همه ما روزانه فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهیم که به نقل‌وانتقال پول مربوط می‌شود. خرید می‌کنیم، قبض‌های آب و برق را می‌پردازیم و در همه این‌ها یک فضای نگه‌داری برای پول و کارت‌های خود در نظر گرفته‌ایم که همان کیف پول است. این کیف پول از پراکنده شدن و گم‌شدن کارت‌های اعتباری و پول‌های ما جلوگیری می‌کند. در نگهداری ارزهای دیجیتال هم ما به چنین چیزی احتیاج داریم تا از گم‌شدن و از دست رفتن سرمایه ما جلوگیری کند. البته ارزهای دیجیتال به خاطر نداشتن ویژگی فیزیکی دارای کیف پول فیزیکی نیز نیستند و کیف پول‌های دیجیتال برای نگه‌داری از آن‌ها طراحی‌شده است. داشتن کیف پول ارز دیجیتال یک موضوع ضروری و مهم در مبحث ارزهای دیجیتال است که باید به آن پرداخته شود. در دنیای ارزهای دیجیتال مسئولیت نگه‌داری از دارایی‌ها بر عهده صاحب آن است و کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند خسارت جبران‌ناپذیری را به افراد وارد کند؛ بنابراین شناخت کیف پول‌ها و دانستن نحوه استفاده از آن‌ها بسیار ضروری است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع کیف پول‌ها نحوه عملکرد آن‌ها و در آخر روند باز کردن حساب کاربری آشنا کنیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

انواع کیف پول ارز دیجیتال و راهنمای راه‌اندازی آن

کیف پول ارز دیجیتال (WALLET)؛ از ضروریات فعالیت در زمینه ارز دیجیتال.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول‌های ارز دیجیتال تقریباً شبیه به کارت های بانکی هستند. در مورد کارت‌های بانکی همانند ارزهای دیجیتال ما با پول فیزیکی در ارتباط نیستیم‌. این کیف پول‌ها یا در غالب نرم‌افزار‌های موبایل یا کامپیوتر ارائه می‌شوند که کاملاً رایگان هستند و یا در غالب کیف پول‌های سخت‌افزاری و به‌صورت یک فلش مموری یا هارد اکسترنال عرضه می‌شوند که باید برای تهیه آن‌ها پول پرداخت کرد و آن ها را از سایت های معتبر خریداری کرد.

کیف پول‌ ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

وقتی‌که شما درخواست انجام تراکنشی را در کیف پول ثبت می‌کنید. این کیف پول به‌عنوان یک واسطه عمل می‌کند و درخواست شما را به شبکه بلاک‌چین مورد نظر می‌فرستد. در انجام این عملیات در واقع ارز دیجیتال به‌صورت فیزیکی جابجا نمی‌شود و فقط مالکیت آن تغییر می‌کند و به دیگری منتقل میشود.

اجزای کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول‌های ارز دیجیتال دارای دو کلید عمومی و خصوصی هستند و این کلیدها مشخص می‌کنند که شما صاحب دارایی های موجود در این کیف پول هستید.

کلید خصوصی یک رشته متن است که از اعداد و حروف انگلیسی تشکیل شده و مانند رمز بانکی عمل می‌کند و نباید آن را در اختیار کسی قرار داد. طولانی بودن این متن و پیچیده بودن آن سبب می‌شود تا هکرها نتوانند به‌آسانی آن را پیدا کنند و در مقابل همین موضوع کار را برای خود کاربر نیز سخت می‌کند و به همین دلیل در بسیاری از کیف پول‌ها این متن به عبارتی از تعدادی کلمه تبدیل شود تا این مشکل را تا حدی قابل‌حل کند. این عبارت معمولاً بین ۱۲ تا ۲۴ کلمه است که به آن عبارت بازیابی یا       seed phrase  یا mnemonic phrase می‌گویند. اگر کیف پول شما به هر دلیلی پاک شود با داشتن این عبارت شما می‌توانید دارایی خود را بازگردانی یا بازیابی کنید.

کلید عمومی عبارتی مشابه کلید خصوصی است که ارتباط نزدیکی با آن دارد و به‌نوعی مکمل کلید خصوصی است ولی اشتراک گذاشتن آن خطری را متوجه سرمایه شما نخواهد کرد. با استفاده از کلید خصوصی شبکه بلاک‌چین از بابت این‌که درخواست تراکنش از طرف شما ارسال می‌شود مطمئن می‌شود

آدرس کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

آدرس کیف پول مانند شماره‌حساب بانکی عمل می‌کند و شما می‌توانید برای نقل‌وانتقال ارز آن را در اختیار دیگران قرار دهید. این آدرس از اعداد و حروف انگلیسی کوچک و بزرگ تشکیل شده است. کاربران نیازی به حفظ کردن این آدرس ندارند و در مواقع نیاز می‌توان این آدرس را کپی کرد و یا با استفاده از دوربین موبایل و اسکن کد QR آدرس را وارد کرد. فقط باید توجه داشته باشید که این آدرس را گم نکنید و حتما از آن بک آپ داشته باشید.

 دسته‌بندی کیف پول‌های ارز دیجیتال

دسته‌بندی کیف پول‌های ارز دیجیتال بر اساس معیارهای مختلفی انجام می‌شود. یکی از این دسته‌بندی‌ها دسترسی داشتن یا نداشتن به کلید خصوصی است که از آن با عنوان امانی یا غیر امانی یاد می‌شود. این ویژگی تعیین‌کننده امنیت کیف پول شماست. در کیف پول‌های امانی یا Custodial این کیف پول‌ها، دارایی شما را به امانت از جانب شما نگهداری می‌کنند و شما مستقیماً با دارایی خود در ارتباط نیستید. درست مانند وقتی‌که بانک از پول‌‌های شما نگهداری می‌کند و یک رمز عبور در اختیار شما قرار می‌دهد که این رمز کلید خصوصی شما نیست. این کیف پول‌ها برای افرادی مناسب است که تازه‌وارد هستند و درباره کیف‌ پول‌ها و ارز دیجیتال آگاهی کمی دارند. معمولاً بیشتر صرافی‌ها و سامانه‌های مالی متمرکز کیف پول‌های امانی را به کاربران خود ارائه می‌کنند و کاربران می‌توانند با استفاده از آن‌ها و بدون پرداخت کارمزد معاملات روزانه خود را انجام دهند. در کیف پول‌های Non-Custodial وظیفه نگهداری از کلید خصوصی بر عهده کاربر است و شما باید آن را در جایی امن حفظ کنید و از دسترس دیگران دور نگه دارید.

دسته‌بندی دیگری که در مورد کیف پول‌های ارز دیجیتال وجود دارد، ویژگی آنلاین یا آفلاین (گرم یا سرد) بودن آن‌هاست. اتصال به اینترنت یا آنلاین بودن کیف پول‌ها می‌تواند دارایی شما را در معرض خطر هکرها قرار دهد. این کیف پول‌های آنلاین که به کیف پول گرم نیز مشهورند برای استفاده در موبایل و استفاده روزمره و انجام معاملات ارزهای دیجیتال گزینه مناسبی است. در مقابل کیف پول‌های سرد که فقط در زمان انجام تراکنش به اینترنت متصل می‌شوند و آفلاین هستند، امنیت بیشتری را برای کاربر خود فراهم می‌کنند‌. این کیف پول‌ها برای نگهداری طولانی‌مدت از ارزهای دیجیتال مناسب‌اند.

در ادامه می‌خواهیم انواع مختلف کیف پول‌های آنلاین و آفلاین را برای شما معرفی کنیم:

کیف پول موبایلی

کیف پول‌های موبایلی که یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین انواع کیف پول‌ها هستند. این کیف پول‌ها در هر جایی با اتصال به اینترنت و در دسترس داشتن یک گوشی تلفن همراه هوشمند، قابل‌استفاده هستند.

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین این کیف پول‌ها تراست والت( TrustWallet) است که در ادامه نحوه نصب و باز کردن حساب در آن را برای شما توضیح می‌دهیم.

 

انواع کیف پول ارز دیجیتال و راهنمای راه‌اندازی آن

نحوه راه‌اندازی کیف پول تراست والت.

Trust Wallet

1.شما ابتدا باید این نرم‌افزار را از پلتفرم‌های ارائه اپلیکیشن‌های موبایلی یا از طریق سایت اصلی خود آن دانلود کنید و آن را بر روی گوشی خود نصب کنید.

2.پس از نصب کردن و باز کردن اپلیکیشن، شما با صفحه‌ای مواجه می‌شوید که توضیحات مختصری درباره این کیف پول را ارائه کرده است.

 3.در پایین صفحه دو گزینه وجود دارد:

 کیف پول جدید بسازید(create a new wallet)

من در حال حاضر کیف پول دارم. (I already have a wallet)

اگر شما برای اولین بار است که کیف پول را نصب می‌کنید و حسابی ندارید روی گزینه بالایی کلیک کنید.

4.در صفحه بعدی شرایط و قوانین تراست والت ذکر شده است که تیک آن را فعال کرده و به این وسیله قوانین آن را می‌پذیرید. سپس بر روی گزینه ادامه(continue) کلیک کنید.

5.در صفحه بعدی درباره ۱۲ کلمه بازیابی توضیح داده شده است که باید در حفظ آن دقت کنید. چراکه در صورت گم شدن آن‌ها هیچ کاری برای بازگرداندن کیف پول و دارایی شما نمی‌توان انجام داد. در این صفحه تیک پذیرش شرایط را پر کنید و روی گزینه continue کلیک کنید.

 6.در صفحه بعدی ۱۲ کلمه بازیابی به شما ارائه می‌شود که می‌توانید آن را یادداشت کنید و یا با کلیک کردن بر روی گزینه کپی آن را در جایی امن ارسال کنید.

توجه کنید همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد شما نباید این رمز را در اختیار کسی قرار دهید.

7.بعد از اینکه کلمات را یادداشت کردید روی گزینه continue کلیک کرده و وارد صفحه بعدی شوید. در این مرحله تراست والت از شما می‌خواهد تا کلمات را به ترتیب وارد کنید.

8.بعد از انجام این کار روی گزینه Done کلیک کنید و وارد کیف پول می‌شوید و پیام ایجاد موفقیت‌آمیز حساب شما نمایش داده می‌شود.

کیف پول تحت وب

کیف پول‌های تحت وب یکی دیگر از ساده‌ترین و دردسترس‌ترین نوع کیف پول‌ها هستند. برای استفاده از آن‌ها کافی است تا مرورگر اینترنت را باز کنید. البته این کیف پول‌ها به دلیل ذخیره کردن کلید خصوصی روی سرویس‌های اینترنتی، امنیت کمی را برای کاربران فراهم می‌کنند.

برای مثال در ادامه نحوه ساخت کیف پول تحت وب بلاکچین (Blockchain)را آموزش می‌دهیم.

انواع کیف پول ارز دیجیتال و راهنمای راه‌اندازی آن

کیف پول تحت وب بلاک‌چین.

1.ابتدا وارد سایت www.Blockchain.com شوید و روی گزینه Get a free wallet کلیک کنید.

2.در مرحله بعد باید یک ایمیل معتبر وارد کنید و سپس روی گزینه Create my wallet کلیک کنید.

3.پس از ساخت حساب ایمیلی برای شما ارسال می‌شود که شما برای ورود به کیف پول به شناسه ارسال‌شده از طریق ایمیل نیاز دارید.

کیف پول افزونه مرورگر

این کیف پول‌ها در قالب افزونه‌های مرورگر کار می‌کنند و مرورگر معمولی را با مرورگر بلاک‌چین ادغاممی‌کنند. کاربران با استفاده از این افزونه‌ها می‌تواند با شبکه‌های بلاک‌چینی دیگر در ارتباط باشد. یکی از مشهورترین این افزونه‌ها متامسک است که هم‌زمان می‌تواند با زنجیره‌هایی مانند بایننس چین، اتریوم، پالیگان و غیره در ارتباط باشد‌ و امکان ذخیره هزاران توکن و کوین را برای کاربران فراهم کند.

در اینجا نحوه نصب کیف پول افزونه مرورگر متامسک (MetaMask) را آورده‌ایم.

انواع کیف پول ارز دیجیتال و راهنمای راه‌اندازی آن

نحوه راه‌اندازی کیف پول افزونه مرورگر متامسک.

1.ابتدا وارد سایت Metamask.io شوید و روی گزینه download یا download now کلیک کنید.

2.سپس روی گزینه install MetaMask for Chrome کلیک کنید.

3.سپس روی گزینه add to Chrome کلیک کنید.

4.در پنجره‌ای که باز می‌شود گزینه add extention را انتخاب کنید.

5.در صفحه جدید روی گزینه Get Started کلیک کنید.

6.صفحه‌ای با دو گزینه به شما نمایش داده می‌شود. اگر تابه‌حال حسابی باز نکرده‌اید گزینه Create Wallet را انتخاب کنید.

7.در صفحه جدید متامسک قوانین و شرایط و هشدارهایی را برای شما مطرح می‌کند که شما با کلیک بر گزینه I agree آن‌ها را می‌پذیرید و به مرحله بعد می‌روید.

8.در صفحه بعد متامسک از شما می‌خواهد که رمز عبور خود را مشخص کنید.

9.بعد از خواندن شرایط و فعال کردن تیک این صفحه گزینه create را انتخاب کنید.

10.حالا شما وارد بخش مهم عبارت پشتیبان یا secret backup phrase شده‌اید. در این صفحه ۱۲ کلمه به شما نشان داده می‌شود که ترتیب آن‌ها مهم است و راه دسترسی شما به کیف پولتان است و می‌توانید از طریق آن حسابتان را بازیابی کنید. لذا شما باید آن را از دسترس دیگران دور و در جایی مطمئن نگه دارید. برای دسترسی به کلمات روی صفحه تار کلیک کنید و گزینه next را بزنید.

11.در صفحه بعد متامسک از شما می‌خواهد تا کلمات را به ترتیب وارد کنید. پس از وارد کردن گزینه confirm را وارد کنید.

12.در پایان این مرحله افزونه مرورگر متامسک به افزونه‌های کروم اضافه شده است و شما برای دسترسی به آن در افزونه‌های کروم باید آن را انتخاب کنید. 

می‌توانید آن را روی مرورگر پین کنید تا همیشه روی مرورگر به شما نشان داده شود.

کیف پول دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ به‌صورت نرم‌افزاری ست که در کامپیوتر‌ها و در نسخه‌های ویندوز لینوکس و مک ارائه می‌شود. این برنامه کلید خصوصی را روی خود دستگاه ذخیره می‌کند. یکی از معروف‌ترین این نرم‌افزارها اکسودوس (Exodus) است.

کیف پول‌های سخت‌افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری که به کیف پول‌های سرد معروف‌اند از امنیت بسیار بالایی برخوردارند و در قالب فلش درایو ارائه می‌شوند. این کیف پول‌ها به‌واسطه پروتکل‌های امنیتی ویژه ای که دارند، از کلید خصوصی شما محافظت می‌کنند و برای سرمایه‌های کلان و سرمایه‌گذاری بلندمدت بسیار مناسب‌اند.

در اینجا نحوه راه‌اندازی کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S) را به شما آموزش می‌دهیم.

انواع کیف پول ارز دیجیتال و راهنمای راه‌اندازی آن

نحوه استفاده از کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس

  1. کیف پول لجر را با استفاده از کابل به رایانه متصل کنید.

2.سپس دستگاه پیام می‌دهد تا برای شروع هر دو دکمه را باهم فشار دهید.

3.دکمه سمت راست را فشار دهید تا دستگاه به پیکربندی اضافه شود.

4.در مرحله بعدی باید پین کد خود را وارد کنید. برای انتخاب پین از دکمه‌های بالا و پایین و برای تایید از فشردن هر دو دکمه هم‌زمان استفاده کنید. پس از انتخاب ۴ تا ۸ عدد برای پین دستگاه از شما می‌خواهد تا پین را تایید کنید و برای این منظور باید هر دو دکمه را باهم فشار دهید.

5.پس‌ازاین مرحله عبارت بازیابی شما شامل ۲۴ کلمه روی صفحه نمایش داده می‌شود. شما باید این کلمات را در جای امن نگه دارید و در صورت احتیاج به تعویض دستگاه می‌توانید از آن استفاده کنید.

6.پس‌ازاین مرحله دستگاه از شما می‌خواهد برای اطمینان بعضی از کلمات را تایید کنید که برای این منظور از فشردن دو دکمه بالا استفاده کنید.

7.پس از تایید کلمات برای شما پیغام دستگاه شما آماده است your device is ready نمایش داده می‌شود.

حالا باید برنامه ledger live را روی رایانه خود نصب کنید؛ که این برنامه کیف پول‌ها و معاملات شما را مدیریت می‌کند.

1.پس از نصب برنامه را اجرا کنید

2.ابتدا پس‌زمینه مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد روی گزینه Get Started کلیک کنید.

3.روی گزینه Set up a new device کلیک کنید تا دستگاه خود را به برنامه معرفی کنید.

4.برای اطمینان از اصل بودن دستگاه در ادامه از شما سؤالاتی پرسیده می‌شود.

5.بعد از پاسخ به سؤالات باید پین کد انتخابی را در کیف پول سخت‌افزاری وارد کنید. مطمئن شوید که دستگاه به رایانه و رایانه به اینترنت متصل است.

 اگر دستگاه شما اصل باشد پیام (your device is genuine) را دریافت می‌کنید.

6.در مرحله بعد شما باید یک پسورد برای برنامه Ledger Live خود تعیین کنید.

7.بعد از وارد کردن پسورد و تایید آن وارد صفحه تنظیمات می‌شوید که می‌توانید آن را تغییر دهید. در آخر گزینه continue را انتخاب کنید.

8.در پایان این مراحل شما پیغام( your device is ready) را دریافت می‌کنید و با کلیک بر روی گزینه‌ی Open Ledger Live می‌توانید دارایی خود را مدیریت کنید.

کیف پول کاغذی

 این کیف پول، کاغذ چاپی ست که آدرس خصوصی شما روی آن نوشته شده است. البته استفاده از آن به علت خطرات زیاد آن تقریباً منسوخ شده است. بااین‌حال شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت BitAdress که یک وب‌سایت مخصوص کلید خصوصی کاغذی است کلید خصوصی مربوط به بیت‌کوین را تهیه کنید. شما می‌توانید خودتان آدرس کلید خصوصیتان را روی کاغذ بنویسید و در صورت نیاز به انجام تراکنش با استفاده از یک نرم‌افزار کیف پول مطمئن کلید خصوصی خود را وارد کنید.

در آخر

ما در این مقاله انواع کیف پول‌ها، نحوه دسته‌بندی و عملکرد آن‌ها را برای شما شرح دادیم. حالا شما بر اساس نیاز خود باید کیف پول مناسب را انتخاب کنید. نکات قابل‌توجه زیادی برای انتخاب کیف پول‌ها وجود دارد. امنیت و ارزهایی که توسط کیف پول پشتیبانی می‌شوند از جمله مهم‌ترین مواردی است که باید در انتخاب کیف پول به آن دقت کنید. شناخت کیف پول‌ها برای حفظ سرمایه شما از خطر بسیار ضروری است. با استفاده از این مقاله شما می‌توانید تا حد زیادی با کیف پول‌ها و چگونگی راه‌اندازی آن‌ها آشنا شوید‌.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.