه کنید این است که این افراد همگی از همان ابتدای کار که بیت‌کوین هنوز به شهرت کنونی‌اش نرسیده بود، شروع به سرمایه‌گذاری‌های کلان در این حوزه کردند. علاوه بر این اشخاص، دولت آمریکا و دولت بلغارستان هم از دولت‌هایی هستند که سرمایه زیادی را در بیت‌کوین گذاشته‌اند و از سرمایه‌داران بزرگ آن محسوب می‌شوند. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید و جالب بوده باشد. 

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.