تمام افراد فکر می‌کنند که تنها راه کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال، هولد کردن یا ترید کردن رمز ارزهای مختلف است. برای تازه‌واردها، خرید و فروش دائم رمز ارزها تنها راهی است که کریپتو پیش پای کاربران قرار می‌دهد. اما این‌طور نیست. راه‌های بسیار ساده‌تری هم برای سرمایه گذاری و کسب سود از طریق بلاک چین و ارزهای دیجیتال وجود دارد. اما چطور؟ 

در تمام بلاک‌چین‌ها، معاملات باید اعتبار سنجی شوند. این اثبات اعتبار (proof)، می‌تواند از طرق مختلفی رخ دهد. به‌عنوان‌مثال اثبات این اعتبار می‌تواند از طریق اثبات کار POW، اثبات سهام POS یا … انجام شود. ما در این مقاله قصد داریم راجع به اثبات سهام و ساز و کارش، به طور کامل صحبت کنیم. پس پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

استیکینگ steaking چیست؟

حتماً با روش کسب سود در بانک‌ها آشنا هستید. شما می‌توانید سرمایه‌ای را در بانک بخوابانید و هر ماه پولی را به عنوان سود دریافت کنید. این روش کسب سود، هم اکنون در دنیای ارزهای دیجیتال هم ممکن است. شما می‌توانید به جای اینکه پول فیات و اسکناس در بانکها بخوابانید، ارزهای دیجیتال را در شبکه‌ها بخوابانید و به صورت هفتگی یا ماهانه سود دریافت کنید. به این عمل استیک کردن (steaking) میگویند.

پس در یک بیان کلی شما می‌توانید با نگهداری کردن از یک ارز دیجیتال، در شبکهٔ مخصوص به خودش، به کسب درآمد بپردازید. این سود در قالب همان توکنی که سرمایه گذاری کرده‌اید، پرداخت می‌شود. شما برای کسب سود نیاز ندارید که مدام بر روی شبکه مورد نظرتان فعال باشید یا کار خاصی انجام دهید. این درآمد به صورت غیر فعال یا همان (passive) برای شما به دست می‌آید. شما کافی است سرمایه مورد نظرتان را بر روی صرافی یا کیف پول مشخصی قفل کنید و هر ماه منتظر دریافت سود خود باشید.

این که شما ارزهای دیجیتال را در یک شبکه قفل می‌کنید، خود به خود به امنیت آن شبکه کمک می‌کند. تداوم و رشد یک شبکه بلاک چینی می‌تواند از طریق استیک کردن اعضای آن، پیشرفت قابل توجهی را تجربه کند. به همین دلیل استیکینگ بسیار مورد توجه پروژه‌های مالی غیر متمرکز ی دیفای defi قرار گرفت. پس استیکینگ یک بازی دوسر برد است.

سانی کینگ (Sunny King) و اسکات نادال (Scott Nadal) اولین افرادی بودند که از این الگوریتم برای اعتبار سنجی استفاده کردند. البته در ابتدای کار هم الگوریتم آنها ترکیبی بود؛ یعنی ترکیبی از پروتکل گواهی اثبات کار و گواهی اثبات سهام. آنها این الگوریتم را برای شبکه رمز ارز خود یعنی (peercoin) به کار گرفتند.

استیکینگ چیست و چه کاربردی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد؟

هر آنچه که لازم است دربارهٔ استیکینگ steaking بدانید.

 

سودها و پاداش‌ها در استیکینگ بر چه اساسی تقسیم می‌شوند؟

همان‌طور که احتمالاً حدس می‌زنید، میزان سود دریافتی شما به عوامل متعددی بستگی دارد. این که شما چه میزان سرمایه یا ارز دیجیتال را در شبکه قفل می‌کنید، این که تا چه مدت این ارز دیجیتال را در شبکه نگهداری می‌کنید و اینکه در کل چه میزان سرمایه در آن شبکه قفل شده است کاملاً بر روی میزان سود دریافتی شما از استیکینگ تأثیر می‌گذارد. بنابراین این که بخواهیم یک رقم ثابت را اعلام کنیم، غیر ممکن است. زیرا این اعداد و ارقام متغیر هستند.

مراحل استیک کردن یک ارز دیجیتال

 1. در مرحلهٔ اول شما باید شبکه‌هایی را که برای اجماع از گواه اثبات سهام POS استفاده می‌کنند را پیدا کنید و شبکهٔ مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 2. کیف پولی که از ارز دیجیتال مورد نظرتان پشتیبانی می‌کند را پیدا کنید. کیف پول‌های تراست والت trust wallet و اتمیک والت atomic wallet از معتبرترین کیف پول‌ها برای استیک کردن هستند.
 3. در کیف پول دیجیتالی شخصیتان، بخش استیکینگ را پیدا کنید.
 4. در این مرحله لیستی برای شما نمایش داده می‌شود که این لیست شامل ارزهایی است که شما می‌توانید بر روی آن کیف پول استیک کنید.
 5. ارز مورد نظرتان را انتخاب کنید و مشخص کنید که چه مقدار از موجودی این ارز بر روی کیف پولتان را قصد دارید استیک کنید.
 6. هر زمان که قصد داشتید سرمایه‌تان را بیرون بکشید، کافی است از گزینهٔ آن استیک (unsteak) استفاده کنید.

مزایای استیکینگ

 • شما می‌توانید با استیک کردن ارزهای دیجیتال مورد نظرتان بر روی شبکه، علاوه بر کسب سود به صورت مدت دار، از حق رأی نیز بهره‌مند بشوید. منظور از حق رأی قدرت انتخاب و تصمیم گیری در فعالیت های شبکهٔ مورد نظر است. شما هر میزان سرمایه را که بر روی شبکه قفل کرده باشید، به همان میزان می‌توانید حق تصمیم گیری و مشارکت در امور مربوط به شبکه را داشته باشید.
 • هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری وجود ندارد و شما می‌توانید هر میزان ارز دیجیتال را که مد نظرتان است را سپرده گذاری کنید. سود شما بسیار دقیق و به طور کاملاً دیجیتالی محاسبه می‌شود.
 • هزینه‌هایی که شامل حال ماینینگ و استخراج می‌شود، اعم از خرید امکانات و نگهداری و هزینه‌های مربوط به استهلاک، به هیچ عنوان در استیکینگ وجود ندارد و نیازی هم به نیروی انسانی نیست.

استیکینگ چیست و چه کاربردی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد؟

مزایا و معایب استیک کردن

 

ریسک‌هایی که استیکینگ به همراه دارد.

 • نوسان‌های موجود در بازار: بزرگ‌ترین ریسک، بالا و پایین رفتن قیمت‌ها در بازار است که مستقیماً بر روی قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد. ممکن است دقیقاً در همان زمانی که شما قصد دارید سرمایه‌تان را بیرون بکشید ارزش بازار افت کند و ارزش دارایی‌های شما هم بالطبع پایین بیاید.
 • امکان خروج از استیک تا پایان زمان مقدر شده وجود ندارد: شما تا پایان زمانی که برای استیک کردن مشخص شده است، نمی‌توانید سرمایهٔ خود را خارج کنید، حتی اگر لازم باشد ارزهای دیجیتال تان را بفروشید یا نقد کنید.

تفاوت گواهی اثبات کار POW با گواهی اثبات سهام POS در چیست؟

 • در گواهی اثبات کار شما برای اعتبار بخشیدن به بلاک‌های جدید باید از روش “استخراج” بهره بگیرید و در گواهی اثبات سهام شما برای تأیید بلاک‌های جدید به ” سهام” نیاز دارید.
 • در گواهی اثبات کار نیاز به حل محاسبات سنگین داریم اما در گواهی اثبات سهام این‌طور نیست.
 • در گواهی اثبات کار شما به یک دستگاه استخراج یا همان ماینر نیاز دارید و هزینه‌های ماین کردن فقط به خریدن یک دستگاه محدود نمی‌شود. اما شما بدون صرف هیچ هزینهٔ کلانی می‌توانید از طریق اثبات سهام POS به کسب درآمد بپردازید.
 • در گواهی اثبات کار انرژی زیادی از جمله برق صرف می‌شود، اما در گواهی اثبات سهام هیچ مصرف انرژی چه انرژی برق چه نیروی انسانی صورت نمی‌گیرد و همه چیز از طریق بلاک چین انجام می‌شود.
 • شاید به طور میانگین بشود گفت که سود حاصل از استخراج ارز دیجیتال به مراتب بیشتر از استیک کردن آن است، اما در هر حال استیکینگ، هزینه‌های بسیار کمتری را هم در بر می‌گیرد.

کدام ارزهای دیجیتال را می‌توان استیک کرد؟

تقریباً بیشتر ارزهای دیجیتال را می‌توان استیک کرد. از این ارزها می‌توانیم به ارز دیجیتال ترون، آنتولوژی، کومودو، پاندی ایکس، نئو، کازماس، کاردانو، استلار و … اشاره کنیم. برای این که بدانید یک ارز دیجیتال قابلیت استیک کردن دارد یا نه، کافی است مطالعهٔ کوتاهی بر روی پروژهٔ میزبان آن داشته باشید تا ببینید بر اساس کدام الگوریتم اثبات کار می‌کند.

استیکینگ چیست و چه کاربردی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد؟

ارزهای دیجیتالی که می‌توان آن‌ها را استیک کرد.

 

چگونه سود حاصل از استیک کردن را محاسبه کنیم؟

شما برای این کار می‌توانید از “ماشین حساب‌های استیکینگ” یا همان (steaking calculator) استفاده کنید. برای این کار می‌توانید به سایت پروژه‌ای که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند مراجعه کنید و کیف پولی را که از استیک کردن ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، مشابه سایت https://trustwallet.com/staking ، پیدا کنید و در آن قسمت با وارد کردن میزان سرمایه‌تان، سود روزانه، ماهانه و سالانه‌تان را محاسبه کنید.

آیا استیک کردن یک ارز دیجیتال، همان هولد کردن آن است؟

خیر. وقتی شما یک ارز دیجیتال را هولد hold می‌کنید، می‌توانید هر زمانی که اراده کردید، آن را بفروشید یا تبدیل به ارز دیجیتال دیگری بکنید. اما این نکته در مورد استیک کردن صادق نیست. شما اگر دارایی دیجیتالی را استیک کنید، تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید تا رسیدن موعد مقرر، سرمایه‌تان را خارج یا تبدیل کنید. در ضمن شما وقتی یک ارز دیجیتالی را هولد می‌کنید، به امید بالا رفتن قیمت آن در آینده به آن دست نمی‌زنید. اما زمانی که شما استیک می‌کنید، به امید کسب سود مشخص شده این کار را انجام می‌دهید.

نکات نهایی و نتیجه گیری

پیشنهاد می‌کنیم حتماً برای جلوگیری از خطرات احتمالی، کوین‌هایتان را بر روی یک کیف پول یا یک صرافی معتبر استیک کنید. در نظر داشته باشید که سرمایه‌ای را که برای استیک کردن کنار می‌گذارید تا مدتی در دسترس نیست، بنابراین سرمایه‌های حیاتی‌تان را استیک نکنید. در بازاری مثل ارزهای دیجیتال فقط باید دارایی‌های جانبی را برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت انتخاب کرد. ما در این مقاله در مورد استیک کردن، نحوهٔ استیک کردن، مزایا و معایب آن صحبت کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و از مطالعهٔ آن لذت برده باشید.

درباره ی نویسنده

تحریریه آبان تتر

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.