ظهور و گسترش فناوری بلاکچین و رمز ارزها گروه زیادی از متخصصان و علاقه‌مندان به علم کامپیوتر و اقتصاد را به خود جذب کرده است. افراد مختلف در این زمینه دست‌به‌کار شدند تا به نوبه خود سهمی در گسترش این تکنولوژی داشته باشند. یکی از این افراد که از نوجوانی علاقه زیادی به تکنولوژی و علم کامپیوتر داشت برایان آرمسترانگ بود. او یکی از افراد بسیار تأثیرگذار درزمینهٔ ارزهای دیجیتال است و پروژه‌های متعددی را در طول فعالیت خود سروسامان داده است. یکی از این پروژه‌ها صرافی کوین بیس است که یکی از مشهورترین و ارزنده‌ترین صرافی‌ها درزمینهٔ ارز دیجیتال است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا به صورت مفصل به معرفی برایان آرمسترانگ و صرافی کوین بیس بپردازیم.

برایان آرمسترانگ و رویای کوین بیس (CoinBase)

برایان آرمسترانگ؛ یکی از شخصیت های کلیدی در جامعه کریپتو.

 

برایان آرمسترانگ Brian Armstrong  چه کسی است؟

برایان آرمسترانگ در ژانویه سال ۱۹۸۳ در سن خوزه کالیفرنیا به دنیا آمد. او از همان زمان نوجوانی شروع به یادگیری زبان‌های برنامه نویسی جاوا و CSS کرد و جرقه‌های علاقه او به دنیای کامپیوتر از همان زمان زده شد. او اولین تجربه کاری خود درزمینهٔ کامپیوتر را در دبیرستان داشت زمانی که برای کسب‌وکارهای محلی و کوچک در سن خوزه وب‌سایت طراحی می‌کرد.

برایان آرمسترانگ در سال ۲۰۰۱ که به دانشگاه رایس در تگزاس راه یافت و در آنجا به تحصیل در دو رشته علوم کامپیوتر و اقتصاد به‌طور هم‌زمان پرداخت. او برای مقطع کارشناسی ارشد نیز در رشته کامپیوتر وارد همان دانشگاه شد. پس از فارغ‌التحصیلی او تصمیم گرفت تا یک سالی را در بوئنوس آیرس آرژانتین ساکن شود و در آنجا به سرمایه‌گذاری درزمینهٔ آموزش و پرورش بپردازد.

او در همان زمان دانشجویی با شخصی به نام جان نلسون وب‌سایتی را با نام UniversityTutor.com را پایه‌گذاری کرد که به معلمان این امکان را می‌داد که تدریس خصوصی انجام دهند و در مقابل به دانش‌آموزان کمک می‌کرد تا معلم مناسب با نیاز خود را پیدا کنند. ویژگی منحصربه‌فرد سایت این بود که معلم و دانش‌آموز می‌توانستند برحسب فاکتورهای مدنظر خود مانند مکان جغرافیایی و نزدیک بودن، سطح تحصیلات و موضوع درس یکدیگر را انتخاب کنند و همچنین زمان ملاقات و محل آن را به‌دلخواه خود تعیین کنند. برایان آرمسترانگ ۸ سال مدیریت این وب‌سایت را بر عهده داشت.

برایان زمانی که هنوز در رایس مشغول به تحصیل بود در یک شرکت IBM به‌عنوان کارآموز به مدت ۴ ماه مشغول به کار بود و در آنجا توانست یک شبکه دستگاه‌های ذخیره متصل مبتنی بر جاوا را طرح‌ریزی کند. برایان آرمسترانگ پس‌ازآن که از دانشگاه فارغ التحصیل شد در یک شرکت مشاوره مدیریت ریسک به نام Deloitte And Touche مشغول به کار شد.

درنهایت او در سال ۲۰۱۱ در قالب مدیر نرم‌افزار Airbnb.com مشغول به کار شد و پس از یک سال صرافی دیجیتال کوین بیس را راه‌اندازی کرد.

برایان آرمسترانگ و رویای کوین بیس (CoinBase)

راه اندازی پروژه های مختلف توسط آرمسترانگ.

برایان آرمسترانگ و راه‌اندازی صرافی کوین بیس

برایان آرمسترانگ از نوجوانی به دنبال این بود که کسب‌وکار خود را راه بیندازد و پیوسته با دوستانش مشغول ایده پردازی درزمینهٔ استارتاپ‌ها بودند. همه این تجربه‌ها او را در مسیری هدایت کرد تا او بتواند یک کسب‌وکار بزرگ مانند صرافی کوین بیس را راه‌اندازی کند.

برایان در سال ۲۰۱۰ با بیت‌کوین آشنا شد و متوجه شد که کسب‌وکارها و استارتاپ‌ها درزمینهٔ بیت‌کوین بسیار محدود است و این را فرصتی تلقی کرد تا بتواند یک استارتاپ مخصوص به خود را راه‌اندازی کند. در واقع تحصیلات آرمسترانگ درزمینهٔ علم اقتصاد و کامپیوتر به او کمک کرد تا بتواند استارتاپی بزرگ را راه‌اندازی کند.

آرمسترانگ با همکاری فرد ارسام در سال ۲۰۱۲ صرافی کوین بیس را راه‌اندازی کردند. این پلتفرم در اکتبر سال ۲۰۱۲ به‌طور کامل راه‌اندازی شد و خدمات خرید و فروش بیت کوین را از طریق نقل و انتقالات بانکی آغاز کرد. آن‌ها در ابتدا می‌خواستند تا کوین بیس تبدیل به بازاری شود تا مردم بتوانند در آن بیت‌کوین خریدوفروش کنند. آن‌ها استارتاپ کوین بیس را در برنامه y combinator start-up incubator  که به ارائه خدمات به استارتاپ‌ها مشهور است، ثبت کردند. آرمسترانگ و ارسام که در طول سال‌های قبل از راه‌اندازی کوین بیس، توانسته بودند نظر سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر زیادی را جلب کنند، به‌سرعت توانستند سرمایه مورد نیاز برای کوین بیس را فراهم کنند و عملکرد آن را ارتقا دهند.

کوین بیس توانسته از شرکت‌هایی مانند union square venture و Ribbit Capital و Anderson Horowits جذب سرمایه کند‌. در سال ۲۰۱۵ صرافی کوین بیس توانست به بزرگ‌ترین صرافی بیت‌کوین تبدیل شود و همین امر سبب شد تا توجه سرمایه‌گذاران و سازمان‌های بیشتری به آن جلب شود. برای مثال بورس نیویورک و به همراه تعدادی بانک در این صرافی سرمایه‌گذاری کردند.

در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۵ میلیون نفر در این صرافی حساب داشتند و در سال ۲۰۱۷ این عدد به ۱۳ میلیون نفر رسید و همان چیزی شد که آرمسترانگ تمام عمر آرزویش را داشت. کوین بیس خدمات خود را بر روی صرافی دارایی‌های دیجیتال جهانی (GDAX) ارائه کرد و همچنین اتر به لیست ارزهای پشتیبانی شده آن افزوده شد.

در ادامه در سال ۲۰۱۷ با دادن یک بیت لایسنس به کوین بیس توسط دپارتمان خدمات مالی نیویورک شرایط برای ترید ارزهای دیجیتال در نیویورک فراهم شد و بعدتر در همان سال کوین بیس توانست مجوز DFS را نیز بگیرد و بتواند در منطقه نیویورک خدمات ترید لایت کوین و اتریوم را ارائه کند.

در سال ۲۰۱۷ کوین بیس توانست جایگاه یونیکورن را به دست آورد. این جایگاه به بیزینس‌هایی تعلق می‌گیرد که ارزش آن‌ها بیشتر از ۱ میلیارد دلار باشد و کوین بیس به‌عنوان اولین بیزینس درزمینهٔ رمزارز بود که توانست این جایگاه را به دست آورد. همچنین اپلیکیشن کوین بیس بیشترین دانلود را در آمریکا و بر روی گوشی‌های آیفون داشته است.

مشتریان کوین بیس در سال اول ۳۰۰۰۰ هزار نفر بود ولی اکنون بیش از ۲۰ میلیون نفر در این صرافی عضویت دارند.

برایان آرمسترانگ و رویای کوین بیس (CoinBase)

کوین بیس تحقق رویای برایان آرمسترانگ.

 

زندگی شخصی

 آرمسترانگ به‌عنوان مدیرعامل کوین بیس ۱ میلیارد دلار ثروت دارد. او یکی از ۱۵ جوان میلیاردر لیست Business insider است.

او سازمان Give Crypto را با هدف توزیع رمز ارز بین مردم فقیر تأسیس کرده است تا بتواند به قدرت مالی آن‌ها کمک کند‌. یکی دیگر از اهداف این پروژه گسترش رمز ارزها در جهان و ایجاد دسترسی جهانی به یک سیستم اقتصادی باز است. او موقعیت‌های مختلفی را مانند قرار گرفتن در لیست ۴۰ فرد زیر ۴۰ سال در سال ۲۰۱۷ و جایگاه ۱۹۹۰ در لیست میلیاردرهای فوربز را به دست آورده است.

او همچنین کتاب «رها شدن؛ چگونه با یک فرصت عالی کوچک در خانه کار کنیم» را نوشته است و در یک فیلم مستند با نام Rise and Rise of Bitcoin ایفای نقش کرده که شامل مصاحبه‌ با افراد و شرکت‌های فعال درزمینهٔ بیت‌کوین است و در سال ۲۰۱۴ در آمریکا ساخته شده است.

در آخر

برایان آرمسترانگ از کودکی به دنبال این بود که به یک غول تکنولوژی تبدیل شود. او با به دست آوردن تجربه‌های متعدد در این زمینه و جذب سرمایه توانست یکی از مهم‌ترین شرکت‌ها را درزمینهٔ رمز ارزها راه‌اندازی کند و موجبات گسترش آن‌ها را فراهم کند. او علاوه بر راه‌اندازی پروژه‌های متعدد درزمینهٔ بشردوستی نیز ثابت‌قدم بود و با تأسیس پروژه GiveCrypto توانست اقدامات مناسبی را درزمینهٔ فقرزدایی و گسترش رمز ارزها در سراسر جهان انجام دهد. صرافی کوین بیس او با داشتن سرمایه یک میلیارد دلاری جایگاه یونیکورن را به دست آورد و به اولین شرکت درزمینهٔ ارزهای دیجیتال تبدیل شد که این موقعیت را از آن خود می‌کند. دفتر مرکزی کوین بیس در کالیفرنیا قرار دارد و در طول سالیان دفاتر دیگری را در سراسر دنیا تأسیس کرده است. این صرافی علاوه بر بیت‌کوین لایت کوین و اتریوم، ۳۲ رمز ارز دیگر را پشتیبانی می‌کند. با وجود تمام موانعی که بر سر راه آرمسترانگ و کوین بیس قرار داشت این صرافی توانست مسیر خود را ادامه دهد و در عرصه رمز ارزها بدرخشد. آرمسترانگ در مورد آینده رمز ارزها بسیار خوش‌بین است و معتقد است که در آینده بیت‌کوین رسمی و قانونی خواهد شد و مردم سراسر جهان به‌آسانی از آن استفاده خواهند کرد.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.