اگر حتی از تازه واردان عرصهٔ ارزهای دیجیتال باشید هم، احتمالاً اصطلاح‌های “اصلاح قیمت” و یا “سقوط قیمت” به گوشتان خورده است. وقتی درصدها منفی می‌شود و صفحهٔ قیمت‌ها قرمز می‌شود، همه از سقوط و اصلاح قیمت حرف می‌زنند، اما چطور می‌شود فهمید که دقیقاً کدام یک از این دو وضعیت در حال رخ دادن است؟ از آنجایی که هر دوی این اصطلاحات بر کاهش قیمت‌ها و قرمز شدن نمودارها دلالت دارد، بیشتر اوقات با هم اشتباه گرفته می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و تفاوت‌های این دو اصطلاح را کامل و مفصل برایتان شرح دهیم. پس در ادامهٔ این مطلب با ما همراه باشید.

 

تعریف سقوط قیمت چیست؟

اگر ارزش دارایی‌های شما در بازار ارزهای دیجیتال (یا حتی بورس) در عرض یک یا دو روز بیشتر از 10 درصد کاهش پیدا کند، میگوییم قیمت‌ها “سقوط” کرده اند. این سقوط‌ها، هیچ کدام بی دلیل نیستند. معمولاً سقوط‌های بزرگ دلایل بزرگی هم دارند. دلایلی مثل تغییرات بین‌المللی، رویدادهای اقتصادی مهم یا اطلاعیه‌های تأثیر گذار. (البته اصلاً از تحلیل‌های تکنیکال هم نباید چشم پوشی کرد، زیرا بسیاری از این سقوط‌ها را می‌توان با تحلیل‌های درست تکنیکال یا فاندامنتال پیش‌بینی کرد و از آسیب‌های آن ها در امان ماند).

چند نمونه رویدادهایی که باعث سقوط شدید قیمت بیت کوین شدند:

  • شروع پاندمی کرونا (سقوط 40 درصدی قیمت بیت کوین و رسیدن از قیمت  7969 دلار به  4776 دلار)
  • تعطیل شدن صرافی ارز دیجیتال بیت فلور (bitfloor) (سقوط 73 درصدی قیمت بیت کوین و رسیدن قیمت آن از 259 دلار به  70 دلار)
اصلاح قیمت و سقوط قیمت؛ از شباهت‌ها تا تفاوت‌ها
سقوط قیمت؛ عامل قرمز شدن نمودارهای بازار ارز دیجیتال

 

تعریف اصطلاح قیمت چیست؟

 اصلاح قیمت (correction price) یعنی ارزش دارایی‌های شما به مرور و به تدریج در طی چندین هفته، بیش از 10 درصد کاهش یابد. این حالت وقتی رخ می‌دهد که تمام خریداران خریدهای خود را انجام داده‌اند و کسی نیست تا از این روند صعودی قیمت حمایت کند و آن را بالاتر ببرد. حالا که تقاضای جدیدی برای عرضه‌های فروشندگان وجود ندارد، قیمت‌ها کم‌کم کاهش میابند تا چرخهٔ خرید و فروش دوباره به راه بیفتد و ارزهای دیجیتال دوباره روند صعودی را پیش بگیرند. پس فرایند اصلاح قیمت، معمولاً به صورت پلکانی رخ می‌دهد و پیش‌بینی آن ها از طریق بررسی نمودارها صورت می‌گیرد. اصلاح قیمت ممکن است تحت تأثیر عوام مختلفی رخ بدهد؛ تخلیه حجم معاملاتی و قرار گرفتن خریداران در سطوح مقاومت قوی از جمله این عوامل به شمار می‌روند. 

آیا اصلاح قیمت همیشه با کاهش قیمت همراه است؟

خیر. به این نکته هم باید توجه کنید که اصلاح قیمت همیشه الزاماً با کاهش قیمت همراه نیست و گاهاً خودش را به صورت اصطلاح زمانی نشان می‌دهد. یعنی به این صورت که در یک زمان محدود و مشخص قیمت یک ارز دیجیتال هیچ کاهش یا افزایشی را تجربه نمی‌کند و ثابت می‌ماند.

آیا اصلاح قیمت با پول بک تفاوت دارد؟

پول بک (pull back) به معنای آماده شدن برای یک روند صعودی یا نزولی است. در پول بک قیمت، بعد از شکستن یک خط مقاومت، دوباره به آن برخورد می‌کند. پولبک یک تغییر جزئی و موقتی است و نشانه‌ای از یک شروع دوباره دارد اما اصلاح قیمت در بازار تغییر در روند اصلی است و به صورت طولانی مدت ادامه پیدا می‌کند.

در اینجا جا دارد به این نکته اشاره کنیم که پول بک و اصلاح قیمت، هر دو با مفهومی به نام “ریزش” هم تفاوت دارند. ریزش طولانی‌تر و بسیار ریسکی تر و خطرناک‌تر است. در بازار ارزهای دیجیتال اصلاح قیمت ممکن است فقط برای برخی از ارزها رخ بدهد، اما ریزش برای تمام ارزها رخ می‌دهد و معمولاً در پی یک اتفاق و رخداد بزرگ و عجیب پیش می‌آید. ضمناً در حالت ریزش غالباً با سبد فروش‌های سنگین روبه‌رو هستیم.

 

چرا نباید از اصلاح قیمت ترسید؟

اصلاح قیمت یک پدیدهٔ نوظهور نیست. پیش از بازار ارزهای دیجیتال هم، در طی ده ها سال، ما شاهد اصلاح قیمت در بورس‌ها بوده‌ایم. کسانی که در این بازارها تازه کار هستند، معمولاً با کاهش قیمت‌ها ترس به جانشان می‌افتد و فکر می‌کند که تمام سرمایه‌هایشان را از دست داده‌اند. اما اصلاح قیمت مانند دریاچه‌ای به عمق نیم متر است که هیچ گاه قرار نیست در آن غرق شوید. فقط کافی است با آگاهی، شرایط را درک کنید و اجازه بدهید تا زمان کار خودش را انجام بدهد. اگر شما از تریدرهایی نیستید که سودهایتان را از معاملات کوتاه مدت (روزانه یا هفتگی) به دست می‌آورید و از شخصیت‌های هولدر محسوب می‌شوید، جای هیچ نگرانی نیست و اوضاع در زمان کوتاهی دوباره تحت کنترل شما در می‌آید.

 

اصلاح قیمت و سقوط قیمت؛ از شباهت‌ها تا تفاوت‌ها
احتیاط و آگاهی؛ دو اصل مهم برای نباختن خود در زمان اصلاح قیمت‌ها

 

در زمان اصلاح قیمت چه کار کنیم؟

نسخه پیچیدن برای تریدرهایی که روزانه معامله‌هایشان را انجام می‌دهند و سودهایشان را از نوسان‌ها می‌گیرند، کار چندان راحتی نیست. اما اگر قصد دارید هر از چند گاهی با قیمتی مناسب، مقداری ارز دیجیتال بخرید و به اندوخته‌هایتان برای آینده اضافه کنید، زمان اصلاح قیمت‌ها بهترین زمان برای شماست. در این حالت قیمت‌ها در پایین‌ترین وضعیت خود قرار دارند و شما می‌توانید از این فرصت بهره ببرید و با هزینهٔ کمتر، حجم بیشتری از کوین‌ها را خریداری کنید. زیرا نهایتاً پس از مدتی ارزش این کوین‌ها به حالت اولیه، یا احتمالاً بیشتر، خودشان بر می‌گردند. 

 

آیا سقوط قیمت همیشه به معنای یک صعود پرشکوه است؟

درست است که در خیلی از مواقع، سقوط قیمت خبر از یک صعود بی سابقه می‌دهد، اما این نکته را هم فراموش نکنید که گاهی اوقات هم سقوط قیمت باعث رکودهای سنگین می‌شود که تا مدت‌ها ممکن است ادامه پیدا کنند. این که دورهٔ ریکاوری یک سقوط چقدر طول می‌کشد، بستگی به عامل آن سقوط و میزان اثرگذاری‌اش دارد.

اصلاح قیمت و سقوط قیمت؛ از شباهت‌ها تا تفاوت‌ها
رابطهٔ سقوط قیمت با رکودهای سنگین

حرف آخر

درست است که بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر نوسان‌های بسیار شدیدی در مقایسه با بورس و غیره دارند، اما اگر از پس تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال آن بر بیایید، می‌توان بیشترین میزان سود را به نسبت دیگر بازارها، از آن دریافت کرد. این نکته را فراموش نکنید که هیچ روند صعودی قرار نیست تا ابد ادامه داشته باشد و حتماً اصلاح قیمت و سقوط قیمت را در این مسیر بارها و بارها تجربه خواهد کرد. در این بازی پرسود پر ریسک، کسی برنده است که به علم و آگاهی تکیه کند نه به احساسات و شانس. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.